Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Aer conditionat mobil
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
AngelDegan
Am vazut intr-un espero un aparat de aer conditionat mobil alimentat la bricheta.Era de marimea unei aeroterme mici,diametru cca 30 cm.A mai vazut cineva asa ceva?Cat poate sa coste?
steph
De ce ti-ai luat masina fara aer daca stii ca vrei ?
ahyle_blue_eyes
QUOTE(AngelDegan @ 17 May 2007, 11:59)
Am vazut intr-un espero un aparat de aer conditionat mobil alimentat la bricheta.Era de marimea unei aeroterme mici,diametru cca 30 cm.A mai vazut cineva asa ceva?Cat poate sa coste?
*


Sigur era de ac?poate doar un simplu ventilator!Chiar ar
fi interesant sa existe ceva care sa reuseasca sa faca fata la caldura dintr-o masina!
AngelDegan
Era sigur aer conditionat.Nu am intrebat era parcata masina si am putut studia.De vazut am vazut aparate mobile dar pentru apartament.
tutzi
o idee de a face racoare in masina pt. cei care nu au aer conditionat.
http://www.roshgo.com/Merchant2/merchant.m...CFRmjXgodnSg_dQ
deconectat
Un aparat de aer conditionat face frig intr-un loc si cald in altul (e un schimbator de caldura). Aparatul asta facea frig in masina...cald unde facea?

QUOTE
Just add ice and let KoolerAire supply you with ice cold, refreshing air the moment you plug it in!
...mai avea putin si ma punea sa adaug gheata si sa suflu in ea...
Laurentziu83
Un AC alimentat la sursa electrica, ca sa faca racoare in masina echivalent cu ce ar face unul alimentat la curea, in mod sigur ar arde siguranta prin care e alimentat.
Daca vrei ceva sa-ti pui sub fund, probabil ca va racori, in rest, recomand bauturi racoritoare, haine usoare, papuci de plaja si geamuri deschise.
Espero, din cate stiu, are AC din fabrica, asa ca n-are nevoie de respectivul device.
DAN_DANIEL
Am vazut azi pa explorer, vorbeau baietii despre un lexus care avea scaune racite si incalzite. daca vrei sa te racoresti neaparat sub fund, ia-ti un lexus radmasa.gif
augustinel64
Ce rai sunteti! Nu toata lumea are aer conditionat pe masina. Poate chiar exista. In ziua de azi nu ma mai mira nimic. Pentru asta exista forumul: sa ne informam sa intrebam sa invatam si mai ales sa ne ajutam!
GoGu
Ma indoiesc ca era AC. Presupunand ca era, putea fi bazat doar pe principiul Peltier, dar si asta functioneaza racind un capat si incalzind altul. Si cum ambele capete sunt in masina... E ca si cum ai vrea sa faci racoare in casa deschizand usa la frigider smile.gif
minny
Mai alea portabile de camera de fapt au un furtun pe unde sa scoti aerul cald afara din camera .... asta e principiu. Ceva de genu asta s-ar putea face la o scara mai mica si pentru masina, dar pe langa ca o mare intrebare e pe unde naiba scoti furtunul ala, ma gandesc si ca e zgomotos ca dreaku. si nu cred ca merge faza sa il bagi in priza ca e mare consumator de energie si iei foc instant.
doctorasul
Sa nu radeti, chiar exista .Eu am cumparat aceasta "instalatie" din Franta (18E) si am folosit-o pana mi-am montat AC.Este eficient maxim 2ore si are adaptor pentru 12V si 220V.Dupa cum vedeti are un acumulator care se "incarca" in frigider+un filtru(folosit pentru camera) care se introduce in locul acumulatorului si absoarbe apa dintr-un rezervor(apa rece) dand o senzatie de racoare.
sorin1983
si are vreun efect in alea 2 ore?
einstein1984
Da, se numeste efect placebo! Hai sa facem un calcul termic, cam cata caldura abosarbe dracovenia si cu cat scade temperatura intr-o camera de 50 de metri cubi. Rezultatatul va fi ..... dureros!
sorin1983
am intrebat proprietarul nu sari asa smile.gif ca la acelasi efect ma astept si eu dar astept si parerea lui:D
si oricum vreau sa intreb...sigur nu era lada frigorifica electrica? biggrin.gif
doctorasul
Sorin1983 ,vrei sa-ti pun o poza cu o lada frigorifica sau stii cum arata ?.Dracovenia a fost folosita doar in masina o saptamana,nu stiu ce efect are intr-o camera si nici nu ma intereseaza.Pentru curiosi am luat-o din Carrefour, la randul meu din curiozitate.
sorin1983
hmmm nu ma refer la tine! ci la initiatorul topicului! sa stii ca am vazut o lada frigorifica electrica smile.gif am si fost cat pe aci sa iau una dar mi`a trecut:) eu ma refeream la efectul pe care l`a avut jucaria ta la tine in masina!
bygy007
am si eu o sugestie (pentru cei care au aer conditionat) sa puna mina in dreptul agregatului de afara sau la masina pe radiatorul care are legatura cu compresorul si veti vedea sa se degaja multa caldura sau puneti mina in spatele frgiderului cind functioneaza


principiul este simplu cind un gaz este comprimat (micsoreaza volumul ) cedeaza calura iar cind se destinde absoarbe caldura

pentru a va lamuri http://www.pompedecaldura2005.ro/principiu...tionare_pdc.htm



simplu daca ar fi amindoua vaporizatorul si condesatorul in aceeasi incinta nu s-ar raci niciodata ci s-ar incalzi darorita lucrului mecanic care s-ar transforma in caldura

fizica de liceu harhar.gif
Amedeus
Chiar duminica am vazut pe AMS de pe VOX un test cu o mini instalatie de clima pentru auto si spuneau ca e frectie.
Asta era scula testata:

[attachmentid=54830]

Link spre pagina lor cu toate accesoriile auto testate duminica:
http://www.vox.de/28379_29249.php?mainid=2...dex&bereich=Ams

(din pacate in germana sad.gif )
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.