Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Insonorizare usi Megane 2
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment
Meghitzanul
Deschid un topic nou pt ca nu am vazut sa fie un topic dedicat pentru megane 2 cu aceasta problema ...daca s-a mai discutat si nu am vazut eu, rog sa fie mutat postul in topicul aferent...

So...ma roade de ceva timp sa-mi imbunatatesc mai "simtitor" sa zicem, calitatea sound-ului in masina. Pentru aceasta, eu personal am inceput cu ceva timp in urma cu un h.u. Pioneer P80-MP si acum imi voi schimba si dif-urile din portierele fata cu dif-uri sistem iar pe spate voi pune coaxiale, ambele marca DLS (dar asta e mai putin important). Bineinteles ca este binevenit si un woofer pt cei care nu au f multe de carat in portbagaj (nu e cazul meu smile.gif ), statii, etc

Revenind la subiect, schimbarea dif-urilor cu unele mai de top fara a face si o insonorizare este dupa parerea mea ca "branza buna in burduf de caine".
Pentru a face si o insonorizare, problema e urmatoarea: cred ca fetele de usi de la megane 2 au prea mult plastic si prea multe forme neregulate pentru a se face o insonorizare ca lumea si cu un rezultat pe masura asteptarilor...
Pun si niste poze, doar cu portiera spate, pt ca pe fata nu am desfacut momentan, dar banuiesc ca nu e mare diferenta in materie de plastice si forme "aiurea":
[attachmentid=50513][attachmentid=50514][attachmentid=50515][attachmentid=50516]
[attachmentid=50518]
Mai mult de atat, chiar daca materialul folosit (dynamat, aluband, etc) are doar aprox 3 mm sa zicem, am totusi unele semne de intrebare in ce priveste montarea la loc a fetelor de portiere..

Atasez si ceva material ajutator pentru a vedea cam ce implica o insonorizare:
- la o masina fara "dificultati": http://www.dynamat.com/technical_installat...it_install.html
- de "top": http://dynamat.com/download/install/Compet...oor_Install.pdf
- un filmulet: http://www.crutchfieldadvisor.com/ISEO-rgb...amat&format=wmv

A mai facut cineva? Tinand cont ca la megane 2 e mai dificil de realizat o insonorizare f buna (parerea mea) ...s-a schimbat sound-quality-ul in masina in urma insonorizarii astfel incat sa merite investitia?
Voi ce parere aveti?
andreicri
subscriu si eu cu 2 maini .Astept raspunsuri competente,insa se pare ca nu a facut nimeni asa ceva inca
j.d
Sper ca peste aprox. 2 spatamani sa ma pot apuca si eu de asa ceva...sincer sa fiu, mi-e imi e mai frica de cum sa dau fata de usa jos decat de dynamat...rolleyes.gif
Meghitzanul
fetele de usi le-am dat jos destul de usor dar cu mare grija....cam trebuie sa tragi fara mila...asta e
mai greu e de pus la loc...mai ales cele de pe fata...pt ca motorasul macaralei e prins de fata de usa...e relativ dificil..

am schimbat doar dif-urile....se aud f bine....daca mai faceam si o insonorizare sunt convins ca s-ar fi auzit bestial....asta e... mi-a fost frica ca dupa insonorizare nu imi mai intra fetele la loc....si asa le-am bagat destul de greu
am mai stat de vorba cu oameni care insonorizeaza si nu au parut f incantati de cum arata interiorul usilor la megane 2...asa ca momentan m-am multumit doar cu schimbarea dif-urilor...dar nu se stie pe viitor.. wink.gif

eu am facut singur totul....deci cine vrea sa se apuce recomand mare atentie mai ales la fire (mi se par destul de fragile) si la cum a fost montat totul..
j.d
Eu m-as risca sa le si insonorizez...sper ca saptamana viitoare sa pot face operatiunea.

Meghitzanul, fiindca esti mult mai informat ca mine...nu se poate pune Dynamat-ul pe partea interna a fetei de usa (si nu pe partea metalica a usii)?
han_1.6 mpi
se pune pe metal . nu ar fi rau sa pui si pe plastic dar nu unde sunt cleme de prindere.
Meghitzanul
j.d: daca nu pui insonorizant si pe interiorul fetei de tabla a portierei nu ai facut nimic.....materialul trebuie pus pe toate suprafetele, tabla cat si plastic, astfel incat totul sa se comporte ca o incinta acustica si pe cat posibil sa nu scape aer... dar am mai zis-o ...portiera de megane nu prea permite asta...sau daca se poate cred ca trebuie folosit f mult material

daca te apuci te rog eu sa faci si cat mai multe poze... e un subiect care merita si cred ca ulterior vor fi mai multi interesati de treaba asta...
probabil vei avea de lucru cam doua zile... smile.gif

daca nu reusesti sa pui ceva la loc nu dispera...te pot ajuta ..dai o bere smile.gif ...cred ca acum m-am cam "specializat" in fete de portiere tongue.gif
j.d
Cu siguranta o sa fac poze, poate chiar si un mic filmulet.

Meghitzanul, mai ai poze?
Meghitzanul
din pacate am uitat sa fac poze si la una din portierele fata, cu toate ca imi propusesem
am fost putin presat de timp pt ca se intuneca si ma prindea cu masina desfacuta...
darem
Este posibile sa ne spui si noua ce dif-ri ai instalat pe masina si cum se aud comparativ cu cele stock?...sunt si eu interesat sa le schimb pe ale mele!
Multumesc!
j.d
Meghitzane, parca e mai tentanta oferta la Stinger decat la Dynamat...ce zici, crezi ca e vreo diferenta?
Meghitzanul
@darem:
fata: http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...Reference_PS5A/
spate: http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...le/Classic_425/

dif-urile se aud bineinteles mai bine fata de cele stock, sensibilitate, putere, etc, (asta si cu ajutorul hu-ului Pioneer P80-MP...36rms wink.gif ) dar daca vrei sa dea tot ce pot mai bun, trebuiesc clar ajutate cu partea de insonorizare
in mod cert banii bagati doar in dif-uri nu se merita daca nu bagi si in insonorizare
iau un exemplu dat de cineva pe care il sustin: daca ai o suma x de bani pe care vrei sa-i bagi in partea audio a masinii, nu trebuie sa ii bagi pe toti in difuri ci x/2 in dif-uri si x/2 in insonorizare wink.gif

@j.d.: nu ma pricep nici eu f bine, de curand am inceput sa ma interesez...dar...ce stiu eu e ca materiale insonorizante sunt mai multe pe piata, nu am studiat inca f bine ofertele...cert e ca dynamat-ul e the best iar daca iti permiti sa faci cu dynamat cred ca rezultatele vor fi pe masura
bineinteles ca si mana de lucru are un cuvant greu de spus, mai ales ca reno-ul megane e f greu de insonorizat
totusi sunt convins ca si celelalte fonoabsorbante isi fac cu brio treaba


costi_21
si pana la urma si-a insonorizat cineva usile la megane 2?
alexxutzu
Eu mi le-am insonorizat la symbol cu hushmat compact dar nu se mai gaseste acum cred. Este un fel de aluband si se simte diferenta. Iti trebuie doar putina indemanare sa dai fata de usa jos si multa dorinta biggrin.gif Spor!
costi_21
QUOTE(alexxutzu @ 20 Mar 2010, 14:58)
Eu mi le-am insonorizat la symbol cu hushmat compact dar nu se mai gaseste acum cred. Este un fel de aluband si se simte diferenta. Iti trebuie doar putina indemanare sa dai fata de usa jos si multa dorinta biggrin.gif Spor!
*




la clio e altceva, in schimb la megane... usile au o forma ciudata la interior... si de asta aveam nevoie de sfaturi! Dar mersi oricum!
12volti
La Megane singura solutie e sa antifonati cu antifon pasta sau spray. Folia nu se poate mula peste toata fata de usa si nici priza nu poate face corect.
Eu am folosit spray de la Caliber si a iesit OK.
zimbalexy
Salutare tuturor.
Acum ceva vreme am batut si eu in lung si lat tot internetul in cautare de informatii si poze cu insonorizari ale vestitelor plastice din usa de Megane 2. Cum nu am gasit mare lucu m-am apucat de capul meu si as dori sa postez si eu aici in ideea ca poate mai ajut pe cineva.
Asadar:
Au fost insonorizate doar usile fata.
Pentru demontare fata de usa se folosesc doua dimensiuni de surubelnita stea (nu mai stiu dimensiunea) si putina forta pentru a trage fata de usa.
Nu s-a rupt nici o clema si nu consider ca a fost de loc dificil sa dau fata jos. Va recomand sa trasati conturul fetii de usa cu un creion pentru a nu depasi cu insonorizant suprafata acoperita de fata si a se vedea urat.
!!!Atentie cand montati fata de usa sa va scoateti toate mufele mai ales cea de la difuzor care este foarte scurta.
Ca si materiale am folosit un pachet si jumatate de Dinamat Original Doors Kit, o rola de 10cm x 10 metri Aluband, Vopsea insonorizanta cauciucata de la Fabryo, un spray vopsea cauciucata antifonica 950.
Scule: cele doua surubelnite, pensula, un feon pentru par, cutter, foarfeca, si trafalet mic si cauciucat (trebuie sa fie mai dur, 5 lei a costat si mi-a fost de foarte mare folos).
Dinamatul este net superior Alubandului se muleaza destul de usor pe (unde am intampinat probleme l-am incalzit putin).

Alubandul: poate fi aplicat oriunde (indiferent de "relief").

Vopseaua cauciucata nu curge si poate fi data in strat destul de gros.

Pe fata de usa exterioara am pus Dynamat iar in locurile unde nu se putea mula am pus Aluband si vopseaua insonorizanta. In spatele difuzorului am pus si un strat de aprox 0.5 cm (un burete cu celule inchise mai plasticos). Aici nu stiu daca am procedat corect am presupus ca mai absoarbe din vibratiile din spatele difuzorului.
Pe fata interioara de usa (tot cea de tabla) am pus Dynamat acoperind toate gaurile. In gauri am lipit Dynamat-ul si de barele de ghidaj ale geamului. Am mai folosit si aluband iar peste am dat un strat de spray unsonorizant (mai mult pentru design chiar daca nu se vede. In zona din spatele difuzorului am lasat o gaura pentru a fi toata usa incinta nu doar spatiul dintre fata de usa si usa.

Pe fata de plastic a usii am pus in dreptul difuzorului (si pe partea de interior - catre habitaclu) si pe suprafetele mai drepre Dynamat, pe cele "semidrepte" Aluband, iar in rest vopseaua ajutat de spray pe unde ma chinuiam prea mult cu pensula. Chiar daca nu se vede in poze am dat cu vopsea si partea acea alba.

Dupa ce am pus fata de usa am mai pus in jurul gaurii lasate pentru difuzor niste Aluband in incercarea de a crea drept incinta usa.

Am atasat si niste poze, din pacate eram presat de timp si am facut chiar pas cu pas.

Ca si rezultate nu mai vibreaza si nu mai zdranganeste usa, basul e mai slab putin (cu boxele stock), portiera e mai grea, e o diferenta enorma cand bati in ea.

Astept din partea celor priceputi pareri, sugestii, reclamatii si injurii.


Markos
Ce te faci daca va trebui sa schimbi macaraua de la geam? Ca-s vestite pentru "calitate".
zimbalexy
Probabil ca ma rezum la celelalte geamuri si AC, decupez tabla, o sudez la loc, chituiesc si vopsesc (glumeam) sau a treia varianta desfac plangand jumatate din munca de la insonorizare. Poate imi recomanda cineva niste difuzoare bune (13 cm) pentru usa asta pentru un alpine 104BTi care va fi ajutat de un amplificator dedicat alpine de 45 rms.
nonic
Bravo @zimbalexy pentru lucrare.
De cateva zile ma tot gandesc la o lucrare mai pretentioasa, vreau sa mai pun un strat de insonorizant si o placa din mdf fixata direct pe tabla interioara a usii in care sa fixez niste difuzoare de 16 cm.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.