Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Scapi de amenda cu scandal?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
EEN
Cunoasteti faza: te opreste politia (pentru o vina existenta sau nu) si pentru ca sa nu incasezi amenta te pui pe scandal, mieunat sau mea culpa. Scapi sau nu? Cred ca ar fi interesant de vazut ce ni s-a intimplat tuturor pentru ca eu ma consider un incapabil fiindaca nu am scapat niciodata! :oops:
adister
Nu am scapat niciodata cu scandal intrucat nu am incercat niciodata. Am scapat in schimb in urma "discutiilor".....toti, dar absolut toti "interlocutorii"" cu care am avut de-a face au fost deschisi "dialogului".......
MMihai
Nu ai cum sa scapi daca ii enervezi, faci mai rau. Mai bine ii intrebi de vorba va spun eu :mrgreen:
viulian
Man, vorba buna face bine totdeauna. Crezi ca nu vede zilnic scandalagii ?



Am fost calm chiar cand m-a luat pe nedrept, probabil isi incerca norocu.



N-am ridicat vocea, i-am zis ca cu 5 metri inainte de semafor m-am uitat si era verde, apoi m-am uitat in fata ca mai era un gigi intrat in intersectie. Am recunoscut ca in alea 2 secunde s-ar fi putut face galben, dar totusi... si atunci m-a lasat sa plec.



Insa totdeauna cu vorba buna.. aratati ca nu sunteti inflexibili, si poate aveti surpriza sa descoperiti intelegere.
Ake
Eu nu m-am certat niciodata cu nici un politzai. E drept ca in 14 ani am luat doar patru amenzi.

-2 viteza (+3 km /h fata de limita) aici puteam face scandal dar era acum f multi ani si amenda era mica)

- 1 centura pasager - aici n-am avut ce scandal sa fac

- 1 buff - nerespectare distanta regulamentara - aici am zis mersi ca am scapat doar cu atat.

In principiu am observat ca o atitudine amabila, binevoitoare, si (de la caz la caz) "facutul pe prostul" sau "mea culpa, nu mai fac ( sa moara mama optional)"dau rezultate mai bune decat scandalul.
Ant
o singura data am scapat cu scandal : la semaforul de langa posta Vitan cum vii de la pasajul Marasesti am intrat la semafor pe linia de tramvai - eram al patrulea din coloana - si dupa ce trec de intersectie, era un singur politai, m-a oprit numai pe mine si a inceput cearta : l-am intrebat de ce sunt singurul oprit cand la semafor erau 15 masini ? ( eram calm )

raspuns : ca aveai fata de fraier .... :shock: (el era cu capsa pusa de la ceva )

va dati seama ca am ramas blocat 2 secunde - de obicei sunt politicosi ?!?

m-am schimbat la fata laugh.gif si am inceput (sa-mi spuna si mie numarul legitimatiei, sectia de care apartine si de unde are tupeul ordinar sa vorbeasca asa cu mine ... :twisted: ).Mai eram cu un prieten avocat de profesie - asta se agita prin masina deja.In continuare i-am spus sa-mi comunice si mie pentru ce motiv m-a oprit.Politaiul: scoate actele pana nu ma enervez si mai rau si iti iau talonul ...

Cand am vazut ca o tine pe a lui, i-am cerut cartea de vizita prietenului meu, i-am dat-o politaiului si i-am spus ca daca are ceva comentarii sa vorbeasca cu reprezentantul meu legal, dupa ce se legitimeaza si daca nu vrea sa faca asta eu plec.A facut ochii mari, am vazut ca nu are de gand sa faca nimic ... si am plecat ...

In general am avut rezultate mai bune cu "vorba buna" ,dar in ultimul timp pe ruta pe care sunt oprit frecvent Bucuresti-Mangalia, au devanit cam batosi (politicosi si foarte corecti :? ) - cel putin aia care m-au oprit pe mine. O fi rau ?
asarban
Eu merg in functie de situatie: daca am facut-o atunci o iau cu preasfanta milogeala!

Daca e ala al naibii si are ceva cu mine atunci ma apuc de scandal, scos legitimatie, amenintat cu reclamatii etc etc.

De fiecare data a mers, dar adevarul e ca atunci cand am facut scandal erau pusi CLAR pe spaga si nu facusem nimic.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.