Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: imbunatatiri aduse novei(interior-exterior)
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23
G I M
Nu am masurat sa vad cat are placajul (este vorba de placajul ala subtire care e pune in spatele mobilei) are 2 sau 3 mm...daca o sa fie mai gros o sa iasa tiganie + ca nu o sa se mai imbine bine plasticele alea de sus...
burtik4u
are dreptate ionut.. la mine era pus un fel de vinil peste cartonul original.. si debea se mai prindeau suruburile... merge placaj subtirel
Razvan_Ionut
QUOTE(apollo @ 9 Feb 2010, 00:26)
Si eu am schimbat capitonajul de pe usi si acea "mocheta" smile.gif

e usor...parca am scris intr-un topic pas cu pas cum am facut.
*




ai putea sa atasezi un link catre acel topic? am cautat dar nu am gasit....
Cosmin.nova
da' ce e asa de greu sa schimbi mocheta? scoti panoul acela, si pui peste el materialul cel nou, in spate il lipesti cu ceva.
Razvan_Ionut
ma ajuta si pe mine cineva cu niste sfaturi in legatura cu grila de la radiator? vreau sa renunt la cea stock si sa fac/cumpar una cu plasa.

cum trebuie procedat ca sa imi pun singur grila / unde pot gasi la magazine gata facuta?
G I M
Cauta la Super Nova->Imbunatatiri si o sa gaseti acolo tot ce vrei biggrin.gif
bozdocel
salutare. am facut multe la nova mea dar imi mai lipseste ceva

am un set de jenti pe 13 de AL model mai vechi si vreau sa le schimb cu un model mai nou si nu le am toate. pot folosi doar 3 una ii rupta.

eu am tot cautat dar nu am gasit.

ma puteti ajuta caut o janta DJ wheels SW 66 pe 13' si nu o gasesc
3tek1122
Salutare, am un set format din capota, arip,i faruri, grila, si spoiler de BMW (ursulet) toate modificate pt nova. vin incredibil de bine pe masina.Precizez ca eu le.am avut 6 ani pe masina si nu am avut niciodata probleme cu politia din cauza lo.r odata m.au oprit doar ca sa ii faca o poza!:)))pret 300Lei numai farurile sar de suma pe care o cer aaa da si am si proiectoarele puse pe spoiler.contact 0767117716
Razvan_Ionut
sa inteleg ca masina din avatarul tau este nova cu ce ai precizat?

wow super tare
3tek1122
asa arata!
s3ram_orijinal
salutari! ptr cei care au facut sau care inca mai fac imbunatatiri daciei nowa, am sa postez si eu o poza ku interiorul masinei mele cu micutul meu sofer... tongue.gif eu as vrea sa i schimb materialul ala de plastic sa i dau o noua culoare un alt desigen la ceasurile de bord turometru,kilometraj, indicator benzina si apa... as vrea cewa mai sport... as vrea sa i dau o nuanta alba si la acul kilometraj i as pune un led cewa sa se vada mai frumos pe timp de seara. rugamintea mea ar fi... care are cadrane dealea "schema" l-as ruga frumos da' tot sa mi dea si mie sau si altora smile.gif acel "specimen" si as ramane dator smile.gif
ghitza
intra la sectiunea CEASURI ALBE si acolo gasesti tot ce vrei tu
G I M
Orijinalule eu in locul tau mi-as repara inainte pragurile alea...
Cosmin.nova
cred ca e rugina superficiala..ca acolo sta apa de obicei. Dar vorba colegului, rezolva pragul tongue.gif in legatura cu ceasurile...daca pui alb in combinatie cu nu mai stiu ce culoare stridenta...nu bate naspa la ochi? Adica ai acolo bordul negru...si ceasurile albe...e vorba de contrast :-/
elm
QUOTE(Neagu Ionut @ 14 Jul 2010, 22:18)
Orijinalule eu in locul tau mi-as repara inainte pragurile alea...
*



intr-adevar interesant...
Masina tunata cu praguri ruginite blink.gif
Asta e din ciclul "mi-am luat BMW dar ii montez instalatie GPL"
Euinsumi
Salut baieti . Imi puteti spune si mie avantajele si dezavantajele inlocuirii filtrului de aer original , cu unul sport ? Pentru Dacia Nova.
ghitza
eu am pe berlina injectie si nu e nimic in +,doar poate putin la sound
Cosmin.nova
un sunet mai secsi
Euinsumi
QUOTE(ghitza @ 27 Jul 2010, 11:58)
eu am pe berlina injectie si nu e nimic in +,doar poate putin la sound




Si cum ai etansat capacul de la filtrul original?

In mod normal , cand pui capacul peste filtrul , il preseaza usor si se etanseaza perfect , nu mai trage aer pe nicaieri.
Euinsumi
Ghitza , din poza aia n-am inteles cum ai etansat capacul filtrului original , adica ala care se prinde in 3 suruburi. Filtrul original are doua margini dintr-un burete sau cauciuc, care etanseaza camera cand pui capacul deasupra. Eu am scos filtrul si am constatat ca fara el, carcasa nu are o etanseitate perfecta. In cazul in care pun un filtru sport si il scot pe cel original , o sa traga aer exact pe la imbinarea capacului cu carcasa acestuia , deci fix .... acum intelegi ?
ghitza
capaul ala in 3 suruburi ce astupa corpul clapeta are intre el si corpul clapeta are garnitura care cand strangi etanseaza ,este o garnitura in genul celei de la pompa de benzina din rezervor dar mai groasa,si in continuarea capacului e burduful si fitrul care sunt stranse cu coliere deci vine capacul cel mare-burduful de cauciuc -filtrul conic ,burduful dintre capac si filtru este rins cu coliere deci e etans aerul intra prin filtru nu prin alte parti
Euinsumi
QUOTE(ghitza @ 30 Jul 2010, 10:16)
in continuarea capacului e burduful si fitrul care sunt stranse cu coliere deci vine capacul cel mare-burduful de cauciuc -filtrul conic ,burduful dintre capac si filtru este rins cu coliere deci e etans aerul intra prin filtru nu prin alte parti




Exact la asta m-am referit mai sus. Stiu garnitura care vine intre carcasa filtrului si corpul clapetei , doar acum cateva zile l-am demontat. Eu ma refeream la capacul de sus , cel care vine ultimul , ala care se prinde cu cleme. Cand il pui peste filtru , normal ca etanseaza , ca doar filtrul are burduful ala de cauciuc , nu ? Eu te-am intrebat cum il etansezi daca scoti filtrul afara , iar intrebarea ramane valabila. Cel putin la mine , daca scot filtrul si pun capacul asa , s-a dus etanseitatea....cu tot cu cleme si suruburi , ca nu mai exista burduful acela . De ce crezi ca te-am intrebat cum ati rezolvat problema etansarii perfecte ?
Cosmin.nova
fete de usi: [attachmentid=1627647034] [attachmentid=1627647033] [attachmentid=1627647035] [attachmentid=1627647036] [attachmentid=1627647037] [attachmentid=1627647038] [attachmentid=1627647039] [attachmentid=1627647040] [attachmentid=1627647041] [attachmentid=1627647042] [attachmentid=1627647043] [attachmentid=1627647044]

piele de porc imitatie vinilin negru (bucur obor); avea si pe roz dar nu am fata de pimp.
facusem si poze cand lucram la ele...dar nu mai aveam rabdare si le-am sters ca erau putine.
Ce am folosit: placaj lemn de 4 mm, taiat precis cu freza si facute gaurile pentru boxe, manere si manivela. Un strat generos de vopsea isonorizanta cauciucata pe spatele fetelor de usi dupa care am aplicat folie de aluminiu si apoi inca un strat de cauciucata. A iesit stats. Am lipit pielea cu pernandez si excesul de piele l-am pliat pe spatele fetei de usi lipindu-l cu scoci (ca nu se vede si trebuia doar sa stea acolo la montaj).
NU am terminat lucrarea dupa cum vedeti, pentru ca inca caut manerele din fata. Si mai trebuie sa vopsesc capurile la suruburile de prindere. Nu am mai pus plasticele alea oribile de decor si cred ca arata si ea intr-un fel acuma..
bogdy87tds
salut baieti. Pentru mai multa putere la o nova GTI va recomand sa puneti un corp clapeta injector de vw golf 3 pe benzina. in functie de puterea doritade 1.4 1.6 sau de 1.8. am pus eu....si am ramas uimit.


atentie mare cu reglaje la o dacie 1410 pe injectie ia crepat galeria de evacuare
ghitza
pai daca merge la nova GTI merge si pe berlina cu injectie nu?sper sa nu zic prostii
Cosmin.nova
QUOTE(bogdy87tds @ 4 Oct 2010, 09:41)
salut baieti.    Pentru mai multa putere la o nova GTI va recomand sa puneti un corp clapeta injector de vw golf 3 pe benzina.  in functie de puterea doritade 1.4  1.6  sau de 1.8.  am pus eu....si am ramas uimit.
atentie mare cu reglaje  la o dacie 1410 pe injectie ia crepat galeria de evacuare
*


mda...si nu-mi spune ca se poate pune fara modificari majore wink.gif in plus...daca zici ca ti-ai pus..cum stai cu consumul? niste poze?
anndi
QUOTE(bogdy87tds @ 4 Oct 2010, 09:41)
salut baieti.    Pentru mai multa putere la o nova GTI va recomand sa puneti un corp clapeta injector de vw golf 3 pe benzina.  in functie de puterea doritade 1.4  1.6  sau de 1.8.  am pus eu....si am ramas uimit.

*



Si tu de care ai pus? 1,4/1,6 sau 1,8? Cum ai facut cu softul pt ca eu zic ca daca pui injectia de 1,8 nu se mai potriveste nimic acolo.S-au potrivit gaurile ca parca difereau "putin" fata de galeria novei/berlinei?Arata-ne niste poze si lamureste-ne, ca eu unul nu le pot pune cap la cap.

QUOTE(bogdy87tds @ 4 Oct 2010, 09:41)
atentie mare cu reglaje  la o dacie 1410 pe injectie ia crepat galeria de evacuare
*



Si chiar crezi ca la berlina din cauza aia a crepat galeria? Au fost puse sisteme de alimentare si mai puternice pe batrana dacie si nu au crapat inca evacuarile pe nici una.
Si reglaje...unde ai facut? Totul e controlat de calculator.
Razvan_Ionut
QUOTE(Cosmin.nova @ 8 Aug 2010, 15:43)
fete de usi: [attachmentid=1627647034] [attachmentid=1627647033] [attachmentid=1627647035] [attachmentid=1627647036] [attachmentid=1627647037] [attachmentid=1627647038] [attachmentid=1627647039] [attachmentid=1627647040] [attachmentid=1627647041] [attachmentid=1627647042] [attachmentid=1627647043] [attachmentid=1627647044]

piele de porc imitatie vinilin negru (bucur obor); avea si pe roz dar nu am fata de pimp.
facusem si poze cand lucram la ele...dar nu mai aveam rabdare si le-am sters ca erau putine.
Ce am folosit: placaj lemn de 4 mm, taiat precis cu freza si facute gaurile pentru boxe, manere si manivela. Un strat generos de vopsea isonorizanta cauciucata pe spatele fetelor de usi dupa care am aplicat folie de aluminiu si apoi inca un strat de cauciucata. A iesit stats. Am lipit pielea cu pernandez si excesul de piele l-am pliat pe spatele fetei de usi lipindu-l cu scoci (ca nu se vede si trebuia doar sa stea acolo la montaj).
NU am terminat lucrarea dupa cum vedeti, pentru ca inca caut manerele din fata. Si mai trebuie sa vopsesc capurile la suruburile de prindere. Nu am mai pus plasticele alea oribile de decor si cred ca arata si ea intr-un fel acuma..
*




de unde ai cumparat placajul?

vreau sa imi refac si eu fetele de usi cu ajutorul unui tapiter si nu prea am gasit placaj.....vinilin mi-am cumparat si placajul e singurul care a ramas pe lista biggrin.gif
freeman30
Placaj gasesti pe Sos Morarilor ,de la xxl ceva mai sus dupa intersectia cu pantelimon pe dreapta e o firma care vinde pal,placaj,accesorii de mobilier etc,au afara mostre.Nu e chiar clasicul placaj ala de traforaj ba chiar mi se pare ca e mai bun,e din acela imi scapa acum denumirea exacta ,care se pune in spate la mobilier de obicei la sifoniere.Partea proasta ca nu iti da la metru numai la foaie(cam 6-70 ron foaia)
Cosmin.nova
QUOTE(Razvan_Ionut @ 10 Oct 2010, 19:52)
de unde ai cumparat placajul? 

vreau sa imi refac si eu fetele de usi cu ajutorul unui tapiter si nu prea am gasit placaj.....vinilin mi-am cumparat si placajul e singurul care a ramas pe lista biggrin.gif
*


din militari...vii dinspre sir spre chiajna si e un magazin de mobila si mai multe pe dreapta. Placajul are 4 mm.

[attachmentid=1627663494] [attachmentid=1627663495] [attachmentid=1627663496] [attachmentid=1627663497] [attachmentid=1627663498] [attachmentid=1627663500] [attachmentid=1627663501] [attachmentid=1627663502] [attachmentid=1627663503] [attachmentid=1627663504]

Placajul decupat tot; pe spatele fetei de usa: strat de cauciucata isonorizanta, strat de folie de aluminiu, strat de cauciucata isonorizanta; pe fata: pernandez si materialul care il folosesti (sa folosesti ceva sa scoti aerul). Parerea mea e sa nu te complici cu burete.. Si optional mai poti baga vata de sticla subitre cu aluminiu in usa direct si jos in usa niste vasilina pe la colturi.
Razvan_Ionut
din cauza luminilor de bord "foarte bune", am decis sa imi bag putin nasul prin ceasurile de bord si iata ce a iesit biggrin.gif


acum vad si eu noaptea ce viteza si ce turatie am smile.gif.
Relu_GTT
ce ai facut la ele, acele ?
Razvan_Ionut
le-am bagat un LED SMD chiar aproape de tija lor.
BLUE R 19
Salut !
Vin si eu cu o idee de imbunatatire estetica pt Nova ultimele modele(99-2000) si mai ales Supernova(pt ca sunt mai multe fabricate).

Mai exact ma adresez celor care au bara spate cu o singura lumina de ceata, sa isi monteze cu doua lampi de ceata, cum au fost pana in 98-99. Exista si posibilitatea sa o modificati pe cea originala prin integrarea celei de-a doua lampi la o firma ce lucreaza in fibra de sticla.

Motivatia este simpla...asa are si saraca masina un aspect onorabil, nu ca porcaria aia asimetrica de al doilea model.

Ironia este ca am auzit la unii... Destepti, posesori de Nova care au avut bara cu doua lampi si au schimbat-o(de voie sau nevoie), cum ca ei si-au adus la masina imbunatatire de Supernova radmasa.gif Pentru a fi tabloul complet, respectivii isi lipesc(probabil cu scuipat) niste frumuseti de abtibilduri cu Supernova in speranta ca poate pacalesc pe cineva in privinta identitatii masinii. wink.gif

Daca ai Nova nu te sfii sa arati lucrul asta.
Relu_GTT
@Razvan_Ionut
nu stiu cum lumineaza la Nova dar la Supernova se vad foarte bine acele chiar nu au nevoie de leduri in plus

@BLUE R 19
nu vad rostul montarii a inca o lampa de ceata si pe dreapta asa cum aveau Novele, acum marea majoritate a masinilor au numai pe stanga si in partea dreapta au marsarierul, eu chiar as scoate-o pe cea din stanga daca imi vopsesc barele in culoare masinii, daca nu stiai la SN din 2002-2003 nici nu au mai pus "inteligentii" astia de la fabrica soclu si bec pe stanga la marsarier si unii ne-am pus noi pe urma, firele erau, doar soclul si becul lipsea

Pai ce facem...daca mai punem o lampa de ceata si in drepta o sa para ca e Nova in loc de SN tongue.gif posesorii de nove si le fac sa para SN si noi sa facem invers sa fie ca la Nova biggrin.gif
BLUE R 19
relu_GTT

Pentru un aspect inchegat, simetrie. Te rog sa fi sincer si sa recunosti ca bara cu o lampa arata ca un pirat fara un ochi. Totodata nu strica sa ai doua lampi de ceata pe o vreme cu vizibilitate extrema. Becurile se mai ard cateodata ? Sau poti sa o scoti si pe aia de o ai, precum ai spus, ar arata foarte bine dar este posibil ca RAR-ul sa nu aprecieze stradaniile tele intr-ale designului, chiar daca inainte masinile nu mai aveau(cele mai multe) nici lampi de ceata nici de marsarier, iar pozitiile si semnalizarile erau in general mai mici.

Intradevar producatorii au generalizat echiparea cu o lampa de ceata si una de marsarier dar o fac din economie si/sau simplitate.

Faptul ca la o Supernova ii pui bara de Nova, nu schimba masina, dar categoric va arata mai bine. Doar pastrezi inscriptia cu SN.

De ce te temi ca va crede lumea ca ai Nova(intradevar de la distanta si in viteza este cea mai distinctiva caracteristica....tocmai pt ca se vede !) ? Oricum majoritatea oamenilor le numesc pe toate Supernove din cauza ca astea sunt mai multe si mai noi si Renault si marketing si bla-bla(cu exceptia Novei 95-96 care arata ca un 309)

Iti dau exemplu de un element care a migrat cu predilectie de la N la SN : proiectoarele. Nu ca ar fi cu mult mai ieftine dar sunt mai practice pentru ca avand rama aia de plastic se sparg mai greu si se integreaza si mai bine in aspectul barei, totodata ilumineaza destul de bine.

Un adevarat cunoscator al diferentelor va deosebi intotdeauna cele doua modele chiar daca au putine deosebiri estetice exterioare si e dificil sa le regasesti in formula originala pe o masina, mai ales pe Nova:

---bara fata(SN are doua spatii pt inelul de remorcare-N unul in stanga la inel...logic)
---proiectoare diferite
---semnalizari aripa diferite
---bandouri laterale usor diferite cu inscriptii diferite pe ele...la SN de baza chiar lipseste(Europa poate si Comfort, nu stiu sigur)
---SN cu echipare superioara bari vopsite partial, N cred ca nu original
---SN geamuri mai clare si cu tenta la versiunile superioare
---SN jante aluminiu specifice la variantele superioare
---in spate lampile de ceata si inscriptiile de care am vorbit
---eleron hayon la SN cu echipare de varf sau optional

Dincolo de aspect exista sunetul motoarelor complet diferite, chiar daca in functie de starea tehnica si de esapament se pot intalni cazuri mai greu de descifrat wacko.gif

Daca ne gandim la faptul ca interiorul ''tip Supernova'' cu tablou bord si capitonajele diferite a aparut in 99, precum si bara cu o lampa ceata si semnalizarile ovale din aripi, atunci pot concluziona ca NU A EXISTAT un design specific pentru SuperNova (exceptand .....inscriptiile, proiectoarele, jantele Al, eleronul) wink.gif

PS
SN este o masina mult mai fiabila si mai economica decat Nova
Totusi ...atentie la pompa de ulei
Razvan_Ionut
QUOTE(BLUE R 19 @ 17 Oct 2010, 01:42)
relu_GTT

Daca ne gandim la faptul ca interiorul ''tip Supernova'' cu tablou bord si capitonajele diferite a aparut in 99, precum si bara cu o lampa ceata si semnalizarile ovale din aripi, atunci pot concluziona ca NU A EXISTAT un design specific pentru SuperNova (exceptand .....inscriptiile, proiectoarele, jantele Al, eleronul) wink.gif

*




francezii cand au vazut modelul Nova fabricat de inginerii nostrii , ce au zis , 'ba astia si-au facut alta masina . ia hai sa ne trantim motoru si cutia pe ea , ii mai schimbam acolo una doua si gata , am facut alta masina ."

astea sunt singurele diferente intre N si SN : motorul si cutia , si interiorul. restul sunt de la ultimele modele de Nova INAINTE SA APARA SUPERNOVA.
BLUE R 19
Da Razvan_Ionut, totusi modificarile estetice aduse Novei in '99, mai mult ca sigur sunt facute la initiativa francezilor !

Ce bine era daca ar fi proiectat si dansii in acel moment o consola centrala solida biggrin.gif
Relu_GTT
@BLUE R 19
daca as scoate lampa de ceata din bara as pune becuri pt ceata sus in triple in ambele parti st-dr in locul unde e reflectorizantul ala

inscriptiile cu Dacia Supernova de pe haion le-am dat jos inca din primele luni cand am cumparat masina, nu erau deloc deteriorate erau perfecte, dar le-am dat jos ca imi place sa fie mai simplu fara nimic, ca erau prea mari, cred ca au fost facute asa mari ca sa se vada clar ca e SN si nu Nova,(a fost un fel de reclama, ca si atunci cand scria la berline pe luneta sus, motor cu injectie) iar din cauza lipsei lor mi s-a intamplat ca unii sa creada ca e nova nevazand nimic scris in spate, alti au zis ca e Solenza biggrin.gif si astia chiar erau fosti posesori de solenza

urmeaza sa scot si yala din mijloc si vopsirea completa a haionului, iar nesimetria asta cu lampa chiar nu ma deranjeaza asa cum e stoc, doar de voi vopsii bara o sa dispara de tot
BLUE R 19
Da, aspectul simplu e bun ! Oricum sunt destui care lipesc o gramada de prostii pe ele
Respectele mele, daca ai avut indrazneala sa elimini inscriptia Supernova !

Spui ca nu te deranjeaza asimetria dar in acelasi timp vreai sa o scoti si pe cea de pe stanga ?

Daca scoti lampa din bara si tot o modifici pt aspect simplu iti dau ideea sa muti numarul in bara (R 19, cielo, logan )iar haionul sa il modifici la nivelul stopurilor sau sa adaptezi un panou in genul R 19 faza 2 ori espero, in care ai putea monta lampile de ceata. Ar arata bine ?
Relu_GTT
Am vazut Nove cu haionul facut drept si numarul pus jos pe bara, dar nu imi place

Dupa cum am mai spus, daca e sa vopsesc bara si astfel am posibilitatea sa elimin lampa, o elimin si inafara de asta poate voi aduce si alte modificari simple si finute la bare si atunci chiar ar fi ca nuca in perete lampa aia de ceata, dar acum chiar nu ma deranjeaza fiind bara stoc

2 poze cu SN mea
BLUE R 19
O masina ingrijita si sper ca fara rugina !

Faptul ca bara este nevopsita ajuta la disimularea lampii. La o masina rosie cu barile vopsite se integraaza cel mai bine

A mea este Nova GT '98 cu aspectul complet original, argintie, bare nevopsite, cea spate cu doua lampi. singura diferenta fata de aspectul original este lipsa inscriptiilor laterale (Dacia Nova) de pe bandourile longitudinale din cauciuc, care s-au decojit partial si cum erau litere lipite independent le-am dezlipit de tot.

Inscriptia ''Dacia nova -------GT'' de pe haion este in stare perfecta nejupuita sau stearsa
ORIJINAL21
salutari.. a incercat pana acum cineva sa dea km innapoi din bord la nova?? am masina de 1 an de zile si nu mai stiu exact cati km am facut pana acum si m-am gandit sa-mi dau km innapoi de la 0, sa stiu si eu cam cati km fac intrun an.. intrebarea mea este daca ii dau de la 0, voi avea oare probleme la R.A.R.??? astept cateva raspunsuri din partea voastra. maine poate voi posta si poza cu kilometrajul de la 0.
BLUE R 19
Stai linistit ca nu este treaba RAR-ului cati km ai tu afisati pe bord. Banuiesc ca te-ai interasat pt ca la itp esti intrebat de km masinii, insa este o simpla formalitate. Gandeste-te ca tabloul de bord este o piesa de schimb care se poate defecta si nu exista nicaieri vreo referire obligatorie de refacere a km in cazul schimbarii acestuia. Teoretic se poate cu bormasina conectata la capatul cablului din cutie, sau direct la ceas, in sens invers acelor de ceasornic (atentie la turatie si urmareste ceasul) Nu am folosit metoda asta. Prefer sa actionez direct asupra km demontat, dar asa trebuie sa fi indemanatic ca poate strici ceva.
ORIJINAL21
l-am dat de la 0 manual.am facut deja 80km si sunt multumit ca totul functioneaza asa cum trebuie smile.gif
salutari si multa bafta! smile.gif
chiorusu
Kit HID xenon 35W , Pompa benzina audi 80 , compresarea arcului de la supapa injectorului ( mi-a zis un mecanic ca ar creste presiunea in injector ) , Kit geamuri electrice fata ( universal )
ORIJINAL21
cam cat te-a ajuns toata afacerea?
biggrin.gif

19 Nov 2010, 13:30:
pune si un filmulet cu kit-ul de geamuri

19 Nov 2010, 15:37:
am mai intrebat si mai intreb o data stie cineva un sistem de stocare de date prin wireless?? am o camera web monbtata pe masina si vreau sa se stocheze tot in pc. distanta dintre masina si pc este de maxim 10-15m.
orice sfat este bine venit multumesc
chiorusu
@ORIJINAL21
Pai kitu xenon 300 ron , kitul de geamuri ... parca 250 ron .... pompa de benzina am luat-o de pe masina unui prieten , si compresarea arcului .... biggrin.gif am facut-o cu o saiba tongue.gif ... daca vrei sa iti pui kit de geamuri ... te sfatuiesc sa cauti macara de geam electrica... kitul e bun daca iti merg bine macaralele daca nu mai bine nu il iei ... mie mi sa rupt cel de pe stanga dupa 4 luni sad.gif...
ORIJINAL21
ma poate ajuta cineva????

20 Nov 2010, 23:44:
chiar nu stie nimeni nimic?? nu are nicio idee??
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.