Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Amenda parcare spatiu verde
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
GABONE77
Azi am primit o instiintare cat eram la Romexpo ca am parcat masina pe spatiu verde si ca voi fi sanctionat cu amenda intre 100-500 lei.
Ati mai primit asa ceva? Ei zic ca au facut si poza. In speta, asa zisul spatiu verde era o bordura, o limba de pamant si un gard. Nici urma de verde, chiar as vrea sa contest porcaria. A mai trecut cineva prin tipul asta de amenda? Cum ati procedat? Ati contestat? Poate e cineva amabil sa dea niste detalii...
Btw amenda a venit de la pandarii de la Politia Comunitara pe care jur ca nu i-am vazut facand nimic in viata mea, in afara sa ia spagi de la aia din piata.

HCGMB nr.10/2001 privind normele de protecție a spațiilor verzi pe teritoriul Municipiului București;

- Comercializarea pe spatii verzi si in stricta lor vecinatate a oricaror produse, precum si neintretinerea spatiilor verzi si a curateniei pe o raza de 20 m in jurul oricarui punct de activitate autorizat ( 100-500 RON );

- Stationarea, repararea si spalarea automobilelor sau a obiectelor casnice pe spatii verzi sau maluri de lacuri (100-500 RON)
gibonu
Ti-au trimis procesul-verbal ?
Daca ai primit procesul verbal, poti sa faci plangere, plangere pe care o depui la Politia Comunitara, in calitatea sa de agent constatator. Ei vor trimite dosarul la
Judecatoria sect 1 (parca sect 1 e la Romexpo) care, va cita ambele parti pentru proces.
Plangerea se face in 15 zile de la primirea procesului verbal, dupa acest termen este tardiva.
Pentru mai multe informatii, citeste O.G. 2 / 2001, e pusa de mine aici pe forum, dar in momentul asta nu mai stiu exact unde.
pastrama
In rromania spatiul verde nu mai e demult verde. Asa ca...ai gresit, platesti!
ovidiusoft
Te-ai gandit ca spatiul verde nu mai e verde pentru ca au mai fost 500 de smecheri ca tine care au parcat acolo? Te-au prins corect, legal, etc? Platesti.
DAN_DANIEL
182.gif Daca e intradevar spatiu verde, da iti dea amenda tata. daca e cum sustine omu, bordura, pamant si gunoaie, trebuie batuti cu lantu cretinii care dau asemenea amenzi. Au parcat inca 500 inaintea lui acolo, ce sa spun, de aia nu mai e spatiu verde, dar alora de ce nu le-a dat amenda? l-au gasit pe colegu de forum mai fraier si au vrut sa isi faca norma de amenzi cu el? tocmai acolo la romexpo, unde parcheaza toata lumea? e inadmisibil. fa contestatie
padre
Baieti, aberati. Eu cunosc bine zona si daca vrei, gasesti sa parchezi cat de cat normal, chiar daca in zone interzise (adica pe asfalt, pe carosabil).
Ce-i aia: de ce nu i-au amendat si pe cei 500 dinaintea colegului de forum? De unde stii tu ca nu i-au amendat si pe aia? Sau poate colegul nostru a fost primul dar mai urmeaza si altii.
Eu am facut si de 3 ori "roata" in zona pana sa gasesc loc sa parchez, asa ca se poate, trebuie doar sa vrei.
pastrama
QUOTE(DAN_DANIEL @ 10 May 2007, 18:26)
e inadmisibil. fa contestatie
*


blink.gif
Ce e inadmisibil??? Faptul ca daca parchezi neregulamentar primesti amenda? dry.gif
argon
In Romania da...
DAN_DANIEL
Nu mai sariti la gatul omului daca nu sunteti din bucuresti si nu cunoasteti situatia acolo la romexpo. eu de 5 ani de zile am traseu pe acolo si stiu despre ce e vorba dry.gif

Data viitoare cand parchezi acolo, scoate-ti numerele de inmatriculare. Eu asa am facut o data, si am plecat unde aveam treaba. Cand m-am intors, era o patrula de gabori de la politia comunitara, dadeau tarcoale la masina. io eram cu numerele in mana, m-am suit in masina si am dat sa plec. Au zis ceva de genu "domnu ,domnu, numa putin" da nu am stat sa ii ascult, i-am dat talpa si am plecat. La vr-o 200 de metri mai incolo, m-am oprit, am montat numerele la loc, si toata lumea a fost multumita. mai da-i incolo de scarbosi ca prea si-au luat-o in cap. asta era problema lor, ca mi-am parcat io masina in mocirla
GABONE77
o sa va fac o poza daca am posibilitatea ca sa vedeti cat au fost de marlani, recunosc ca nu e normal sa fi parcat acolo dar atunci sa vina printre blocuri si intr-o zi amendeaza pe toti care au facut spatiile dintre blocuri parcari nu? mie mi se pare aiurea ca sa spui spatiu verde la o mizerie de loc unde nu a fost niciodata iarba, stau de atatia ani in Bucuresti si stiu f bine ce vorbesc. Sa imi dea amenda pt radar, pt trecut pe rosu si asa mai departe dar ce fac ei e ciupeala pt facut norma. Ca sa nu zic ca cine mi-a dat amenda? Politia comunitara? Aia nu se opresc daca te bat niste tigani dar dau amenzi la misto dupa ce iau spaga de prin piete, asta ma deranjeaza. Ca sa nu zic ca daca era vreun jeep sau vreo limuzina cu geamuri negre nu vedeai asa ceva, ca deh cine stie cine o fi, scrie numele aluia de a dat amenda pe instiintare si poate il ia de oo ca e mare si tare. Mai erau niste masini parcate ca si a mea dar alea nu aveau nimic in geam. Noi suntem mai catolici decat papa uneori si nu ne sta deloc bine. Daca vine 50 ron o sa platesc si o sa ma mai dezgust inca o data, asta e. Macar daca eram un nesimtit si o puneam pe vreun rond de flori si iarba dar locul ala e pamant tasat 20 cm de lat. Spatiu verde my ass...
horsewhisperer27
pana la urma ai primit pv sau nu?
GABONE77
cred ca vine prin posta...cauta nr de la masina, vad cui apartine, and so on...
padre
QUOTE(padre @ 10 May 2007, 19:35)
Baieti, aberati. Eu cunosc bine zona si daca vrei, gasesti sa parchezi cat de cat normal, chiar daca in zone interzise (adica pe asfalt, pe carosabil).
Ce-i aia: de ce nu i-au amendat si pe cei 500 dinaintea colegului de forum? De unde stii tu ca nu i-au amendat si pe aia? Sau poate colegul nostru a fost primul dar mai urmeaza si altii.
Eu am facut si de 3 ori "roata" in zona pana sa gasesc loc sa parchez, asa ca se poate, trebuie doar sa vrei.
*



radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Pentru OPINIA de mai sus am primit vot negativ din partea cuiva, bineinteles anonim, ca asa e frumos, sa maraim de sub patura, nu avem curajul sa ne asumam parerile si voturile: "xtraordinar, ce corect esti domnu....ornament! Astăzi, 00:52
Lasat de: ". Rusinicaaaa.....
Deci dragii mei, ce pretentii sa mai avem sa traim intr-o societate civilizata?
Atunci cand oamenii se revolta pentru ca au fost sanctionati pentru ca au gresit, atunci cand oamenii nu isi asuma raspunderea pentru opiniile lor, putem spune ca traim intr-o societate bolnava. Putreda.
Da, incerc sa fiu corect. NU sunt intotdeauna, nu pot sa fiu perfect. Dar INCERC. Si reusesc din ce in ce mai mult.
V a L y O
Nasol ce ai patit. Si eu azi trebuie sa ajung prin zona...
gibonu
QUOTE(GABONE77 @ 11 May 2007, 09:24)
cred ca vine prin posta...cauta nr de la masina, vad cui apartine, and so on...
*



Daca intr-o luna de la data aplicarii sanctiunii nu ti-au comunicat procesul verbal, atunci aplicarea sanctiunii se prescrie. (art. 14, alin. (1) din O.G. nr. 2 / 2001)
Poate ai noroc si uita ai sa-ti trimita pv-ul.
Solon
Daca l-a scris vreun agent doar la misto ca sa-i strice ziua s-ar putea sa nu-l trimita.Desi suma care ajunge la buget e maricica!
lucian_v
QUOTE(padre @ 10 May 2007, 18:35)
Baieti, aberati. Eu cunosc bine zona si daca vrei, gasesti sa parchezi cat de cat normal, chiar daca in zone interzise (adica pe asfalt, pe carosabil).
Ce-i aia: de ce nu i-au amendat si pe cei 500 dinaintea colegului de forum? De unde stii tu ca nu i-au amendat si pe aia? Sau poate colegul nostru a fost primul dar mai urmeaza si altii.
Eu am facut si de 3 ori "roata" in zona pana sa gasesc loc sa parchez, asa ca se poate, trebuie doar sa vrei.
*



de acord, este imposibil sa nu gasesti dupa vreo 2-3 ture....

QUOTE(pastrama_stelistu @ 10 May 2007, 18:39)
blink.gif
Ce e inadmisibil??? Faptul ca daca parchezi neregulamentar primesti amenda? dry.gif
*



pai asa e logica la multi pe aici, in loc sa se intrebe cum fac sa nu mai iau amenda sau sa nu mi se mai ia permisul se gandesc cum sa scape fara sa raspunda de fapta lor...astia sunt "colegii" nostri de trafic sad.gif

QUOTE(DAN_DANIEL @ 10 May 2007, 20:07)
Nu mai sariti la gatul omului daca nu sunteti din bucuresti si nu cunoasteti situatia acolo la romexpo. eu de 5 ani de zile am traseu pe acolo si stiu despre ce e vorba dry.gif

Data viitoare cand parchezi acolo, scoate-ti numerele de inmatriculare. Eu asa am facut o data, si am plecat unde aveam treaba. Cand m-am intors, era o patrula de gabori de la politia comunitara, dadeau tarcoale la masina. io eram cu numerele in mana, m-am suit in masina si am dat sa plec. Au zis  ceva de genu "domnu ,domnu, numa putin" da nu am stat sa ii ascult, i-am dat talpa si am plecat. La vr-o 200 de metri mai incolo, m-am oprit, am montat numerele la loc, si toata lumea a fost multumita. mai da-i incolo de scarbosi ca prea si-au luat-o in cap. asta era problema lor, ca mi-am parcat io masina in mocirla
*



mie mi-ar fi rusine sa povestesc asa ceva pe forum dapai sa fac asa ceva...cum draq sa ne civilizam daca noi avem numai smecheri din astia...rusine

QUOTE(padre @ 11 May 2007, 07:57)
radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif
Pentru OPINIA de mai sus am primit vot negativ din partea cuiva, bineinteles anonim, ca asa e frumos, sa maraim de sub patura, nu avem curajul sa ne asumam parerile si voturile: "xtraordinar, ce corect esti domnu....ornament!  Astăzi, 00:52
Lasat de: ". Rusinicaaaa.....
Deci dragii mei, ce pretentii sa mai avem sa traim intr-o societate civilizata?
Atunci cand oamenii se revolta pentru ca au fost sanctionati pentru ca au gresit, atunci cand oamenii nu isi asuma raspunderea pentru opiniile lor, putem spune ca traim intr-o societate bolnava. Putreda.
Da, incerc sa fiu corect. NU sunt intotdeauna, nu pot sa fiu perfect. Dar INCERC. Si reusesc din ce in ce mai mult.
*



probabil ca si mie or sa imi scada ceva puncte...asta e nu inseamna nimic pt mine punctele alea...aici daca incerci sa fii civilizat esti sanctionat...daca ai fost "smecher" esti ajutat cu sfaturi cum sa faci sa ii fentezi pe fraierii aia de "militieni"...sunt de acord ca au si uscaturi si sunt de acord sa lupti pana in panzele albe daca nu ai gresit si ai dreptate...dar altfel....
os
@DAN_DANIEL:

o politie care si-ar fi facut datoria avea in aceasta situatie de ales intre:
1. ridicarea masinii si eventual valorificarea ei via REMAT (nu avea ce sa cauta pe spatiul public fara sa fie inmatriculata), sau _macar_ inregistrarea acesteia ca "numere necunoscute". La recuperare (care desigur dureaza mult, caci nu se stie ce numere are masina) ai de platit: amenda+transportul+depozitarea;

sau

2. asa cum ai relatat istoria, eu te-as fi acuzat de (1) neoprirea la semnalul agentului si (2) conducerea unui automobil neinmatriculat. A doua nu corespunde desigur in totalitate si urma sa fie reincadrata (dupa multa bataie de cap) la "conducerea unui automobil fara placute".

Si dupa cum iti citesc postarea, zau ca ai fi meritat.
madkat
chestia cu prescrierea era valabila acum ceva timp - acum nu stiu exact
eu am capatat un fluturas sub stergator pentru parcare pe interzis acum vreo 2 ani (din acela cu poza de passat break de politie) - si nu a venit nici un proces verbal - si dupa vreo 2 luni m-am interesat (telefonic of course) si mi-au spus treba cu prescrierea
DAN_DANIEL
QUOTE(os @ 11 May 2007, 13:20)
@DAN_DANIEL:

o politie care si-ar fi facut datoria avea in aceasta situatie de ales intre:
1. ridicarea masinii si eventual valorificarea ei via REMAT (nu avea ce sa cauta pe spatiul public fara sa fie inmatriculata), sau _macar_ inregistrarea acesteia ca "numere necunoscute". La recuperare (care desigur dureaza mult, caci nu se stie ce numere are masina) ai de platit: amenda+transportul+depozitarea;

sau

2. asa cum ai relatat istoria, eu te-as fi acuzat de (1) neoprirea la semnalul agentului si (2) conducerea unui automobil neinmatriculat. A doua nu corespunde desigur in totalitate si urma sa fie reincadrata (dupa multa bataie de cap) la "conducerea unui automobil fara placute".

Si dupa cum iti citesc postarea, zau ca ai fi meritat.
*




e politai comunitar. la astia nu tre sa opresti. daca iti fac semn sa opresti, scoti lumanarile mijlocii pe geam , in semn de prietenie.
cum sa imi ia masina sa o duca la remat? e proprietatea mea. e bunul meu. saream la bataie daca faceau asa ceva. se ciordeste, se bea si fetite sunt violate in zona aia si problema lor era ca am paracat io in jegu ala unde nu a fost niciodata iarba? happy.gif
os
Pai.. daca n-are numere (placute) inseamna ca nu-i inmatriculata -> epava -> gunoi pe spatiul public... right?

Stiu eu "niste" tari in care fix asa ai pati - e drept, dupa o avertizare de (cred) 2 saptamini, sau 4.
GABONE77
pt colegii imaculati de pe forum o sa platesc amenda asta daca va veni vredoata si o sa va anexez si o copie scanata. nu stau sa dau puncte de bine sau de rau pe forum doar ca ma deranjeaza ca ei spun spatiu verde la 20 cm de pamant tasat. in alta ordine de idei, toate amenzile ce le-am incasat le-am platit pt ca am gresit si asa e normal. problema mea e alta si anume cu spatiul verde. nu prea intru asa des pe forum dar eu unul ma simt amendat degeaba. chiar sunt curios cum definesc ei spatiul verde...
Jack Daniel's
QUOTE(os @ 11 May 2007, 23:54)
Pai.. daca n-are numere (placute) inseamna ca nu-i inmatriculata -> epava -> gunoi pe spatiul public... right?

Stiu eu "niste" tari in care fix asa ai pati - e drept, dupa o avertizare de (cred) 2 saptamini, sau 4.
*


Nu e chiar asa Os , daca iti fura un imbecil numerele si vin astia si iti arunca masina la gunoi ? Vezi ? smile.gif
os
Zic: dupa un termen de 2 (sau 4) saptamini.
Jack Daniel's
Era vorba de o parcare de cateva minute sau ore !
qwersat
Salutare!
Desi este o ora tarzie , am avut rabdarea sa citesc tot ce a fost postat aici
Am vazut reactii si reactii . Dupa toate acestea, as vrea sa ridic si eu un semn de intrebare in legatura cu modul in care ''gresim'' unii dintre noi si modul in care 'gresesc'' ceilalti
In urma ca cateva saptamani am fost oprit de un politist ce a coborat dintr-o masina care nu avea nici un insemn (mai preciz un Vento Rosu cu Nr normale sa zic asa ).de indata am aflat ca mergeam cu 67 km/ora in loc de 50 .
Am ramas surprins pr ca era chiar intr-o curba in care eram in spatele unei carute pe care nu o puteam depasi din cauza unei linii continue .
Stand de vorba cu acest politist, intre timp trece frumos un Mercedes cu cel putin 100/ora si calcand linia continua (drept pe care l-am intrebat daca cei care trec pe linia continua primesc amenzi ).

Si uite asa sunt greseli si greseli (unii trebuie sa plateasca pentru ele )
Asa cum legea in Romania este o bariera la care se opresc Bovinele
Pot fi sigur ca daca pe acel spatiu verde era masina unui diplomat sau a unui om important , GARDIENII ocoleau zona respectiva
Asta face ca in fiecare zi sa ne apuce greata cand le vedem sepcile prin piete sau cand intreaba prin piata amaratii de tarani de autorizatie in timp ce coloratii de acolo isi fac treba cum scrie la carte

Nu il mai invinovatiti pe om ca isi spune OFUL aici (in alta parte nu ai unde sa iti mai descarci nervii (nu se ia nici o masura nici cand politistii sunt prinsi bauti la volan sau cand sunt gasiti n carciuma morti de beti cu sapca in cap -dara minte cand isi fac de cap pe pielea noastra )!!
Asta este ......
Puteti posta si voi aici cand cineva va deranjeaza -macar aici sa nu mai fim luati la intrebari !!



R19/16v
Mentalitate PROASTA si egosita!

Cel mai probabil acea "limba de pamant" fusese asauser posted imagepana sa vina primu' asa ca tine, sa-l doara la bascheti unde parcheaza ca-l dor picioarele sa mearga mai mult de 10m pe jos; si dupa primul a venit al doilea, dupa el al treilea...si tot asa pana cand ai ajuns tu sa te sui pe ea si ai gasit-o asauser posted image

Parerea mea e ca daca s-ar da mai multe amenzi ca cea pe care ai incasat-o tu, romania ar deveni putin mai verde...iar noi toti putin mai civilizati!!
GABONE77
unii sunteti de-a dreptul doctori, academicieni, nu stiu cum de stati si scrieti pe forum cand ar trebui sa ne predati lectii de la catedra... va dati cu parerea, va inchipuiti tot felul de scenarii...o sa incerc sa fac o poza la respectiva zona, ca unii viseaza la edenul cel verde si inflorit, e bine totusi, mai avem si oameni cu imaginatie bogata pe aici.

de fapt mint eu, am pus-o de-a dreptul pe niste ronduri de flori proaspat aduse din Olanda, udate cu apa proaspata de Blaj...
gibonu
@ GABONE77
Cel mai usor lucru este sa dai sfaturi si sa le explici altora ceea ce trebuiau sa faca sau sa nu faca.
In cazul tau, asteapta sa-ti vina procesul verbal (daca vine) si apoi fa plangere, daca crezi ca ai dreptate in ceea ce sustii.
Bafta
diaconuliviu
QUOTE(qwersat @ 12 May 2007, 23:14)
[...]
In urma ca cateva saptamani am fost oprit de un politist ce a coborat dintr-o masina  care nu avea nici un insemn (mai preciz un Vento Rosu cu Nr normale sa zic asa ).de indata am aflat ca mergeam cu 67 km/ora in loc de 50 .
Am ramas surprins pr ca era chiar intr-o curba in care eram in spatele unei carute pe care nu o puteam depasi din cauza unei linii continue .
[...]

Prima ta intrebare (banuiesc ca erai pe un drum national (nu in localitate, pe o strada aflata sub "jurisdictia" primariei)), trebuia sa fie "Il amendati si pe domnu' carutas?" care clar nu avea ce cauta acolo, asa cum spune acelasi legiuitor dupa care esti tu amendat pentru viteza.
Apoi, puteai face contestatie, daca esti sigur ca stind in spatele carutei ai avut sub 60.

Existenta radarelor pe sosele este benefica, nu o dezaprob, dar in acel regim de preventie; in acel regim, preventiv, de acord sa se inmulteasca; folosirea radarelor pe "puls" sau in masini fara insemne seamana a "stat la ciupeala, musai tre' sa amendez pe unu' ".

Om vedea, se anunta modificari ale codului rutier.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.