Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema mare...
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
raducu13
Asa cum spuneam, am cam intrat intr-o incurcatura cam mare.
Azi la scoala a fost campionatul de fotbal intre clasele a 8-a(eu sunt a 7-a), si cativa dintre cei de a 8-a si-au uitat telefoanele si cheile in clase, iar usa de intrare in scoala s-a inchis. Asa, pana aici nimic anormal, dar 3 copii de clasa a 5-a au intrat printre ceva gratii in scoala, aducandu-le celor de a 8-a lucrurile...DAR apoi lucrurile au mers cam departe...cei 3 au intrat in sala profesorala, si-au trecut note de 10, motivat absentele, stiti voi...eu doar am fost martor...cam fara voie. Chiar daca nu o sa ma credeti, eram in scoala pentru ca antrenam fetele pentru un meci de fotbal...

Acum vine intrebarea: daca se afla lucrurile acestea, as putea eu pati ceva? Sa spun maine la ora de dirigentie tot?

Sper sa nu faceti caterinca pe seama asta, pentru ca acum chiar sunt speriat...va rog sa ma sfatuiti...Multumesc anticipat !
pastrama
Da vina pe fete! Zici ca ele v-au pus sa faceti ce-ati facut! icon_mrgreen.gif
raducu13
Hai ma fii serios laugh.gif
pastrama
Ma, serios vorbind, daca n-ai facut nimic n-ai de ce sa-ti faci griji!
Oricum, daca-i dai p-aia-n gat la diriga te cam faci de cacao in scoala! Asa ca...mergi pe burta!
raducu13
Eu ma gandesc ca asta tot o sa se afle...profii de la noi in general stiu ce note pun...si la cum is cei care au intrat si au facut ce au facut, ca sunt recunoscuti inca din a 5-a ca cei mai rai din scoala, n-ar fi mare mirare...poate ma cheama Politia sa dau declaratii smile.gif)))
ahyle_blue_eyes
QUOTE(raducu13 @ 26 Apr 2007, 18:48)

Acum vine intrebarea: daca se afla lucrurile acestea, as putea eu pati ceva? Sa spun maine la ora de dirigentie tot?

*


Da' ce ma vrei sa devii turnator? down.gif
Nu iti fa griji ca daca chiar se afla , tu nu ai fost decat martor si n-ai treaba 10561582.gif .Si yo mi-am motivat nijte absente cand eram printr-a 12-a chiar sub nasul profesoarei care nu era atenta....si n-am patit nica wink.gif drunksinging.gif
raducu13
Ehh, motivat de-ala ii o treaba,, da nu sa intri ilegal practic in scoala sa iti motivezi absente si sa iti si pui 10 la materii la care n-ai numa 4 si 5
marksman
"Nu stiu, n-am vazut/Nici pe-acolo n-am trecut"
Ichebau
nu recunosti nimic! , ciocu mic si joc de glezne biggrin.gif

LE : 6 Utilizatori citesc acest topic (0 Vizitatori și 0 Utilizatori Anonimi)
cati vor sa te ajute mai ales la ora asta smile.gif
a4tech01
Cel mai bine te prefaci ca n-ai vazut nimic.Ce,erai in cancelarie?
Si stai linistit,aia trecandu-si note lor s-au bagat singuri in rahat.O sa se prinda imediat profesorii ca n-au cum sa aiba 10 (daca ei sunt de 4-5) si o sa fie probabil exmatriculati.Tu n-ai ce sa patesti.Tu vezi-ti de treaba ta si nu-i turna pe aia tu(parerea mea),ca dupa aia aia se vor razbuna sigur daca sunt asa "periculosi" cum par.Nu e nevoie sa-i torni ca treaba va iesi singura la iveala.

PS:Sa ne tii la curent cu ce-o sa pateasca "smecherii".
SiloS
Daca spui dirigintei tot o sa pici drept cel mai mare sifonar si cel mai mare fraier din scoala si chiar mai rau decat atat , risti sa iti iei bataie de la cei care au facut treaba murdara wink.gif !

Asa ca veze-ti de treaba ta ; nu ai vazut nimic , nu stii nimic !
raducu13
QUOTE(a4tech01 @ 26 Apr 2007, 19:58)
Cel mai bine te prefaci ca n-ai vazut nimic.Ce,erai in cancelarie?
Si stai linistit,aia trecandu-si note lor s-au bagat singuri in rahat.O sa se prinda imediat profesorii ca n-au cum sa aiba 10 (daca ei sunt de 4-5) si o sa fie probabil exmatriculati.Tu n-ai ce sa patesti.Tu vezi-ti de treaba ta si nu-i turna pe aia tu(parerea mea),ca dupa aia aia se vor razbuna sigur daca sunt asa "periculosi" cum par.Nu e nevoie sa-i torni ca treaba va iesi singura la iveala.

PS:Sa ne tii la curent cu ce-o sa pateasca "smecherii".
*



Poi nu, nu eram in cancelarie...stateam jos si ma uitam cum ies pe geam afara...Nu spun nimic, oricum, mersi de sfaturi...si cum aflu ce se intampla cum vin si va spun:D
Supapa_jR
pai ce drq ma...ti-au pus tie note??tu nu esti martor decat daca vrei...si cine vrea sa fie turnator??
vis-a-vis
E aceeasi poveste ca in filmul Parfum de femeie.
Poti face ce a facut unul din cei doi care au fost martori wink.gif
DragosP
Așa...
Și cum ziceai că te cheamă domn raducu?
Și la ce școală înveți? 04.gif
raducu13
Ehh, DragosP...stii reclama aia...Nu se-ntreaba, nu se spune... 168.gif

PS: am 13 ani, nu ma lua cu "domn" laugh.gif
Cocojambo
cam dezinvolt pt cei 13 ani ai tai....
FireChief
un copil de 13 ani ,involuntar a asistat la o "infractiune"...putea fi o crima ....ce-l invatati voi stimati adulti??

sa minta
sa fie las
sa nu-si asume responsabilitati
sa ignore

sa va fie rusine!
pastrama
FireChief, imi pare rau sa te contrazic...da crima aia de care vorbesti au facut-o muuuulti dintre noi la varsta aia! Ce vina are raducu ca a asistat fara sa vrea la toata faza? Ce zici c-ar trebui sa faca? Sa-i toarne p-aia la tanti profesoara si dupa aia sa fie fugarit de toti colegii? Neeeeeeeeee...
ady77
Eu propun sa faca ca Basescu, sa gaseasca o Elena Udrea care sa-i pârască pe aia. Dupa un an radmasa.gif
DAN_DANIEL
Daca se vor ivi probleme, zici ca nu stii, nu ai vazut, nu ai auzit nimic. ph34r.gif
silenzio stampa
l@u
Mergi pe burta ca este solutia cea mai buna ptr. tine ....asta daca chiar nu ai facut nimic.Daca te simti cu musca pe caciula e alta treaba si se rezolva diferit ....da parca se lauda cineva ca e prof de mate in topicul cu Basescu si poate ii da un sfat mai in tema
DAN_DANIEL
In cel mai rau caz, o sa te cheme cu unu din parinti la scoala, diriginta ta se va incuia cu respectivu/respectiva acolo, si va cere sa DECARTEZE, pentru a nu te exmatricula. 053.gif
adip
@raducu13: mergi pe burta, nu-i frumos sa dai in gat de la varsta asta. In plus era datoria profilor sa-si incuie cataloagele.
@FireChief: hai sefu' si matale acum smile.gif Daca baiatul tau ar fi in situatia asta ce l-ai indemna sa faca? Sa toarne? Hmmmm...
Aici nu e vorba de o crima, ci de o scapare a profesorilor speculata prompt de elevi. Data viitoare sa fie si dansii mai atenti wink.gif
wolf_1637
Nu-l mai speriati fratilor!!!
Nu au mah ce sa iti faca de exmatriculat nici vorba caci te afli inn cursul celor 10 clase obligatorii!!!
Asa ca profita de faptul asta!
As vrea eu sa mai fiu de varsta ta si sa fac tampeniii de astea!
St
QUOTE(wolf_1637 @ 26 Apr 2007, 22:48)

Nu au mah ce sa iti faca de exmatriculat nici vorba caci te afli inn cursul celor 10 clase obligatorii!!!
Asa ca profita de faptul asta!

*



Hmm, il poate exmatricula cu drept de reinscriere, dar la alta scoala, si iti dai seama ce scoli primesc copii in situatiile astea.

Oricum nu vad ce i-ar putea face lu' raducu daca el a fost doar martor si nu a si umblat pe acolo.
DAN_DANIEL
A charge.gif sa am patit si eu o data la varsta lui, am fost tot asa, "martor" cand au turnat niste colegi niste pastile in cola unei colege plecate in pauza, colega aleia de banca si ea a asistat la intreaga scena. Ghici pe cine au acuzat in final? charge.gif
FireChief
QUOTE(adip @ 26 Apr 2007, 22:47)
@raducu13: mergi pe burta, nu-i frumos sa dai in gat de la varsta asta. In plus era datoria profilor sa-si incuie cataloagele.
@FireChief: hai sefu' si matale acum smile.gif Daca baiatul tau ar fi in situatia asta ce l-ai indemna sa faca? Sa toarne? Hmmmm...
Aici nu e vorba de o crima, ci de o scapare a profesorilor speculata prompt de elevi. Data viitoare sa fie si dansii mai atenti wink.gif
*


daca ar fi baiatul meui-as spune asa .....
minciuna pe lumea asta e unul din lucrurile cele mai grave...i-as spune ca lasitatea si puterea oamenilor de a lua si de a-si asuma decizii a dus tara asta cu multi ani in urma...curajul de a lua o pozitie ,in ciuda colegialitatilor de orice fel,in primul rind ii arata caracterul...
numai oamenii puternici au puterea sa recunoasca ca au gresit....lasii de obicei se fofileaza...
tara asta merge de multe ori prost din cauza oamenilor care inchid ochii, a oamenilor care spun nu stiu,nu e treaba mea,nu ma intereseaza....nu am vazut nimic,
copilul asta ,pe care voi il invatati sa mearga pe burta,peste ani va deveni matur,si va invata sa inchida ochii si sa se faca ca nu vede...
daca ar fi copilul meu i-as spune ca lumea e plina de hoti si minciuna e o hotie,i-as spune ca lasitatea e un pacat....
daca ar fi copilul meu l-as insoti la scoala si impreuna cu el as fi mers la directoare...
pentru ca dragi colegi,minciuna ,lasitatea si fuga de raspundere sunt in opinia mea ,lucruri foarte grave.... extrem de grave
....am vorbit si pe pm cu el si modul in care gindeste acest copil e corect...mult mai corect decit al multor oameni maturi sfatosi...
asta e parerea mea!!!
DragosP
QUOTE(FireChief @ 27 Apr 2007, 05:59)
daca ar fi baiatul meui-as spune asa .....
...

Deși nu-i împărtășesc părerile în legătură cu alt subiect la ordinea zilei ( tongue.gif ) trebuie să recunosc faptul că are foarte mare dreptate în ceea ce spune.
Ca să ajungem la o cale de mijloc, eu l-aș sfătui să nu tacă dacă-i întrebat ce și cum, dar nici să se ducă el din proprie inițiativă să "dea în gât".
andu911
Iar eu pot sa fiu impotriva spuselor voastre ?

Aia sunt colegii cu care isi petrece timpul zilnic ? Da!
Au facut colegii vreun cuiva ? Nu!
Daca maine ii exmatriculeaza pe ei din cauza ca tu i-ai parat, o sa ai remuscari ? Da!

Nu e corect, copiii aia n-au facut rau nimanui, de ce sa ii parasca, mai ales ca sunt a doua lui familie.
Daca furau de la o baba de pe strada, atunci ok, direct la Politie trebuia sa te opresti.

adip
QUOTE(FireChief @ 27 Apr 2007, 05:59)
daca ar fi copilul meu l-as insoti la scoala si impreuna cu el as fi mers la directoare...
Asta ar fi probabil un bun compromis, dar tine de fiecare sa decida cum e mai bine. In orice caz eu nu as fi de parere sa vorbeasca despre asta neintrebat, dar daca e intrebat ar avea o datorie "morala" sa spuna ce a vazut acolo. Eventual, daca vrea sa fie impacat cu el insusi ca nu a dat in gat, sa spuna ca nu ii mai tine minte pe cei care s-au dus la cataloage.
In nici un caz nu e corect ca vina sa fie aruncata in intregime pe copii iar profesorii sa iasa complet basma curata din situatia asta. Au gresit fiindca au lasat nesupravegheata si neasigurata cancelaria si au partea lor de vina. Pe care au datoria "morala" sa si-o asume la randul lor.
Povestea e oricum complexa si interesant de discutat.
andu911
cine il sfatuieste sa se duca la profesori sa spuna ce s-a intamplat, sa isi asume si exmatricularea colegilor si regretele lui dupa ce colegii vor fi exmatriculati.
DragosP
QUOTE(andu911 @ 27 Apr 2007, 07:56)
...sa isi asume si exmatricularea colegilor...

Pen'ce să-mi asum eu ceva? blink.gif I-am pus eu să mânărească notele și absențele în catalog? Sau raducu?
Nu! Atunci?
andu911
ai dreptate
Dar profesorul care a lasat catalogul in sala, o sa iasa basma curata si doar elevii vor fi exmatriculati.

Acum 11 ani eram de varsta lui si inca imi aduc aminte de modul de rezolvare a acestor probleme.

Tu daca lucrezi la o companie si il vezi pe colegu ca mai ciordeste din benzina, ce faci ? Te duci la sefu si-i zici ? De-aia nu mai poti tu de cativa litri pe care ii opreste ala. Daca sefu e bou si nu isi da seama ca masina consuma cam mult pt cat merge...asta e....
vis-a-vis
Ce-mi plac sfaturile astea moraliste, sa pui un copil sa faca ceea ce tu n-ai face, din cauza ca cei care te vor judeca sunt maturi si ei au adus tara unde este acum, adica la marginea civilizatiei.
Oricum, oriunde in lume s-ar da acelasi verdict si nu s-ar gandi nimeni ca cei traumatizati vor fi copiii si cand vor fi mari vor aplica legea tacerii, de teama.
Daca vreti o lume mai buna, schimbati-o incepand de la voi, nu mai dati lectii de morala altora. Sunt receptiv in a urma exemple, nu sfaturi.
Ce-am detestat mai mult in scoala, au fost pâra si pârâciosii!
DragosP
QUOTE(andu911 @ 27 Apr 2007, 08:04)
Tu daca lucrezi la o companie si il vezi pe colegu ca mai ciordeste din benzina, ce faci ? Te duci la sefu si-i zici ? De-aia nu mai poti tu de cativa litri pe care ii opreste ala. Daca sefu e bou si nu isi da seama ca masina consuma cam mult pt cat merge...asta e....

Îmi permit să blink.gif
andu911
Nu stiai ca mai mult de jumatate din salariatii care au masini pe mana, au si mici castiguri suplimentare ?
raducu13
Ei bine, azi la scoala am vorbit cu colegii. Dupa ce plecasem eu ieri din scoala un coleg a mers inapoi si aia or mai intrat de vreo 3 ori in scoala...Ei bine, da si aia care au intrat, in loc sa taca, pana in prima pauza aflase toata scoala, iar profesorii, cativa dintre ei fiind pe coridoare, au aflat si ei. Apoi colegul acela si sefa clasei au mers la diriginta si i-au spus, iar diriga a spus ca oricum notele nu erau valabile, ca cine le-a scris avea un scris indescifrabil radmasa.gif Toti aceia au fost chemati azi la director, si stiti voi...proceduri de-astea laugh.gif ... Va tin la curent cu ce mai aflu biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.