Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: In Turcia cu masina
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Laurentziu83
Daca primesc ceva prin posta, te anunt. Am trecut prin dreptul lor cu mult peste viteza legala, cu aceeasi lejeritate cu care trec masinile de BG prin dreptul camerelor de pe DN1. tongue.gif
buzasparta
Si eu am mai sarit de viteza legala prin dreptul lor si din septembrie si pana acum nu a venit nimic momentan.Ma gandeam ca a aflat vreo cineva mai multe.
Ov
Vigneta si/sau posibil supraveghere trafic. 100% nu sunt radar.
Laurentziu83
Daca nu sunt de radar, e ok. Mi s-au parut cam multe si cam abuzive ca sa fie de radar.
buzasparta
Aproape orice localitate mai rasarita avea la intrare asa ceva.
Laurentziu83
Am reusit sa intru pe site-ul PTT si sa-mi creez cont cu seria pasaportului (cu translate, evident): https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/bosCSC/hgs.jsf#login
Mi l-au activat, a aparut masina, iar rezultatul e atasat.
[attachmentid=1628020478]
Cum by default incarci vreo 40 de lire pe el, rezulta ca poti sa te duci de vreo 4-5 ori la Istanbul cu o prima incarcare. E ok.

Am cautat pe google maps locatiile si mi-a rezultat ca, la dus, nu m-au taxat pentru toata autostrada, eu nefiind inregistrat in sistem la intrare la Edirne (luandu-mi HGS-ul mai tarziu), ci doar pentru o mica bucata la Istanbul. La intoarcere m-au taxat pentru toata autostrada.

gibonu
QUOTE(Laurentziu83 @ 22 Jan 2016, 09:51)
nu m-au taxat pentru toata autostrada,


Sunt turcii dispusi sa piarda bani.
Asta chiar este o noutate.
drrond
Desi stirea are deja vreo saptamana vechime, cum nu s-a postat si mi se pare foarte importanta, o postez acum. Colegul @gibonu vorbea despre el, de ceva vreme. Acum e gata!

https://www.youtube.com/watch?v=x7dLw27iT5s#t=76
gibonu
@drrond

Despre al treilea pod peste Bosfor vorbesti?

Momentan nu pot vedea link-ul de pe Youtube.
drrond
Scuze eram la lucru... Da, despre el! S-a dat in folosinta! Cu ceva tam-tam dar nu mai conteaza! Bine ca e gata!
buzasparta
Stie cineva cat e valabil HGS-ul?
gibonu
QUOTE(drrond @ 14 Mar 2016, 19:19)
Da, despre el! S-a dat in folosinta! Cu ceva tam-tam dar nu mai conteaza! Bine ca e gata!
*



Din ce se vede in link-ul pus de tine, podul a fost finalizat (a facut Erdogan sudura finala), insa mai dureaza ceva pana la darea in folosinta propriu-zisa.

Din cate am inteles, podul va fi operational anul asta prin iunie sau iulie.
Mai multe detalii:
http://www.hurriyetdailynews.com/third-bri...D=238&nid=94027

Desi s-ar putea Erdogan sa-i grabesca pe constructori ca podul sa fie operational pe 29.05, data la care turcii aniverseaza caderea Constantinopolului.
drrond
Da, e clar din link-ul tau! Insa tot e bine si atunci! E inaintea sezonului! rolleyes.gif
gibonu
Poate ajuta pe cineva.

Luni, 02.05.2016

Bucata A1 (nod Yambol) - Kotel - Omurtag - Targoviste - Razgrad - Ruse.
Pana la Targoviste drumul este OK, fara niciun fel de problema.
Si la fel de frumos, insa aici este ceva subiectiv.

Intre Targoviste si Razgrad, pe DN 49, drumul este foarte bun in regiunea Targoviste si mai slab calitativ dupa ce se intra in regiunea Razgrad.
Mai slab calitativ insemana ca se poate merge cu o viteza cuprinsa intre 60 si 80 km/h.

Razgrad - Ruse, coala de hartie.
Diac
Am mers Nessebar - Shumen - Razgrad si a fost foarte bun asfaltul.
buzasparta
Anul asta am decis sa mergem iar la Istanbul in ciuda evenimentelor.
La intrare pe autostrada nu am mai platit ca am prins ramazanul sau ramadanul dar am platit la iesire ca se terminase pomana.
Daca aveti de umblat pe la obiective raspandite prin oras va recomand un Istanbulcard, e un card pe baza caruia puteti calatori cu transportul in comun sau mai bine zis cu tot ce tine de transport in comun:autobuz, tramvai, metrou, vapoarele care fac naveta chiar si la un wc public avea cititor pentru asa ceva.
De vazut pe langa clasicele Taksim, palat, moschei va recomand un parc - intrare 10 Lire- numit Miniaturk si unde puteti vedea realizate in miniatura diferite obiective turistice din Turcia si nu numai.Tot de vizitat mai puteti merge la Mall- nu sariti cu gura ca avem mall si acasa- Forum Istanbul si unde este un acvariu cu tot felul de pesti.
La intoarcere am oprit in Veliko Tarnovo si am fost la ozn-ul lor la Buzdluha.drumul prin pasul Shipka e bun, mergeti din Veliko pana la monument si apoi este un indicator care va arata drumul spre ozn-ul din varful muntelui.Drumul pana acolo e asfaltat dar este asfaltul de acu 30 de ani peticit prin unele locuri insa nu va speriati nu va rupeti masina in 2.Buzludha este destul de bine pe exterior insa la interior este sinistru prin unele locuri in sensul ca ma invarteam prin subsoluri sa gasesc scarile pentru a urca in turn si am dat de crucea lu unu cu poze si lumanari si flori si am zis ca e destul.In rest ruine, mozaic, unii care faceau grafiti.Aaa si aveau placate cu marmura pana si wc-urile.
In rest in veliko de vazut stie lumea: fortareata, biserica cu desenele moderne, monumentul Asanilor.
Cand veneam de la ozn am intrat si in pestera Bacho Kiro, nu e mare smecherie dar merge.
Si mi-am dat seama si de camerele fixe cumva: au indicatoare de radar si acolo ar trebui sa fie camerele fixe care sunt niste Gatso-uri si inca un model mai ciudat cilindrice ca si forma -numai ca in unele locuri nu sunt , unele nu functioneaza ca nu tipa detectorul asta daca sunt cu unda si nu cu bucla-si mai au niste camere de vigneta alea atarnate de stalpi.[attachmentid=1628037901] [attachmentid=1628037902] [attachmentid=1628037903]

11 Jul 2016, 15:06:
Alte poze.
AR-18-MOS
Ce face baietii in Turcia? Se distreaza?
rue
Usor ca trezesti lumea, nu au prea dormit azinoapte!
Diac
Cred ca aia din resorturi n-au vazut/auzit nimic.
gibonu
S-a cam pus prafu’ pe acest topic și e păcat.

Poate ajuta pe cineva pentru anul viitor.

06.10.2016
Burgas - Malko Tarnovo, drum foarte bun, fara niciun fel de problema de orientare.
Cam așa arată.

[attachmentid=1628044638] [attachmentid=1628044639]

Venind de la Burgas nu se trece prin Malko Tarnovo, ci doar se continuă alergarea spre Turcia.

[attachmentid=1628044640]

La mai puțin de 1 km de granița este un Lukoil, semnalizat încă de la Malko Tarnovo.

[attachmentid=1628044641]

Limitele turcești de viteză.

[attachmentid=1628044642]

Drumul D555 (pozat chiar la granița) care coboară spre Kirklareli și apoi către autostrada O3 (Edirne – Istanbul).
Înainte de Kirklareli drumul se lațește la 2 benzi pe sens și o ține așa pănă la intersecția cu O3 și apoi până la Babaeski.

[attachmentid=1628044643]

Deși în afara traseelor către Istanbul sau coastele Turciei, drumul D 100 pe bucata Babaeski – Luleburgaz – intersectia cu drumul D 565 este “coală de hârtie”, cu două benzi pe sens.

Drumul D 565 pe bucata intersecția cu drumul D 100 – Muratli – centura Tekirdag este OK, tot două bezni pe sens, însă pe unele bucăți calitatea asfaltului este “doar” acceptabilă.

În schimb centura Tekirdag-ului este “coală de hârtie”.
gibonu
Duminică, 09.10.2016

Eceabat – Gelibolu – Kesan – Uzunkopru – Havsa – centura Edirne – Hamzabeyli – Lesovo – Elhovo – centura Yambol – Omurtag – Targoviste – Dralfa – Razgrad – Ruse.

Eceabat – Gelibolu.
Drumul este OK, majoritatea cu o bandă pe sens, plus niște lucrări (inclusiv un tunel pe lângă Eceabat).
Cu vreo 15 km inainte de Gelibolu drumul se latește la doua benzi pe sens.

Gelibolu – Kesan – Uzunkopru – Havsa – centura Edirne.
Drum perfect, de două benzi pe sens, foarte bine semnalizat, plus că trece doar prin foarte puține localitați, majoritatea niște sate scurte.

Centura Edirne – Hamzabeyli.
Drum OK, cam pe o bandă jumate pe sens.

Lesovo – Elhovo.
Drum OK, fără probleme.

Elhovo – centura Yambol.
Acum câtiva ani drumul asta era cam dezastru. Acum se vede că l-au reparat bulgarii, însă se pare că încă mai au de lucru.
Concret, asflatul este OK, însă au apărut niște denivelări line care fac vehiculele să cam danseze.
Nu mă pricep la drumuri, însă dacă rămâne așa, cred că în curând va reveni la starea deplorabilă de acum cățiva ani.

Centura Yambol – Omurtag – Targoviste.
Drumul este OK.
Plus că este un drum care personal îmi place foarte mult.

Targoviste – Dralfa – Razgrad.
Pana la Dralfa drum OK, apoi până la Razgrad e cam nasol, mai mult de 50 – 60 km/h nu prea merge.

Razgrad – Ruse.
Drum OK, fără nicio problemă.


Ferryboat-ul care face trecerea de la Eceabat la Cannakale este din oră în oră.
Pentru pietoni costa 3 Lire o traversare, pentru vehicule nu știu.

Am înțeles că ar mai fi soluția ferryboat-ului de la Gelibolul la Lapseki și continuarea alergării pe malul estic al strâmtorii Dardanele.
Cel puțin din ceea ce se vede pe Google StreetView, Lapseki – Canakkale este in totalitate pe două benzi pe sens.
Diac
Adica vrei sa spui ca ai mers PE JOS pana in Asia?
gibonu
@Diac

Se poate spune si asa.
M-am plimbat ceva pe ferryboat. In fata, in spate, pe puntea inferioara, pe cea superioara.
Plus ca am baut si doua ceaiuri. Chiar m-am descurcat sa cer in turca un ceai mare [buyuk cay].
E drept ca turcoaica avea in mana un pahar mare si unul mic, astfel am inteles ce m-a intrebat.

Daca stiam mai multa turca, statea de vorba si cu soferii de autocar care erau pe ferryboat.
Diac
QUOTE(gibonu @ 10 Oct 2016, 17:10)


Venind de la Burgas nu se trece prin Malko Tarnovo, ci doar se continuă alergarea spre Turcia.


*




QUOTE(gibonu @ 12 Oct 2016, 17:14)


Am înțeles că ar mai fi soluția ferryboat-ului de la Gelibolul la Lapseki și continuarea alergării pe malul estic al strâmtorii Dardanele.

*




???
gibonu
@Diac

Poti continua deplasare spre Turcia fara sa fie nevoie sa tranzitezi zona locuita din Malko Tarnovo.
Altfel spus, deplasarea se continua pe un fel de centura.

Poti traversa stramtoarea Dardanele de la Gelibolu la Lapseki iar de aici se poate continua deplasarea, pe malul estic al stramtorii Dardanale, spre Canakkale.
Altfel spus, este o alta varianta fata de traversarea (stamtorii Darnanele) pe bucata Eceabat - Canakkale.

Alte nelamuriri?
75AIM
Gibonu eu nu inteleg de ce ai fost pana la Canakkale?doar sa admiri stramtoarea de pe ferry?vrei sa vb despre drumuri ample pana la Marmaris-Turunc,Fethye-Oludeniz apoi la Kemer-Antalya si Alanya cu intoarcere pe la Cappadokia,Goreme apoi Ankara -Istanbul...asta l-am facut eu de curand.
De vreo 7 ani bat Turkye in lung si lat...Gule Gule.
Diac
QUOTE(gibonu @ 13 Oct 2016, 16:43)

Alte nelamuriri?
*



Daca ai vorbit de alergare, am inteles ca ai mers acolo pe picioarele tale, nu motorizat.
gibonu
@75AIM
Am fost la Tekirdag [pentru prima data] si in peninsula Gallipoli [pentru a treia oara].
La Canakkale am fost doar vreo 2 ore [m-am cazat la Eceabat].
Vine si povestea acestei ture, sper eu in curand.

QUOTE(75AIM @ 13 Oct 2016, 21:15)
vrei sa vb despre drumuri ample pana la Marmaris-Turunc,Fethye-Oludeniz apoi la Kemer-Antalya si  Alanya  cu intoarcere pe la Cappadokia,Goreme apoi Ankara -Istanbul...asta l-am facut eu de curand.


Da, vreau sa vorbim despre drumurile descrise de tine mai sus.
Chiar te rog sa ne povestesti si noua cum a fost, eventual intr-un topic separat.

Pentru Istanbul exista deja un topic dedicat pe acest forum:
https://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=129402&hl=

Asadar, este randul meu sa spun Gule-Gule [din cate stiu, urarea de drum bun adresata de cel care ramane celui care pleaca]

@Diac
Hai sa nu exageram, ca nu suntem nici in aula academiei si nici la cenaclul literar.
Imi place sa cred ca aici este o atmosfera relaxata si ca nu trebuie sa ma gandesc de 7 ori inainte de a posta o vorba.
75AIM
Pai ce sa spun...sunt multe de spus,intreaba-ma tu ce vrei sa afli despre drumuri sau statiuni.In 7 ani am fost asa?Kusadasi,Marmaris,Bodrum,Fethye Oludeniz,Didim de 2 ori,Kemer,Side si Alanya de 3 ori.
Diac
Cum e la Oludeniz?
gibonu
QUOTE(75AIM @ 14 Oct 2016, 10:02)
Pai ce sa spun...sunt multe


Sunt convins ca sunt foarte multe de spus.
Ideea era sa pui niste poze si niste explicatii scurte referitor la ceea ce ti-a placut, ce nu ti-a placut, ce te-a impresionat, ce te-a dezamagit si orice altceva ti se pare interesant.

Personal sunt atras mai mult de de coltul nord-estic al Anatoliei (Trabzon, Erzurum, Kars, Ani, Dogubeyazit, etc) decat de zona de coasta.
Insa este cam departe, trebuie ceva timp alocat pentru a ajunge acolo si a vizita linistit si fara graba zona.

Una din varinate ar fi un ferry bulgaresc care face legatura intre Burgas si Batumi.
Sau ca pieton (fara vehicul) cursele interne de la Tukish Airlines, unde vad ca tarifele sunt foarte OK.
bion
https://en.wikipedia.org/wiki/R%C3%A1k%C3%B...,_Tekirda%C4%9F
Iar ne-au dat ungurii peste nas. Un principe s-aratacit pe acolo si au facut loc de pelerinaj pentru turistii unguri. La Yedikule ungurii au pus ceva placi de comemorare a prizonierilor. De Brancoveanu nu am vazut nimic.Nici la Topkapi(1990)
Romanii au fost cu sutele impeinsi de soarta in Turcia . Statul roman nu a miscat un deget in amintirea lor. mad.gif
gibonu
@bion
Muzeul Rakoczi a fost unul dintre motivele pentru care m-am dus la Tekirdag.
Cateva detalii vor fi in povestea turei, care sper sa o pot incepe in curand.

Cat depsre Brancovenu si Yekidule, exista o placa comemorativa.
Sau cel putin asa scrie aici (la Yekidule n-am fost):
http://www.agerpres.ro/politica/2013/10/29...orului-14-35-09
bion
Am zis de 90-91.
gibonu
@bion

Adica postezi aici niste informatii pe care le crezi exacte, doar ca sunt de acum 25 de ani.
Foarte tare.

Sper ca realizezi ca in 25 de ani se schimba multe.
4x4
Data viitoare se intra cu pasaport rusesc tongue.gif
gibonu
@4x4
Hai sa nu exageram.
gibonu
Radem, glumim, zicem ca Erdogan este dictator, insa proiectele turcesti de infrastructura merg inainte.

Poate ajuta pe cineva.

La Istanbul, tunelul rutier Eurasia (Avrasya Tuneli in turca) a fost deschis traficului pe 22.12.2016.
Face legatura intre Kumkapi (partea europeana) si Kosuyolu (partea asiatica).
Tunelul propriu zis are 5 km lungime si ajunge la o adancime maxima de 106 metri.
O trecere cu masina costa 16,60 Lire (aprox. 4,25 Euro).

Mai multe detalii:
https://en.wikipedia.org/wiki/Eurasia_Tunnel
https://www.avrasyatuneli.com/en/

Viitoarea autostrada O5 Istanbul - Izmir a ajuns la Bursa.

Iar Bucurestiul, mare capitala europeana, inca nu are o centura continua de doua benzi pe sens.

L.E.

Tunelul se vede mai bine in poza de mai jos.

[attachmentid=1628058632]
gibonu
Abia ce au inceput (18.03.2017) turcii constructia podului peste stramtoarea Dardanele.
Viitorul pod va face legatura intre Gelibolu (malul european) si Laseki (malul asiatic).
Podul se va numi Canakkale 1915 (in memoria victorie otomane din primul razboi mondial) si se pare ca va fi gata in anul 2023 cand se aniverseaza centenarul republicii.

Mai multe detalii: https://en.wikipedia.org/wiki/%C3%87anakkale_1915_Bridge
alecsz99
A fost cineva de curand catre Turcia?

Care ar fi drumul recomandat in Bulgaria, cu plecare din Bucuresti? (ca sa nu fim ghidati doar de Waze)

Multumesc!
buzasparta
Ala pe la Razgrad, Omurtag , e clasic as spune.Anul trecut era destul de bun.
Mutzunache
Pe la Hamzabely > Canakkale daca te duci spre Kusadasi e foarte ok.
gibonu
@alecsz99
Daca te ajuta cu ceva am zis io cateva vorbe despre drumul spre Turcia putin mai sus, posturile nr. 970 si 971.
Informatiile sunt din octombrie 2016.

Unde anume vrei sa mergi in Turcia?.
alecsz99
QUOTE(gibonu @ 31 Mar 2017, 20:02)
@alecsz99
Daca te ajuta cu ceva am zis io cateva vorbe despre drumul spre Turcia putin mai sus, posturile nr. 970 si 971.
Informatiile sunt din octombrie 2016.

Unde anume vrei sa mergi in Turcia?.
*




Destinatia finala este Istanbul, de Paste.
gibonu
@alecsz99

Concret, pentru traversarea Bulgariei in drum spre Istanbul.

Traseul cel mai direct are aproximativ 300 km, pe ruta Ruse - Razgrad - Targoviste - Omurtag - centura Yambol - Elhovo - Hamzabeyli.

Se vede mai bine in harta de mai jos.

[attachmentid=1628059155]

Avantajul acestui traseul este ca traverseaza Bulgaria aproape in linie dreapta, pe directia Nord - Sud.

Ar mai fi traseul Ruse - Veliko Tarnovo - Gurkovo - Nova Zagora - autostrada A1 - centura Yambol - Elhovo - Hamzabeyli (aproximativ 340 km).

Se vede mai bine in harta de mai jos.

[attachmentid=1628059156]

Drumul pana la Nova Zagora este OK, nu are nicio problema referitor la orientare sau calitatea asfaltului (septembrie 2016).
Nu are rost ocolul si mai ales urcarea si coborarea pasului Shipka.

Cam astea ar fi cele doua trasee (cel putin io pe astea le stiu) pentru traversarea Bulgariei.
Daca are cineva alte recomandari, mi-ar face placere sa le aflu.

P.S. Banuiesc ca pe la Burgas - Malko Tarnovo nu vrei sa mergi, asa ca despre traseul asta nu mai dau detalii.
alecsz99
Ca punct de trecere a frontierei ce recomandati? Edirne sau Hamzabelyi?

Multumesc!
gibonu
@alecsz99

Hamzabelyi.

La Edirne stiu oameni care au stat si 6 ore la coada (fapt confirmat si de unii colegi de forum).
buzasparta
Hamzabelyi.Oricum drumul cel mai folosit si recomandat- Razgrad, Omurtag, Yambol- pe acolo te duce.
alecsz99
Salutare tuturor,

Exact acum o saptamana, in Vinerea Mare, am plecat catre Istanbul.

Drumul a fost "ales" de Waze:

Bucuresti - Giurgiu -Ruse - Razgrad - Targoviste - Omurtag - Yambol - Elhovo - Lesovo - Hamzabeyli - Lalapasa - Edirne - Istanbul.

Vama Giurgiu / Ruse - maxim 3 minute, mult mai liber decat ma asteptam.

Vama Lesovo (Bulgaria) - Hamzabeyli (Turcia) - 2 ore, mult mai greu decat ma asteptam.

Portiunea de drum Razgrad - Targoviste, aproximativ 30 de km, foarte proasta, plina de gropi si denivelari. Aceasta portiune proasta incepe practic fix din zona Academiei de Fotbal a celor de la Ludogorets. In rest drumul bun si foarte bun. Trafic redus si foarte redus in Bulgaria si la intrarea in Turcia.

Oprire in Edirne pentru a cauta HGS (de la un PTT) si a schimba ceva Euro in Lire.

[attachmentid=1628060371]

Moscheea Selimiye - Edirne

Am continuat drumul pe autostrada cu trei benzi pana la cam 30 de km de Istanbul. Aici cele trei benzi devin doua si a inceput nebunia in trafic, desi era deja aproape ora 22:00. Waze ne-a scos de pe autostrada pentru a evita traficul, am mers pe strazi paralele cu autostrada dar cam la fel de aglomerate.

Cazare in Sultanahmet, in orasul vechi, cu parcare inclusa. Ajunsi la hotelul situat pe o strada ingusta si fara posibilitatea de a opri masina fara a bloca strada, exact asta am facut, am oprit fix in fata. Turcul de la receptie, extrem de amabil ca toti turcii ce au de-a face cu musteri, a chemat bell-boy-ul care ne-a condus la parcare. Situata la maxim 50 de metri de hotel era o ... curte deschisa, practic un teren viran..."lasati-o aici, e safe!". Am blocat alte 5 masini, am lasat cheia de receptie si cam asta a fost. "Ce-l mult o fura, macar avem gps pe ea si o gasim!" Cam asta a fost gandirea initiala...dar nu au fost probleme. Am admirat maiestria turcului de a conduce, a parcat-o la milimetru, parcarea subterana de la Bucuresti Mall este lux si spatoasa pe langa distantele minime din Istanbul. Este adevarat ca marea majoritate a masinilor pe care le-am vazut pe sosele aveau mici zgarieturi.

Am iesit la promenada de seara si ne-a "agatat" un turc cu o invitatie pe terasa lui, sa mancam si sa vedem Bosforul. Exact asta am facut!

[attachmentid=1628060369] [attachmentid=1628060370] [attachmentid=1628060372]

In prima noapte am descoperit si specificul zonei din orasul vechi si implicit adiacenta Bosforului...pescarusii tipa toata noapte, aviz celor ce dorm iepureste!

A doua zi a fost rezervata exclusiv mersului pe jos si vizitarii zonelor turisitice.

[attachmentid=1628060373]
Moscheia Sultanahmet

[attachmentid=1628060375] [attachmentid=1628060376]
Catedrafa Sfanta Sofia (Hagia Sophia)

[attachmentid=1628060377]
Sarayi-ul din Topkapi

[attachmentid=1628060378]
Sublima Poarta

[attachmentid=1628060379]
Grand Bazar

[attachmentid=1628060384]
Strada catre Eminonu

[attachmentid=1628060386]
Eminonu cu Turnul Galatei in departare

[attachmentid=1628060385]
In Eminonu am descoperit Balik Ekmek, pestele pregatit pe barca, literalmente peste si paine, mult mai delicios decat lasa numele a se crede.

[attachmentid=1628060380]
Bosforul


O tura pe Bosfor cu vaporul este un mod foarte bun de a vedea atat partea Europeana cat si cea Asiatica.

Dupa aproape 20 de km de mers pe jos am revenit la hotel.

A doua zi am luat masina din parcarea ingusta si am trecut nou deschisul Eurasia Tunel (Avrasya Tuneli) in Asia. Diferenta intre cele doua laturi a Istanbulului este vizibila.

Am parcat chiar langa o piata, preturile aici mi s-au parut minime, pestele proaspat, atmosfera autentica, lipsind turistii. Inca un Balik Ekmet servit intr-o pescarie unde turcul tipa cat il tineau puterile ca el vinde pestele cel mai proaspat din partea aia de lume.

[attachmentid=1628060381]

Din partea asiatica ne-am apropiat cat se poate (fara a lua barca) de Maiden Island.

[attachmentid=1628060382]

Dupa tura in Asia am trecut inapoi in Europa, de data asta pe Podul Fatih Sultan Mehmet.
Toate trecerile se platesc exclusiv la trecerea din Europa catre Asia, prin intermediul HGS.

[attachmentid=1628060387]

Ne-am mai plimbat putin cu masina prin Istanbul, am ajuns in Piata Taksim, ne-am "pierdut" pe stradutele inguste, am mai trecut odata tunelul catre Asia si apoi ne-am indreptat catre hotel.

Parcat la hotel, am luat iar la pas zona adiacenta, cumparaturi, porumb copt, castane, ceai turcesc, dulciuri, tot ce are Istanbulul de oferit.

Am prins o zi istorica pentru Turcia si nu numai, ziua referendumului. Parerile impartite, reflecta rezultatele iar turcii au pareri foarte strice. Daca e DA, e da pentru ca numai un singur om poate conduce turcia (doar de aia am avut sultani). Daca e NU, e pentru ca omul asta va face din Turcia o tara ca Afganistanul, tot ce am castigat de la Ataturk incoace vom pierde. Cam asa imi povesteau oamenii cand discutam despre alegerile ce aveau loc.

Per total atmosfera in Istanbul era aceea ca oricand se poate intampla ceva, politie serios inarmata peste tot, paza privata inarmata, filtre pe strazi, probabil tipic pentru orice tara aflata totusi in stare de urgenta. De altfel cum am ajuns in Turica am primit un mesaj de la MAE, cu datele de contact ale ambasadei Romaniei in Ankara, in caz de necesitate. Civilizat!

Luni dimineata am plecat catre Romania, de data asta pe ruta:

Istanbul - Kirklareli - Malko Tarnovo (aici am stam cam o ora in vama Turco - Bulgara), Burgas - Varna - Shumen - Ruse - Giurgiu - Bucuresti. Drum interesant si frumos, patru benzi cam tot drumul de la iesirea de pe autostrada in Turica pana la vama, peisaje frumoase in Bulgaria pana la Burgas dar si multe accidente pe drum, masini efectiv iesite in decor, pe ploaie. Drumul este montan iar masinile vechi bulgaresi (ori soferii) nu prea-i fac fata. Autostarda Varna - Shumen, slaba calitativ, mai putin ultimii km, deschisi mai recent.

Concluzia: Istanbul, we love you!

[attachmentid=1628060383]
gibonu
@alecsz99

Frumos. Ai mers ceva pe partea asiatica daca te-ai intors pe podul FSM (al doilea pod sau cel din mijloc).

Te rog, poti sa ne dai mai multe detalii despre HGS?

Cat despre referendum, Erdogan a castigat la mustata (chiar si a lui), cu sub 52%.
Cel mai mare scor impotriva lui Erdogan a fost la Izmir (68%) ceea ce dovesteste inca odata ca turcii din Izmir sunt diferiti fata de restul tarii.

In afara de asta, prezenta la vot a fost de 85%, ceea ce spune multe despre spiritul civic al turcilor.

Ceva special in noaptea de Inviere la Istabul?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.