Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cutie de viteze sparta nova GT
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
varros
Salut

Mi s-a spart cutia de viteze de pe NOVA GT 1600.
Am si eu cateva intrebari:
1.Unde pot sa gasesc o carcasa de cutie de viteze.Mai pot sa gasesc una noua sau doar SH.Ceva preturi orientative stiti?
2.Puteti sa-mi recomandati un service "bun si ieftin" biggrin.gif unde as putea efectua reconditionarea ...
Multumesc anticipat
mihai0070
Unde anume este sparta ... pierde ulei ... sau te referi la carcasa ambreaj care nu este tot una cu cutia de viteze ?

ps. cum ai reusit sa o spargi ... ca este foarte dura ...
varros
Pai cica e sparta cam asa cat un pumn.A pierdut tot uleiul
A luat saraca o bordura. mai precis un colt de bordura, care se pare ca a fost mai dura decat ea si decat scutul........
Inca intra in viteze , deci banuiesc ca alte componente nu sunt bulite dar, a pierdut tot uleiul si e clar ca asa nu pot sa mai merg cu ea.
Ziceti-mi si mie pe unde gasesc niste cimitire de masini, de dezasamblare masini........
multumesc
driverx
Da' ce dracu tre sa faci sa ajunga la cutie un colt de bordura? Tre sa fi maaaare expert sa reusesti asa ceva.

Noi cred ca iti putem spune multe centre de dezmembrari auto, dar ma tem ca le facem degeaba. Slabe sanse sa gasesti. Cutia de viteze de pe NOVA e cea mai SF piesa de pe masina asta ....
mihai0070
Pune o poza ...si bordura unde era de a spart-o in halul asta ... incearca incredere in vitan si adreseaza intrebarea vanzatorului daca are cutie de nova (carcasa) daca nu daca are de unde sa iti aduca ... o sa vezi ce binevoitori sunt ...
varros
Pai la ce vanzatori din Vitan sa merg...?
Cat despre expert.....well am vreo 30000 km facuti in 7 ani de condus fara accident dar.....cand e sa se intample se intampla.
Ce ma oftic este ca am reusit sa o bushesc ca un idiot, ocolinnd o groapa si am luat o bucata de squar pe partea stanga ......
mihai0070
Pai totusi bucata aia de ce o fi fost ea ... ca sa ajunga la cutia trebuia sa iti faca varza roata bascula eventual si telescop (suportul acela) sa nu mai vorbim de cadru motor ...si aripa si contra apripa... dar ma rog imi pare rau sa aud asta ...

In vitan o sa gasesti vre-o 2 magazina pe care scrie NOVA ... acolo intrebi .. unul este chiar langa cel cu table si rezervoare ... este un domn mai gras si scund patron in bagazin vinde o femeie ... targuiestete ... si o sa gasesti piesa ...
varros
Mai am o intrebare de NOOB:Magazinele astea le gasesc deschide in fiecare zi sau doar sambata si duminik?
Oricum daca mai stiti ceva centre de dezasamblari ar fi ffff bune niste adrese (orientative) ca pe net nu am gasit decat din alea de masini straine
Multumesc anticipat
mihai0070
Magazinele sunt deschise in fiecare zi inclusiv sambata si duminica ... dezavantajul daca te duci in week-end este ca mai platesti o taxa de 3 sau 4 roni de pers ... intimpul saptamanii este gratis biggrin.gif

Un centru de dezmembrari unde am vazut nova(sau super nova accidentata) este chiat pe mihai bravu ... fix la intersectia cu apa ... undeva pe partea dreapta cum vii din dristor (chiar la intersectia cu apa ) intersectie in care virezi la stanga si ai ajuns in vitan biggrin.gif (deci cu un drum vizitezi si rematul ala si vitanul) daca nu ai inteles maine de la servici atasez o poza...
varros
Ma descurc sefu.Merci mult de sfaturi.
gti98
Salut!
Regret sa aflu ce ai patit; starea drumurilor e intr-adevar foarte proasta. Nu e nevoie decat sa deformeze scutul cu cativa cm (si "scutul" asta e asa de economic, abia daca e un pic mai gros ca o aripa...)
La partea inferioara se afla mecanismul de comanda; daca iti intra in viteze ai avut "norocul" sa nu iti afecteze componente din interior. Daca nu gasesti carcasa (ceea ce mi se pare totusi putin posibil, adica chiar daca s-au fabricat relativ putine Nove, consumul unor carcase de rezerva e destul de redus, si tot s-a dezmembrat vreuna pe undeva, problema e sa ajungi la piesa; mai exista solutia unor modele de Renault, cu unele adaptari la prindere si la planetare....
Bafta!!
feca
Salut

Am patit si eu cu Nova, s-a rupt carcasa ambreiajului. Problema e ca sunt din M-ciuc, jud HR si aici nu se gaseste. As merge la Vitan(banuiesc ca e in Bucuresti, nu?) pt ea daca ar fi sigur ca gasesc... Are cineva timp sa intrebe acolo? E Nova 1,6i din 96. Mersi mult. Va rog un bip la 0741659120, daca aveti sau stiti piesa de vanzare.
mihai0070
Au in vitan sigur sigur ... sunt chiar vre-o 3 magazina care ai diverse piese de nova ... impartite pe profil ... consumabile si piese motor gen cutii viteze bielete bucse bascule cam tot ... tablaraie ... si componeste electrice instalatie electrica , climatizare , inst spate , bloc lumini , si multe altele ...
varros
Salve

Am gasit carcasa de cutie pana la urma la un particular care dezmembrase o Nova .
Acum imi mai trebuie partea mai usoara un cadru de Motor si un scut .
Ceva ideei?
Ceva numare de telefon de la magazinele alea din OBOR ?
Myultumesc anticipat
mihai0070
In obor ?
din cate stiu eu este doar cel de pe Mihai Bravu ... altul nu stiu de piese acolo ... dar scut ... fiiserios gasesti la dezmembrari ... cadru motor ala vechi nu se poate suda in vre-un fel ?
varros
NU
si NU are rost sa ma complic cu unul sudat...poate il pierd pe drum smile.gif).
Ziceai de niste magazine de Nova in Vitan in interiorul targului, ma gandeam daca ai vre-un nr de te ca eu nu le gasesc pe net.
10x
mihai0070
Slabe sanse ... in vitan sunt tarabe cu bisnitari ... nici vorba de pagini de net sau catalog on line ... telefon nu stiu ... sunt buni ca au cam tot ce iti trebuie in rest niste "tigani imputiti" ph34r.gif vorba lu' baselu
nik
Mi-a zis cineva ca e o nova visinie la dezmembrat in unul din parcurile de pe langa Buzau, nu stiu sigur in care, suna pe acolo si afla. Era completa nova. Cadru m otor merge si de supernova si solenza, eu am de solenza pe a mea, dar atinge timoneria in el la schimbarea vitezelor, se polizeaza nitel si merge.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.