Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Declarare accidente
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
madkat
Deschid alt topic pentru ca nu am gasit exact chestia asta pe nicaieri

Aseara la stiri s-a facut mare caz de faptul ca o suma de soferi si-au pierdut permisul din cauza ca nu au declarat accidentul (fara victime) "imediat", incadrandu-se totusi in cele 24 de ore...

spuneau acolo ca nu mai e valabila chestia asta - practic te obliga sa te duci la politie imediat nu in termen de 24 de ore... dar nu am gasit pe nicaieri cum ca s-ar fi modificat treaba asta din regulament...

deci cum e?
cataline
In regulament scrie IMEDIAT foarte clar....deci acum daca ei au interpretat ca imediat inseamna 24 ore este treaba lor. Dar apoi puteau da o alta ora de producere a accidentului...dar fie.
dizzy
O tampenie crasa a legislatiei noastre.
Ce daca avem servicii unde trebuie sa ajungem.
Nu frate, strica-ti ziua sa te caciulesti la nesimtitii astia.
N-ar pune dobitocii vreo 10 agenti care sa se ocupe de accidente astfel incat sa termini intr-o ora, fara sa ajungi la capatul nervilor.

madkat
in regulament (ala de ai intrat in vigoare pe 1 dec 2006) - scrie ca se declara in 24 de ore...
nu gasesc blestematia de pdf sau dau aici articolul - dar stiu ca am gasit aseara scris...

adi_ar
Imediat este imediat!
Mai amuzant ( nedumerire.gif ) este cand te duci la Politia Rutiera vineri dupa-amiaza, dai peste un agent plictisit care-ti spune: "- A, o aripa indoita?! Luni dimineata!" iar cand te duci luni dimineata agentu' (altul) o intoarce: "- Cine a zis? Nu se poate dom'le! Ia' da-mi permisul si talonul!" ohmy.gif .
Daca nu ai inspiratia sa mergi cu martor (ca inregistrarea audio/video nu poate fi proba juridica) poti ramane usor fara permis datorita acestui "imediat"! Aviz amatorilor!
Retype
si mai grav, daca celalalt ajunge inaintea ta, tu esti considerat ca nu ai ajuns imediat.
Hai sa ne apucam sa facem curse "cine ajunge mai repede la finish=politie"

...si daca nu stiu unde e politia de pe raza accidentului... deja mi-am luat tzeapa din start.

Hai norok, si la mai mare!
madkat
Art. 79. - (1) Conducatorul de vehicul implicat intr-un
accident de circulatie in urma caruia a rezultat numai
avarierea vehiculului este obligat sa-l scoata imediat
17
in afara partii carosabile ori, daca nu este posibil, sa-l
deplaseze cat mai aproape de bordura sau
acostament, semnalizandu-l corespunzator.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1), conducatorul de
vehicul este obligat sa se prezinte in termen de 24 de
ore la unitatea de politie pe raza careia s-a produs
accidentul, in vederea intocmirii documentelor de
constatare si eliberarii autorizatiei de reparatie.@

am gasit paragraful...
mie mi se pare clar ca in 24... s-au m-am ramolit...
cataline
Super tare...citesc si eu Lege :
Art.80. - Proprietarul sau detinatorul al carui autovehicul, remorca sau tramvai a fost avariat în alte împrejurari decât într-un accident de circulatie este obligat sa anunte imediat politia pe raza careia s-a produs evenimentul pentru întocmirea documentelor de constatare.

Dar in Regulament :

Art. 27. – (1) Proprietarul de autovehicul sau remorca, cu domiciliul, sediul sau resedinta în România, este obligat:
f) sa anunte imediat politia despre orice accident de circulatie în care sunt implicati conducatorii de vehicule proprii care nu poseda documente de constatare a acestuia;

Acu care mai este regula?
madkat
art 80 - e in "alte imprejurari" ... ma gandesc eu ca e pentru "lovita in parcare" etc...
vijelie
QUOTE(adi_ar @ 9 May 2007, 12:17)
...Mai amuzant ( nedumerire.gif ) este cand te duci la Politia Rutiera vineri dupa-amiaza, dai peste un agent plictisit care-ti spune: "- A, o aripa indoita?! Luni dimineata!" iar cand te duci luni dimineata agentu' (altul) o intoarce: "- Cine a zis? Nu se poate dom'le! Ia' da-mi permisul si talonul!"  ohmy.gif ...
*

Si daca agentul iti spune sa iti dai 2 palme, asa faci?
adi_ar
Pai cu atat mai mult este inept!
Adica daca este accident ai 24 de ore (sa treaca mahmureala cui trebuie probabil! wink.gif ) iar daca o dai in stalpul portii de-acasa trebuie sa fugi imediat la politie (chiar daca zice "sa anunti" nu au cum sa faca constatarea)!
Acum sa presupunem ca facem la mine acasa un gratar si nu mai avem loc de masina. Eu, cu o bere, doua la bord pocnesc un stop cand deplasez masina. Nici nu mai vreau sa fac scenarii dar puteti sa le faceti voi ...

@vijelie: Iarta-ma, eu sunt mai moale, dar te invit pe tine sa-i dai lui (agentului) 2 palme, sa-l admonestezi sa-si faca datoria, ca de aia este platit din banii nostri!
kaspersky
QUOTE
Art. 79. - (1) Conducatorul de vehicul implicat Intr-un accident de circulatie in urma caruia a rezultat numai avarierea vehiculului este obligat sa-l scoata imediat in afara partii carosabile ori, daca nu este posibil, sa-l deplaseze cat mai aproape de bordura sau acostament, semnalizandu-l corespunzator.
(2) in situatia prevazuta la alin. (1), conducatorul de vehicul este obligat sa se prezinte imediat la unitatea de politie pe raza careia s-a produs accidentul, in vederea Intocmirii documentelor de constatare.
(3) Daca in accidentul de circulatie sunt implicati doi sau mai multi conducatori ale caror vehicule avariate pot fi deplasate fara riscul de a periclita siguranta circulatiei, acestia se vor prezenta imediat cu vehiculele la unitatea de politie pe raza careia a avut loc evenimentul, pentru Intocmirea documentelor de constatare a accidentului.


Ordonanta de urgenta nr. 195/2002 (r1) din 12/12/2002
Republicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 670 din 03/08/2006 privind circulatia pe drumurile publice

http://www.nu_a_platit_reclama_:D/?a=noul-cod-rutier



vijelie
Pai nu mai fa scenarii in care te vezi baut la volan, fie si mutand masini printre stalpi. CASCO nu despagubeste daca ciobesti masina baut si nici alcoolul nu dispare din sange dupa 24 ore. wink.gif
LE: Palme nu se poate dar o reclamatie in cazul descris de tine e OBLIGAT sa ti-o inregistreze.
madkat
@kaspersky
art 79 postat de mine este din:

Ordonanta de urgenta nr. 195/2002
din 12/12/2002
Versiune actualizata la data de 21/09/2006
privind circulatia pe drumurile publice@
@Text actualizat la data de 21.09.2006, avandu-se in
vedere republicarea din Monitorul Oficial, Partea I, nr.
670 din 3 august 2006, precum si urmatoarele acte:
- O.U.G. nr. 63/2006.

cred ca e de fapt asta ultima varianta - sau nu?
cataline
M-am lamurit pe deplin care este situatia. Initial in codul rutier cel din decembrie 2006 era imediat scris in lege. Apoi au vazut ca e o tampenie, si au dat OUG 63 care a inlocuit imediat cu 24 ore. Deci 24 ore ramane deocamdata, pana la noi modificari.

Deci sa aud de un politist care iti ia carnetul ca nu ai venit in 24 ore, ca e vai de el.

OUG 63/2006
18. Alineatul (2) al articolului 79 va avea următorul cuprins:
"(2) În situația prevăzută la alin. (1), conducătorul de vehicul este obligat să se prezinte în termen de 24 de ore la unitatea de poliție pe raza căreia s-a produs accidentul, în vederea întocmirii documentelor de constatare și eliberării autorizației de reparație."

In legatura cu art 27 alin f din regulament, ala e valabil pentru persoanele juridice.

Eu se pare ca nu mai stiam si de acel OUG 63/2006 sad.gif
madkat
deci ala postat de mine e corect? cu 24 de ore, nu?

de fapt scrie si in regulamentul de-l am eu ca include si OUG 63/2006 - deci ar trebui sa fie corect... si poti sa ii dai in cap cu el militianului daca vrea sa iti ia permisul...
kaspersky
@madkatweb: mda, asa se pare ca ala e ultimu', aveti un link la el sau textul pe undeva (ma refer la OUG 63/2006)?
cataline
Hai ca il bag eu ca PDF
adi_ar
Constat ca unii au probleme pe aici, sper ca nu se manifesta la fel si in trafic ... dar cred ca degeaba!
madkat
@adi_ar .... ce vrei sa spui??
adi_ar
Offtopic:
De fapt nimic, dupa ce am postat mi-am dat seama ca v-am intrerupt si discutia era chiar interesanta si utila. Imi cer scuze!
Ma refeream la posturile #10 si #13, nu am inteles cu ce am deranjat!

Ontopic:
Asa cum constatati este o abureala cu termneul de comunicare / prezentare. De fapt si acum regulamentul si OG se contrazic in aceasta privinta.
Como
De fapt s-a mai discutat: http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=68521
madkat
ai dreptate
dar se pare ca (,) concluzia in topicul asta (pe care o consider corecta) este diferita de cea din linkul tau

poate ar fi o idee ca un moderator ori sa stearga acel topic (din linku tau) ori sa le uneasca (dar ar iesi o aiureala)
Como
Eu am avut accident acum 6 saptamani, iar atunci era "imediat". Fie ca te duceai cu platforma la politie, fie chemai politia la locul accidentului (ca masina am ridicat-o pe platforma) - doar daca nu exista victime. Asta mi s-a spus si la politie, si de catre echipajul pe care l-am chemat la fata locului. In topicul celalalt se vorbeste despre o lege din 2007, deci dupa aprobarea ordonantei si codului de la 01/12/06.
cataline
Legea 6/2007 a aprobat OUG 63/2006, iar actul (legea) a intrat in vigoare la data de 20 ianuarie 2007.
@thecagero ai avut accident inainte de aceasta data?
Como
Legea 6/2007 aduce si modificari la OUG 63/2006:

"La articolul I punctul 18, articolul 79 va avea următorul cuprins:
Art. 79. – (3) În situația în care vehiculele avariate pot fi deplasate fără riscul de a periclita siguranța circulației, conducătorii acestora se vor prezenta imediat cu vehiculele la unitatea de poliție pe raza căreia a avut loc evenimentul, în vederea întocmirii documentelor de constatare a accidentului și eliberării autorizației de reparație."

Link: http://www.cdep.ro/proiecte/2006/800/50/6/leg_pl856_06.pdf

Eu am patit-o acum 6 saptamani, deci la sfarsitul lui aprilie 2007.

Si apropo: la articolul 79, punctul 2, scrie ca vine un echipaj sa completeze actele la locul accidentului; pe dracu', mi-au dat o foaie pe care au scris "bara, directie, aripa si usa", fara sa se semneze si sa isi scrie numarul de legitimatie; la politie au zis ca nu imi poate lua in consideratie adeverinta pentru ca nu e semnata, si baga telefoane la politia rutiera sa-l gaseste pe agentu x sa vina sa semneze... Pana la urma i-am exasperat pe cei de la centrala, care au dat telefon la sectie ca sa imi ia in consideratie foaia aia asa cum e, numai sa nu-i mai tin la telefon.
madkat
poti sa atasezi legea?

nu de alta dar sa vedem si ce alte modificari s-au mai adus jegului asta de regulament...
cataline
Hai ca e tare...nu mi-am inchipuit ca au mai modificat si OUG 63....super tare....a fost imediat, apoi 24 ore si iar imediat.
diaconuliviu
Ultima actualizare a OUG 195 se face pe 20 ianuarie 2007, iar pentru regulamentul de aplicare pe 26 ianuarie 2007, cind se elimina "intelegerea amiabila", se reintroduce "imediat" in loc de "24 ore", etc.

Deci, in caz de accident te prezinti IMEDIAT la politie; in cazul in care una din masini este nedeplasabila, se anunta politia si se asteapta la locul faptei.
volint
Eu am gasit "oficiala" :

http://bpr.b.politiaromana.ro/Legislatie/C...Rutier-2006.htm

http://bpr.b.politiaromana.ro/Legislatie/C...licare-2006.htm

Cautati si va minunati ... biggrin.gif

Spor!!..
cataline
smile.gif....nici nu ma asteptam sa actualizeze
volint
QUOTE(cataline @ 9 May 2007, 16:38)
smile.gif....nici nu ma asteptam sa actualizeze
*




Deci suntem la mana lu' "Garcea"

Spor!!..
diaconuliviu
Luati. Este versiunea actualizata.
vali_PRS
prefer sa scriu aici fara sa mai deschid alt topic ...

In temntativa de a iesi/intra intr-o parcare estrem de "stramba" 2 masini isi ating barele .. in urma evenimentului 2 zgarieturi pe cele 2 bare vizibile doar de aproape ....

Ce ar fi de facut ?? .. de stabilit un vinavat e al naibii de greu ... daca pe unu nu il intereseaza de zgarietura dar celalt reclama la politie ce se poate intampla ?? Exista riscul unor sanctiuni grave sau mai mari decat o amenda ?? in situatia in care nu era vorba de acordare/ cedare de prioritate

Multumesc!
cataline
Cel care reclama poate foarte frumos sa o dea lovita in parcare, dar in mare parte va trebui sa-l crezi pe cuvand ca va face asta. Daca el se apuca sa declare exact ce s-a intamplat si cu numarul de la masina cealalta, cel care lipseste va ramane fara permis. Daca vrea neaparat sa dea si numarul celalalt de masina si macar stabiliti voi care e vinovat o dati si voi ca lovita din cauza manevrelor de parcare (una din masini statea in parcare) si vei lua 2 sau 3 puncte si amenda 78 lei. Acum ramane la decizia voastra.
vali_PRS
da... merci frumos .. mai astept in continuare pareri daca vreo cineva stie altceva .... m-am contrazis cu cineva daca s-ar putea solda o astfel de fapta cu dosar penal desi ar fi ridicol pt o zgarietura ... iar acel articol 89 nu e limpede deloc.

LE: in postul anterior am cris estrem in loc de extrem .. scuze ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.