Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: In Turcia cu masina
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
cj98czh
Mie mi-a verificat daca am apostila...deci nu stiu ce sa zic....este riscant sa ajungi la vama si sa nu te lase sa intri...

Eu am procedat asa: am dus procura de la firma de leasing la un traducator (nu m-a interesat daca este autorizat de ambasada Turcie sau nu), dupa aceea traducatorul a trimis procura la un notar pt. autentificare, si de aici procura a fost trimisa la tribunal pt. apostilare....toate au fost facute prin cabinetul de traducere si m-au costat 130 RON in total...
AlexC
QUOTE(kebbius @ 17 Jul 2007, 14:10)
tot legat de procuri pentru masini in leasing...eu plec peste 4 zile si nu stiu daca mai am timp sa fac toate procedurile astea. stiti pe cineva care nu a reusit sa intre in Turcia ptr ca nu avea procura apostilata...ptr ca aia dureaza cel mai mult si nu cred ca mai am timp sa o fac.
*



Eu probabil ca voi merge la un cabinet de langa consualtul Turciai. Nuamrul de telefon este 0722277014. Telefonic mi-a confirmat ca dureaza 3 zile si costa 230 RON. Suna si vezi daca poate face mai repede.

@cj98czh - Probabil ca in Cluj e mai ieftin, in Bucuresti cel mai mic pret stiu sa fie ala de mai sus.
red dog
cj98czh, unde ai reusit sa rezolvi problema cu 130 RON.
ai ceva date de contact(tel, mail)???
si cat timp dureaza aceasta operatie??
cj98czh
Datele de contact ar fi:
Firma: Trad Art
Contact: Ileana Bucin
Blv. Eroilor Nr. 31, Ap.3 (langa Hotel Meteor)
Tel.: 0722-211.969

La mine a durat 4 zile daca imi aduc aminte bine....
kebbius
gata. am sunat la nr. de telefon de mai sus la biroul de traduceri de pe b-dul stefan cel mare. am dus procurile de la firma de leasing si mi s-a zis ca joi dupa amiaza pot lua documentele complete direct de la consulat. pretul a fost 230 ron. doar ca nu am luat nici un bon fiscal sau factura. sper sa fie ok.
Vali48
@kebbius,

"...am dus procurile de la firma de leasing..."

de ce "procurile"? ai mai multe exemplare? una nu e destul ? ca sa stiu si eu cate cer de la leasing.
merci,
AlexC
Azi le-am lasat si eu, cu aceeasi bani.

Important: in August se inchide Tribunalul, intra in vacanta. daca plecati in August, va sfatuiesc sa faceti actele acum, altfel puteti avea surprize sau intarzieri foarte mari.

Spor!
skkip3r
enicolae:

Eu plec pe 23 noaptea din oltenita in jur de ora 1 noaptea. Deci daca vrei sa mergi la gramada ne gasim in giurgiu


id: bobita_preda
deltra
Birou de traduceri din Bucuresti (zona Colentina) va ajuta cu perfectarea actelor pentru a intra in Turcia cu masina luata in leasing. ATENTIE!!! Dureaza cam 4 zile lucratoare intreg traseul (din momentul in care ne aduceti procura de la firma de leasing in dublu exemplar). Costul pentru ABSOLUT TOATE FORMALITATILE este de: 168 RON (TVA inclusa) (tariful cuprinde: data certa la Notariat, traducere in limba turca, legalizare notariala, supralegalizarea traducerii la Tribunal). Se taie factura si bon fiscal, nu trebuie sa va faceti griji!
Contactati-ne la: traduceri.d@gmail.com (in atentia [u]D-nei Delia Motoasca[/u]) sau la telefoane: 0728226606
0788226668
0742071442
Din pacate nu va vom putea raspunde solicitarilor in perioada 1 - 10 august (concediu de odihna).
NU lasati pe ultima suta de metri efectuarea acestor formalitati! Nu merita sa va stricati vacanta!!!
Lucman
Sa nu aprindeti farurile de ceata in Turcia. Este interzis.....
Pentru cei cu Diesel, alimentati numai de la Shell cu VPower. Celalat sortiment e non Euro. Statiile Shell sunt cam din 50 in 50 de km pe drumurile nationale.

Calatoriti mai bine noaptea daca puteti. E racoare, si drumul nu este aglomerat decat in jurul marilor orase. Dezavantajul e ca noaptea e plin de filtre de politie si jandari in cautare de teroristi. Cand te vad cu nr strain iti dau drumul imediat.

Ziua caldura e naucitoare in iulie. Simplul fapt ca te opresti sa te mai odihnesti scoate toata apa din tine.

Soselele sunt foarte bine marcate si sunt in special cu 4 benzi. Nu te poti pierde in turcia.

Sa aveti o frigheta cu voi. Apa minerala in benzinarii e 1 sau 2 euro. Mai bine faci plinul la un supermarket la un sfert de pret.

Feribotul de la Canakkale are program non stop, mai putin intre 3 si 5 dimineata. In rest e din ora in ora. Imbarcarea se face cu 30 de minute inainte si costa 14 lire ptr 2 persoane si o masina.

Cel mai bun curs de schimb l-am gasit in duty free de la granita.
Statia de combustibil din zona libera are cel mai mic pret de pe traseu. 70 sau 90 de euro centi. Motorina e foarte buna. In Turcia e cam 1.4 Euro.

Daca tineti la vopseaua si farurile masini nu va duceti cu masina....
Au portiuni extinse cu bitum topit peste care au turnat griblura.
Rezultatul dupa 2800 de km.... vreo 15, 20 de ciupituri pe bot, vreo 3 laterale de la schije si o gramada de bitum pe praguri..... Am scapat cu proiectoarele intregi, in schimb am cate o ciupitura pe fiecare far.

Turcii pleaca pe rosu la intersectii, atentie. Nu e regula, dar se practica destul de frecvent.

Calatoriti pe soseaua de coasta. E mai racoare. In interiorul tarii tampesti de caldura.

Nu va duceti la Pamukkale. Nu mai e apa in bazinase...... si oricum dupa ce ajungi la masina trebuie sa bei 2 l de apa ca sa iti revii...

Radarele sunt rare si sunt puse in masini nemarcate pe iesirea si intrarea in localitati.

Calatorie placuta!



cj98czh
QUOTE(Lucman @ 23 Jul 2007, 15:43)
Pentru cei cu Diesel, alimentati numai de la Shell cu VPower. Celalat sortiment e non Euro. Statiile Shell sunt cam din 50 in 50 de km pe drumurile nationale.
*



Aici te contrazic .... am alimentat 2 masini (un Vectra si un Tuareg) de la benzinariile acelea albastre si de la cele cu lupul rosu si nu a fost nici cea mai mica problema...intradevar puteai cumpara si motorina noneuro dar era alta pompa...

QUOTE(Lucman @ 23 Jul 2007, 15:43)
Calatoriti mai bine noaptea daca puteti. E racoare, si drumul nu este aglomerat decat in jurul marilor orase.
[
*



Se poate merge si ziua daca masina are AC sai clima automata, noi nu am mers decat ziua si nu am suferit de caldura decat cand te dai jos din masina, am facut pe teritoriul Turciei aproximativ 2700 de km
Aglomeratie nu prea este nici ziua decat in jurul marilo orase...

QUOTE(Lucman @ 23 Jul 2007, 15:43)
Feribotul de la Canakkale are program non stop, mai putin intre 3 si 5 dimineata. In rest e din ora in ora. Imbarcarea se face cu 30 de minute inainte si costa 14 lire ptr 2 persoane si o masina.
[
*



Costa 14 lire, pasagerii nu platesc, se plateste doar pt. masina..
dmc
QUOTE(Lucman @ 23 Jul 2007, 15:43)
Feribotul de la Canakkale are program non stop, mai putin intre 3 si 5 dimineata. In rest e din ora in ora. Imbarcarea se face cu 30 de minute inainte si costa 14 lire ptr 2 persoane si o masina.

Daca tineti la vopseaua si farurile masini nu va duceti cu masina....
Au portiuni extinse cu bitum topit peste care au turnat griblura.
Rezultatul dupa 2800 de km.... vreo 15, 20 de ciupituri pe bot, vreo 3 laterale de la schije si o gramada de bitum pe praguri..... Am scapat cu proiectoarele intregi, in schimb am cate o ciupitura pe fiecare far.

Turcii pleaca pe rosu la intersectii, atentie. Nu e regula, dar se practica destul de frecvent.
*



Eu am fost la inceputul lui mai iar primul feribot dinspre Canakkale spre Eceabat pleca la ora 8 dimineata (treaba este probabata, am asteptat 45min de la 7 la 7:45 pana cand am putut sa ne inbarcam, feribotul a plecat la 8 fix si am facut 30 de minute pana la Eceabat). Invers dinspre Eceabat pleaca mai devreme, ajunge la ora 7:30 la Canakkale (de fapt este acelasi feribot pe care l-am luat si noi la ora 8 in sens opus).

In mai singura problema pe care am avut-o cu drumurile lor a fost legata de zgomotul de rulare datorat griblurii turnate pe sosea, dar nici vorba sa sara ceva pe masina (probabil era mai racoare decat este acum).

Adevarata si faza cu trecutul pe rosu smile.gif de altfel asta este singurul lucru pe care pot sa-l reprosez soferilor turci.

Soselele la turci le-am gasit aproable goale, doar in apropiere de Izmir spre Marmaris am prins mai aglomerat, iar in oras chiar la ora de varf am stat cel mult de 2 ori la un stop (chestia asta cred ca s-a intamplat la un singur stop si doar la intoarcere aproape de iesirea din Izmir).

Cum eu am fost in mai nu exclud posibilitatea ca anumite lucruri sa se fi schimbat intre timp.
Lucman
Eu am facut referire la Renault dci, avand in vedere multiplele discutii legate de sensibilitatea motorului la calitatea combustibilului.
Pompistul mi-a spus ca Diesel extra e non euro. Nu am stat sa fac analiza. Nu aveti decat sa puneti de unde vreti, numai sa nu postati dupa aceea ca trebuie sa schimbati tot circuitul smile.gif


In port la Canakkale era orarul feribotului. Mergea toata noaptea din ora in ora mai putin ora 4 dimineata.
dmc
Tare, inseamna ca au schimbat orarul. Si eu tot la ala m-am uitat la inceputul lunii Iunie si prima ora era 8, dupa care ca sa fiu 100% sigur am si intrebat.
driverx
In 21 aug dimineata plec din Bucuresti catre Kusadasi. Mai merge careva in acea directie?
Vali48
2 masini, plecare 28 dimineata din constanta spre marmaris, cu oprire la dikili.
AlexC
Eu m-am intors saptamana trecuta din Turcia dupa 3650km si pot sa confirm ca motorina numita in Turcia "Superdiesel 50" merge de rupe la Megane, si este Euro4. Sa nu bagati insa "Diesel 2000", aia aproape ca miroase a ulei de floarea soarelui. Btw, pretul este de ~2,43 YTL/litru.

legat de drum: va recomand ruta Bucuresti - Giurgiu - Ruse - Sumen - Preslav - Jambol - Elhovo - Lesovo. Practic trebuie sa urmezi drumul 7 de la un capat al altuia al Bulgariei. Noi am luat-o prin Targovistele bulgaresc ca sa scurtam ceva timp, dar drumul cred ca era si mai bun pe drumul mare, ala verde.

De la Lesovo se face drum catre granita cu Turcia, marcat foarte bine de acolo, dar care nu apare pe harta. Pe documentele mele din vama scrie clar "Vama Hamzabeyli". Inainte de vama e o benzinarie Lukoil maaare de unde poti baga benzina la preturi europene, nu la preturi turcesti.

De acolo e un drum absolut bestial (3 benzi d-alea smechere) pana pe centura Edirne (30km), de unde o poti lua ori catre Istanbul pe autostrada (225km) sau catre Canakkale. Pe ruta asta am facut exact 4 ore prin Bulgaria, fata de 7 ore pe drumul prin Veliko Tarnovo, ala clasic de Edirne.
driverx
Da' ce ai facut asa multi KM? Atata ii B-Turcia? Unde ai ajuns? Hai ca ma sperii, Mie imi iesea Cluj-Kusadasi 1350km.
alecsz99
Sunt un pic mai multi...vezi pe viamichelin ca arata exact...din cluj ar trebuie sa fie peste 1.500 km pana la Kusadasi.

Vezi cum iti planuiesti drumul...vrei sa il faci dintr-o singura bucata?
Vali48
e naspa rau dintr-una. inainte de dikili (aprox 1000km) aveam "artificii" in ochi. nu cred ca are sens sa te chinuiesti. noi oprim din nou la dikili si stam vreo 2 zile sa mancam barbuni prajiti si sa bem bere rece noaptea pe nisip smile.gif
driverx
@alecsz99

O sa te sperii....din 3 (trei bucati):
1) CJ-B
2) B-Dikili sau undeva unde mor si gasesc ceva motel cu 10E biggrin.gif
3) Dikili - Kusadasi

ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif

Nu sunt deloc entuziasmat precum mi-as dori sa fiu, dar am fugit de autocar ca de dracu....

Aproape 6 zile pe drum....7 nopti sejur radmasa.gif

10 Aug 2007, 16:11:
As dori sa ma lamuriti va rog unde sa alimentez la dus si unde la intors, binenteles pentru a minimaliza costurile la benzina.
Vali48
@driverx

poti s-o faci din 2, cluj edirne si edirne kusadasi. daca mergi noaptea (ca sa fii dimineata la bulgari) din cluj la buc nu faci mai mult de 6 ore
driverx
N-am incredere in mine sa merg atata radmasa.gif Plus ca la Bucale am unde sta gratis.
Vali48
a, ok. drum bun si concediu placut
driverx
O intrebare...asa..ca sa regret ca nu am mers totusi cu autocar-ul. Daca se strica trotineta in BG, TR, ce optiuni am?
alecsz99
NU ai de ce sa regreti ca nu pleci cu autocarul! Scapa de gandurile astea. Masina iti va da independenta totala. Daca ai chef sa pleci la 2 noapte pana in Soke sa zicem nu faci altceva decat sa dai la cheie! Crede-ma, e mult mai bine!

Daca totusi ceasul cel rau sa intampla sigur gasesti service-uri care sa te ajute. Cel putin in Turcia vei fi uimit de numarul mare de masini Renault de pe drum(prima pe care o vezi sigur zici - uite o Berlina! smile.gif )

Relaxeaza-te, condu din cate bucati vrei si drum bun!

P.S. sa ne povestesti cum a fost!
Vali48
gandeste pozitiv, altfel iti strici concediul.

s'auzim de bine,
driverx
Oricum, singura chestie dubioasa este ca scade fooooooarte incet nivelul la lichidul de racire. Suna periculos, dar mi-a scazut cam 1 cm la vreo 4-5000km. Deci e bine. A fost schimbata pompa de apa, dar stii cum lucra astia. biggrin.gif Trebuie sa ii fac revizia de 15000 mii (de fapt is 12400 biggrin.gif ) dar trec de 15 cu drumul, si taaaaaaare imi este frica sa isi bage astia coada in trotineta inainte de concediu. Par prapastios, dar is patit rau cu ei.
Vali48
@driverx,

pai da-le peste mana. sa schimbe uleiul, filtrele si la gara biggrin.gif
eu am facut azi revizia de 20,000km. ulei bun, filtre, un pic de antigel, in rest totul ok.
AlexC
De la Bucuresti la Istanbul am facut exact 736km. Daca scazi ~230km de la Edirne ramai cu 500 de la Bucuresti.

De la Cluj eu totusi as zice Cluj-Edirne, fara discutii. Sunt ~7 ore pana la Bucuresti si alte 5 pana la Edirne, mai ales pe drumul scris mai sus. Eu zic ca nu poti sa te astepti sa mergi atata drum fara sa poti merge 12 ore la rand. Varianta asta iti va oferi 1 zi in minus si un drum in a doua zi de numai 6-8 ore...

Drum bun!
driverx
Deci pleaca cineva din Bucuresti din 21 aug?
soryn
Dar in 22 august pleaca cineva?
driverx
Ar putea da cineva coordonatele (aproximative) ale benzinariei de la granita bulgaro-turca? De unde merita sa iau "eftin si bun"? biggrin.gif
Vali48
@alexc,

ai trecut prin izmir ??????
driverx
QUOTE(AlexC @ 11 Aug 2007, 00:25)
...Eu zic ca nu poti sa te astepti sa mergi atata drum fara sa poti merge 12 ore la rand. ...
*



Dar de ce sa ma fortez in conditiile in care pot sta gratis la Bucuresti?
AlexC
@driverx - Nu am coordonatele, insa la granita pe care am recomandat-o mai sus este singura benzinarie si nu ai cum sa o ocolesti, e si pe stanga si pe dreapta cu pancarte mai mari decat un bloc.

Daca ai concediu 2-3 saptamani atunci au dreptate, e mai bine sa te bucuri de zile decat sa mergi mult si repede. Daca insa esti la limita cu timpul...

@Vali - Am fost prin Istanbul, nu am trecut prin Izmir. Din ce am auzit, traficul e foarte aglomerat acolo, fiindca autostrada trece prin mijlocul orasului.
Vali48
@Alexc,

asa e, acum 3 ani am ratat o deviatie (la intors) si-am intrat in oras... harta nu, gps nu (cred ca nici acum nu este harta pentru turcia) si varul meu zice:"las' ca ne orientam dupa soare" smile.gif

a mai fost cineva anul asta prin izmir ???
driverx
QUOTE(Vali48 @ 16 Aug 2007, 23:46)
gps nu (cred ca nici acum nu este harta pentru turcia)
*



Tocma' mi-am tras pe PDA o harta destul de buna pentru Turcia. Are la POI pana si hotelul unde ma cazez eu (undeva intre Kusadasi si Davutlar).
Vali48
ce harta este?
driverx
QUOTE(AlexC @ 16 Aug 2007, 23:12)
@driverx - Nu am coordonatele, insa la granita pe care am recomandat-o mai sus este singura benzinarie si nu ai cum sa o ocolesti, e si pe stanga si pe dreapta cu pancarte mai mari decat un bloc.

Daca ai concediu 2-3 saptamani atunci au dreptate, e mai bine sa te bucuri de zile decat sa mergi mult si repede. Daca insa esti la limita cu timpul...
*



2 saptamani. Imi ajunge. Am 14 zile, 13 is plecat (7 zile sejur + 5,6 pe drum).
cj98czh
QUOTE(AlexC @ 16 Aug 2007, 23:12)
. Din ce am auzit, traficul e foarte aglomerat acolo, fiindca autostrada trece prin mijlocul orasului.
*



Asa era anul trecut...anul asta s-a deschis autostrada care ocoleste Izmirul si se trece foarte repede....

Poate era si anul trecut si am ratat-o noi....

Prin Istambul se ocoleste...cel mai bine pe la Canakale..

Anul asta am plecat la 5 dimineata din Cluj, iar la 1 noaptea ne-am cazat dupa Canakale...a doua zi pe la amiaza am fost in Bodrum.... deci drumul asta se poate face intr-o zi jumate destul de lejer daca ai si putin "antrenament" la volan...

Am fost 2 masini si s-a mers cu viteze de pana in 140...inafara de autostrazi unde am mers la 160...acuma fiecare dupa cum poate conduce cat mai in siguranta...
Vali48
QUOTE(driverx @ 17 Aug 2007, 09:45)
Tocma' mi-am tras pe PDA o harta destul de buna pentru Turcia. Are la POI pana si hotelul unde ma cazez eu (undeva intre Kusadasi si Davutlar).
*



ce harta ?????? mio, garmin, route 66... ???
cj98czh
In turcia si inclusiv in Istambul am mers super OK cu Destinator 6....avea ce a mai completa harta....
driverx
QUOTE(Vali48 @ 17 Aug 2007, 13:06)
ce harta ?????? mio, garmin, route 66... ???
*



iGO biggrin.gif radmasa.gif N-ai nimerit-o tongue.gif
cj98czh
Io zic sa-ti faci rost de Destinator 6 ca harta de la IGO este = cu 0.....uita-te ce marime are, si dupa aceea uita-te ce marime are harta Roamaniei..... turcia este de vreo 3 ori mai mare ca si romania...
driverx
Am sa caut cand ajung acasa. Thanks pentru sfat.
traduceri
Daca doriti sa plecati in Turcia cu o masina care nu este proprietate personala, va putem ajuta cu toate formalitatile necesare legate de imputerinicirea de la firma de leasing sau societatea proprietara ( Data Certa la notariat, traducere, legalizarea traducerii, aplicarea Apostilei la Tribunal). Tot ce trebuie sa faceti este sa ajungeti la sediul biroului nostru (Colentina) cu doua exemplare originale din imputernicire, iar de restul ne ocupam noi si va predam materialul in 3-4 zile lucratoare. Totul va costa 168 RON, TVA inclus.
Solicitati-ne detalii la traduceri.e@gmail.com sau 0722.174.311
khris
Poate sunt un pic off dar ultima harta a Turciei de la igo are vreo 35 mb asa ca e bine sa fii informat cand dai o relatie cuiva.
driverx
Cineva care tocmai s-a intorc din Greece m-a aburit ca In Bulgaria s-ar pierde semnalul GPS. M-as mira io, da' totusi....este posibil asa ceva? Ei sustin ca mai mult fara semnal GPS au traversat decat cu semnal.
Vali48
@driverx,
depinde si de receptor/antena. anul trecut am luat mai mult "de control" garmin-ul colegului meu. imi arata pozitia mai mult pe langa drum si ne nenumarate ori eu mergand spre sud de exemplu, imi arata ca merg spre vest... smile.gif. l-am oprit pana la urma ca mai mult ma stresa.
raman la parerea mea ca antena si receptorul nu sunt de cea mai buna calitate.

18 Aug 2007, 11:04:
@cj98czh,

am si eu niste intrebari te rog:

-mai stii unde ai intrat pe autostrada inainte de Izmir? Ce indicator urmaresti?
-acum 3 ani in zona Dikili-Bergama se lucra in draci la largirea soselei si asfaltare. S-a mai facut ceva in zona?
-dupa Chanakale mai sunt portiuni de drum in lucru? Cu pietris pe ele?
- RADARE ??? Am intalnit o groaza data trecuta, mai ales pe masini fara insemne de Politie. 2 m-au prins dar nu aveam cu mult peste 90, in jur de 100 si amandoi politistii mi-au facut semn sa "circul" cand au vazut numarul strain.
-vitezele legale sunt tot 90/50 ?

merci,
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.