Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: In Turcia cu masina
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
nick58
Mi-am facut rezervari pt. Marmaris-Hotel Aqua*****, plecarea: 20.07.2008 wink.gif
St
NU ne dai si noua detalii in legatura cu banii?
nick58
2pers.-1noapte cu mic dejun-Canakkale
-7nopti cu demipensiune-Icemer
-2nopti cu mic dejun-Istanbul
Pret Total(cu reduceri)=942E
AMZ
-Dupa ce anul trecut am cheltuit o groaza de bani aiurea pe litoralul nostru, nu mai vreau sa mai ma frig inca odata.
-Deci, am inceput cu studierea ofertelor de Paste de la noi si nu cred ca mi se pare doar mie , dar batem la preturi orice tara, pana la urma am decis ca sa mai evitam cheltuiala si munca de acasa cu pregatirile sa mergem in Bulgaria, hotel 4* all Incl.cu cei 2 copii la care doar pt.unul am platit juma de bilet..deci la un pret aprox.300 de euro pt. 3 nopti plus benzina la cei 500 km....iesim mai bine decat pe meleagurile noastre.,repet...parerea mea.
-Iar pt.vara am rezervat in Kusadasi per.22-29.06.2008 la un pret de 550 euro tot 4* cu all.incl., mergem cu masina cu popas de o noapte la Canakkale si vom pleca de pe 21. Bafta in alegeri si vacante placute la toata lumea.
giovi_buru
cum ati facut rezervarile ca pe net inca nu au afisat preturile! Eu astept pana la jumatatea lui martie pt a se afisa preturile, chiar pe siturile hotelurilor nu la agentiile romanesti.
Faceti rezervarea direct pe net?
Cu cat este mai ieftin?
calcaneu
Salut !
Oarecum offtopic: plec de Paste la Istanbul si m-ar fi tentat sa cumpar ceva maruntisuri pentru megane-ul meu.
Aveti idee daca sunt sensibil mai ieftine piesele de reno la turci (tara de origine) ?
Mersi !
giovi_buru
hai mai secretosilor nu spuneti cum v-ati rezervat camere in TR asa devreme! Si apropo cazarea in Istanbul sau in alta parte intra in pachet sau alegi tu unde vrei sa stai...ca sa nu faci tot drumul in masina
Multumesc
CornelB
Aproape toate agentiile au deja preturi si oferte pentru Turcia, varianta cu transport propriu.
Eu am vazut sigur la Jeka si la Patriot pe site...
Eu o sa astept, totusi, Targul de turism, de la sfarsitul lunii - s-ar putea sa apara oferte speciale interesante pe acolo...
saritah
Nu stiu daca va intereseaza ,
eu am fost acum 2 ani in Turcia cu masina , in Kusadasi . Am ramas peste noapte in Chanakale , am rezervat pe net camera cu 3 paturi , si pentru dus si pentru intors , am platit acolo , m-a costat 45 euro/camera /noapte , cu micul dejun inclus . Foarte curat , masa bufet suedez . Parcarea lor e pazita . Am uitat chiar geamul din fata deschis ( fireste , nu de tot ) , masina era full , si dimineata totul a fost ok. Parca hotelul se numea "buyuk truva " , era in primul rand de cladiri , langa mare .

Am fost in august , prin Veliko Tarnovo , nu a fost chiar aglomerat , a fost ft. bine . Cam prost drumul - cat traversezi muntii . Mai rau a fost in vama , am cam stat .

Ma voi gandi si va voi spune la ce hotel am stat ( acum nu-mi amintesc ) . Curat , plaja si apa super , dar la masa............chin ! erau toti unsi in par , cu camasi albe , dar miroseau................nu mai puteam sta inauntru sa servim masa . Chiar in ultimile zile , ne-au taiat pofta de tot !!! Iar la masa, daca nu erai printre primii , nu aveai sansa sa mai prinzi chiar totul !

11 Mar 2008, 17:06:
Mi-am amintit ,

hotel Egeria Beach Club 4*
Va spun , nu e de 4 stele ! Nu vin regulat sa faca curatenie , mai uita usile deschise la camere dupa ce fac curatenie , oricum camerele nu sunt de 4 stele .

Au o curte interioara destul de mare , dar nimic altceva . Terenul de tenis si cel de baschet era in paragina .

Exista vreo 2 corpuri de cladire unde miroase rau ( de la statia de epurare ) .
Iar la masa..... biletele aici sunt all inclusive , nu merita !

E buna doar plaja ( nisip fin ) si apa ...pana departe , e curata , nisip pe fundul apei ( fara pietre ) , asta a mai compensat oarecum disconfortul de la masa . Pe plaja sezlongurile , umbrelele si prosoapele erau gratis .Era poate , cea mai buna plaja din zona aceea ( stiu pentru ca am mers cu bicicleta de-a lungul intregii faleze )

Exact langa hotelul Egeria Beach era un altul , dar nu-i stiu numele , care mi s-a parut mai bun .
giovi_buru
pe unde ma sfatuiti sa caut cazare, avand in vedere ca plec si cu copil de 3 ani jumate dupa mine??? Am tot citit aici dar as vrea o opinie personala! multumesc
gabriel_TMF
pai unde vrei sa mergi, ca turcia e mare?

13 Mar 2008, 09:53:
eu deja mi-am rezervat bilete, de fapt le-am si platit, pentru kustur club in kusadassi. plecam pe 29 iunie pana in 10 iulie. laugh.gif
giovi_buru
eu initial as vrea in Antalia, Belek...dar chiar nu stiu ce sa aleg, avand in vedere ca oferta este destul de mare si parerile sunt impartite in ce priveste notiunile de all inclusive in Turcia. In Grecia acum imi este mai usor sa aleg pt ca am fost un an in urma si imi fac imediat o opinie, dar aici as vrea sa fie si bine si ceva pana in 600-700E cazarea si masa...mai e si copilul
gabriel_TMF
All inclusiv in Turcia este OK. Din punctul asta de vedere nu ai de ce sa-ti faci probleme. Ma refer aici strict la mancare, oferta este atat de bogata si de variata incat chiar daca esti cu un "bebe" este imposibil sa nu gasesti ceva sa-i placa si lui. Totusi Antalia este cam departe pentru un drum cu masina si copil asa mic. La 700 Eur cred ca gasesti un hotel all inclusive de 3-4 * in Belek. Mai depinde acum si de perioada in care vrei sa mergi, tarifele fiind diferentiate in functie de luna pe care ti-ai ales-o pentru sejur. Totusi daca vrei sa-ti faci o idee despre preturi si conditii, vezi si tu ofertele de la jeka sau patriot, de exemplu.
giovi_buru
am vazut ofertele de la patriot si jeka (de 2 zile le tot studiez). Am observat ca in Antalya preturile sunt putin mai mari decat in Kusadasi! Care este diferenta intre ele in afara de distanta! Pana in Kussadasi cu masina am 1300km ceea ce intr-o zi cu cateva ore de somn undeva cred ca se rezolva. Daca nu sa trec prin Istanbul si la dus si la intors pt ceva shoping.
Multumesc pt sfat
Lucman
Daca vreti o statiune linistita si frumoasa incercati Oludeniz. Este intre Marmaris si Antalia, cam la mijlocul distantei.
Datorita faptului ca nu exista charter din Romania staiunea este perfecta smile.gif
In statiune va recomand hotelul Montana Pine Resort. Este pe munte la vreo 3 km de plaja, dar exista autocarul hotelului.
Cel putin noua ne-a placut foarte mult, deoarece in hotelurile din statiune era o viermuiala de nedescris. Aici abia iti vedeai vecinii.
4* 5 piscine, cazarea in vilisoare, multa verdeata si multa liniste.
Haleu a fost stupefiant de bogat si de indestulator, desi am luat numai demipensiune.
Daca vreti cu avionul e aeroport la Dalaiman parca la 80 km de hotel, dar au autocar pentru aeroport.
Noi am fost cu masina si nu am regretat distanta mare, deoarece pe o raza de 100 km ai o gramada de locuri de vizitat, unele mai frumoase ca altele.
giovi_buru
Lucman, m-am uitat pe site si hotelul este super, nu stiu daca intra-adevar demipensiunea isi va spune cuvantul in sensul ca te vei satura! Au acolo si all inclusive? Daca mergi la plaja la laguna si mai bei o bericica e ok? Nu ai probleme cu politistii? Totusi e concediu! icon_mrgreen.gif Multumesc
vali79m
Sal la toti.Stie cineva unde pot sa inchiriez o vila in zona antalyei, marmaris, bodrum.
Plecam cam multi si vrem sa avem linistea "noastra.Multam
vali79m
Chiar nu stie nimeni?
Lucman
QUOTE(Lucman @ 14 Mar 2008, 08:23)
Daca vreti o statiune linistita si frumoasa incercati Oludeniz. Este intre Marmaris si Antalia, cam la mijlocul distantei.
Datorita faptului ca nu exista charter din Romania staiunea este perfecta smile.gif
In statiune va recomand hotelul Montana Pine Resort. Este pe munte la vreo 3 km de plaja, dar exista autocarul hotelului.
Cel putin noua ne-a placut foarte mult, deoarece in hotelurile din statiune era o viermuiala de nedescris. Aici abia iti vedeai vecinii.
4* 5 piscine, cazarea in vilisoare, multa verdeata si multa liniste.
Haleu a fost stupefiant de bogat si de indestulator, desi am luat numai demipensiune.
Daca vreti cu avionul e aeroport la Dalaiman parca la 80 km de hotel, dar au autocar pentru aeroport.
Noi am fost cu masina si nu am regretat distanta mare, deoarece pe o raza de 100 km ai o gramada de locuri de vizitat, unele mai frumoase ca altele.
*



Demipensiunea este mai mult decat OK. La pranz nu aveam nevoie decat de inghetata smile.gif. Nu au FB din cate stiu eu. Berea pe plaja e destul de scumpicica din cate tin eu minte, dar nu de neatins. Toate preturile insa sunt si in lire sterline, deoarece este o statiune unde predomina turistii din UK.
Oricum, pentru aprovizionare cu haleala si alte cele exista un supermarket la 5 minute de hotel.
Vali48
QUOTE(vali79m @ 24 Mar 2008, 22:57)
Sal la toti.Stie cineva unde pot sa inchiriez o vila in zona antalyei, marmaris, bodrum.
Plecam cam multi si vrem sa avem linistea "noastra.Multam
*



http://www.villarenters.com/search_results...a0-4a088542a79e
Dan98
Mai există benzină/motorină ieftină în zona "duty free" dintre Bulgaria și Turcia ?

Mulțumesc.
cj98czh
Vara trecuta exista....si nu cred sa o fi scos..
Dan98
Pentru Turcia trebuie procură în caz că mașinile nu sunt pe numele noastre ? Sunt pe persoană fizică , dar plecăm două mașini și niciuna nu este pe numele nostru.
GabyT
OBLIGATORIU !

Chiar am ramas surprins de controlul tuturor actelor legate de masina (procura tradusa in turca si apostilata, carte verde talon), control ce s-a efectuat atat la intrare, cat si la iesirea din Turcia in comparatie cu restul Europei.

Mai multe detali gasesti aici : http://www.daciaclub.ro/In-Turcia-cu-masin...ml#entry1100867
david79
eu plec maine seara la turci suntem 2 masini
ptr cele 2 masini pe care le am pe firma , am facut traducere in turca, engleza si romana cu apostila cu tot.... dar nu au o data anume le-am facut sa le mai folosesc si alta data, sper sa nu am probleme

stiti ceva despre detectoarele de rada la turci? sa il bag in bagaje? ma gandeam sa nu il iau deloc dar la bulgari nu prea merge fara
Dan98
Noi plecăm 3 mașini de fapt pe 28. Mâine merg să mă interesez de împuternicire , traducere și apostilă...

Cartea verde cât mai costă pentru Turcia
hog
Salut baieti !

am citit mult din experienta voatra peste hotare in special catre turcia pentru ca asta ma intereseaza in acest moment, multe de retinut. Foarte utile informatiile. thx!
Sa trec la subiect. Eu voi pleca pe 01 mai sau 02 mai catre ANKARA
sunt singur, ma rog cu familia. Merge cineva spre Edirne ?
laurian
QUOTE(Dan98 @ 16 Apr 2008, 00:59)
Cartea verde cât mai costă pentru Turcia
*


Am dat 60 de dolari, la Generali, unde am atat CASCO, cat si cea prin lege.
Casco extins, 15 euro.
Valoare asigurare 12000 euro.
lorenzolamas
Frati romani eu cred ca nu e nevoie de nicio carte verde speciala pt Turcia deoarece o avem pe cea data de RCA (asigurarea obligatorie).M-am uitat pe ea si e trecuta si Turcia,dar asiguratorii ne iau banul cu placere daca mergem sa le dam,ei nu zic ba !
La fel si cu asigurarea de sanatate,nu-i necesara pt Turcia,asa ca luati aminte !!!
Eu plec pe 15.06 la Oren,hotel de doua stele,dar e dragut cu Hb si costa doar 13 Euro pe zi,plaja e super si f aproape de hotel.
Toate cele bune.
laurian
Eu nu am avut Turcia pe cartea verde, asa ca a trebuit sa fac.
Depinde de firma de asifgurari.
Lucman
Aveti grija sa nu va imbolnaviti prin Turcia. Acolo intai platesti si apoi iti decontezi in tara cu asiguratorul.


Dan98
Am rezolvat cu procura. Cost la notariat: 50 RON , am lăsat-o la tradus astăzi , 155 RON traducerea + apostilă.

A mai rămas să trec pe la Consulatul Turciei , cel local , am auzit că ar mai trebui o ștampilă pe ea, o să trec preventiv.

RCA am la Ardaf , deși nu este tăiată nicio țară , trebuie să extind Cartea Verde pentru Turcia. Merg luni să aflu costurile. Mi s-a spus 10 EUR telefonic.
adi_ar
QUOTE(Lucman @ 18 Apr 2008, 12:44)
Aveti grija sa nu va imbolnaviti prin Turcia. Acolo intai platesti si apoi iti decontezi in tara cu asiguratorul.
*



Da' unde-i altfel ?
Nu cred ca cineva a reusit sa se imbolnevasca in locul potrivit pentru a primi asistenta grauita ! sad.gif
Brainie
QUOTE(Dan98 @ 18 Apr 2008, 20:03)
RCA am la Ardaf , deși nu este tăiată nicio țară , trebuie să extind Cartea Verde pentru Turcia. Merg luni să aflu costurile. Mi s-a spus 10 EUR telefonic.
*


Fii mai clar: deci Turcia nu e tăiată, dar totuși polița nu e valabilă ? Cum așa ? De unde rezultă ?
calcaneu
Un ghid bun despre Istanbul, in format digital, are cineva ? Mersi !
Dan98
QUOTE(Brainie @ 19 Apr 2008, 10:31)
Fii mai clar: deci Turcia nu e tăiată, dar totuși polița nu e valabilă ? Cum așa ? De unde rezultă ?
*



Au spus că este vina agentului care mi-a făcut polița. Deși atunci mi s-a spus că o să fie valabilă peste tot.
david79
salut
tocmai am venit de la istanbul
impresii :
merita din plin, am facut si grecia in sept 2006 , acum turcia - partea europeana.
cel mai mare dezavantaj se numeste Bulgaria. pacat de peisaje... in rest sunt varza ......
am iesit din romania joi pe 17.04 la ora 4 din vama de la giurgiu, bulgaria am traversat-o pe ruta Russe-V.Tarnovo-NovaZagora-Svilengrad. apoi in turcia ff. simplu Edirne - Istanbul. la ora 10.30 ieseam din vama la turci
despre traversarea bulgariei as vrea sa spun ca e mare greseala sa mergeti prin V.Tarnovo-NovaZagora. drumul e praf, am dat cu scutul de pietre, nu am cuvinte...
in al doilea rand harta bulgariei, ultima care are 4,5 mb e o gluma, nu prea are treaba cu realitatea. sunt radare la bulgari, pusi la ciupeala ieftina, toate in banda x. noi fata de bulgari avem drumuri...
la turci, atentie mare la vama cu imputernicirile pentru masini. eu aveam si in turca, dar cea in engleza era in fata si la ea s-a uitat. trebuie sa aveti si in turca, si sunt valabile doar cu apostila. asigurarea am extins-o in romania si cartea verde ptr turcia si casco. la vama am dat asigurarea veche fara extindere si era buna. turcia nu era taiata, asa ca voi avea o discutie destul de serioasa cu agentul de asigurari.
drumul la turci e belea, asfalt, autostrada boboc... mergi intins pana la istanbul, am mers cam cu 140, am vazut radare dar erau doar pentru pilotii adevarati.
harta turciei pt mio ff. bine facuta, ff, exacta, o bere ptr ioana biggrin.gif .
grija mare cu circulatia in istanbul acolo toti se baga, toti conduc destul de repede, dai un claxon si te lasa, trebuie sa ai atentie distributiva mai mare ca la noi, trbuie sa lasi si tu sa se bage. poti sa mai intorci pe un interzis, sa mai faci o romanesca, nu-i problema politita te vede ca esti turist si te lasa in pace, asta pana ajungi la hotel, pentru ca in istanbul e bine sa gasesti un loc de parcare, preferabil pazita cu plata si acolo lasi masina pana pleci. strazile sunt ff inguste, gen lipscani, am vazut chiar si autocare bagate pe acolo, la milimetru. folosesc locurile de parcare la maxim, lipesc masinile una de alta, la noi in bucuresti e risipa blink.gif .
e superb orasul , chiar nu am cuvinte, niciodata nu vezi destul, e bine de parcurs pe jos, si cu tramvaiul. neaparat de vazut moscheea albastra, palatul topkapi, sf sofia, si grand bazaar.
atentie in grand bazaar, trebuie sa negociati la sange, fara mila, in afata de fise de tramvai si intrarile la muzeu se poate cumpara cu euro, exemplu de negociere: a cerut 150 euro am luat cu 80, a cerut 40 de euro am luat cu 20, de la 2000 de euro am ajuns la 200. paritatea e de 2 lire/1 euro si atentie ca cele mai bune preturi nu sunt totusi in grand bazaar si in magazinasele din zona, atentie si la aur, nu e de calitate.
cam asta ar fi, aveti grija ca bulgarii la intoarcere se uita in bagaje, ciupela ieftina gen 5 euro dezinfectia, dar de fapt costa 2 euro. nu am cuvinte despre bulgari, parca traiesc doar din magarii suntem cu muult inainte lor
cam asta ar fi, daca aveti intrebari, va raspund,



kriiss888
o sa plec si eu la Istanbul duminica viitoare. Inteleg ca ai trecut Bulgaria cam in 6 ore si jumatate (4-10.30) ; ai mers intins , ai facut pauze ?
cam cat ai stat in vama turca ?
Mai zi cate ceva despre circulatia in Istanbul ; de asta imi e frica cel mai mult ...multa lume spune ca e mai nasol decat in Buc ! si eu trebuie sa ajung pana in centrul vechi - Sultanahmet ..
calcaneu
@david 79 : "atentie ca cele mai bune preturi nu sunt totusi in grand bazaar si in magazinasele din zona"
Deci unde sunt preturile cele mai bune ? Ai vrut sa spui "ci in magazinasele din zona" ?
Mersi! eu plec vineri wink.gif
GabyT
QUOTE(david79 @ 21 Apr 2008, 12:02)
...
in al doilea rand harta bulgariei, ultima care are 4,5 mb e o gluma, nu prea are treaba cu realitatea...

harta turciei pt mio ff. bine facuta, ff, exacta, o bere ptr ioana  biggrin.gif .
...

*




Vezi ca ultima harta a Bulgariei (Bulgaria_eng_2008.1_080228.fbl) a "crescut" cu aprox. 2 MB fata de anterioara (Bulgaria_eng_2007.10_071106.fbl) ajungand la 6,5 MB si ar trebui sa fie mai exacta blush.gif
Eu am traversat Bulgaria anul trecut cu Bulgaria_2007.07_070815.fbl (4,2 MB) si mi s-a parut destul de slaba, insa tot mai buna decat nimic in conditiile in care bulgarii stau mult mai prost decat noi la capitolul indicatoare.

Ce varianta de harta a Turciei ai utilizat ?
Eu am utilizat Turkey_2007.07_070815.fbl (37,862 MB) si nu mi s-a parut extraordinara (in compartie cu cele din vest e drept; in comparatie cu cea a Bulgariei, a fost mulT mai buna); ultima este Turkey_2008[1].01_080227.fbl (40,145 MB).
david79
ok
sa o luam pe rand
hartile folosite : Bulgaria_eng_2007.10_071106.fbl - varza si Turkey_Basar_2007.10_071127.fbl destul de buna
despre drumul prin bulgaria cam 6,5 la dus cu 2 pauze de 10 min - 7 ore la intors cu mai multe pauze. repet, nu incercati varianta V.Tarnovo-NovaZagora - cratere trebuie sa judeci foarte mult ce iti zice gps-ul si sa te uiti si pe indicatoare, posibil sa iei multe tepe daca te iei doar dupa gps. viteza, am mers si 140 unde am putut si 80 pe unde aveam suspiciuni de radar, pot pune radare acolo unde nu te astepti.
la turci vama a durat 10 min. atentie aveti duty doar cand intrati in turcia , la iesire nu exista. la intoarcere a durat 30 45 de min, eu aveam portbagajul plin si m-a pus bulgaroiu sa ii scot bagajele toate, si m-am luat de el, m-a lasat in pace...
atentie le taxele de dezinfectie sau ce taxe mai nascocesc bulgarii, nu s-au schimbat
atentie pe autostrada la turci ca benzinariile sunt f rare, la intoarcere masina a 2-a a ramas pe rosu si a trebuit sa iesim de pe autostrada intr-o localitate sa alimentam, multumita ioanei care a gasit benzinaria cea mai aproape.

in istanbul daca aveti gps si ultima harta nu aveti probleme. ideea e ca sa va informati de acasa pe unde e hotelul si sa vb cu cei de la hotel in privinta parcarii. de obicei recomanda un "otopark" parcare supraetajata , pazita 6 E /zi. circulatia e mai nasoala ca in bucuresti dar sunt alte principii. trebuie sa fii f. atent, sa ii lasi sa se bage si sa claxonezi sa ii faci semn, te lasa, nu e ca la noi. se circula si pe ultima alee daca intra masina. eu la hotel am oprit masina in strada am lasat bagajele jos ( intra doar o masina pe strada care avea max 2,5 m ) s-a facut coloana de 30 m in spatele meu, m-au inteles si am plecat. asa se procedeaza acolo. cu putin curaj si multa atentie te descurci, nu iti face probleme. pe autostrada la intrare iei o cartela, cand iesi la istanbul te duci la ghiseele unde se plateste, ( cash,nu abonamente ) si dai 5 lire turcesti, aprox 2,5 euro. eu am facut vre-o 3 prostii, dar acolo se face la greu, nu prea se respecta semne, semafor...
parerea mea e ca masina trebuie lasata in parcare si mers pe jos sau cu tramvaiul

cu bazarul sfatul meu este sa il parcurgeti mai intai inainte de a cumpara, sa nu va para rau. merita pentru hainele de piele e am luat cu 90E ptr mine si cu 80 de e ptr nevasta-mea si la fel ptr maica-mea. negocierea e de baza, de multe ori plecam si veneau dupa mine. vedeti ce vorbiti in romana, negustorii inteleg mai toti romana. ideea e ca sunt magazine langa bazar unde sunt preturile la care ati ajuns cu negocierea in bazar, mai ales la tricouri, textile. se merita sa luati din bazar haine de piele. magazinele astea sunt pe partea bazarului spre tramvaiul 38, in zona hotelului inter, unde am stat ( dc il cautati pe harta ). un tricou l-am negociat la 5,5 euro in bazar, de la 10 euro si pe strada vis-a-vis il dadea cu 5, cred ca il luam cu 4 euro.



kriiss888
ai stat la hotel inter ? adica la asta : http://www.hotelinteristanbul.com/contact.htm

Pai aici am si eu rezervare; am vb cu ei prin mail ...mi-au spus ca pt masina e o parcare cu plata la 100m de hotel - 6 euro/zi...exact ce ai spus si tu.

Poti sa dai mai multe detalii cu parcarea - a fost ok ? Sa inteleg ca ai lasat bagajele ...si pe cineva langa ele banuiesc ...si te-ai dus sa parchezi masina ...stiai unde e parcarea? Astia de la hotel mi-au spus ca or sa ma conduca ei...dar daca strada e asa stramta ...pana urc in hotel pana vb cu ei ...se face coloana mare in spate...tu cum ai facut

Drumul prin istanbul pana la hotel cum ti s-a parut ?...am vazut unde e hotelul ...mi-am printat niste harti de pe google...din pacate nu o sa am gps.

hotelul cum a fost ?


Mersic
david79
da, la acelasi hotel am stat, nu iti face griji este ok. chiar nu ai nevoie de mai mult. e curat, micul dejun e ok, nu ai vedere, dar nu te duci sa stai in camera. si e si ieftin de ce sa nu recunoastem. daca ai nelamuriri vorbeste cu receptionerii sunt de treaba iti spun unde te duci sa cumpei ieftin, cum sa te descurci.. etc...
ca amplasament este la prima strada paralela cu tramvaiul ce duce la bazar, pe partea cealalta. autostrada te duce cam pana in mijlocul orasului apoi incep bifurcatiile ptr bosfor-ankara tu trebuie sa o iei in dreapta. pacat ca nu ai gps, va trebui sa intebi de bazar.daca stii o boaba de engleza nu ai treaba. ajungi la bazar, incerci sa parchezi pe acolo,intrebi de hotel, gasesti hotelul si iti explica receptioneru de parcare, e putin mai la vale de hotel, 5 min de mers pe jos. si 6 E/zi, e singura din zona, are vre-o 4 etaje, o sa fii uimit de cat de milimetric se parcheaza acolo.nu iti face grija de ciorditori, paznicii umblau cu pistoale la ei. dc nu ai gps poti cumpara inainte o harta a istanbului cu 3E si iti trasezi traseul.
trebuie sa te descurci biggrin.gif
gabriel_TMF
vad ca lumea sugereaza sa ocolim varianta V.Tarnovo-NovaZagora pentru ca ar fi varza. Totusi ce alta ruta ar trebui avuta in vedere?
david79
Russe - V.Tarnovo - Gabrovo - Shipca - StaraZagora - Edirne
gabriel_TMF
multumesc david79, intrebam pentru ca la sfirsitul lui iunie plecam in concediu la kusadassi si fiecare informatie legata de drum este binevenita.
david79
drum dupa v tarnovo, spre nova zagora
[attachmentid=1627445906]
gabriel_TMF
urat drum fratele meu, pacat ca trebuie sa traversam Bulgaria ca sa ajungem in Turcia. ohmy.gif
Funny
Cand pleci gaby in Turcia,poate mergem impreuna?
cristibz
Si eu plec in Turcia pe 28.06, poate ne adunam mai multi. Prin Bulgaria am mai fost, in Turcia..niciodata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.