Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Chitanta plata amenda auto - pierduta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
ursul-alb
Ma confrunt cu o problema relativ minora, dar care spune multe despre cum merg treburile pe la noi (trebuie totusi sa mentionez ca am si eu partea mea de vina, dar in orice tara civilizata nu cred ca ar fi contat); deci pe scurt: acum un an am luat o amneda de 70 RON (25 RON in 48 de ore) in judetul Cluj (in Jucu); am platit-o la Posta din Marasti (Cluj-Napoca) in acceasi zi, deci 25 RON. Trecand prin 2 mutari succesive, am resuit sa pierd/nu mai gasesc chitanta de la posta (o amarata de hartie de 5x5cm).
Problema e ca acum la Administratia financiara Iasi (unde am domiciliul) figurez cu un debit de 70 RON pe care astia nu mi-l sterg decat daca le fac dovada platii; evident am luat legatura cu Posta din Cluj, unde dupa multiple "pasari" am aflat ca programul informatic folosit anul trecut era "unul mic" care a fost schimbat la 1.01.2007 iar toate datele din 2006 au fost arhivate si trimise la Bucuresti; evident, la Bucuresti, nimeni din Posta Romana (unul dintre ultimii dinozauri comunisti cred in viata) nu stia de asa ceva ("domnule, sa va zica cei de la Cluj carei perosane de la Bucuresti au predat arhiva !!").

Asa ca in momentul de fata ma vad in fata unicei variante, adica de a plati 70 RON ca sa pot stinge debitul la Primaria Iasi, de unde am nevoie urgent de un certificat de neurmarire fiscala (normal, cf.legilor lui Murphy, am nevoie de el pentru apartament, dar rolul auto+casa e comun...).

Are cineva vreun sfat? as putea obtine de undeva o dovada ca am platit acea amenda? cum se tine evidenta astora? daca nu era platita in 12 luni Politia Rutiera Cluj nu m-ar fi dat in judecata? Daca la ei sunt pe 0, de ce nu e anuntata si Primaria Iasi (alta institutie a statului, ca si ei...)?!

Multumesc oricum pentru atentie!

PS: am cautat cat am putut pe site si nu am gasit ceva asemanator; daca nu am fost suficient de atent, imi cer scuze daca am produc o dublare de topic.
klaus
Amenzile de circulatie se fac venit la bugetul local, nu la bugetul politiei.
Deci datoriile nu figureaza la politie ci la primarie (unde de altfel te-ai si lovit de ea).
Politia nu are nimic de-a face cu neincasarea amenzii.
Singura solutie viabila (avand in vedere ca nu se elibereaza duplicate dupa chtante) este sa platesti cei 70 RON (sau sa gasesti chitanta).
Eu am un dosar special cu PV-urile si chitantele platite, ca sa le pot servi in caz de nevoie
ursul-alb
Ok, in regula; dar intrebarea ramane: in 12 luni nu ar fi trebuit sa ma execute? Si apoi ei cum sting acel debit? nu le intra banii in cont cu numele meu si numarul procesului verbal al Politiei? Ca la Posta/Primarie cand platesti iti cer procesul verbal, ca sa bage seria si numarul...

Si inca ceva... in ce cont intra banii? Al Primariei Jucu?? Cluj?? Iasi?? Oare macar ei stiu ce si cum??
[Gusti]
Si eu am luat o amenda in cj, am platit si am pierdut chitanta. Ideea e ca trebuie sa mergi la finante la cj si iti da o hartie cum ca ai platit amenda si dupa aceee totul se rezolva !!!

alex: Avertisment verbal punctul 2d din regulament
ursul-alb
QUOTE([Gusti] @ 6 May 2007, 21:52)
si eu am luat o amenda in cj si am platit si ...... ai am pierdut chitanta ..... ideea e k tre sa mergi la finante la cj si iti da o hartie cum k ai platit amenda .... si dupa aceee totul se rezolva !!!
*


Poate ai platit chiar la ei, dar eu am platit la POSTA!! Si crede-ma, am vb la Taxe si impozite locale Cluj-Napoca (printr-o cunostinta, chiar cu cineva din interior) si nu gasesc asa ceva (incasare) la ei (de asta si am intrebat mai sus, la ce buget se face venit? dupa mine la cel din locul amenzii, deci Cluj-Napoca... sau Jucu?? Primariile rurale primesc asa ceva (venituri din amenzi auto)?? [pe PV al politistului scrie IPJ Cluj - Postul de politie Jucu (deci cred ca era localnic... daca banii au intrat in vreun cont al lor, as mai avea o sansa... la Cluj-Napoca cam niciuna]

Mai sper inca... tongue.gif
[Gusti]
pai atunci cred k la primaria jucu ar trebui sa incerci ..... iar daca nici acolo nu rezolvi ....nu stiu ce se poate face
klaus
Se fac venit la bugetul local de domiciliu al contraveninetului.
Adica acolo unde locuiesti, trecut pe buletin.
Si banii le-or fi intrat, dar daca pe ordinul de plata nu era trecut in numele cui, sau banca nu a trimis si tabelul anexat la ordinul de plata (ca in ultimii ani ordinele de plata se transmit electronic, nu cu posta), nu avea de unde sa stie primaria pentru cine era amenda. Au facut-o venit la buget, fara sa stie exact de la cine provine.
Iar de executat nu aveau de ce sa te execute in 12 luni, pentru ca datoriile la buget se prescriu in 5 ani de la incheierea anului in care s-au ivit (adica 5 ani si ceva). De ce sa se grabeasca?
adi_ar
Draga Ursule Alb, stiu ca este frustrant, presupunand ca tu chiar ai platit acea amenda in termen, dar Klaus are dreptate 100%!
Nu ai cum sa recuperezi "duplicat" la chitanta respectiva.
Daca n-o gasesti pe a ta (adica copia ei, deoarece se presupune ca ai trimis originalul la politia care te-a amendat - daca nu e asa, inseamna ca au fost 2 greseli din partea ta, nu una, care NU s-au anulat reciproc smile.gif ) nu-ti ramane decat sa platesti din nou amenda (100%)!
Dar nu te necaji prea tare pentru asta, sa-ti fie acesta cel mai mare necaz din acest an, priveste partea plina a paharului!
Laurentziu83
Mai bine platesti in iasi amenda si cu asta ai scapat. Pentru 70 de lei nu merita sa te deplasezi pana la Cluj ca sa investighezi, te va costa mai mult toata tarasenia.
ursul-alb
Evident, nu m-as fi deplasat pana la Cluj; exista telefoane si am suficienti prieteni in Cluj.
Sa continui cu ziua de azi: am fost la Primaria Iasi unde desi am vb cu vreo 3 persoane nu au reusit sa ma lamuresc; cert e doar ca banii (25 RON) nu au intrat la ei in cont (cei 70 de azi insa DA); nu stiau insa daca au intrat la Primaria Jucu sau la Cluj-Napoca (bine, eu nu vad logica pentru care sa intre la municipiul Cluj-Napoca, atata timp cat legat de el este doar faptul ca am platit pe raza lui, la Posta).

A ramas sa fac demersuri in continuare, si in caz ca obtin o copie dupa chitanta de 25 (sau gasesc originalul rolleyes.gif ) sa-mi restituie cei 70 RON pe care i-am platit azi ca sa scot certificatul.

Daca stie cineva sigur la care buget au intrat banii aia, astept un semn (klaus, sigur nu la cel de domiciliu al meu!!)
laurian
In 2003 mi-a venit citatie la fisc pentru amenzile din 2001. La fisc le mai tin, poate vin mai multe, si le e clar ca sunt platite, in general/
I-am dus copii dupa chitante, atat cele care figurau pe citatie, cat si in avans.
Acum iar figurez cu vreo 2-3 neplatite.
De un timp nici nu mai trimit chitanta la politie, ca tot aia e.

Si am vazut un reportaj, inclusiv un primar de sector a platit din nou amenda, ca nu a putut face dovada platii.

Deci solutia este achitarea din nou a amenzii.
adi_ar
Draga Ursule-Alb,
pana sa-ti raspunda Klaus, sa-ti spun ce am inteles eu:
- in primul rand inteleg ca nu ai citit atent, sau nu ai inteles, ce s-a scris aici, ceea ce este oarecum neplacut pentru cei care scriu;
- in al doilea rand tu nu ai trimis, asa cum trebuia sa faci, copia procesului verbal intocmit de politie+chitanta la postul de politie Jucu (care te-a amendat) - prima greseala ;
- neavand dovada platii, cei de la politia din Jucu au trimis la Primaria din Iasi (unde ai tu domiciliul) o notificare ca tu nu ai platit amenda iar acestia au datoria sa recupereze datoria ta, adica te obliga sa platesti neeliberandu-ti diverse documente sau facandu-ti alte sicane;
- odata ce tu ai pierdut chitanta ori nu ai facut copia chitantei, ori ai pierdut copia chitantei - a doua greseala, nu mai ai cum sa dovedesti ca ai platit asa ca bine ai facut ca ai platit cei 70 RON acum (asta inteleg din ce ai scris) - suma care a "intrat" la bugetul local Iasi - asta spunea si Klaus, daca mai citesti o data, asa ca nu mai ai ce umbla la Primaria Jucu si nici la Primaria Cluj!
Daca tot ai pomenit de Murphy, afla despre dansul ca atunci cand ceva merge bine, inseamna ca s-au strecurat doua greseli care s-au anulat reciproc, ceea ce nu a fost cazul la tine!
In rest, sa auzim de lucruri mai bune!
ursul-alb
Eu iti multumesc ca incerci sa ma luminezi, dar crede-ma ca citesc foarte bine ce-mi scrieti; ti-as sugera sa imi recitesti posturile si o sa vezi ca nu e nici o neconcordanta.
In al doilea rand, politicos, iti cer sa nu-mi dai dai sfaturi ieftine, ca nu de asta am scris aici; daca ai citi primul post ai vedea ca am recunoscut de la inceput partea mea de vina, deci tinerea de predici nu-mi prea mai ajuta (tin sa te informez, pentru linistea ta ca am dosare destul de ordonate acasa cu acte, chitante, fluturasi, etc pe prin mareata noastra tara, ba chiar sunt destul de tipicar la chestii de astea - probabil ca e si deformatie profesionala, fiind economist): am zis de la inceput ca pur si simplu a fost o situatie particulara, cu schimbare de domiciliul, mutat de calabalac si acte, etc.

Sa revin:
-cum zicea si laurian, ajuta destul de putin ca trimiti copie la politie, pentru ca NU au o evidenta excat a proceselor verbale intocmite (chiar azi la Primaria Iasi am vb destul de detaliat cu cineva care era exasperat de felul in care Politia le trimite dovezile de amenda, stilul "claie peste gramada"; era 99% convins ca nu sunt evidentiate nicaieri intr-o forma informatizata; identic, un prieten ce lucreaza in Politia rutiera mi-a zis ca ei nu tin nici un fel de evidenta centralizata a felului in care se sting amenzile) [ca fapt divers, acum 2 ani, fiind in Timisoara am avut de asemnea o amenda platita, cu copii dupa procesul verbal si dupa chitanta trimise la Politie, si cu originalul chitantei pastrat; pana nu m-am dus eu cu chitanta, cei de la Iasi nu au primit nici un act ca sa ma radieze din evidenta]
- dupa umila mea parere, imi permit sa nu accept formularea "nu mai ai cum sa dovedesti ca ai platit" deoarece nu mai suntem la 1800 iar daibojul, tablitele de lut si semnalizatul cu fum pe dealuri sunt cam demult apuse; o sa incerc in continuare sa dau de urma acelor bani, PENTRU CA I-AM PLATIT (faptul ca am pierdut/ratacit dovada platii nu face sa dispara si tranzactia in sine)
-asa cum foarte clar am zis, banii de azi au intrat la bugetul din Iasi (asa cum era si clar ca e corect): CEEA CE NU STIU EU IN CONTINUARE E UNDE AU INTRAT CEI 25 RON INITIALI; maine o sa vb iar cu Politia rutiera Cluj si cu Primaria Jucu.

In continuare astept un raspuns CERT de la cineva care stie: unde se incaseaza o amenda platita in localitatea X de un conducator auto domiciliat in Y si care a fost aplicat pe raza localitatii Z??? Sper ca acum sunt mai clar!

All the best!

adi_ar
Nu trebuie sa te superi, eu sunt de partea ta (in principiu)!
Acum, daca tot m-ai provocat, te-as intreba cum ai platit tu la posta amenda ca doar si legea si pe procesul verbal scrie ca se plateste la CEC ori circumscriptiile financiare ale primariilor.
Da' nu, nu-mi raspunde, ca iar o sa-ti dau "sfaturi ieftine" si scopul meu era sa te ajut, nu sa ne infierbantam.
Eu, ardelean fiind, zic:
"No', daca-i musai, asa sa fie!"
... si chiar iti doresc sa ne anunti ca ai reusit sa descalcesti povestea, succes!
ursul-alb
In 19 mai 2006 am platit amenda data de Politia Rutiera la Oficiul 13 Marasti, Cluj-Napoca; aveau evident in lista de servicii prestate incasarea de amenzi auto; nu stiu situatia din toata Romania, dar am auzit ca variaza de la un judet la altul; poate in altele nu primesc la Posta, etc... chiar nu iau atat de multe amenzi ca sa stiu.
Va mai anunt ce descalceasc, poate intre timp imi raspunde cineva la ultima intrebare...
diaconuliviu
QUOTE(ursul-alb @ 7 May 2007, 17:44)
[...]
-cum zicea si laurian, ajuta destul de putin ca trimiti copie la politie, pentru ca NU au o evidenta excat a proceselor verbale intocmite (chiar azi la Primaria Iasi am vb destul de detaliat cu cineva care era exasperat de felul in care Politia le trimite dovezile de amenda, stilul "claie peste gramada"; [...]

Eu am platit acum 3-4 ani doua amenzi de circulatie (radar), una primita in Olteni-CV, alta in Craiova.
Pe una am platit-o la M.Ciuc, a doua la Drobeta Tr. Severin; la ambele am trimis copiile de rigoare la adresa postului de politie si n-am fost "incaltat" la circa financiara a mea, deci "s-au stins". Cu alte cuvinte, nu e peste tot la fel.

Pe de alta parte, acum 5 minute am intrebat de regimul lor la Directia de taxe locale de aici si amenzile de circulatie se trimit la DOMICILIUL FAPTUITORULUI, deci are dreptate Klaus. Teoretic tu ar trebui sa gasesti o "intrare" pe numele tau la bugetul local; ca numele o fi fost scris stilcit in urma lantului de plimbare a banilor prin conturi si numele tau exact nu-l gasesc aia, ca un tabel n-a fost anexat, etc, e posibil, caz in care nu mai gasesti acea chitanta.
ursul-alb
In caz ca mai intereseaza pe cineva, am gasit in cele din urma o copie a chitantei de la Posta; am mers la Primaria Iasi, asa cum imi spusesera; mi-au vazut chitanata, nu au protestat, imi dau banii inapoi (aia 70 RON platiti la ei).

Evident, ca in Romania, incasari fac in fiecare zi, returnari de bani incasati in plus fac o singura data pe luna , asa ca m-au programat la inceputul lui iulie smile.gif.

I-am intrebat si ei, avand in vedere ca pe chitanta de la posta e explicit contul de trezorerie al Primariei Cluj-Napoca [asta ca sa lamuresc si intrebarile de la inceputul topicului: amenda e venit la BUEGTUL LOCALITATII UNDE FACETI PLATA - dupa mine e o mare aberatie, dar asta e, poti fi din Iasi, iei amenda la Buzau si o platesti la Constanta... unic beneficiar si fara nici un merit: Primaria Constanta....) 100% nu s emai fac nici un fel de redistribuiri intre localitati ulterior]: de ce nu au putut sa dea cei de la Primaria Cluj de INTRAREA INDIVIDULA UN SUMA DE 25 RON pe care am facut-o prin intermediul Postei? s-au uitat fara sa stie ce sa zica, au baiguit ceva de genul ca sistemele de comunicare intre institutii nu sunt sincronizate...
Si totusi, e un IBAN unic si o incasare unica... probabil ca singura scuza ar fi ca Posta le vireaza periodic toti banii in modelul LA GRAMADA fara sa le dea nici un fel de desfasuratoare in spate... aberant de-a dreptul!!!

Multumesc tuturor penbtru sfaturi si pastrati-va bine chitantele... in Romania nu exista duplicate....
adi_ar
aplauze.gif Felicitari pentru reusita, fara gasirea copiei nu cred sa fi avut succes!
Pe de alta parte ai avut dreptate salut.gif , in unele judete posta are implementat sistemul informatic care permite plata de taxa locale si respectiv amenzi, ca si cum ai achita la directia fiscala locala!
Sa nu mai auzim de chitante!!!
ydaniel
se pot plati amenzile in alt oras?si trebuie trimise copiile la sectia de politie pe raza careia s-a luat amenda?
kaspersky
da; da
ydaniel
se pot plati la CEC>
kaspersky
in Timisoara la CEC au zis ca nu se mai pot plati amenzi rutiere la ei, in schimb la posta am platit fara probleme.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.