Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: imbunatatiri aduse novei(interior-exterior)
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23
B 31 BRE
QUOTE(cristigalos @ 8 Mar 2009, 22:00)
'b 31 bre' cat a costat afacerea?(angel eyes)
*



pai toata afacerea a costat in jur de 10 lei

QUOTE(cris2dum @ 9 Mar 2009, 20:19)
Salut !
2 recomandari am daca-mi permiti , "B 31 BRE"  :
  - scapa de "chestiile" pe care le-ai lipit pe stopuri  wacko.gif
  - renunta la lumina albastra de pe pozitie  wacko.gif
in rest imi place , felicitari si fara incidente ! wink.gif

<span class='edit'>9 Mar 2009, 21:27:</span>
Felicitari pentru jante  wink.gif
*



-acele "chestii" tongue.gif oricum vreau sa le dau jos fiindca vreau sa-mi fac stopuri transparente(sa-mi fac eu nu sa le cumpar icon_mrgreen.gif )

QUOTE(cristi87 @ 9 Mar 2009, 22:19)
o sa merg si eu maine sa cumpar bagheta de plexiglass...dar sunt curios km le-ai curbat, cu feonul sau la cuptor,km era in clipul ala??cred k trebuia sa pui niste folie de Al lipita p spatele cerculetelor,sa dea lumina catre fata.ai scos becurile din pozitie,si ai pus p pozitie angel eyes,nu?? dak nu, sa faci o poza te rog fara becurile de pozitie,k sunt curios.ms
*



bagheta vezi ca gasesti in Practiker...bagheta am incalzit-o in cuptor,apoi an curbat-o de capacul unui borcan...chiar am pus folie de al. pe spate...am scos becurile de la pozitii,dar nu merg legate cerculetele in locul la pozitii fiindca se arde siguranta,nu stiu de ce wacko.gif ,cred ca am ars vreo 7 sigurante pana m-am dat batut si le-am legat la un buton separat...in pozele de mai sus sunt doar cerculetele aprinse,fiindca becurile de la pozitie sunt scoase,defapt sunt scosi doar papucii din spate
accxdru
B 31 BRE:vad ca ai pleoape;spune-mi si mie de unde le-ai cumparat ca m-ar interesa.P.S.-in vitan am gasit numai dintre acelea care sunt de jur-imprejur.
Si inca o intrebare "BRE":pe fata ai fusta sau bara cu totul,si de unde l-ai luat.Danke'soson
and_rei
ai gasit pleoape in vitan???de nova??????
accxdru
am gasit dar sunt exact asa ca in poza postata de ahyle_blue_eyes.
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...l=pleoape&st=30
and_rei
zi si tu de la ce taraba.acum ma duc sa-mi iau biggrin.gif.merg taiate daca nu-ti plac pe tot farul biggrin.gif
accxdru
Cum intrii in partea dreapta,acolo unde sunt si cateva tarabe cu difuzoare si alarme,nu acolo unde sunt randurile care te duc la masini.
and_rei
dupa taraba cu difuzoare e baiatu cu ledurile.dupa el?ce pret aveau?
accxdru
Nu am intrebat de pret,era multa lume pe acolo am intrat si leam vazut in vitrina aia dupa care am plecat ca nu cautam de genul ala.Am mai citit pe forum ca sunt in jur de 25-30Ron.Problema e ca le-am vazut prin vara acum depide si de ce noroc ai.smile.gif
cris2dum
QUOTE
-acele "chestii" tongue.gif oricum vreau sa le dau jos fiindca vreau sa-mi fac stopuri transparente(sa-mi fac eu nu sa le cumpar icon_mrgreen.gif )


Nu vreau sa intru in polemica cu tine dar , parerea mea este ca la Nova , nu-i sta bine cu stopuri transparente . Mai gandestete putin ; face sa-i para tot spatele a fi gol .
Acum fiecare face cum crede mai bine .

Am spus ! Salutare ! excl.gif
and_rei
lui i-ar sta bine pentru ca are masina inchisa la culoare.daca ai masina alba cum e cea din poza atunci iti dau dreptate smile.gif
adyyxp
salutare...are cineva idee de unde pot face rost de niste fete de usi de nova sau supernova?biggrin.gif ca nu prea gasesc...sau daca face careva pe comanda:)

mersi
mihai0070
numai la dezbembrari
Razvan_Ionut
salut tuturor , sunt si eu un membru nou , am o dacie nova gt din '99 cu bord de SN , am si eu o intrebare : vreau sa ii montez bordul original de nova , acela cu turometru si vitezometrul pe margini , si sunt nelamurit daca se potrivesc mufele... ma poate ajuta cineva?
mmi&g
QUOTE(Razvan_Ionut @ 31 Mar 2009, 21:02)
salut tuturor , sunt si eu un membru nou , am o dacie nova gt din '99 cu bord de SN , am si eu o intrebare : vreau sa ii montez bordul original de nova , acela cu turometru si vitezometrul pe margini , si sunt nelamurit daca se potrivesc mufele... ma poate ajuta cineva?
*




Asta nu e imbunatatire.
Razvan_Ionut
pai pentru mine este o imbunatatire
Miria
Este o mare prostie,bordul de Nova nu are iluminare ca cel de SuperNova este la fel ca la vechile Dacii spui ca este bord de tractor.Toate masinile noi au iluminare in cifre nu pe lateral.O sa arate ffffff naspa cu vechiul bord .Tu ce vrei sa faci este sa ii strigi designul.Oricum bafta!
G I M
Miria, poate detaliezi si tu despre ce iluminare "pe lateral" vorbesti .
tutankmon
Eh uite ca te contrazic..Eu am bord vechi si is tare multimit de el. Am scos dispersoarele de la iluminare bord, iar becurile le-am inlocuit cu leduri clare. Urmeaza ace transparente si voi pune si poze. Deja nu mai seamana noaptea cu bordul atat de criticat de dacie. Si vezi ca iluminarea e din spate nu din lateral.
Uitati o poza dar revin cu alta mai de calitate.

Numa' bine.
Miria
Pai se compara cum se vede bordul asta cu cel de SN?Eu zic ca arata de 10000000 de ori mai frumos cel de SN decat cel vechi.
G I M
Eu sunt multumit cum este luminat bordul la nova mea
In realitate se vede mult mai bine
Acum nu stiu cum arata cel de super nova...dar nu cred ca are ace luminate blush.gif
TAI
Parerea mea este ca bordul de Nova e OK asa cum e. Orice alt bord adaptat e un chici. La "imbunatatiri" bord ar fi potrivite acele si cadranele luminate.
Razvan_Ionut
am vazut parerile voastre despre bordul de nova , dar tot nu m-a lamurit nimeni daca se potrivesc mufele sad.gif
accxdru
Razvan_Ionut spune-mi si mie te rog,fiindca vad la avatar ca ai pleoape,de unde le-ai cumparat,asta in cazul in care esti din Bucuresti.
mihai0070
nu se portivesc

nova are 4 mufe
dsn parca 3

si chiar daca se potrivesc sunt alte conexiuni pentru ca ai si alti martori / ace in minus si alta pozitionare wink.gif
Razvan_Ionut
accxdru pleoapele nu sunt cumparate , sunt create de un prieten .... le-a facut temporar din izolir , urmatoarea miscare e cu vopsea neagra/rosie mata.
Ar!X
Cine stie de unde pot sa achizitionez si eu fete noi de portiera pentru nova? In Iasi ma refer ( am fost la Bras | Verona si alte mici magazine.. si cica nu mai au.. si daca stie cineva unde sunt in prezent , puteti sa imi dati si mie un pret pentru toate 4 fetele (panourile) ? .. daca nu se mai gasesc.. puteti sa imi spuneti si mie unde pot sa le captusesc?.. ma intereseaza sa le imbrac in material.. sau macar sa le schimb culoarea.. plus ca plasticul e zgariat in draci de la manerele proaste de la geamuri care erau inainte..multumesc anticipat
accxdru
Din cate am citit pe forum am observat ca cei mai multi ori si-au captusit singuri fetele usiilor ori si-au pus de SuperNova.Posibil sa nu mai gasesti,incearca si tu la sectiunea Bursa dupa forum,poate gasesti pe cineva care dezmebreaza o dacie Nova si are fetele in stare buna.
Paul Gabriel
QUOTE(Ar!X @ 7 Apr 2009, 23:52)
Cine stie de unde pot sa achizitionez si eu fete noi de portiera pentru nova? In Iasi ma refer ( am fost la Bras | Verona si alte mici magazine.. si cica nu mai au.. si daca stie cineva unde sunt in prezent , puteti sa imi dati si mie un pret pentru toate 4 fetele (panourile) ? .. daca nu se mai gasesc.. puteti sa imi spuneti si mie unde pot sa le captusesc?.. ma intereseaza sa le imbrac in material.. sau macar sa le schimb culoarea.. plus ca plasticul e zgariat in draci de la manerele proaste de la geamuri care erau inainte..multumesc anticipat
*



nu cred ca ti-ar fii greu sa le captusesti, eu am avut si am pus imitatie de piele rosie, am lipit-o cu prelandez ( a mirosit cam 3 zile in masina) dar arata chiar bine.
Razvan_Ionut
modificarile aduse novei mele
ahyle_blue_eyes
acu vreo jumate' de an la bras erau fete super-nova(set 4 fete) 370 ron....care merg pe nova cu mici modificari si care arata mult mult mai bine decat cele de nova.

30 Apr 2009, 12:48:
Daca e cine intetresat sa faca schimb ceasuri bord de super nova cu ceasuri bord nova gti.....va astetpt.Ale mele au iluminarea leduri albastre ca la Golf III(ace portocalii iar ceasurile sunt albe cu scris negru.....foarte,foarte vizibile noaptea) si merg toate functiie(viteza,turometru,baterie,benzina,ulei,apa...etc.)As vrea de super nova.....desi sunt mai putin infromatii la SN imi place mult modelul SN)Va ajut la schimbarea ceasurilor.
Razvan_Ionut
cum pot pune si eu poze? k nu reusesc sa le adaug , imi da eroare mereu
tutankmon
Cel mai probabil sunt prea mari. Micsoreaza-le cu un ACDsee si o sa mearga. Bafta.
burtik4u
nu stiu de ce . .dar vad ca la voi nu e ca la mine.. la mine in bord lumina e alba.. in nici un caz rosie sau verde:| de ce oare ?wink.gif) avea vreo chestie in fata la becuri ?tongue.gif mai puneti poze:D
tutankmon
la mine sunt leduri rosii si urmeaza ace luminate albastre.Da nu stiu cand ca nu am timp.In fata becurilor stock sunt filtre verzi. Poate le ai scoase.
burtik4u
am urmarit aseara toate pozele de pe toate cele 18 pagini.. si nu am vazut nici macar o nova ca a mea sau ca a lui tutankmon, adica cea din 96, primul model... cu vreo imbunatatire de exterior.. gresesc ?smile.gif
tutankmon
Nu prea gresesti.Cred ca tre" sa spargem noi gheata.
sukarmafia
uite aici dacia mea
tutankmon
Hop si eu smile.gif

-alarma+inchidere
-volan sport
-ceasuri iluminate cu led(urmeaza si ace luminate)
-mp3 Panasonic 4x50W mosfet
-Fata Sony X 100W
-spate Sony X 150W
-condesator 2 Farad
-statie SAL 2x240 ( o folosesc legata in punte )
-tub SAL 350W
-kit cablaje alimentare sonorizare SONY
-umerase la tetiere

Dupa criza umblu si la exterior.Deocamdata urmeaza acele sa le fac(Albastre sau albe)
Cosmin.nova
QUOTE(tutankmon @ 3 May 2009, 12:03)
Hop si eu  smile.gif

-alarma+inchidere
-volan sport
-ceasuri iluminate cu led(urmeaza si ace luminate)
-mp3 Panasonic 4x50W mosfet
-Fata Sony X 100W
-spate Sony X 150W
-condesator 2 Farad
-statie SAL 2x240 ( o folosesc legata in punte )
-tub SAL 350W
-kit cablaje alimentare sonorizare SONY
-umerase la tetiere

Dupa criza umblu si la exterior.Deocamdata urmeaza acele sa le fac(Albastre sau albe)
*



Nu prea le am cu audio. Explica-mi si mie ce e acel Condensator 2 far, si ultimele 2 poze te rog laugh.gif
C a t a l i n
Faradul e unitatea de măsură a capacitații electrice.
Cosmin.nova
Audio am casetofon...pregatiti-va..pam pam pam.. GOLDY! laugh.gif (@piata), spate Pioneer 150W, fata Pioneer 100w. Chestia ca se aude cam naspa, se aude si scartaitul cd'ului....e de la casetofonul ala cred... ca boxele sunt noi noutze si sunt f bune. Daca imi iau casetofon k-lumea, poate scot si eu ceva din boxele alea. App un casetofon bun ce ar trebui sa urmaresc la el? toate casetofoanele au 4 iesiri la 4boxe, 1 la curent si 1 antena? Explicati-mi si mie.. A, si cum pot pune subwoofer ceva,mai multe boxe decat 4 sau chestia aia de la colegul de mai sus ultimele 2 poze laugh.gif

Cam multe intrebari, ma scuzati...dar nu le am cu electrica blink.gif
tutankmon
Pe rand smile.gif


1. Sonor nu vei scoate fara statie si tub de bas(condesatorul nu e musai daca nu e putere mare si e si scump). Pe cass vor merge doar boxele fata.
2.Un cd respectabil trebe sa fie cu amplificare Mosfet, minim 4x45, comanda pt antena(de aici vei comanda statia) , iesiri cu mufe RCA pentru semnal statie si pentru ca suntem in 2009 USB ( eu nu mai stiu sa fac cd-uri pt masina smile.gif )
3. La mine in ultimile poze vezi exact ce iti lipseste (condesator,statie si tub).Recomand si kit de cabluri ecranate daca se poate pentru semnal si de minim 5 mm2 pentru alimentare statie(eu am de 10 mm2).


Spor la treaba rolleyes.gif
Cosmin.nova
Mie imi primul rand imi trebuie un alt casetofon. La okazii, sh nu gasesc un condensator+tub? Cam cat ar costa sh...dar noi? Nu ai spus daca pot pune 6 boxe (adica inca 2 boxe,pe langa cond+tub).
Trebuie cd special ptr masini? Eu am facut mp3 la 48x 105 melodii laugh.gif (fara manele!) Sunt cd-uri speciale? Si la ce viteza se fac cdurile' astea.
tutankmon
Mp3 pt masina se face pe discuri obisnuite dar la viteza relativa de 18-24X ca sa nu alergi prea tare aparatul.
Boxe poti pune cate iti trece prin cap dar gandeste-te ca puterea cass-ului e aceeasi,dor ca se imparte la 4 dif,6,6 etc.
Daca vrei SH incearca sa cauti la BURSA de aici pt ca e mai ieftin decat pe Okazii.

Eu am dat:
condesator 2Farad- 185 euro
statie 460 ron
tub-400 ron

Toate noi si preturile sunt de vara trecuta.Acum cu criza s-au mai ieftinit.Recomand sa iei noi chiar daca nu le poti lua pe toate odata.
burtik4u
QUOTE(Cosmin.nova @ 3 May 2009, 21:35)
Chestia ca se aude cam naspa, se aude si scartaitul cd'ului....e de la casetofonul ala cred...
*




probabil ca nu ai condensator pe alternator.. sau conteaza si de unde te alimentezi cu +/-, o solutie buna e sa iei curent de la bricheta.. numai bine smile.gif..




pt cei cu nove primul model... am incercat azi sa pun "angel eyese-uri" din acelea facute ca BRE.. din tuburi de plexic, ele au iesit zic eu binisor, nu excelente dar bunicele.. si cand le-am pus pe masina.. aratau super foarte nasol... din cauza ca farul este foarte mare in comparatie cu cerculetele, le-am facut de dimensiunea unui capac de la borcan de 800g, cum a spus ca a facut si BRE...


am si eu o intrebare pt ahyle_blue_eyes ca sa nu dau private, poate sunt mai multi interesati, De unde ai facut rost de acele cadrane albe din bord?..


[attachmentid=1627520810] facute de BRE

[attachmentid=1627520814] facute de mine


Daca vrea, poate da si BRE mai multe detalii despre cum a facut el poate sunt mai multi interesati smile.gif

bafta la toata lumea ..
tutankmon
QUOTE(burtik4u @ 3 May 2009, 22:25)
probabil ca nu ai condensator pe alternator.. sau conteaza si de unde te alimentezi cu +/-, o solutie buna e sa iei curent de la bricheta.. numai bine smile.gif..

De la bricheta sau imprejurimi in cazul in care e un sonor domestic.La putere se face alimentare numai direct pe baterie.
burtik4u
da, dar de la baterie nu are nici o filtrare nimic, si eu m-am referit la alimentarea casetofonului, in nici un caz la alimentarea vreunei statii tongue.gif

UP

UP

UP
tutankmon
Ups... scuze atunci smile.gif
puiu82
QUOTE(tutankmon @ 3 May 2009, 22:18)
Mp3 pt masina se face pe discuri obisnuite dar la viteza relativa de 18-24X ca sa nu alergi prea tare aparatul.
Boxe poti pune cate iti trece prin cap dar gandeste-te ca puterea cass-ului e aceeasi,dor ca se imparte la 4 dif,6,6 etc.
Daca vrei SH incearca sa cauti la BURSA de aici pt ca e mai ieftin decat pe Okazii.

Eu am dat:
condesator 2Farad- 185 euro
statie 460 ron
tub-400 ron

Toate noi si preturile sunt de vara trecuta.Acum cu criza s-au mai ieftinit.Recomand sa iei noi chiar daca nu le poti lua pe toate odata.
*



Nu sunt prea priceput eu,dar.......2 farad?! cati watti are instalatia ta audio?
E imens pretul pt un condensator.......
Bafta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.