Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Geamuri electrice fata
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
andrei041
De ceva vreme, geamul de la sofer nu il mai pot deschide. Cand apas pe buton sa coboare, se aude un zgomot scurt in portiera, ca si cum motorasul ar primi comanda, insa nu se intampla nimic. Mai devreme am dat fata de usa jos si am verificat daca traseul pana la mufa motorasului e bun ... si este smile.gif Urmatorul pas este sa scot motorasul si sa'l verific si pe el ... insa din cate vad eu ... pentru asta trebuie sa scot si macaraua geamului, inclusiv.
Se poate demonta numai motorasul (din cele 2 suruburi aurii) sau trebuie cu totusi (in cazul asta vad ca trebuie demontate 2 suruburi argintii care's prinse de suportul geamului)
Pentru a testa daca motorasul merge ... e de ajuns sa'l conectez la 12V, nu? (si pentru inversarea operatiunii - cororare/ridicare se inverseaza polaritarea). Cu un ohmmetru mi'a aratat ca ar avea ceva rezistenta, insa asta nu ma convinge ca nu e ars inauntru

Si ca idee ... stie cineva cat ar costa motorasul ala?

user posted image user posted image user posted image user posted image


Later edit: imi cer scuze ... acum am observat ca exista un topic asemanator si rog mutarea post'ului meu acolo. Insa sper ca voi primi si eu niste raspunsuri, deoarece nu am gasit in topicul respectiv tot ce ma interesa
doctorasul
Se poate demonta doar motorasul desfacand cele doua suruburi.Este posibil ca rotorul sa fie blocat(intra apa si rugineste) si va trebui sa-l ajuti cu un patent si putin ulei.
andrei041
Si eu am zis ca as putea scoate doar motorasul ... insa am vazut ca prin el trece si cablul si am intrat la banuieli. Plus ca am avut alte treburi si n'am vrut sa ma mai apuc azi.
E posibil sa fie ceea ce zici tu ... deoarece totusi se aude ca si cum ar declansa motorasul ... si ca acesta doar sa fie blocat. Sper de fapt sa fie doar atat si sa nu mai am de umblat dupa altul nou
Mersi de raspuns!
Magua
Mie cand mi s-a rupt cablul mi-au schimbat toata macaraua, la Meridian! blush.gif Ca asa e la Dacia: daca se crapa sticla farului tre sa ei tot blocul, cu tot cu bec, daca se crapa maciulia schimbatorului tre sa ei tot schimbatorul...
andrei041
Rectific ... de fapt nu trece cablul de actionare a macaralei prin motoras ... furtunul respectiv are inauntru doar cablurile prin care se trimite comanda de la butoane
Azi am demontat cele 2 suruburi aurii (care de fapt sunt 3 biggrin.gif ... in partea de sus fiind 2), insa nu reusesc sa scot motorasul. Mai e prins si in altceva sau doar trebuie tras tare? As vrea sa rezolv treaba pana marti ... sau daca nu se poate macar sa stiu si sa pun la loc fatza de usa
i96nds
Dupa ce desfaci suruburile trebuie sa tragi tare. El are de fapt un melc ce pleaca in cealalta piesa. Deci prin intermediul acestei spirale se transmite miscarea mai departe.
Decat sa tragi tare, mai bine faci asa: desfaci cele 3 suruburi si apoi actionezi butonul de deschidere electrica. Eu m-am speriat ca mi-a cazut motorasul imediat....

Apoi ungi bine si melcul si in interiorul celeilalte piese.
Cel mai usor verifici motorul astfel: il scoti (cum am zis deja) si apoi il conectezi la mufa de alimentare. Apoi poti sa te joci cu el cat vrei, inainte/inapoi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.