Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zone DVD si NTSC-ul
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
EEN
Caut de multa vreme un film care l-am gasit numai in state, pe DVD zona 1.

Trebuie sa recunosc ca nu sunt prea tare la tehnica asa ca pun si eu citeva intrebari (poate raspunsurile sunt tutile sia altora..):

1.Un DVD de zona 1 poate fi vizualizat pe DVD-player multizone?

2. Dar pe un DVD de pe computer?

3. Exista vre-o legatura intre zona DVD si sistemul TV: adica un DVD cumparat in state este de tip NTSC? (nu reusesc sa inteleg acest lucru de pe site-ul amazon care vinde filmul).

4.Este vre-odiferenta intre calitatea NTSC si cea PAL (numar de linii...pixeli sau mai stiu eu ce :oops: )?
Marty
1. Da!

2. Depinde!

3. NTSC este un sistem de decodare a imaginii caracteristic SUA. In Europa se merge pe PAL si SECAM

5. Cica ar fi da' nu stiu sa-ti spun.



P.S.: Zi-mi ce film cauti ca poate-l am eu si e Zona 2.
skoburn
3. Nu exista nici o legatura intre zona DVD si sistemul TV, "intamplator" in state (si nu numai) sistemul tv este NTSC, iar zona folosita este 1, dar asta nu inseamna ca nu poti sa faci un DVD NTSC zona 2,3.... sau chiar multizone, sau un DVD PAL zona 1.

4. NTSC-ul are 720 pixeli * 486 linii (non-square), iar PAL-ul are 720 pixeli * 576 linii (non-square). Diferenta dintre cele doua sisteme TV nu este doar de aspect ci si de culoare si frame rate.
EEN
Trebuie sa spun : filmul se numeste "Cinema Paradiso" - versiunea complete (168-170 minute). La Televiziunile noastre s-a difuzat versiunea redusa....
Marty
Aoleooooooo....cit de vechi e...n-am asa ceva, sorry
EEN
Ideea este ca abia in 2003 a fost lansata versiunea pe DVD re-masterata. Pina acum exista pe caseta versiunea veche care nu ma intereseaza.
florin.c
1.Mai mult ca sigur.(Daca nu este multizone ,aproape orice dvd de sine statator se poate face cu ajutorul catorva taste :wink: )

2.Pt computer exista un programel care deblocheaza dvd-ul.Pt ca americanii nu s-au hotarat daca este legal inca,nu-i dau numele.Totusi i-l cunoaste toate lumea. laugh.gif

3.Nu este sigura legatura,dar majoritatea aparatelor dvd au si NTSC.

4.Diferente exista si sunt multe.Totusi cel mai performant(sa nu spun "calitativ")sistem ramane PAL-ul. :inger:

Diferente:

a.PAL =50Hz(frecv.cadrelor)

=4,43MHz(frecv.subpurtatoarei de culoare)

=numar de linii mai mic(definitie mai mica)

b.NTSC=60Hz(cadre)

=3,58MHz(culoare)

=numar de linii mai mare



Mai exista si sisteme hibride gen PAL M,I ,NTSC M.

La acestea imaginea nu se mai da peste cap ,dar nu are culoare (pe un tv. PAL)

sau invers.

De mentionat ca echivalentul tv-lor de 100 Hz(PAL) ,este 120Hz(NTSC). laugh.gif
MoneyTalks
bflorian >>



1. Da

2. Da

3. Da, dar daca il vezi pe calculator nu are importanta

4. Pe calculator nu exista nici o diferenta
echosektor
explicati-mi si mie ce e cu zona 1, zona 2 a DVD-urilor pls
MoneyTalks
E o conventie idioata de codare a dvd-urilor, ca sa te forteze sa cumperi dvd-uri doar din zona in care locuiesti. Explicatia ar fi ca de exemplu filmele noi care apar pe dvd in USA, in celelalte parti ale lumii apar cu o intirziere de citeva saptamini/luni/ani sau... deloc.



Pentru detalii poti citi aici
Ov
dar din fericire, pt majoritatea unitatilor de calculator (si nu numai), exista update-uri de firmware prin care ori resetezi codul zonei, ori il faci multi zone .... (ori il strici :twisted: )
echosektor
da...prostie cu zonele..dar traiasca patchuri,update-urile,codurile..etc

si desteptii de romani smile.gif
MoneyTalks
BFlorian >> De ce sa te chinui cu dvd-ul ala din USA, cind in Europa e MULT mai ieftin (jumate de pret)? :wink: Vezi aici Si e si regiunea 2 (Europa) :wink:
EEN
MoneyTalks> Merci. O sa incerc sa vad daca merge cu astia. Ce ma surprinde este ca la Holywood M&F nu il au la inchiriere desi este printre cel mai cerute filme la vinzare... Si nici DivX nu il gasesc :vmad:
MoneyTalks
Daca vrei ti-l iau eu, dar nu stiu cum ti-l trimit :roll:
EEN
MoneyTalks>OK. Incerc sa-l comand eu si vad ce se intimpla (nu am mai comandat de la ei pina acum, sunt curios sa vad daca merge si cumvafi cu vama). Ai idee in cit timp livreaza si lace pret?
MoneyTalks
BFlorian >> Pe mine m-ar costa cam 14 euro pret final, iar saptamina viitoare il primesc daca il comand.
EEN
Hai sa vad cit face in Romania. Va tin la curent!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.