Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ajutati ma sa-mi pun si eu geamuri electrice
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2
Silvinho
in primul rand va salut pe toti!
pls help !!!
vreau sa-mi pun si eu geamuri electrice pe DSN. m-am cam grabit si nu m-am intresat prea mult la inceput. am cumparat deja doua macarale (stanga+dreapta) de solenza (auzisem ca se potrivesc cu ajutorul unei bormasini), si mai am doua butoane de logan. insa am impresia ca mai imi trebuie ceva (un releu ceva).
asea sa stiu ce mai imi lipseste si de unde pot cumpara din bucuresti, si eventual o schema ceva. pls help!
toto
nu iti mai trebuie absolut nimic...decat multa rabdare si ceva indemanare...smile.gif
si eu mi-am pus singur, dar la slz, deci mai putine modificari ca unele vin din fabrica...

presupunand ca macaralele de la slz se potrivesc poti sa incepi:
1. indicat ar fi sa le pui printr-o siguranta proprie de 25A, adica sa protejezi circuitul. tre sa te gandesti daca le vrei sa mearga permanent sau numai cu contactul pus. eu le-am pus pe permanent, asa ca am gasit un + permanent in tabloul de sigurante si l-am derivat intr-un locas nou unde am pus noua siguranta
2. avand + prin siguranta trebuie sa ajungi cu el in butoane. tot in butoane trebuie sa ajungi si cu o masa (-) pe care poti sa o iei cam de pe oriunde. trebuie sa faci rost neaparat (cauta pe aici) de o schema a pinilor butoaneleor, ca fara aia nu cred ca o sa poti. s-ar putea sa trebuiasca sa mentionezi ce tip de buton de logan ai luat ca sunt de doua feluri (cu impuls si cel clasic)
3. fixezi mecanic butoanele si macaralele (cu reglajele de rigoare pe care le faci dupa ce merg) si tragi fire intre butoane si macarale

trebuie sa folosesti cablaje (mai) groase, deoarece curentul prin circuit e destul de mare
Silvinho
multumesc mult! raman dator cu un ceai verde!
daca gasesc schema aia sambata ma pun pe treaba.
as vrea sa o fac sa mearga permanentpentru a evita situatii de genul: scot cheia din contact ca vreau sa ies, sau sa ies din masina si dup aceea sa imi vina rau ca trebuie sa pun contactul din nou ca sa ridic geamul!
catavl
off topic.......cat ai dat pe ele ca sunt shi eu interesat
daco06
salut!
toto am alz europa si vreau si eu geamuri electrice. te rog spune-mi si mie cum se monteaza(nu am vazut o macara simpla pana acum) stiu ca cele electrice au niste sufe unde le pun? pot cumpara de la dezmembrari alt model ? daca da de care?
am vazut pe forum ca cineva a modificat una clasica stii cum se face? te rog cu detalii daca se poate. am cautat pe forum si nu am gasit informatii complete referitor la cum se monteaza; daca totusi exista si eu nu am gasit imi cer scuze.
multumesc.
toto
eu am dat pe macarale originale 120/bucata...so, nu vad de ce ai lua de la dezmembrari, plus ca pt cele originale nu trebuie sa faci nici o modificare la usa
intr-un prim pas (daca as fi il locul vostru) eu as face rost de cartea tehnica a masinii unde e si schema electrica pt geamuri...o sa va trebuiasca si pe viitor...smile.gif
parca am vazut-o pe forum pe cea de slz...

o macara se schimba in 10-15 min...are 3 suruburi care o tin de usa si inca doua pe sina unde se prinde geamul
partea electrica consuma cel mai mult timp...
primul pas e sa dati fata de usa jos of course...smile.gif
daco06
fata de usa am dat-o jos (am montat inchidere) restul butoane, relee cred ca ma descurc dar am vazut o macara electrica in poze si am vazut niste sufe alea cum se pun ? daca stii multumesc oricum !
dizzy
Vreau si eu o macara originala de slz cu motor de dreapta cu 120 RON, de unde iau?
toto
daco06: explica-mi cuvantul "sufe" pls, ca nu stiu ce-s alea...sad.gif
dizzy: eu am luat de pe mihai bravu, dar acum un an si ceva...so...
DragosP
Cred că se referă la asta.
toto
inca o precizare: mai trebuie "tras" un fir de + (in butoane) de la pozitii ca sa se aprinda butoanele noaptea...smile.gif
alinushy
e mai indicat cu + pe contact, uitat-te la alte masini ... schema pt butoane e la fel atat pt cele pe impuls cat si pt cele clasice
o sa incerc, daca ma ajuta netu, sa atasez o "schema"
spor
gata sper sa intelegi
ps daca geamul urca in loc sa coboare si invers, schimba intre ele firele ce vin de la macara
cristio_79
Dopuri pentru a astupa gaurile din fetele de usi se gasesc pe undeva?
alinushy
"as vrea sa o fac sa mearga permanentpentru a evita situatii de genul: scot cheia din contact ca vreau sa ies, sau sa ies din masina si dup aceea sa imi vina rau ca trebuie sa pun contactul din nou ca sa ridic geamul! "pai ia-ti si un modul de inchidere geamuri, asta daca ai alarma, ca nu-i mai mult de 100ron
alinushy
QUOTE(cristio_79 @ 28 Apr 2007, 14:19)
Dopuri pentru a astupa gaurile din fetele de usi se gasesc pe undeva?
*



hehe..., asta depinde de cat de ingenios este romanul smile.gif
toto
QUOTE(alinushy @ 30 Apr 2007, 12:24)
hehe..., asta depinde de cat de ingenios este romanul smile.gif
*



bine zis...sad.gif
eu ma chinui de un an si ceva si insfarsit am ajuns la o rezolvare ok...dupa ce am incercat un milion de doape si dopulete...sad.gif
ale naibi sunt mici toate si-mi intrau cu totul in gaura...
pana la urma am improvizat doua negre din terg pe care le-am lipit cu silicon
te sfatuiesc sa masori gaura/gaurile si eventual sa o desenezi pe o foaie pe care s-o iei cu tine in targ si probezi doape...smile.gif
Silvinho
am reusit sa pun geamurile insa nu a fost usor!
pentru ca macaraua are un joc (ma refer la piesa aceea care culiseaza pe sina) si trebuie pusa intr-o anumita panta (altfel geamul nu se inchide perfect sau intampina o rezistenta mare la inaintare) in rest am tras fire am pus un slot din acela pentru sigurante (de 10 sigurante am gasit) si am legat firele la butoane in felul urmator:
pin1, pin 5 motor
pin 2 masa
pin 3 plus curent
pin 4 plus pozitii

ma gandeam acum sa imi pun oglinzi incalzite, insa nu stiu care se potrivesc!
la slz e simplu, doar tragi fire si schimbi sticla (oglind cu cea de la logan) asa ca astept sugestii.
multumesc pentru ajutor!
cristio_79
In Constanta,am vazut pe o Nova oglinzi de BMW Seria 3 "ursulet" si care aratau bine.Incearca pe la dezmembrari,poate gasesti.
Am mai vazut si pe SuperNova oglinzi de Solenza cu reglaj manual.
In ambele cazuri,mai mult ca sigur trebuie sa faci modificari la usa,in locul unde se prind oglinzile.
papillon
QUOTE(cristio_79 @ 28 Apr 2007, 13:19)
Dopuri pentru a astupa gaurile din fetele de usi se gasesc pe undeva?
*


Incercati cu braduti de Logan sau SLZ cu care se prind pavilionul wink.gif

@Cristio_79 Modificarile nu sunt majore; trebuie doar un burghiu de 13 sau 14, nu mai stiu exact, plus niste distantiere care pot fi foarte usor confectionate din pexal de 16 mm diam; pt cei mai pretentiosi e buna si o bucsa de cupru de demaror de Dacie.
madkat
am doua "doape" pentru acoperit gaurile din fatzele de usi
(au venit cu macaralele "de Timisoara" care le-am montat acum 2 ani pe fosta mea SRN)
le caut in seara asta si le donez daca veniti careva sa le luati
(astept pm sa nu imbacsim topicul)
clau lcf
Salut . Astazi m-am apucat si eu sa pun 2 macarale de Solenta pe o Super Nova. nu se potrivesc exact. NU cade sina geamului la fostul loc.

Partea motorasului de la macara vine bine, doar ca o gaura mai sus. La sina unde se prinde geamul insa nu mai vine, si arata altfel si macaraua la sistemul de prindere. surubul de jos vine in gaura unui ghidaj al fetei de usa interior, iar sus trebuie data o gaura. In plus, partea metalica de pe geam trebuie mutata daca fac asta. In imaginile de mai jos se vede ce vreau sa spun. Va rog spuneti-mi si mie daca asa e in mod normal, si se poate adapta pusa in pozitia aia, si si partea metalica in care vine geamul sa fie mutata.

In poza cu macaralele, am pus diferentele dintre cele 2.

In poza cu fata de usa, 1 este prinderea macaralei electrice, si 2 a celei mecanice.

Multumesc mult.
Liviu
Eu cand am montat macaraua de solentza pe usa de dsn a trebuit sa dau cate 2 gauri pentru fiecare macara.
O gaura se da in partea de sus astfel incat macaraua sa culiseze pe directia corecta (paralela cu sina geamului dinspre stalpul central al masinii).

A doua gaura se da la sistemul de fixare a motorasului astfel incat sa se fixeze solid pe usa.

Am aplicat metoda asta la 2 supernove si la o nova .. la toate trei geamurile merg si in ziua de azi.
cei7pitici
Pozitioneaza macaraua electrica cum trebuie ca sa pata geamul sa culiseze (e posibil sa-ti atinga de sina de metal si trebuie sa fi atent), iar apoi daca nu se potrivesc cele 3 prinderi pe gauri tehnologice deja existente, foloseste bormasina, la prinderea 2 (cum ai notat tu la macaraua electrica) sigur o sa ai nevoie de gaura noua.

Eu le-am montat pe o Nova GT, care are dublura metalica diferita si de SN si de SLZ.

Multa bafta!
gl01bxg2003
intradevar cum vad ca s-a scris si mai sus . e foarte important ca sina macaralei electrice pe care culiseaza geamul sa fie paralela cu stalpul masiniii. trasezi pe tabla o continuare cat mai dreapta a directiei stalpului si apoi masori cu o ruleta distanta de la punctul de jos de prindere al sinei si apoi marchezi si sus unde ar trebui sa cada gaura de prindere a sinei. iar apoi dupa ce ai ales pozitia in care asezi sina ar trebui eventual (nu mai retin exact) sa dai o gaura si pt prinderea motorasului macaralei. parca una din cele 3 nu cade bine. iarasi e important ca tot sistemul sa stea "relaxat" pe gauri.. sa nu te chinui de ex cu sina prinsa sa intri pe gaurile pt motoras... trebuie sa intre usor ( pt ca apoi geamul sa culiseze usor). ungi bine componentele la macara. apoi...suportul metalic care ti-a ramas pe geam ...cel cu piulita sudata trebuie mutat... pozita eu am determinat-o experimental prin mai multe incercari...in functie de cat de bine o gasesti o sa mearga geamul mai bine sau mai putin bine.daca o gresesti geamul fie o sa frece prea tare pe stalp fie o sa aiba tendinta sa se incline inspre botul masinii si nu prea o sa mai urce sus decat ajutat cu mana.
...bafta
clau lcf
Buna dimineata! Motorul vine la gauri perfect. Acum mi-a venit ideea de a pune prima data sina pe pozitie, si apoi unde o venii motorul, o sa dau alte gauri, ce sa fac sad.gif. sa vad la fata locului.

Multumesc mult ca mi-ati raspus asa repede.
lights
Au fost fabricate SupeRNove cu geamuri electrice?
dany_av
in pitesti stie cineva unde se pot monta geamuri electrice pe dsn? si cam cat costa ?
alinushy
cat costa montajul sau macaralele?
justin
sal . din care ati reusit sa puneti geamuri electrice pe SN unde ati pus butoanele pt geamuri?
Si care butoane sunt mai bune de SLZ sau Logan
CristiRzR
QUOTE(lights @ 17 Jun 2007, 12:44)
Au fost fabricate SupeRNove cu geamuri electrice?
*


NU

QUOTE(alinushy @ 23 Jun 2007, 23:17)
cat costa montajul sau macaralele?
*


Poti sa le montezi fara probleme, avand in vedere ca macaralele de pe SLZ se potrivesc la fix pe gaurile de la macaralele de SuperNova.
Macaralele costa in CT 130 lei.

QUOTE(justin @ 28 Sep 2007, 18:30)
sal . din care ati reusit sa puneti geamuri electrice pe SN unde ati pus butoanele pt geamuri?
      Si care butoane sunt mai bune de SLZ sau Logan
*


Eu am pus butoane FIAT facute in Germania, de la dezmembrari (din cate mi-a zis tipul cica sunt de la AUDI vechi) si le-am pus in buzunarul de sub casetofon. Daca vrei, revin cu poze.

L.E.:ca acu am vazut...nu stiu cum dar am cumparat macaralele stanga/dreapta din doua locuri diferite cu eticheta macara electrica Solenza si mi le-am motat prin aceleasi gauri prin care stateau fixate macaralele mecanice de la SuperNova mea (Clima ianuarie 2003). Concluzia: la mine s-au potrivit perfect, iar cablajul l-am facut pe alimentarea de la mp3. Precizez ca siguranta de la ele este una de 20A (am avut chiar si de 25A) deoarece sunt foarte multe accesorii pe acel circuit si la mine a avut probleme din fabrica cu arderea acelei sigurante.
justin
chiar te rog daca poti pune poze ar fi grozav
melomanuu
Sunt si eu pe puctul de a-mi pune geamuri electrice dar am asteptat sa madocumentez in de ajuns incat sa nu fac o gafa. Acum problema mea este: am alarma masinii din fabrica si vreau sa leg geamurile pe ea. Stie cineva cum?? Sau are cineva schema electrica a ei??
Aneu
exista candva un kit facut prin timisoara... cu macarale, butoane, schema de montaj, tot tacamul... mai exista?
CristiRzR
Poze cu butoanele (sunt legate prin mp3)
madkat
pentru legarea geamurilor electrice prin alarma - exista niste module speciale - dar este de verificat inainte daca alarma are iesire pentru asa ceva

kitul de la timisoara - am pus datele firmei acum vreo doi ani - e de sunat si verificat daca mai exista
mecanicul_martian
Electric Life nu mai produce acele macarale. Am sunat eu in urma cu cateva saptamani. Raman doua solutii:
1) macarale de Solenza (aproximativ 120 lei buc)
2) macarale de la dezmembrari (tot de aici se iau si butoanele).
Am inteles ca se potrivesc pe SuperNova si macarale de Fiat Tipo, dar inca ma documentez.
Vreau neparat sa-mi pun si eu macarale electrice.
P.S. Electric Life a comercializat acel kit (in ultima luna de productie) la 80 de euro.
gabynew1
evident vreau si eu sa-mi pun Geamuri electrice, fata si spate ar fi frumos.
Dar evident dupa ce m-am documentat mi-am dat seama ca sunt afon.

cine vrea sa faca pomana si bani de buzunar intr-un week - end si sa ma ajute sa-mi montez (as in eu fac toata munca, tu bei o bere si imi spui ce sa fac ).

totusi as vrea sa fie un propietar de SN care si-a pus singur.
madkat
sincer - avand la activ montaj de geamuri electrice si nu numai... daca le-ai cumparat, ai desfacut fata de usa si tot te uiti crucis neintelegand ce unde se monteaza si ce trebuie facut... la ce te-ar ajuta sa stea cineva langa tine sa te ghideze pas-cu-pas?
nu e mai bine sa dai un ban la cineva care sa le monteze si gata?
gabynew1
pai asta si am scris.
ma gandeam ca poate cineva de pe aici vrea sa faca un ban in plus.

np. o sa ma adresez unui service smile.gif
justin
fratilor am o MARE problema cu geamul din stanga il ridica fffff greu am schimbat chederul am reglat geamul ca sa culiseze usor la mine pe sn nu se potrivesc macaralele de solentza ar trebui sa mai fie oleak de sufa k sa imi ajunga pe gauri dar nu stiu daca se mai poate da drumu la sufa asa si in cazu asta am facut alte gauri . Trebuie cumva sa fie bine intinsa macaraua adik intre motoras si chestia aia pe care se prinde geamul trebuie intinse bine sau poate sa stea si mai lejer? ajutatima va rog frumos care stie ceva wink.gif
madkat
Sunt singurul de p-aici care nu a inteles nimic din postul asta? rolleyes.gif

puma_gods
eu am geamuri electrice pe super nova mea de ceva timp...dar acum au inceput sa se ridice mai greu ..nush din ce cauza...si apropo butoanele le am langa frana de mana... unsure.gif
CristiRzR
Si la mine se ridica cam greu, mai ales cand motorul este oprit, dar sincer nu prea imi dau seama cum sa fac sa mearga mai bine. Din cate am observat, motivul ar fi frecarea cu chederele si inclinarea geamului cand se ridica. Faza mai nasoala e ca macaralele sunt facute astfel incat nu stau fix, ci au un joc. Ce sa mai vorbesc de diferentele de la o piesa la alta... wacko.gif Spre exemplu, la mine, la usa din stanga "tine" in anumite puncte ale ridicarii, pe cand la cea din dreapta, doar intr-un punct si nu asa de tare, desi, teoretic, la ambele ar trebui sa fie la fel.
Ca sa fiu ironic, sa multumim celor de la Dacia ca avem masini unice, deoarece nici una nu seamana cu cealalta icon_mrgreen.gif
SYL
E normal ca geamul sa se ridice mai greu cu motorul oprit pt ca operatiunea consuma destul de mult curent...

Ca geamul sa merga mai usor se poat face urmatoarele (sfaturile le-am primit si eu de la Liviu):
-se demonteaza fata de usa, si se gaseste un fel de furtun prin interiorul caruia culiseaza un arc cand se ridica/coboara geamul (scuze de exprimare, stiu ca nu sunt prea tehnice notiunile); in acel furtun se baga cu o seringa sa zic ~10ml ulei de motor nou(nu ulei ars), dupa care e bine sa se faca cateva ciculuri de urcare/coborare a geamului pt a se realiza "ungerea"..
-se ia un spray de silicon de bord (cel mai ieftin posibil, nu e nevoie de silicon parfumat sau mai stiu eu de care icon_mrgreen.gif ) si se da bine pe chederele pe care culizeaza gemul, inclusiv partea care se afla in interiorul usii (e destul de greu, ca nu prea ai loc in interiorul usii).
-de asemena daca tot umblati si ati desfacut fata de usa e util sa strangeti bine suruburile/piulitele care fixezza macaraua, mecanismul geamului, motorasul, etc pt ca daca nu sunt bine stranse pot genera zgomote suplimentare in mers(mai ales daca e drumul prost).
madkat
@Cristi - ai macarale de la Timisoara sau modelul de pe solenza?

oricum ambele modele daca sunt montate corect sunt facute sa stea fix pe usa... reglajul se face doar din patina in care se prinde geamul...
CristiRzR
Sunt de Solenza.
Si nu ziceam ca nu sunt fixe pe usa, dar la actionarea motorasului, se misca lateral tija care sustine patina, deoarece este sustinuta axial in doar 2 suruburi. ar fi trebuit sa fi pus inca un surub pentru a opri aceasta miscare laterala.
Reglajul l-am facut din patina, dar oricum l-as pune, intalneste rezistenta de la chederul exterior! sad.gif
madkat
pai slabeste un pic patina - cat sa aiba un joc geamul si urca-l pana imediat dupa sau chiar in locul unde intampina rezistenta - e se va "aseza" in pozitie optima
cu geamul in acea pozitie strangi patina
mafiozzo
salut la toti geamuri electrice originale de super nova cu 3 butonase si dopuri pentru usi am auzit ca se gasesc in cluj la metro sau la nu stiu ce mai magazin nu am fost sa vad dar ma bate si pe mine gandul sa imi pun de montat banuesc ca nu e asa greu pentru ca se monteaza ca celelate manuale
catavl
daca ajungi pe acolo da si tu mai multe detalii ,pret magazinul de unde se pot lua ca as fi curios.
22CMM
astia monteaza geamuri electrice pt cei ce doresc un ajutor: http://alarmeauto-imobile.ro/sis.php?loc=M...0montaj&tabel=2
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.