Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: In Turcia cu masina
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
St
La Canakkale este 10 Lire/masina (pentru persoane nu se plateste din cate stiu eu) , sau cel putin atat era anul trecut.
ionutz83
Gata, am ajuns. Am ales sa trec Bosforul si sa merg pe sosea. Cred ca am facut cam 120 km in plus fata de traseul cu bac-ul.Drumuri ok cu mici portiuni in lucru si cu cate o singura banda pe sens. Am folosit Igo 2006, insa harta Turciei nu stiu cat de noua este. Ideea e, asa cum spunea cineva mai sus, nu trebuie luat in seama decat in orase in rest de urmarit indicatoarele. Numai eu stiu pe unde am mers tongue.gif .
ticris68
ferry canakale 22 lire/masina.
driverx
Care e mai e cotatia lira / E? Si cat ii benzina acolo?
cristibz
1 Euro=1.92 lire in iulie, benzina era in jur de 3.5 lire
Thanatos
Azi 1 EUR=1.72 TRY
ionutz83
Am gasit si cu 1.68...s-a cam intarit lira turceasca intre timp biggrin.gif . Totusi pretul benzinei e un aspect de luat in seama ,3.28-3.4 YTL (7.6 RON) ohmy.gif Super 95, mi se pare cam mult. Cred ca e mai avantajos sa vii aici cu un dCI, spre deosebire de Europa, unde lucrurile stau cam ca pe la noi.
driverx
Oare s-ar supara turcaletii daca mi-ar gasi asa vreo doua canistre de cate 20 litri in portbagaj?
St
Eu as zice ca nu e voie, mai ales datorita diferentei mari de pret intre Bg si Tr.
driverx
Si oare ce mi-ar face? Plm. Vreau cu masina acolo, vreau sa ma mai invart pe acolo, dar nu cu pretu ala de benzina.
Thanatos
Eu am avut in portbagaj un bidon de 5 litri de solutie de vara (galbena ca citronada) de spalat parbrizul plin pe jumatate (2,5 litri). Imediat s-a ofuscat turcaletul. M-a intrebat pe un ton foarte artagos daca am benzina in bidonul ala.

Probabil ca pentru 40 de litri de benzina iti trage macar un glont in picior tongue.gif

St
QUOTE(driverx @ 4 Sep 2008, 07:45)
Si oare ce mi-ar face? Plm. Vreau cu masina acolo, vreau sa ma mai invart pe acolo, dar nu cu pretu ala de benzina.
*




Pai mai mult decat sa ti-o confiste nu cred ca ti-ar putea face, asta daca nu cumva te baga la contrabanda biggrin.gif
driverx
In 25 dimineata plec din Bucuresti spre Turcia. Care nebun mai merge incolo? tongue.gif
giovi_buru
QUOTE(driverx @ 23 Sep 2008, 09:44)
In 25 dimineata plec din Bucuresti spre Turcia. Care nebun mai merge incolo? tongue.gif
*


vezi ca e mai ieftin in republica Moldova si cand treci prin Galati la un moment dat gasesti motorina si benzina de la moldoveni la 2 lei litru, radmasa.gif ! super tare frate chestia cu benzina...cine sa te controleze, cine sa te vada daca esti civilizat in trafic nimeni nu te opreste insa mergi cu cardul sau cu cashul la tine si va fi bine
nu trebuie sa te superi
nairam
Hai ca nu e chiar asa de speriat Turcia... Am fost de curand in Turcia la Istanbul mi sa parut ca este destul de scumpa dar poate am avut si pretentii cam mari... Am platit cam 60 Euro / noapte / camera dar vedeam Sfanta Sofia de la balcon.... eram cam la 200 de metri de ea... Am schimbat euro in lire la un curs de 1.72 YTL/1 euro.... Am bagat benzina cu 3.3 lire .... La shaorma .... hmmm nevasta zice ca aia de la Dristor este muuuuultt mai buna decat ce fac turcaletii la ei acasa .... In schimb nevasta a cautat prin maldarele de aur din bazar si NU a reusit sa-si cumpere nici macar o pereche de cercei .... deh pretentiile sunt destul de mari ..... (taicasau este bijutier) .... In schimb i-am cumparat lu socru-meu niste scule de bijutier de pe acolo si niste pietre de pus la biju-uri.... Dupa care am cotrobait prin bazarul ala imens dupa niste chestii pentru cei de acasa .... dar nevasta nu a fost multumita ... Nu a gasi prea multe .... Am vizitat Palatul Sultanului, Sfanta Sofia, Mosqeia Albastra, am facut poze .... ne-am dat cu vaporasul pe bosfor.... Dar dupa ce ai vazut Parisul, Viena, Budapesta, Praga, Frankfurt, Berlin, Atena etc.... Istanbulul nu ti se mai pare chiar asa de super .... Asa ca am plecat catinel catinel catre Grecia SI la granita Turcia-Grecia in Freeshop, a reusit sa gaseasca niste cercei albastri (cica cu zvarovschi) care m-au costat .... hmmmm nici nu vreau sa ma mai gandesc cat au costat.... Ahhhh Era sa uit .... In timp ce cauta ea de zor prin bazarul ala de aur a gasit la un moment dat un anturaj (cercei cu medalion) care ii placea si vesela a intrat sa-si cumpere .... Dar respectivii: "Pai nu vindem la bucata" Ea increzatoare: "Pai iau tot setul" .... EI: "Pai NU pentru ca vindem doar la KILOGRAM"..... Ea: "Da? ..... SI cat e Kilogramul?"... Ei: "Pai 23.000 DOLARI" EU DISPERAT:"EI UITE CHIAR NU AM ATATIA BANI LA MINE... " In rest NU am vazut nici un radar prin Turcia... Or fi fost dar nu am vazut eu. Parcarea in Istanbul cam 2 lire pe ora, Dar nu am platit pentru ca a fost INDIRIM (reducere) la hotel. Taxele de drum nu mi le amintesc exact dar parca de la Edirne la Istanbul 4 Euro.
La hotel am ajuns la 60 de euro + parcarea grauita, dupa o negociere care a plecat de la 100 EURO.... probabil ca daca insistam puteam ajunge si la 50 de euro... dar eram prea obosit dupa o zi de condus. Ahh cu condusul .... Am plecat pe la ora 10 dimineata din Bucuresti si am ajuns in Istanbul pe la ora 21.... dar mers lejer si incurcat putin in Bulgaria in zona Gabrovo si Stara Zagora... (in total pierdut cam 1 ora in zona aceea cu nervii de rigoare ). In vama Bulgaro-Turca am platit viza 20 euro 2 persoane... Masina era pe firma si am avut un MANDATE in limba engleza emisa de firma semnata si stampilata de directorul firmei (adica tot de mine). Vigneta la Bulgaroi 7Euro.
Inca ceva de BAZA In turcia cand vrei sa cumperi ceva trebuie sa negociezi.... totul se negociaza .... (Mai putin benzina si obiectivele turistice)...Si poti sa ai surprize de genul .... Cat costa tricoul asta? 10 Lire ... Iti dau 4 .... Nu 6... nu 4... bine 5... e ultimul pret.... Deci pleci de la o suma si poti ajunge la jumatatea ei .... dar trebuie sa stai bine cu nervii ... sau sa ai timp... Poti sa joci si teatru ... Te faci ca pleci ... te mai intorci te mai uiti o data la lucrul respectiv .... mai incerci ... mai dai un pret .... si pana la urma poti ajunge la jumatate din pretul initial ....
Ah inca ceva am fost acolo in perioada Ramazan-ului ... Astia NU mananca in timpul zilei ... si sa-i vezi cand canta nenea imamul la Geamie, seara dupa ce apune soarele, de da verde la mancare .... Niste cozi imense si sa-i vezi pe toti cum se aseaza pe unde apuca si incep sa manance .... In restaurante se ocupa locurile din timp, se distribuie meniul ... dar nu mananca nimeni pana nu spune imamul ca a apus soarele .... Ahhhh si inca o chestie .... pe asta nu am inteles-o ... din loc in loc (foarte dese) au cismele... la care se duc si se spala .... nu am inteles motivul exact .... Dar am vazut in Bazarul de aur cum tipi imbracati la costum si cravata se duceau se descaltau si se spalau pe picioare ... pe fata si dupa urechi .... Chestia asta se intampla si pe strada.... Si vedeam cum ii invata si pe puradei sa faca si ei tot asa.... Sigur este o chestie legata de religie dar nu imi dau sema exact despre ce este vorba .... Cred ca este ceva legat de spalarea pacatelor sau un fel de doamne ajuta ...
Inca o chestie .... Daca imi aduc aminte bine ei au voie sa aiba cel mult 4 neveste, spre deosebire de noi ... ca sa nu mai spun de alte tari musulmane care pot avea pana la 7 neveste... dar trebuie sa fi instarit binisor, ca sa poti sustine o asemenea familie....
Cam atat ... daca imi mai amintesc cevace am uitat va mai scriu si alta data ...
michirec
Se spune Ramadan(Ramadan Bairam) nu Ramazan... radmasa.gif cei care se spalau urmau sa intre in Moschee....ei in moschee se descalta....
Dan98
Noutăți pe ruta Vama Veche - Malko Tarnovo - Kirkareli ? Trebuie să plec miercuri la Ankara cu mașina și stau în Constanța. Cineva mi-a spus că vama turco-bulgară de la Malko Tarnovo ar fi închisă noaptea blink.gif , am mai fost în Mai anul acesta la turci dar pe timp de zi. Voi ajunge în vamă în jur de ora 24.

Poate are cineva idee dacă este sau nu închis punctul acela de frontieră noaptea.

alecsz99
QUOTE(nairam @ 15 Oct 2008, 13:14)
  .... La shaorma .... hmmm nevasta zice ca aia de la Dristor este muuuuultt  mai buna decat ce fac turcaletii la ei acasa ....

.... Daca imi aduc aminte bine ei au voie sa aiba cel mult 4 neveste, spre deosebire de noi ... ca sa nu mai spun de alte tari musulmane care pot avea pana la 7 neveste...
*




1. Cu shaorma la fel am patit si noi in Kusadasi in toamna lui 2003. E drept ca nu era varful de sezon si poate ca unele localuri erau inchise insa nu am gasit nimic pe gustul nostru, nimic care sa se compare cu ce poti gasii chiar aici, in Bucuresti.

2. Saracii de ei...Iti dai seama, sa ai 4-7 neveste pe cap? ohmy.gif excl.gif
nairam
QUOTE(michirec @ 15 Oct 2008, 13:30)
Se spune Ramadan(Ramadan Bairam) nu Ramazan... radmasa.gif cei care se spalau urmau sa intre in Moschee....ei in moschee se descalta....
*



Se spune si Ramadan Si Ramazan.... Dovada? Iata ce urare era scrisa cu luminite MARI cat sa vada toata lumea, si atarnata de turnuletele Geamiei Albastre....[attachmentid=1627477413]
Edit Later: NU vreau un flame pe tema asta sau pe oricare alta.... NU ma pretind a fi un fin cunoscator al religiei musulmane. Eu am postat doar niste informatii pe care le detin si care sper sa fie folositoare si interesante. De altfel nu de mult, am auzit un Imam la un post de televiziune din Romania care spunea ca ambii termeni atat cel de Ramadan cat si cel de Ramazan sunt folositi de catre lumea musulmana. Unii folosesc Ramazan iar altii Ramadan. Se pare ca turcii folosesc RAMAZAN...
Vali48
QUOTE(Dan98 @ 17 Oct 2008, 04:03)
Noutăți pe ruta Vama Veche - Malko Tarnovo - Kirkareli ? Trebuie să plec miercuri la Ankara cu mașina și stau în Constanța. Cineva mi-a spus că vama turco-bulgară de la Malko Tarnovo ar fi închisă noaptea  blink.gif , am mai fost în Mai anul acesta la turci dar pe timp de zi. Voi ajunge în vamă în jur de ora 24.

Poate are cineva idee dacă este sau nu închis punctul acela de frontieră noaptea.
*



N-are cum sa fie inchisa.
Vezi pe unde mergi. Dupa Burgas faci dreapta dupa o benzinarie, nu mergi inainte pe malul marii ca drumul prin munti e groaznic. Drum bun si distractie placuta.
Dan98
Sper. Acea benzinărie e cumva un OMV ? Dacă da, dreapta imediat după el ?

Mi-am făcut o rută custom cu Garmin BG Route 4.1 dar mai bun e un sfat aici. Data trecuta clar nu am luat-o după peco, am mers pe niște dealuri, munți și sate izolate până aproape de Malko Tarnovo
Vali48
@Dan98,

De la ultima intersectie la iesirea din Bgas intrii pe asa zisa autostrada. Din intersectie, la aprox 5km este o statie de benzina pe dreapta (nu stiu cum ii spune). Imediat dupa benzinarie faci dreapta spre Kraymorie, Krushevets, Svedetz, Malko Tarnovo. Vezi si tu pe Google Earth, intersectia e vizibila.
Cealalta varianta, pe malul marii mergi inainte prin Sozopol spre Michurin, dar dupa Michurin faci dreapta in munti si pana la MT iti blestemi clipa cand ai luat decizia sa mergi pe aici. Am gresit si eu acum vreo 6 ani (m-am luat dupa Via Michelin). Anul trecut am intrebat niste prieteni bulgari pe unde sa merg si mi-au spus "in nici un caz prin Michurin".
Daca ai nevoie de hotel de tranzit (poate la intoarcere) Akkus Kaya Hotel in Kirklareli. Tel 90 288 2144020 / 2121944.
Dan98
Mulțumesc încă odată vecine wink.gif
Vali48
Welcome M8, drum bun.
mario_vladys
Buna ziua!
Va rog frumos daca poate cineva sa ma ajute si, din propria experienta, sa imi spuna cum ar fi vremea in Bulgaria-Turcia pt luna februarie! Intentionez sa fac o calatorie pana la Istambul la jumatatea lunii februarie si ma intereseaza daca bulgarii deszapezesc drumurile pe ruta catre Turcia (o ruta anterioara postata de un coforumist ). Va multumesc anticipat
Stima!
andrutza24
Salut la toata lumea!!
Anul asta mergem in vacanta in Turcia, mai precis in Antalya - Belek la hotelul Paraiso Verde wub.gif ... cica e super misto acolo.
Ce as vrea sa va intreb in cazul in care stiti sau ati mai fost, daca stiti pe cineva care poate rezolva cu actele necesare ( avand in vedere ca masina e pe firma am inteles ca iti trebuiesc o groaza de acte...) si de ce acte e nevoie. Iar daca ati mai fost in Antalya as vrea sa aud niste pareri, pentru mine e prima oara cand merg in Turcia. Mercic !!
alecsz99
conditii calatorie Turcia

"In cazul în care călătoriți în Turcia cu un autoturism / un microbuz (cu pana la 9 locuri care nu face curse regulate, ci in mod ocazional), condus de către o altă persoană decât proprietarul acestuia, intrarea în Turcia va fi permisă de către Autoritățile vamale numai după prezentarea următoarelor documente:
1. Actele mașinii, inclusiv cartea verde;
2. O împuternicire (procură) din partea proprietarului autoturismului (persoană fizică sau juridică), pentru a putea conduce autoturismul respectiv din România în Turcia și retur. Atenție! Procura trebuie să fie autentificată la notar și apostilată.
3. O traducere a procurii în limba turcă, efectuată de un traducător autorizat, legalizată de notar și apostilată."
curcubeus
Plec pe data de 1 iunie in Kusadasi cu masina. Daca mai pleaca in aceeasi perioada cineva cu masina si doreste sa ne intilnim pe data plecarii undeva la iesire din Bucuresti sa mergem impreuna cu masinile sa imi trimita un mail pe curcubeus_pp@yahoo.com sau sa ma sune pe 0745008702.
Multumesc
Diac
Sunt si eu intr-o oarecare dilema. Vrem sa plecam in concediu in Antalya la inceput de septembrie si nu stiu daca sa mergem cu avionul sau cu masina. Am fi doi soferi, eu si sotia.
In Turcia am mai fost cu masina acu trei ani, dar am fost la Bodrum si am mers prin Izmir, sosea de coasta.
Pe viamichelin, imi dadeau traseu prin Istanbul si apoi drept spre sud. Ar fi bine asa, caci am sta cateva zile la Istanbul, unde am avea ce sa vizitam. Insa inseamna si 4 zile de condus, asa cu avionul in doua ore sunt acolo, si cred ca as iesi chiar mai ieftin. Ofertele am vazut ca sunt pe la 1600 Euro 5* UAI cu tot cu transport. Daca rezerv de pe acuma, sunt si ceva reduceri.
A mai mers cineva cu masina pana in Antalya? Merita pentru doar doua persoane ?
andrei.g84
Buna,

A plecat cineva in vacanta cu agentia villarenters.com?
AndiM
QUOTE(andrei.g84 @ 28 Apr 2009, 11:21)
Buna,

A plecat cineva in vacanta cu agentia villarenters.com?
*


Villarenters.com nu e agentie, e un site prin intermediul caruia poti face o rezervare, contactand direct proprietarul vilei(apartamentului), bineinteles, contra unui comision.
Eu am rezervat de doua ori de pe acest site si am fost foarte multumit.
bamseguru
Pe 15 septembrie 2009 am de gand sa plec si eu in luna de miere pana in Kemer, Antalya cu masina. Daca mai pleaca cineva in aceeasi zi nu ar fi rau sa ne insotim reciproc, e mai sigur.
driverx
Luna de miere? Masina? Da' nevasta ce zice? Sau nu are dreptul sa zica nimic? radmasa.gif
lucian_gabriel_radu
Daca pleaca cineva inspre turcia in data de 04 iunie 2009 dimineata (05.00 - 06.00), din Bucuresti sau de oriunde, il rog sa ma contacteze si pe mine pe mess: lucian_gabriel_radu sau pe tel. 0732.767.760. pentru formarea unei mici coloane auto pe teritoriul bulgaresc....si nu numai. Astept un raspuns.Va multumesc anticiopat.
iulidan2000
Salve! Pentru Kusadasi, suntem deja 2 masini, plecam duminica. pe 21 iunie, cu oprire o noapte la Canakale. Doritori de companie? Daca da, va las nr de tel. 0722696754
tkx
O sa plec si eu in curand si am doua intrebari:

1. masina e pe numele sotiei, e musai sa fie ea la volan in vama sau e suficient ca proprietarul e in masina?

2. in vama turca sunt gherete unde se poate face carte verde sau s-o fac dinainte?
ANDOX
1.Nu conteaza cine e la volan . Important sa fie acolo in vama propietarul masinii pentru ca se trece masina in pasaportul lui.
2. De ce sa o faci in vama turca si sa plateti o caruta de bani?? In caz ca ai pe asigurarea obligatorie taiata Turcia te duci la societatea unde ai asigurarea facuta si pt 10 euro o prelungeste si pentru Turcia.
tkx
am la bcr asigurari rca ul si turcia nu e taiata, dar din cate am citit aici nu e valabila si trebuie extindere
annem
La Logan am si eu RCA la BCR. Este valabil in Turcia. Nu trebuie facuta o alta Carte Verde si nici extindere. Daca ai si Casco la BCR, atunci cind pleci sa iei si asigurarea atifurt a masinii. Asigurarea este gratuita.
Simi19
Salutare cool.gif

Am si eu cateva intrebari pentru cei care au fost anul asta in Turcia (mai exact Kusadasi) legate de drum :

1. Ce drum se recomanda?
2. De unde se recomanda sa se bage benzina/motorina (in Bulgaria si Turcia)?
3. Cat este motorina in Bulgaria si Turcia?
4. Care mai sunt taxele ce trebuie platite si ce valoare au?


Cam atat pt moment...daca imi mai aduc aminte, revin.

excl.gif Apropo, e cineva care pleaca spre Kusadasi pe 5 Iulie? excl.gif
garlic_dog
QUOTE(curcubeus @ 26 Mar 2009, 18:20)
Plec pe data de 1 iunie in Kusadasi cu masina. Daca mai pleaca in aceeasi perioada cineva cu masina si doreste sa ne intilnim pe data plecarii undeva la iesire din Bucuresti sa mergem impreuna cu masinile sa imi trimita un mail pe curcubeus_pp@yahoo.com sau sa ma sune pe 0745008702.
Multumesc
*




Am fost anul trecut la Kusadasi (insula pasarii), la hotel Grand Kurdoglu (fiul lupului) all inclusive. Misto. Plaja fara taxe (populara) cam ca pe la noi, alea private (pe bani) curate. Per total nota 8 din 10. Pacat ca s-au smecherit si turcaletii si umbla cu preturi cam mari.
cristianci
Stie cineva cat costa intrarea la muzee, site-uri arheologice?
Exemplu:
Topkapi
Hagia Sofia
Troia
Efes


A urcat cineva cu telecabina pe Uludag?

Cat costa parcarea in Istanbul? Se ia abonament?
alextz
Pentru Bucuresti - Antalya ce traseu recomandati?
tkx
a fost cineva la hotel grand nett beach? ma intereseaza daca au parcare. la agentie au zis ca au, dar pe net n-am gasit nimic...
ANDOX
QUOTE(alextz @ 27 May 2009, 12:28)
Pentru Bucuresti - Antalya ce traseu recomandati?
*


Bucuresti
70 km
Giurgiu/Ruse (vama RO/BG)
65 km
Razgrad
35 km
Targoviste
43 km
Kotel
49 km
Sliven
28 km
Yambol
65 km
Lesovo/Hamzabeyli (vama BG/TR)
40 km
Edirne
225 km autostrada
Istanbul
150 km autostrada
Sakarya(Adapazari)
205 km
Kutahya
85 km
Sadikbey/Afyon
275 km
Antalya
---------------
Total 1335 km
cj98czh
Conform Autoroute sunt 1264 km si traseul dat este:

Simi19
In caz ca masina e pe leasing, cam cat dureaza sa fac toate actele necesare(traduceri, apostole, etc) ?
cj98czh
aprox. 1 saptamana... traduceri nu se fac decat in Bucuresti...

A doua oara cand m-am dus cu o masina in leasing am apelat la un cabinet de traduceri si s-au ocupat ei de tot, traducere, legalizare, apostila... am platit vreo 200 ROn parca pt. tot.. asta in 2007..
driverx
QUOTE(cj98czh @ 3 Jun 2009, 12:33)
Conform Autoroute sunt 1264 km si traseul dat este:
*



Tu ai facut traseul asta? Ca m-ar interesa....

Nu stiu cu cat ar iesi mai scump dar poate ar fi mai interesant de traversat de la istambul cu ferry si apoi prin Bursa....
Vali48
QUOTE(cj98czh @ 4 Jun 2009, 13:30)
aprox. 1 saptamana... traduceri nu se fac decat in Bucuresti...


Si in Constanta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.