Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Modificare cui broscă ușă
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2
doctorasul
Daca s-a mai postat scuze,rog un moderator sa-l stearga.Poza cred ca spune totul,cautati un meserias si-l fortati sa faca treaba.Bucsa de teflon se poate confectiona cu usurinta,iar filetele se pot da si fara sa fi expert in domeniu.Succes!.
Au fost la Bursa si s-au vandut(nu-mi cereti altele).
toto
1. mai multe detalii pls cum fac rost de (confectionez) bucsa de teflon
2. trebuie micsoarata si raza cuiului unde vine bucsa sau grosimea acesteia este f mica si nu conteaza ?

merci
Marco24
...daca cineva poate sa faca asa ceva vreau si eu 4 bucati. Cine se anunta???meseriasi ceva? icon_mrgreen.gif
deconectat
Si eu sunt interesat, ca suna ca o conserva! sad.gif
1. Cum se confectioneaza bucsa? Unde gasesc teflon?
2. Trebuie dat filet in capatul cuiului si pusa o piulita, ceva, ca sa nu iasa bucsa?

3. Merge sa dau cu izoler pe cui (in loc de bucsa de teflon)? Rezista in timp?
toto
pai daca doctorasul ne-ar spune si noua cum sa confectionam bucsele de teflon "cu usurinta", poate as demara proiectul...sad.gif
deconectat
Eu am dat cu izoler si suna mult mai bine (se aude mai incet si nici nu mai suna a conserva). Acum astept sa vad cat tine; nu ma deranjeaza prea tare sa-l schimb o data la 2 saptamani.
doctorasul
Schita la bucsa,sper sa va fie de folos.
deconectat
Unde pot sa gasesc materialele necesare (teflonul adica) si cum se prelucreaza el?
Maskatu
Am masurat cuiele de la super nova mea si un logan si iata rezultatele
Super nova : Cuiul care iese din caroserie are lungimea de 2,4 cm + 2-3 mm bucata aceea din care iese cuiul propriu-zis, iar diametrul bucatii unde am tot pus noi banda izolatoare este de 3,4 cm

Logan: Cuiul care iese din caroserie are lungimea de 2,2 cm + 7 mm bucata aceea din care iese cuiul propriu-zis, iar diametrul partii cu acel cauciuc cu tot este de 4,3 cm.

Deci avem asa:
Super nova - Logan
34 mm - 43 mm
24 mm - 22 mm
2 mm - 7 mm
AdrianSavu
Si .. se potrivesc sau nu ??
Eu ma gandeam la altceva (daca nu se potrivesc cuiele) , exista un furun exact cum este ala care e pus pe cuiul de logan ( da nu stiu pe unde se gaseste) si putem face asa :
Taiem o bucata de 2 cm din furtun , il taiem si in lung (pe jumate ), il bagam pe cui si pe urma il lipim cu picatura smile.gif ...
Ce zici , ar merge ??
Maskatu
Este o idee... dar trebuie un plastic dur, gen teava de plastic, nu cauciuc. Si unde gasesti sa cumperi doar 5 cm de furtun?? Cred ca se vinde la 2-3 metri.
fory
biggrin.gif ce sunt acelea cuie? chiar nu stiu...ce fac? de ce trebuie sa puneti de logan?
Relu_GTT
Cuiele, acelea de pe caroserie de care se prinde incuietoarea portierei cand o inchizi
La logan are pe ele plastic ca sa diminueze sunetul produs la inchiderea portierei

Maskatu : M-am uitat si eu la un logan si am vazut ca sunt mai groase cuiele decat la snova , proprietarul de logan mi-a spus ca dupa o vreme trebuie sa schimbe acel plastic ca se uzeaza, cuiul fiind demontabil astfel schimba numai plasticul
Cu toate ca e mai gros banuiesc ca ar merge adaptat la supernovele noastre
cristio_79
Tot ce se lipeste pe acel cui va ceda foarte repede. Eu am incercat prin mai multe metode, chiar si cu un izolator de la un cablu mai mare in diametru si nu a tinut. Se taie imediat. Daca nu ati observat, acel plastic ce imbraca cuiele la Logan, dar si la alte masini, este mobil. In momentul cand broasca inchide, face o miscare de rotatie, iar acel plastic se misca impreuna cu acel zavor. Daca este fix, se taie.
La Solenza, eu am masurat diametrul acelui cui (partea pe care se prinde efectiv zavorul) si avea 10 mm grosime.
Cred ca singura modalitate ar fi confectionarea unor cuie sau modificarea celor existente pe masina la un strungar. Adica micsorarea diametrului si introducerea unui textolit mobil pe acesta.
Maskatu
@relu gt
Toate masinile straine au plastic la cuiele usilor. Si desigur ca sunt mai "groase" ca au acea izolatie de cauciuc. Daca nu ar avea izolatia probabil ar avea acelasi diametru ca si cuiele de super nova. Eu am incercat astazi o improvizatie cu un varnis de cablu de curent dar nu am avut lipici si nu prea era uniform. Si cum spune si colegul cristio, acest plastic este mobil, nu este lipit si este dintr-o bucata. In consecinta am pus la loc power tape. Dar asta nu tine decat 2-3 zile.

Mai este o problema. La logan parca prinderea este in capatul cuiului, cu imbus, la super nova stiu sigur ca se deschide cu o cheie de 10-15. O sa ma uit maine la un logan sa vad ce sistem de fixare are. Si am putea daca se demonteaza cuiul sa luam 4 cuie de logan si sa pune plasticul lor pe cuiele noastre. Dar trebuie verificat intai daca se inchide usa cu ele. Asta depinde numai si numai de incuietoarea situata pe usa. Daca poate sa "inghita" cuiul cu tot cu cauciuc. La logan s-ar putea sa fie mai mare deschiderea de la incuietoare cu cativa mm.
djasu82
QUOTE(Maskatu @ 23 Jun 2009, 22:16)
Se aude a conserva pentru ca acel cui in care sta usa prinsa de caroserie nu are protectie de plastic. Poate sa fie si dacia lu bunicu din 1900 toamna. Daca are incelis de plastic la cuie, sunetul de conserva este atenuat cu mult. Si eu am izolat usile si tot se aude sunetul de conserva "multumita" acestui cui idiot. Am incercat cu diverse benzi izolatoare, cu power tape, dar nu rezista mai mult de cateva zile.

pozeee sa va oftic  biggrin.gif
*



Am cumparat eu doua chie de logan partea prosta e ca plasticul are diametrul mai mare decat cel de super nova si nu se inchide . Dar solutia e sa dai jos plasticul respectiv si sa tragi un furtunel pe suportul metalic al cuiului de logan diametrele vor vi la fel . Suportul de metal de la logan are diametrul mai mic fata de cuiul de super nova . Un cui = 16,5 lei bucata.
Eu momentan am lasat usiile fiindca ma ocup de opel , activez calculatorul si alte functii pe care le avea dezactivate.
Cel putin la logan suportul care sta bucatica de plastic se poate desface si ai acces la schimbarea plasticului .
Se poate prelucra la un strung e bine ca se misca si cu um pic de vaselina grafitata foarte buna pentru miscari .
In rest ar trebui polizata broasca ca sa intre acel plastic de logan frumos. Si cred ca asa veti proceda cu toti fiindca e mult mai usor de realizat .
costi
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...389&hl=conserva

moderator edit:multumesc costi. am unit topicurile
djasu82
nu e afisata schita de la bucse biggrin.gif , eu cred ca doctorasul a loat frumos la polizaor maciulia de la cuiul de super nova iar dupa aceea a folosit o filiera M10 sau M8 pentru a da filet si a prinde dupa aceea o piulita m8 sau m10 ma rog . Si la interior a introdus bucsa de teflon . Dupa ce s-a introdus bucsa de teflon a bercuit cu ciocanul in capul surubului pentru a nu mai iesi .
Oricum loati datele de la cui diametru la exterior scadeti din diametru 2mm pentru ca bucsea sa aibe diametrul la fel precum cuiul de super nova ne prelucrat . In final la strung se aschiaza cuiul de super nova cu 2mm sau 3 depinde cat de goasa in carne vrei sa fie bucsa dupa aceea se da 3-4 mm filet cu filiera .... si ca mai sus se procedeaza la fel.
Maskatu
I-am dat eu un pm, sper sa o mai aibe sa ne poata ajuta.
Relu_GTT
djasu82

Dar nu ai incercat sa montezi cuiele de logan sa vezi daca se mai inchide cum trebuie portiera ?
Scuze nu am fost pe faza
Maskatu
QUOTE(djasu82 @ 24 Jun 2009, 21:21)
Am cumparat eu doua chie de logan partea prosta e ca plasticul are diametrul mai mare decat cel de super nova si nu se inchide .
*

djasu82
QUOTE(Relu_GT @ 24 Jun 2009, 22:08)
djasu82

Dar nu ai incercat sa montezi cuiele de logan sa vezi daca se mai inchide cum  trebuie portiera ?
Scuze nu am fost pe faza
*



Nu le-am montat de potrivit se potrivesc dar fara plasticile respective iar cuiul de logan se desface in bucati si anume e confectionat dintr-un surub cu cap torex iar pe surub intra un tub (pe care se afla si plasticul respectiv) la care la un cap se termina cu o suprafata rotunda si mai mare iar dupa ea vine o shiaba de plastic si dupa ea o piulita la fel de mare .
Deci de intrat intra capul de la surub nu intra plasticul.... ca sa intre frumos se poate prelucra broasca adica lund la pila in asa fel sa intre usor pe plastic . Asta zic din ce am vazut la prima vedere asa in mare .
Relu_GTT
Atunci monteaza un cui si vezi cum se inchide usa
gcgeorgescu
doctorasule nu am vazut nici o poza, dar mi-ai dat o idee, daca confectionez niste camasi pentru cuiele existente (ca la cablul de lumina) se poate intampla ceva rau?
mersi.
IRONICK
QUOTE(djasu82 @ 24 Jun 2009, 23:07)
torex
TORX!
djasu82
QUOTE(gcgeorgescu @ 25 Jun 2009, 12:04)
doctorasule nu am vazut nici o poza, dar mi-ai dat o idee, daca confectionez niste camasi pentru cuiele existente (ca la cablul de lumina) se poate intampla ceva rau?
mersi.
*


Da nu se inchide usea !
Cel mai simplu am vazut azi si m-am uitat cu atentie , cumparam cuie de logan lasam plasticul acolo si prelucram clanta tongue.gif ma rog cum se mai spune in asa fel in cat sa copieze cola de plastic de pe cui . Eu zic ca e cel mai simplu asa , cine are flex da frumos clanta jos de pe use si o prelucreaza iar unde e semicircular foloseste o piatra micuta de polizor care se monteaza in bormasina . Nu stiu daca se potriveste clanta de la logan ca asa le-am cumpara si monta direct.
Maskatu
M-am uitat mai atent si se pare ca "sistemul" de prindere al cuielor difera de la logan la super nova. La super nova cuiul se poate demonta cu o cheie fixa, avand un fel de "surub" la baza, pe cand la logan se poate demonta in capatul cuiului cu imbus.
Relu_GTT
La logan se demonteaza ca sa se poata schimba cand e nevoie plasticul ala
and_rei
eu ma gandeam sa pilesc cuiu vreo 1-2 mm cu o pila foarte rezistenta ca am inteles ca si cuiu e "incapatanat" iar apoi sa-l imbrac intr-un cauciuc ceva.e ceva de munca da.....a mai incercat cineva sau i-a trecut prin gand asa ceva?
djasu82
QUOTE(Maskatu @ 26 Jun 2009, 09:21)
M-am uitat mai atent si se pare ca "sistemul" de prindere al cuielor difera de la logan la super nova. La super nova cuiul se poate demonta cu o cheie fixa, avand un fel de "surub" la baza, pe cand la logan se poate demonta in capatul cuiului cu imbus.
*


O sa fac maine o poza cu cuiul de logan si iti vei da seama ca in mare e la fel nu conteaza daca se strange cu cheia de 13 cred sau cu torx . Mai simplu se ia clanta la pila si se schimba cuiele de super nova cu cele de logan impreuna cu plasticul original . Din clanta pe toata suprafata pe unde calca cuiul de super nova ar trebui sa se ia cam 1mm la pila sau flex .
and_rei
aha deci am avut idee buna cu pilitu' biggrin.gif
Maskatu
Piliti degeaba... am scos azi un cui de super nova si este DINTR-O BUCATA !!! Adica nu e ca la logan sa poti sa il desurubezi ca pe sniper si sa pui plastic sau sa il schimbi. Tocmai pentru ca la super nova cuiul a fost conceput fara plastic, acesta este dintr-o bucata. Adica ce vedeti voi in exterior se continua in interior cu "surubul" propriu-zis.

Ete si poza....
jailbreak
Fratilor va dau si eu o idee! Personal n-am pus-o in practica (am dat cu izolirband)
dar promit ca in cel mai scurt timp posibil o realizez si va tin la curent.
Deci despre ce e vorba: poate unii dintre voi ati observat ca unii "papuci" (conectorii electrici) au o izolatie in zona in care se face strangerea firului in papuc
la unii aceasta izolatie e mai laxa si se poate trage( nu despre astia e vorba), la altii e foarte stransa aceea izolatie.
ideea e ca acea izolatie a fost la inceput larga si dupa strangerea firului in papuc
a fost incalzita si s-a "strans" pe papuc.
Recent am observat intr-un tablou industrial acelasi tip de izolatie pe papuci (grosimea firelor era cam cat grosimea cuielor de la usi), deci daca am gasi izolatie din asta(eu personal o sa caut la magazine de profil electric gen Adelaida, Dioda etc) am introduce-o pe cui si incalzind cu o bricheta sau lampa cu gaz izolatia s-ar strange si ar fi cam cum e la logan.
Sa nu ma injurati daca nu iese.

djasu82
QUOTE(Maskatu @ 27 Jun 2009, 19:27)
Piliti degeaba... am scos azi un cui de super nova si este DINTR-O BUCATA !!! Adica nu e ca la logan sa poti sa il desurubezi ca pe sniper si sa pui plastic sau sa il schimbi. Tocmai pentru ca la super nova cuiul a fost conceput fara plastic, acesta este dintr-o bucata. Adica ce vedeti voi in exterior se continua in interior cu "surubul" propriu-zis.

Ete si poza....
*


Si cel de logan intra in interior ca are filet plus distantier... Am uitat sa fac poza fiindca azi m-am ocupat cu recalibrarea rezervorului fiindca mi-a aratat 42 L la un plin modificasem dupa aceea imi arata 48 si azi am modificat din nou sa-mi arate 44 L la un plin.
and_rei
QUOTE(Maskatu @ 27 Jun 2009, 18:27)
Piliti degeaba... am scos azi un cui de super nova si este DINTR-O BUCATA !!! Adica nu e ca la logan sa poti sa il desurubezi ca pe sniper si sa pui plastic sau sa il schimbi. Tocmai pentru ca la super nova cuiul a fost conceput fara plastic, acesta este dintr-o bucata. Adica ce vedeti voi in exterior se continua in interior cu "surubul" propriu-zis.

Ete si poza....
*




putea sa fie si din 3.de pilit se pileste doar partea in care se inchide usa.nu are treaba cu filetu.il pilesti 1 mm apoi pui cauciucul si revine la forma initiala dar numai ca are invelis de cauciuc.nu inteleg ce ai vrut sa zici ca e dintr-o bucata.. huh.gif
sergiu-iulian
nu a mai reusit nimeni sa faca nimic cu aceste cuie de logan pe supernova?
ct-03-tvy
termocontractibil,...cuie dastea am si eu la masina din semnatura laugh.gif
gcgeorgescu
eu am pus band izolier de la 3M, firma nene, si se aude mai infundat nu chiar ca la straine dar e acceptabil. si nici nu sa jupui banda si le-am frecat de le-a venit rau
ideea e sa nu pui mult maxim 30cm de izolier , rulat pe cui.
sanatate.
sergiu-iulian
dar banda izolir nu tine mult.asa am citit pe aici.ca trebuie ceva care sa se invarta pe ccuiul respectiv
gcgeorgescu
nu tre sa se invarta nimic ai incredere in mine si pune vre o 30 cm cum am zis si mai vorbim. a sa iti retin numele sa vad ce raspuns imi dai. la mine a mers si inca bine
sergiu-iulian
ok.am sa incerc.
Cosmin.nova
bai oameni buni, luati cuiele respective...duceti-va la strungar sa va faca altele dupa acelashi model, dar mai groase cu 2-3 mm (milimetri), si eventual un cauciuc foarte tare peste el, de 1 mm.
Maskatu
Nu vrea nimeni să înțeleagă că nu se poate monta cauciuc sau țeavă pe cuiul de super nova...? Cuiul este dintr-o BUCATĂ ! Adică ce vedeți voi afară se CONTINUĂ cu filetul și nu ai cum FIZIC pe unde să pui cauciucul dintr-o bucată, decât dacă tai dar nici așa nu prea e bine... că după aceea se agață unde l-ai tăiat. Și nici dacă îl lipești nu e bine pentru că el trebuie să se miște cu încuietoarea.
S.Alex-F
si daca am renunta practic la acea gamalie de la extremitate...ca oricum nu in aia se prinde yala...nu?

am putea pune apoi teava din pvc...


apoi ca idee...in cazul in care vrem sa le exploatam la maxim....
dam gaura in gamalia aia pe centru cu un burghiu de 2mm apoi cu un altul de 4 facem sanfren pe margine...ca sa putem ineca capul unui surubel...holzsurub mic.....apoi dam gaura si pe centrul cuiului... si punem si gamalia la loc....

cam complicat asai??
djasu82
Esti complicat si te mai si complici nu e ca la motor biggrin.gif Solutia tot cuie de logan si dupa aceea mai dai din materialul din broasca jos la polizor sau flex si o sa intre foarte usor si o sa culiseze perfect pe bucsea de plastic de la cuiul de logan. Operatiunea pentru use mai mult de 30 de minute o ora nu iti ia .
gcgeorgescu
revin dupa ceva timp si va spun ca banda izolatoare nu sa rupt, ba chiar sa lipit mai pine. ma asteptam sa se franjureze , dar din contra. si le-am frecat nu gluma , mai ales ca am fost la Valcea si am avut pasageri , ne-am plimbat da-te jos suie in masina , si tot asa. tin sa va anunt ca sa facut una cu , cuiul , zici ca e turnata banda pe cui. cred ca , clantaul usii find rotund necolturos a mulat banda pe cui mai mult. doar ca la primele 10 inchideri si deschideri a trebuit sa trantesc usa mai tare sa se inchida de tot, in rest PARFUM.
cea mai fericita e nevasta-mea ca nu mai trancane metalic,ciinfundat si avand copil de un an si tre luni (care mai atipeste in masina), nu mai tresare saracuta la "trantelile mele" de usa.
nu pot sa va filmez ca nu sunt dotat , dar poate ma credeti pe cuvant.

3 Jul 2009, 21:46:
si ica ceva , haionul la inchidere se tine putin cu mana, sau coboara lin ca la ridicarea lui? ca vreau sa stiu daca are ceva amortizoarele. am vazut la straine ca coboara lin, si nu numai la straine.
multumesc.
and_rei
al meu coboara asa de lin incat daca ii dau drumu de sus ii sare luneta 3 m radmasa.gif .mi-a facut unu la spalatorie de am zis ca mor cu el de gat radmasa.gif radmasa.gif (joke).am amortizoarele alea dar nu imi tin si la coborare sad.gif
gcgeorgescu
mersi ianys. daca poate sa ma mai lamureasca cineva:.....
Maskatu
Am măsurat cu șublerul cuiul de logan (partea cu plastic) și "incinta" sau gaura unde intră cuiul la super nova, adică încuietoarea de pe ușă și ar cam intra la fix.... am încercat să scot un cui de logan dar nu știu ce imbus are că am încercat cu imbusurile din dotare și nu am reușit să îl scot....
IRONICK
QUOTE(Maskatu @ 7 Jul 2009, 11:42)
am încercat să scot un cui de logan dar nu știu ce imbus are că am încercat cu imbusurile din dotare și nu am reușit să îl scot....
Pentru ca este torx, nu imbus!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.