Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: PLANETARE POLONIA
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Piese auto - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3, 4
LIVIU26
VITAN-planetara dreapta origine 350lei, planetara poloneza 210.Vanzatorul zice ;multi taximetristi iau de astea decat sa le rectifice pe alea vechi cu 160, ceea ce mi se pare corect.Voi ce ziceti?Care v-ati luat?Ati facut 25-30mii de km cu ele?
MIRABELA_OANA
salut! eu am cu una polonera in jur de 25.000 si inca nu bate
ciprianeagu
stiu si eu pe cineva cu una, dar parca turceasca la vreo 170 ron. buna dupa vreo 15000km
glj
ce denumirea au pe cutie cele poloneze?
LIVIU26
Nu stiu,ca nu le am vazut cutiile dar sper sa scrie pe undeva renault clio
catalin06
Pretul e bun la cea poloneza . Pana acum (pe forum) cei mai multi Km parcursi cu asa ceva 25.000 . A mers cineva mai multi Km cu o planetara poloneza ???
mihaib32nfs
Poti sa mai spui o data la ce magazin din targ ai luat,pe unde se afla in zona vitan?
MIRABELA_OANA
speed sau ceva de genu scrie pe cutie(la cele poloneze) si e o cutie bluemarin
LIVIU26
Autospeed, primul rand .la standul 3 sau 4.Nu scrie pe ele unde sunt facute .Eu mi am luat si merge bine.Cred ca planetara ' de origine' nu isi justifica pretul de 350.Renaultul e renumit pt piese scumpe.
MIRABELA_OANA
liviu ai uitat ceva : scumpe...si cam slabute
catalin06
Un prieten care "incarca" planetare mi-a spus ca cele poloneze dupa 30K Km se strica . Nu stiu daca este adevarat . A mers cineva cu astfel de planetare mai mult ???
LIVIU26
Dar alea incarcate de prietenul tau rezista 30 de mii?Nu cred.Si costa vreo 170 si alea .
catalin06
O sa-l intreb cat rezista cele incarcate de el .
Marco24
hehe...nu stiu ce sa zic de astea poloneze, dar eu am pus de origine, noi in ianuarie si mi-a crapat aia de pe stanga inainte de Paste. E drept mi-au schimbat-o dupa ce m-au tinut in service 5 ore. Toti se scarpinau in cap, rasfoiau hartiile..doar doar o fi ceva in neregula. Dar nu a fost biggrin.gif . Mama lor....parca ar da de la ei.
catalin06
La cati Km ai schimbat planetarele ?
Marco24
Daca pe mine ma intrebi...am aproximativ 50.000km la bord, dar nu am de noua masina. Asa ca nu-ti pot spune cate au mai fost schimbate inainte. Si eu am avut resapate, dar nu prea tin. Asa ca am pus noi.

P.S.: Asta de pe stanga nu a rezistat nici 2000 de km. Poate avea ceva din fabrica...desi ma mir.
paul_78f
Salut.
Daca intereseaza pe cineva am un set de planetare originale rezultate de la o supernova accidentata in spate , mentionez ca masina avea 20 000 km , eu am cumparat cutia cu tot cu planetare , cu acestea din urma nu am ce sa fac , am fost nevoit sa le iau ptr ca le vindea cu totul.
eu am zis ca ultimul pret este de 2 mil setul.Cei interesati ma pot contacta la adresa de e-mail paul_78f@yahoo.com.
mentionez ca sunt din ilfov , langa aeroport ptr conoscatori.
va multumesc ptr intelegere!
Iuliutz
Eu am cumparat ieri din Alba Iulia planetara dreapta la 195 Ron
t_florinadrian@yahoo.com
SALUT ...Sunt din Cugir spune-mi si mie de unde din ALBA și care planetară stânga sau dreapta
Iuliutz
Salut. Le-am cumparat de la magazinul acela vis-a -vis de fostul stadion Mecanica. Unde scrie Piese auto Logan si Solenza. Undeva intre autofix si barul 555. Ambele planetare sunt la acelasi pret. Eu am luat planetara dreapta.
t_florinadrian@yahoo.com
Mersi wink.gif
dispeceru
am luat eu ieri din targul de la vitan planetara stg. autospeed - 220 lei
pe cutie nu scrie nimic de polonia sau germania (vanzatoarea mi-a zis ca-s nemtesti)
scrie ca-s facute undeva la arad
Iuliutz
autospeed era si a mea
luciank
Si eu am luat ieri o planetara pe stanga din Tg. Mures, magazinul de piese auto de langa Curtea de Fier, 225 RON. Vanzatoarea a spus ca sunt din Polonia.
Atentie totusi, sa le scoateti din cutie si sa le "inspectati" vizual cand le cumparati, azi am mers cu ea la mecanic si a fost nevoie sa desfaca si sa puna la loc colierul de prindere al burdufului dinspre cutie. Nu era prins drept, era oblic.
Oricum, dupa montare, alta viata smile.gif Nu mai troncane nimic la plecarea de pe loc, nu mai are jocul acela la trecerea in frana de motor sau la accelerari mai bruste. Sper sa tina cat mai mult.

[attachmentid=60057][attachmentid=60058][attachmentid=60059][attachmentid=60060]
cris71
Si eu trebuie sa schimb planetara stanga. Chestia e ca tipul de la magazinul de unde cumpar de regula piesele zice ca cele poloneze nu sunt atat de bune, se duce rapid simeringul dinspre cutia de viteze si pierzi ulei. Asta era parerea lui.
Pe de alta parte sunt diferente de pret de-a dreptul nesimtite, 350 ron originala si 195 ron poloneza.
Mai stie cineva ceva legat de chestia asta?
Nu frec masina cine stie ce...sub 800 km /luna
Nu e neaparat legat de bani, daca e cazul pun de origine....cand am schimbat axul volan inferior nu era nici o diferenta intre cea de origine si cea neoriginala. Doar holograma si pretul...Mai ales pretul icon_mrgreen.gif
Iuliutz
Eu am zis asa.......in cazul in care imi crapa la jumate din timpul in care ar crapa una de origine o schimb si tot pe acolo ajung asa ca nu am de pierdut nimic. deci..... fiecare decide
mvali
Asa o fi 195ron la tine in Bihor ca in Ploiesti am luat planetara poloneza cu 250 ron (era si la 300 in alt magazin) iar cele originale sub 390 ron nu sunt.
Voi care aveti din astea poloneze de ceva vreme a-ti observat ceva probleme?
dispeceru
fratilor, am luat planetara din targ (autospeed) saptamana trecuta si nu m-a tinut nici 300 km.
am gasit balta de ulei de cutie sub masina.
concluzia - curgea ulei pe la simeringul rulmentului.
m-am convins cat de bune sunt planetarele astea de polonia !! mad.gif
Iuliutz
ai avut tu ghinion
cristiV
am fost sa-mi cumpar si eu planetara dreapta , bineinteles am luat poloneza, insa vanzatorul mi-a recomandat sa nu cumpar planetara dreapta poloneza pentru ca sunt proaste deci nu a avut ghinion asa sunt toate sad.gif
mvali
Sa nu va mai luati planetare AutoSpeed stanga poloneze. Curg pe la semering. mad.gif O sa incerc sa schimb rulmentul cu cel de la planetara veche.
Bolo_BCD
Atat am de spus: PIESE DE ORIGINE



http://iqads.ro/clipul_publicitar_663
brandy_tdi
In orice caz ar merita mai bine polonezele decat de la tunari de la rectificari. Asta daca vrei ceva ieftin . Daca nu iei de origine si bine ar fi sa aibe si burdufe de teflon.
dispeceru
QUOTE(mvali @ 22 Jul 2007, 19:50)
Sa nu va mai luati planetare AutoSpeed stanga poloneze. Curg pe la semering.  mad.gif  O sa incerc sa schimb rulmentul cu cel de la planetara veche.
*


asa am facut eu . si s-a rezolvat smile.gif
mvali
Cum ai inlocuit rulmentul ca eu am incercat da nu am reusit sa'l scot de pe planetara veche... si in final am fost in service si am pus unul nou si e ok acum.
Ce am reusit eu in scimb a fost sa scot primul cilindru pe care statea prins burduful si am identificat semering-ul. Cel de jos de pe planetara nu am reusit sad.gif Ai fost cumva cu planetara la service sa il scoata cu presa?
Multumesc
dispeceru
la un service de cartier am rezolvat problema . norocul meu a fost ca aia de la service au pastrat planetara mea veche.
AndyG_SN
Salutare,
In primul rand vreau sa va spun ca sunt nou pe acest forum.
Al doilea rand este in legatura cu planetara. Eu am un SN din 2001, mostenire de la tata tongue.gif si care merge brici si dupa 100.000 coolspeak.gif. Totusi, am intalnit zilele trecute, o problema, cand i-au viraj la stanga se aude o bataie, si se simte si in volan.
Mai toata lumea mi-a zis ca ba este planetara ( planetarele au si ele, acelasi numar de KM ca masina), ba este caseta de directie, ba este crucea de la volan.... Sunt cam multe 256.gif Oare le-a sunat ceasu la planetarele mele???? intrebare.gif intrebare.gif
Voi ce parere aveti???

Multumesc
Iuliutz
daca pate la viraj stanga, atunci e planetara dreapta. Aia pica cel mai repede...
AndyG_SN
Multumesc Iuliutz...
O sa ma duc cu ea la un mecanic de cartier, sa se uite care e buba popa.gif
La ultima tura pe care am dat-o cu ea, nu se mai auzea nimic wacko.gif...
trandafirulrosu
Va salut am si eu o nova GTI din 1999 si va rog sa-mi spuneti si mie unde as putea gasi si eu planetare noi eventual un nume de firma sa un tel. Va multumesc!
SYL
Incerca sa postezi la rubricca corespunzatoare pentru Dacia Nova: http://www.daciaclub.ro/Dacia-Nova-f124.html
cristian_valentino2002
Sal Chiar astazi mi-am cumparat si eu ambele planetare stanga dreapta din targ de la vitan ... marca Auto speer :-s si la ce spuneti voi pe aici deja regret ca le-am cumparat :| si app Chiar merge sa schimb semeringu de la cea veche sa il pun la asta bine asta in cazu in care o sa piarda ulei pe acolo ... sper sa nu
Ryco1
Astazi am cumparat din Pitesti,de pe Dumbravei planetara de stanga Autospeed cu 150 lei.Cei care ati mai pus asa ceva ce parere aveti de aceste planetare ? sad.gif
vallyyy
Per total zii si mie cum se comporta ? Am pe cineva care vrea sa cumpere una noua ,eu i-am recomandat reconditionarea celei vechi ,sa stiu incai daca merita sa-mi schimb parerea
Ryco1
Am vazut ca parerile despre Autospeed sunt impartite,dar tinand cont ca o planetara de origine este in jur de 500 lei am riscat 150 pe aceasta.Saptamana viitoare o montez si am sa va tin la curent. nedumerire.gif
catalin06
Eu am schimbat la 80.000 Km planetara dreapta ( cea lunga ) . Am pus poloneza AutoSpeed . Acum am 98.200 Km si n-am avut nici o problema . sa speram c-o tine tot asa . Daca ma tine 50.000 Km sunt multumit . M-a costat 160 Lei .
gygyscafes
Si eu tot Autospeed am pus acum un an jumate` si de atunci am facut 20000km si nu prezinta nici o problema.... si sper sa ma mai tina inca pe atat.
Ryco1
Azi am montat planetara poloneza excl.gif
Sa vedem cat tine. blush.gif
Fantastik
Si eu am montat saptamana trecuta planetare Autospeed stanga si dreapta ...
vad_sunete
cum se comporta planetarele pana acum?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.