Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: zgomot suspect
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Grigo
salut! de aproape un an tot se aude o bataie la motorul masinii, o bataie ritmata gen diesel. Se manifesta mai tare cand motorul e subturat si bag intr-o treapta superioara de viteza si incep sa accelerez! cand e motorul turat nu se aude bataia. inafara de asta motorul nu face nici un fel de problema, dar as vrea sa imi spuneti daca ar trebui sau nu sa imi fac probleme! Va multumesc anticipat smile.gif
OAP
Incearca sa dai mai multe detalii...daca bataia e infundata e de la arbore, daca e mai ascutita e de bolt, daca se manifesta cand franezi sunt de vina semi inelele de pe arbore..
thedragon
am aceeasi problema ! mi s-a spus ca trebuie schimbat setul ! dar vad ca a disparut bataia! si daca accelerezi tare se aude mai urat nu ? smile.gif
EUROPE_
O asemenea bataie am eu, insa doar la cald, la turatii mici in treptele inferioare.
La mine nu poate fi vorba de joc in arbore, joc axial sau setul terminat pentru ca motorul are 4000 km de cand a fost reparat.
La mine sigur e rulmentul de presiune, poate si la voi e tot rulmentul.
diaconuliviu
Europe, rulmentul face zgomot cind CALCI ambreiajul, afara de cazul cind rulmentul tau e in contact permanent cu soarele, caz in care cine ti-a "reglat" ambreiajul asa, fara joc, merita palme.
Grigo, spui ca apare subturat la accelerare. Tu stii sa asculti un motor? SIGUR nu e "þîrîit" de avans? Ia pe cineva cu tine care stie sa asculte.
FLP
Cam asa face si la mine, de ex cand intru intr-o curba si apas ambreiajul ptr retrogradare. Ei, cat timp este ambreiajul apasat se aude acel tarait, ca si cum ar atinge o sarmulita undeva.....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.