Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Conectica extinsa RCS Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
george2k7
Am un RCS Logan si demontandu-l am observat ca exista niste pini suplimentari inafara celor care sunt conectati pe radiocass. Eu doresc sa bag semnal pe RCS dintr-un mp3 player tip flash. Stiu sa fac modificarea electronic dar ma gandeam ca este prevazut cu intrare de semnal pe acei pini. As vrea sa stiu daca are cineva semnificatia acelor pini, si daca se poate si pe care pot intra cu semnalul audio de la mp3.
Giurisici Fabian
mufa euro
george2k7
MS Mult !!!! smile.gif
Corbu'
Sa ne spui si noua daca functioneaza, eu am vrut acum ceva vreme sa fac asta pe RCD-ul de Logan, modelul ce era si pe Solenza. Din cate stiu s-a mai discutat pe sectiunea Solenza treaba asta si s-a ajuns la concluzia ca nu se poate.
Problema nu mi se pare a fi conectica ci activarea AUX-IN, din moment ce aparatul nu are in meniu asa ceva.

Astept cu interes desfasurarea proiectului !
C a t a l i n
QUOTE(Giurisici Fabian @ 30 Apr 2007, 12:30)
mufa euro
*



Sau ISO? tongue.gif
george2k7
Se pare ca mufa de la RCS-ul meu difera! Fata de cea din desenul primit, eu nu am pinii de telecomanda , e vorba despre conectorul C2, iar la masurare si inspectie vizuala conectorul dedicat Line In (c3) are pinii respectivi la masa. Deci singura solutie, foarte simpla si ieftina, evitand adaptorul "caseta" si cel de bricheta cu emisie FM, ar fi montarea unei mufe Jack stereo autodeconectanta de 3,5 mm la intrarea etajului final pe fata. In momentul in care introduc jack-ul de la mp3 player in mufa deconecteaza radio/cass in favoarea playerului.


PS: Ar mai fi o solutie sa gasesc configuratia in care exista doar C1 si C3
l@u
Schema aceea este de la RCS-RCD Blaupunkt iar tu poate ai Phillips ptr. ca pe Logan inainte de Septembrie2006 s-au montat Phillips iar acum se pun Blaupunkt.Daca spui ca difera atunci ai Phillips.In poza ai Blaupunkt-ul de la care este si schema aceea , al tau asa este?
Amedeus
Vedeti ca s-a mai discutat pe forum la greu. Intrarea audio nu este activa. O activeaza procesorul cand simte cuplat un CD changer compatibil. Am incercat si eu la cass-ul de pe SN care e identic cu cel de pe Logan (Philips). Singura solutie e o caseta adaptoare sau un modulator FM. Sau alt cass smile.gif
BAB
Sau solutia lui Ironick, bien-sur aplicata si de moi, adica un cablu stereo, cu jack la un capat iar celalalt capat introdus in casetofon, unde se executa trei lipituri cu un letcon de mica putere, la masa, L si R, pe PCB-ul casetofonului. La redare, casetofonul este "pacalit" cu o carcasa de caseta, ce nu contine nimic. Solutie ieftina si rapida, calitatea auditiei, spre foarte buna, multumesc din nou lui Ironick, pentru sfaturi si ajutor.
Danny_bb
Si semnalul este amplificat daca il legi asa ?
BAB
Nu pot sa dau detalii foarte tehnice, dar firele se lipesc undeva la intrarea in etajul de preamplificare. Eu m-am ghidat dupa niste fotografii, unde erau marcate punctele, pe cablaj. Este evident ca semnalul este amplificat de casetofon, dar folosesc si volumul playerului. Folosesc un player Sandisk Sansa E250 de 2+1GB si se aude bine.
Danny_bb
Atat am vrut sa stiu. am inteles. deci semnalul e amplificat de cass.
Corbu'
Si pentru cei cu RCD merge treaba facuta? Cum pacalesc unitatea CD ca daca bag unul gol imi da eroare, nu e asa de simplu ca la caseta...
l@u
Caseta se baga goala adica fara banda.... asta nu inseamna ca poti baga si un CD ca sa il pacalesti.
IRONICK
Semnalul nu este amplificat de preamplificatorul cass-ului. Adica firele nu se lipesc in paralel cu capetele de casetofon. Daca era asa, aparea si o curba de amplificare pe frecventa neliniara.
Firele sunt lipite la iesirea din preamplificatorul de cass/intrarea procesorului de sunet. Este necesar un semnal nu tocmai slab pentru atac.
CristianC
Cablul pentru LINE IN poate fi conectat la iesirea preamplificatorului pentru cap de redare TEA0676 pe pinii 1 si 16.

http://www.ortodoxism.ro/datasheets/philips/TEA0676.pdf

Pentru a nu avea nevoie de un semnal mare trebuie intrerupte iesirile circuitului (pinii 1si 16). Eu am folosit un mic releu pentru a comuta intre cablul LINE IN si iesirea preamplificatorului de cap de redare. Astfel am putut folosi ambele intrari.

IRONICK
Deja complica un pic lucrurile pentru cineva neinitiat. Pe scurt ... doar lipite firele semnalul de la iesirea de casti a player-ului este bun pentru fire lipite, semnalul de la iesirea de line out a player-ului trebuie facuta modificarea cu releul.

PS. Ma refer la player-ul mp3, etc .. de unde se ia semnal.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.