Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Am o mica nelamurire!
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
mark``
Teoretic eu stiu ca: cureaua de distributie trebuie sa antreneze pe langa arborele cotit care invarte de altfel cureaua, pompa de apa si alternatorul. Ei bine nu stiu care-i faza dar eu cand m-am uitat sub capota prima data am vazut o curea mica care e prinsa la arborele cotit si alternator, atat. Nici vorba de pompa de apa. Care-i faza?
Mentionez ca nu am AC sau servodirectie!
klaus
Ce ai vazut tu este "curea accesorii"
Cureaua de distributie este sub un capac (de plastic) care este sub acea curea pe care ai vazut-o tu.
Si aia (de distributie) e antrenata de arborele cotit si antreneaza axa cu came si pompa de apa.
mark``
Aha, deci daca voi schimba curea distributie nu va fi cea vizibila, bine ca si aceea se va schimba, ci cea dinauntrul capacului de plastic. Si eu care credeam ca cureaua de distributie e cea denumita de klaus curea accesorii. Uite asa invata omu!
i96nds
Cureaua de accesorii antreneaza alternatorul. Se vede de afara.
Cei cu A/C si servodirectie mai au inca o curea ce antreneaza compresorul de A.C. si pompa de servodirectie.
mark``
Deci arborele cotit invarte 2 curele simultan nu? Una de accesorii pt alternator si una pt pompa de apa mai inauntru!
einstein1984
Da! Cureaua de distributie e o curea dintata, nu una trapezoidala ca cea de la alternator sau servodirectie.
mark``
Ok, m-am lamurit, mersi de raspunsuri si dupa mine, topic closed!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.