Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: imbunatatiri aduse novei(interior-exterior)
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23
ahyle_blue_eyes
Mihai888 ce ai facut tu acolo nu e deloc bine.Acolo e bun sa lasi sa traga aer din jurul galeriilor fiindca ai nevoie si de aer cald nu numai rece.Daca nu vrei sa simti acea lipsa de aer la apasarea brusca la turatii mici a acceleratiei iti recomand sa mergi oleaca fara filtru de aer si dupa aceea pune filtrul standard sa vezi diferenta.Eu am avut un filtru de aer sport si functiona extraordinar.Insa in momentul in care am anulat acel furtun care trage aer cald de la galerie simteam dimineata o anumita anormalitate la motor dupa care la indemnul unor mecanici l-am repus in functiune!Cred ca ar fi mai bine sa prelungesti furtunul care duce la filtrul de aer(cel care se opreste deasupra bateriei) sau sa pui un filtru sport.
Eu am renuntat la filtrul sport deoaarece la turatii de peste 2000-2500 RPM scotea un sunet "prea sport" si era deranjant la drum lung.
MIHAI8888
cunosc fenomenul ,,zgomot,, de aceea l-am demontat si eu
cu teava aia (care nu mai e )a fost bine ,spun acu cand am revenit la cele de fabrica insa facea figuri pe ploaie
si oricum o vand asa ca ....
Onyx
sal`tare
Pun si eu niste poze cum sa faci jantele sa arate..zic eu mult mai marfa decat cu capace si destul de ieftin biggrin.gif. Nu iti trebuie decat un sprai (sau 2 daca dai si centrul...eu am facut centru cu negru la o singura roata pentru ca luasem vopseaua la cat am jmilgheruit-o de rugina. celalte 3 erau bune). inainte de vopsit niste diluat si ceva rabdare. Ce imi place ca ii da aspectul si de jante mai late.
Ma gandeam si eu la un spoiler fatza.Am fost prin vitan mai acu vro luna,si..nimic nu am gasit pentru nova sad.gif (praguri spoiler stopuri ceva sau niste plastice ce mai aveam io nevoie). Oricum asi vrea unu nu foarte jos...dar am vazut unele chiar n udau bine pe masina, si im ie sa nu dau si banii de pomana.
smecheras
vopseste grila culoarea masinii sau macar neagra ca arata urat
BoR
arata frumos jantele.felicitari
Onyx
QUOTE(smecheras @ 28 Oct 2008, 22:39)
vopseste grila culoarea masinii sau macar neagra ca arata urat
*


ma gandeam ca poate luam vrun spoiler ceva...da nu prea gasesc.Ceva mai mucutz asa nu sa il sparg prin gropile din romania.
vlahul_2004
Au iesit bine jantele. Ai izolat cauciucurile inainte sau le-ai sters dupa? Ca ma gandesc ca tot se gazeaza.
Executron
Eu am vopsit niste jante si daca le pregatesti cat de cat OK + mascare corespunzatoare nu le gazezi.

Am o poza daca te intereseaza (cea de sus e nevopsita).

Partea pe departe ce-a mai obositoare a fost pregatirea jantei si anume luarea ruginii care e destul de inflorita cu hartie abraziva.
vlahul_2004
Nu de pregatit spumean eu, ci de "mascare".
ahyle_blue_eyes
Fara suparare dar jantele alea arata a "kitch".Nu-mi plac......poate si din cauza ca la mine la bunici la tara toti si-au facut asa la dacii.Va rog sa nu va suparati.....dar asta e parerea mea.Mai bine baga niste capace.
anndi
Arata foarte bine. Eu sunt anti capace, pe fata iti dezechilibreaza rotile si la 100 la ora nu sti de ce tremura.
Onyx
Capace nu am vrut pentru ca toata lumea are...am zis macar dak pana imi pun ceva de aliaj sa fie asa mai diferit.
QUOTE(vlahul_2004 @ 30 Oct 2008, 15:04)
Au iesit bine jantele. Ai izolat cauciucurile inainte sau le-ai sters dupa? Ca ma gandesc ca tot se gazeaza.
*



Pe cauciuc am pus niste scoci de hartie si astfel nu prea s-a asezat vopseaua si pe ele. Doar f putin pt k la cele de pe fatza m-a prins noaptea si nu se mai vedeam bine smile.gif).

Acum ce asi fi vrut sa fac...faza cu spoilerele.Ma gandeam sa le fac dreapte (sa acopar toate dungiile alea si ce mai e cu kit) si dupa sa dau cu spray.Ma gandesc ca ar arata destul de bine. Intrebarea e...e bine sa dau cu kit??
Si o nova care arata prea marfa (cu spoilerele "drepte").
-si ce mai imi place...pragurile astea cand sunt lipite de caroserie(ca si cum ar fi dintr-o singura bucata)
Al3XxX
QUOTE(Onyx @ 9 Nov 2008, 01:16)
Capace nu am vrut pentru ca toata lumea are...am zis macar dak pana imi pun ceva de aliaj sa fie asa mai diferit.
 

Pe cauciuc am pus niste scoci de hartie si astfel nu prea s-a asezat vopseaua si pe ele. Doar f putin pt k la cele de pe fatza m-a prins noaptea si nu se mai vedeam bine smile.gif).

  Acum ce asi fi vrut sa fac...faza cu spoilerele.Ma gandeam sa le fac dreapte (sa acopar toate dungiile alea si ce mai e cu kit) si dupa sa dau cu spray.Ma gandesc ca ar arata destul de bine. Intrebarea e...e bine sa dau cu kit??
Si o nova care arata prea marfa (cu spoilerele "drepte").
-si ce mai imi place...pragurile astea cand sunt lipite de caroserie(ca si cum ar fi dintr-o singura bucata)
*


Ar arata super din cate vad eu in poza, dar, slabe sanse sa reziste chitul pe bara..sunt cam multe trepidatii plus ca trebuie sa dai un strat destul de gros.
Oricum, sper sa ma insel pentru ca m-ai bagat la idei cu poza aia biggrin.gif
Onyx
sa stric pragurile sa imi pun dalea false?sad.gif arata mai marfa...dar park mie mila sa le gauresc. Masina e vopsita in vara...dar oricum deja e zgariata rau de caini...asa ca nu arata.
Alta metoda de prindere?
bytzu11
O nova putin colorata...modificari exterior..se vad din poze biggrin.gif ...pe partea mecanica:
-motorul:segmenti,filtru de ulei+ulei(castrol gtx),filtre benzina,kit ambreiaj ,filtru sport,carb monocorp(cu cel original nu ma intelegeam la consum>16%<),aprindere tranzistoriala,garnituri pompa servo si astazi va primi bujii cu 4 electrozi biggrin.gif
-suspensie si roti:telescoapte bilstein pe gaz,arcuri spate ,placute frana+etrieri,bielete directie complete,planetare verificate,bucsa caseta directie,unghiu de fuga+echilibrat roti si cat de curand pivoti si discuri de frana noi!!!
...alte imbunatatiri ar fi inchiderea centralizata si toba sport! urmatorul upgrade va fi un motor mai puternic smile.gif,geamuri foliate ...si jante cand o sa mai fie fonduri mad.gif

11 Nov 2008, 10:47:
Masina a fost dezechipata total de mine,incusiv motorul,iar dupa vopsire a fost izolata cu folie pee 3mm in 3 straturi pe podea si in portbagaj si pe fetele de usi care sunt de SN...diferenta se cuoaste mai ales la izolarea termica!!!
Intregul proiect a durat aprox o luna si masina e lucrata in mare parte de mine...ce nu am facut eu este vopseaua!!!si am mai avut nevoie de ajutor la "aruncarea" motorului pe masina...
ahyle_blue_eyes
sa-ti "traiasca masina".E frumoasa............ dar de ce galben?
Ps:acel model de prag nu cred ca da prea bine pe masina.In rest ok
Onyx
pargurile de pe masina de mai sus sunt marfa biggrin.gif
Si cele cu GTi sunt bune. Dar nu stiu ce sa fac...k dupa un timp arata urat...si poate le mai si sparg iarna asta prin zapada/gheatza/borduri. + ca trebuie sa mai dau si gauri in pragurile masinii sad.gif

Pe nova ta ar arata bine niste jante..sau macar alea vopsite alb..dar sa fie curate biggrin.gif
Al3XxX
e cumva renault?
Schimba stema aia si culoarea la jante, in rest e misto masina smile.gif
TAI
Parerea mea este ca masina e OK, dar ar arata si mai bine cu:
- roti din aliaj
- grila radiator fara traversa
- capota plonjata peste faruri (nu sparancene, nu vopsea sau altele)
- paravant hayon
Onyx
QUOTE(TAI @ 12 Nov 2008, 09:44)

- capota plonjata peste faruri (nu sparancene, nu vopsea sau altele)

*



Capota cum o prelungesti?biggrin.gif cum se face chestia asta peste faruri?ca am mai vazut la masini smile.gif
codrin_ando
...pai doar un tinighigiu care sa sudeze niste "prelungiri" +chit + vopsea le poate face, dar la cate trepidatii sufera capota, nu stiu cat poate sa tina, depinde de tehnica fiecaruia de lucru
barbutu
onyx:am incercat eu treaba cu acoperitul dungilor de pe bara fata cu chit de fibra,initial am fost multumit dar la scurt timp f dezamagit pt ca nu rezista chitul,trebuia sa ii bag niste banda de rost ca la rigps(sau plasa de fibra) ca sa il armez un pic.eu am montat si un spoiler pe care il chituisem acolo unde se prinde de bara ca sa para ca bara e dintr-o bucata.daca totusi vrei sa o faci nu o face data jos de pe masina pentru ca la montare o sa iti crape chitul.
pun si cateva poze ca sa iti faci o idee
in poze se poate observa si capota plonjata
Onyx
maine o sa pun si poze cu spatele novei.
Am vopsit stopurile negru cu rosu si mai am maine de pus ornamentul de toba(am avut ceva de muncit la asta).Si cand o sa fie un pic mai cald sa pun si "fustitzele"

<span class='edit'>16 Nov 2008, 16:24:</span>
au venit si pozele biggrin.gif
Cu ornamentu ala m-am chinuit ceva...a trebuit sa tai din el ca iesea prea mult in afara (automat si alte gauri pentru suruburile de prindere) si taiata acea buza de la toba masinii.
Stopurile vopsite partea de jos cu negru (mi se pare ca arata bine asa) si se vad si bine pe semnalizari. smile.gif

Mai trebuie sa pun fustitzele...dar pe frigul asta nu prea imi arde biggrin.gif sa vad cand reusesc si cu alea.
Al3XxX
stopurile le-ai vopsit cu spray? arata destul de bine stopurile, chiar si masina,felicitari.
Al3x_AOL
QUOTE(barbut_88 @ 14 Nov 2008, 22:26)
onyx:am incercat eu treaba cu acoperitul dungilor de pe bara fata cu chit de fibra,initial am fost multumit dar la scurt timp f dezamagit pt ca nu rezista chitul,trebuia sa ii bag niste banda de rost ca la rigps(sau plasa de fibra) ca sa il armez un pic.eu am montat si un spoiler pe care il chituisem acolo unde se prinde de bara ca sa para ca bara e dintr-o bucata.daca totusi vrei sa o faci nu o face data jos de pe masina pentru ca la montare o sa iti crape chitul.
pun si cateva  poze ca sa iti faci o idee
in poze se poate observa si capota plonjata
*


nu vrei sa facem schimb de capote? biggrin.gif
Onyx
QUOTE(Al3XxX @ 16 Nov 2008, 22:48)
stopurile le-ai vopsit cu spray? arata destul de bine stopurile, chiar si masina,felicitari.
*



Ca sa vopsesti stopurile iti trebuie un spary/lac transparent.Am vazut ca se mai numeste si MOTIP. Eu l-am cumparat din Vitan(buc).
Ca sa ti se vada si stopurile sau semnalizarile trebuie vopsite pe interior (pentru ca are rizurile alea si cand vopsesti,vopseaua se scurge doar pe "sansuri" si astfel nu se acopera toata supraftza stopului si permite sa treaca si lumina - se usuca mai greu!) Pun si o poza cu spray-ul meu 30ron 150ml.
Spor la treaba pt cne mai incearca smile.gif
G I M
Parerea mea este ca arata mai bine daca vopseai tot stopul...acum nu stiu cat de "legal" este si sti cum e...gusturile nu se discuta .Felicitari pt masina arata destul de bine
Onyx
QUOTE(Neagu Ionut @ 17 Nov 2008, 16:44)
Parerea mea este ca arata mai bine daca vopseai tot stopul...acum nu stiu cat de "legal" este si sti cum e...gusturile nu se discuta .Felicitari pt masina arata destul de bine
*



ms...pacat ca mi-au cam facut cainii din fata blocului cateva zgarieturi pe ea sad.gif.
Prima oara asa aveam de gand sa fac tot stopul dar sunt si sansele mai mari sa te opreasca politia si nu stiu sigur daca ar fi artat mai bine . smile.gif
apollo
e cel mai bine asa cum le ai.
pozitia trebuie sa fie clara, la fel ca si semnalizarea, dar din poza observ ca se vede destule de bine(semnalizarea) si plus de asta are alta estetica.arata bine..si chiar ma tenteaza sa le fac si eu la fel...de mult timp am asta in cap...

Onyx, mersi de info...raman dator
Onyx

Onyx, mersi de info...raman dator
*

[/quote]

npc, mesajul pe PM l-ai primit?
B 31 BRE
Salut sa ma bag si eu in seama cu imbunatatirile aduse novei mele, nu multe dar de efect zic eu:
-toba sport (eliminata intermediara si finala)
-volan sport
-fete usi acoperite cu vinilin
-amortizoare bilstein pe gaz
-folie geamuri fata spate 75%
si in final jante pe 15" ATS CUP, pe spate gume de 205/55/15 cu distantieri de 10 mm bineinteles, ca atingeau de amortizor, iar pe fata inca caut gume pe 195/50/15
[attachmentid=1627486978][attachmentid=1627486979][attachmentid=1627486980][atta
chmentid=1627486981][attachmentid=1627486982]

Urmeaza spoilere si praguri din fibra si geamuri electrice
Onyx
a mai avansat nova mea cu 1Nivel
-Jante.
Urmeaza sa fac spoler-ul + fustitza in culoarea masinii. Asi vrea mai intai cu kit de fibra sa acopar dungiile alea de pe spoiler sa-l fac drept. ce ziceti rezista? si cu spray-ul vopsit oare cum o sa iasa??Astept pareri. MS biggrin.gif
B 31 BRE
foarte frumoase.......sa le stapanesti sanatos aplauze.gif
sunt cumva pe 15" sau nedumerire.gif
bafta in continuare
MIHAI8888
QUOTE(Onyx @ 10 Feb 2009, 16:21)
a mai avansat nova mea cu 1Nivel
-Jante.
Urmeaza sa fac spoler-ul + fustitza in culoarea masinii. Asi vrea mai intai cu kit de fibra sa acopar dungiile alea de pe spoiler sa-l fac drept. ce ziceti rezista? si cu spray-ul vopsit oare cum o sa iasa??Astept pareri. MS biggrin.gif
*


frumoasa masina
felicitari!!!!!
eu am reparat spoilerul cu chit (o gaura in urma unui acident ) si asa am vandut masina
de asemenea am modificat grila si tot cu chit am rectificat
daca smirgheluiesti bine ,si degresezi cu diluant o sa tina wink.gif
Onyx
sunt 185/60 R14 Nu am vrut sa fac nici o modificare si nici sa exagerez cu marimea.
>eu vreau sa le si vopsesc sper sa nu iasa in pete sau eu stiu :-S
*pentru vopsit am si spray pentru plastic biggrin.gif sa nu sara vopseaua.
MIHAI8888
fosta mea ,dupa cum vezi avea aceiasi culoare ca a ta
eu am folosi un spray tectane de la denbraven ,retus auto (are si lac in el) gri metal scrie pe capac culoarea e identica, mie nu mi-a curs si nu mi-a iesit in pete
spor la vopsit!!!
P.S. nu lua sprayuri din carrefour sau alte mag de genu, de cele mai multe ori culoarea de pe capac nu e la fel in tub , si sunt foarte proaste oricum le-ai da tot curg
Onyx
am un spray si e aproape identic biggrin.gif. nu curge asa dar nu stiu cum se aseaza culoarea pe plasticul ala...si pe portiunea cu, kit sa nu iasa alta nuantza biggrin.gif. vad eu ce iese...tre sa pun niste kit si pe fustitza ca am spart-o de cand am pus-o dak te uiti atent p poze. :-S
*un prieten nu a reusit sa-si vopseasca bara tuning pe fatza. zicea ca se imblanzeste vopseaua.Dar sper sa nu faca si asta vro problema.
MIHAI8888
daca e spoilerul original ,slefuieste tot cu smirghel de 250-300 ,apoi chituie ce vrei smirghel din nou incepand dela 250 pana la 400 apoi smirghel cu apa
dupa smirghel degresat bine cu diluant ,stratul de grund pt plastic si apoi vopseaua in cateva straturi perpendiculare
reusita garantata!!!!
cauta spray de asta care am zis eu la piese auto si nu o sa-ti para rau biggrin.gif
Onyx
tre sa cumpar dala mai fin...am P150 2 bucati una de 120 si una 220 biggrin.gif
B 31 BRE
In sfarsit am reusit sa-mi fac si eu angel-eyes cool.gif
[attachmentid=1627500627]
[attachmentid=1627500626]
[attachmentid=1627500625]
Onyx
QUOTE(Onyx @ 10 Feb 2009, 20:46)
am un spray si e aproape identic biggrin.gif. nu curge asa dar nu stiu cum se aseaza culoarea pe plasticul ala...si pe portiunea cu, kit sa nu iasa alta nuantza biggrin.gif. vad eu ce iese...tre sa pun niste kit si pe fustitza ca am spart-o de cand am pus-o dak te uiti atent p poze. :-S
*un prieten nu a reusit sa-si vopseasca bara tuning pe fatza. zicea ca se imblanzeste vopseaua.Dar sper sa nu  faca si asta vro problema.
*



dar de ce trebuie jmilgheruit cu apa? :-S
MIHAI8888
pt ca smirghelul fin (in speta cel de 400) se infunda imediat cu praf si freci degeaba ca nu se intampla nimic
de asemenea porii se mai infunda cu praf si nu ii vezi decat dupa ce ai dat cu vopsea
asa ca .... mai bine ma crezi pe cuvant biggrin.gif
Razvan007
cum ai facut de ai pus engel eyes pe nova?sunt marfa rau B-31 BRE
B 31 BRE
Angel-eyes-ii i-am facut eu din bagheta de plexiglas si leduri,am incalzit bagheta am curbat-o,i-am facut niste striatii,am dat gauri la capete pt. leduri
[attachmentid=1627506190]
apoi am demontat farurile,le-am bagat in cuptor pt. a se incalzi masticul acela si pt. a putea dezlipi sticla,am lipit cerculetele pe sticla si asta a fost tot wink.gif
Si eu sunt multumit de ele tongue.gif
[attachmentid=1627506191]
mmi&g
Chiar arata f bine.De fapt toata masina arata bine,felicitari.

In legatura cu angel eye unde exact sunt prinsi ,pe sticla dinspre exterior?Incomodeaza faza scurta?Cum se vede ziua cu ei stinsi?
B 31 BRE
Mersi mmi&g tongue.gif
Da cerculetele sunt lipite pe sticla nu pe oglinda,si nu incomodeaza deloc cu faza aprinsa, ziua nu se vad mai deloc sad.gif cred ca tebuiau pusi mai la interior,dar nici la BMW nu se vad chiar asa puternic ziua. Oricum eu sunt multumit de ei icon_mrgreen.gif
cristigalos
'b 31 bre' cat a costat afacerea?(angel eyes)
cris2dum


Salut !
2 recomandari am daca-mi permiti , "B 31 BRE" :
- scapa de "chestiile" pe care le-ai lipit pe stopuri wacko.gif
- renunta la lumina albastra de pe pozitie wacko.gif
in rest imi place , felicitari si fara incidente ! wink.gif

9 Mar 2009, 21:27:
QUOTE(Onyx @ 10 Feb 2009, 17:21)
a mai avansat nova mea cu 1Nivel
-Jante.


Felicitari pentru jante wink.gif
cristi87
o sa merg si eu maine sa cumpar bagheta de plexiglass...dar sunt curios km le-ai curbat, cu feonul sau la cuptor,km era in clipul ala??cred k trebuia sa pui niste folie de Al lipita p spatele cerculetelor,sa dea lumina catre fata.ai scos becurile din pozitie,si ai pus p pozitie angel eyes,nu?? dak nu, sa faci o poza te rog fara becurile de pozitie,k sunt curios.ms
Eu Alex
Fratilor cum reusiti sa izolati usile cu folie ca eu stau si ma gandesc ca e destul de greu tinand cont de pozitie si mod de lucru????? Niste poze care are?!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.