Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ceasuri Albe Supernova
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3, 4
GeorgeB
mda, dupa ce am iesit din garantie , am tot inceput sa ma gandesc la ele . nopti nedormite samd .... neah just joking laugh.gif

mai sus era o poza cu ceasurile in varianta finala , inainte de montaj. momentan il astept pe daniel (design) sa ma ajute in WE sa le montez. eu am niste mici pb la montarea acelor la loc. am mai incercat o data si nu mi-a iesit.

mai am si alte poze de la inceputul operatiunii pe care o sa le pun dupa upgrade ul la forum.
GeorgeB
iata cum decurg lucrurile.

se iau o pereche de ceasuri veche ( zise perechea ca's trei la numar) , se scaneaza si se deseneaza in corel vectorial.

se duc la o firma ce taie in autocolant si acolo sunt decupate.

se duc acasa, se prelucreaza si se lipesc pe plastic colorat dupa preferinte. plastic se gaseste la cei ce leaga carti sub forma de coperti.

se desface bordul.

este nevoie de o surubelnita in cruce si o cheie , de preferat tubulara de 9 parca. cheia este folosita doar la 2 suruburi.

se desface carcasa de la volan.

se trage volanul in jos.

se desface parte de sub bord si se da jos. sunt in partea stanga 2 suruburi, 2 pe marginea superioara de la cutia de sigurante, si unul in partea dreapta imediat sub butonul de reglaj al farurilor.

se desface fata neagra a ceasurilor si se trage cu putere inafara pana iese cu totul butonul de reglaj al farurilor. se roteste in sensul acelor de ceas.

se desfac suruburile care tin placa metalica ce a iesit la suprafata.

se desfac inca 2 suruburi ce leaga de placa respectiva ceasurile de bord.

se desfac si celelate 2 suruburi de langa aceastea.

se trage bordul in jos si spre dreapta .

se desface surubul din stanga sus a bordului.

se trage in stanga si se desface surubul din partea dreapta sus.

acum cu ceasurile de bord libere se scot mufele din spate si cu o surubelnita se forteaza afara cablul de kilometraj.

GATA. biggrin.gif
zzero
Au iesit beton!!! Acum o intrebare: ai idee daca se pot monta si pe SLZ?
Ma refer la desfacutul tabloului bord pt. inlocuirea cadranelor.Eu mi-am schimbat bordul(ceasurile...nu aveam turometru) si nu prea mi s-a parut ca as putea sa il desfac.
Ce zici? Ca nu sunt greu de facut si m-as apuca de treaba.THX!
GeorgeB
nu stiu bordul de solenza cum arata desfacut. la mine cea mai mare problema a fost pusul acelor la loc. asta e cel mai complicat! inca nu sunt multumit de vitezometru. s-ar putea sa redesfac bordul ca sa il potrivesc din nou cum trebuie .
zzero
Cat priveste acele, mi se pare atat de firav tamburusul in care se infig...vad eu cum fac.Prea imi place cum a iesit ca sa nu ma combin si eu la un bord alb.Ma gandeam si la niste contururi din alea din aluminiu in jurul ceasurilor.
echosektor
EROARE 404. Pagina cautata nu exista pe serverul DaciaClub

mai pune-le 1 data
GeorgeB
as vrea eu , dar nu pot atasa documente

acum pot atasa documente asa ca iata .
GeorgeB
sus se vad toate etapele parcurse rolleyes.gif
asarban
Asa si? dry.gif
GeorgeB
eu am si tu nu ! laugh.gif

dar tu poti sa faci asa ceva :
modificarea instrument clusterului la skoda
echosektor
bre nene GeorgeB felicitari.arata f bine...
te-ai gandit f bine sa pui si etapele,vor fi foarte folositoare pt unii
maddan
Bey, felicitari! Arata super ok!

Si io sunt un fan inrait de ceasuri albe, da' cum astea vin de obicei in echiparea sport a masinilor... eh... sad.gif

Cool!
GeorgeB
pai eu am facut-o pe a mea sport biggrin.gif
stefan_arici
Nu are cineva bord de Nova GTI facut?

Vreau sa-mi schimbi ceasurile cumva, e atat de slab iluminat.Nasol, partea de sus abia se vede...
M@RIAN
BOMBA...DAR CAM COMPLICAT PTR UN PUSTI CA MINE...MI-E SA NU DEMOLEZ MASHINA SHI APOI SA RAMANA ASA...
ORICUM CE-A FACUT GeorgeB E SUPPER COOL,NO DOUBT!
bitterman
3 intrebari pentru "the man" :

- cum sunt luminate ceasurile ? din spate banuiesc - si daca da... nu se pot pune niste leduri albe mai puternice ? sau becuri mai puternice?

- cum sunt luminate acele de bord ?

- oare nu se pot pune niste ace de bord de skoda sau VW ? alea arata super cand sunt luminate cu rosu
GeorgeB
prea complicat .

lumina este data acum de leduri si nu de becuri cum e in mod normal.

nu poti pune acele de alta culoare e mult prea complicat , si nu stiu daca este posibil.
zzero
Nea' Georgica...mi-am desfacut si eu vechiul tablou bord de curiozitate.Acum am altul cu tot cu turometru.Se desface atat de usor si acele ies f. repede.Asa ca de sapt viitoare ma apuc de treaba.O sa iti dau un MP sa imi explici mai pe larg
djtzeava
uitati versiunea de cadrane fara cifre biggrin.gif
sunt frumoase cadranele.. eu o sa-mi fac gri sau tot negre dar cu cifrele pe interior dar trebuie sa fac rost de niste ace mai lungi.. iar lumina o sa o fac pe rosu
Adytza22
...nu sunteti draguti sa puneti si sursele scanate sa nu mai demontam si noi ceasurile bucatele....... ca ramanem cu piese in plus....smile.gif
Highlifer
Bun....si daca as vrea sa-mi fac ceasurile albe...lumini de interior si un volan MOMO (pe care nu stiu de unde sa-l iau ...am cautat pe net la firme dar nu am gasit aceasta firma)...cine face asa ceva? nu ma bag eu sa desfac bordul...face cineva asa ceva?
VS-02-MVO
da io
dudy
la poza a5-a de pe randul 3 lumina se vede asa din cauza ledurilor sau.....
Dsign
ledurile le-a pus la mine georgica... am si rosii si albe neon care-s foarte puternice. am avut si eu asa ceva pe DSN.

SORAN
Dar de ce vrea toata lumea ceasuri albe? Din NFS nu va plac? Iata ce pot realiza baietzii:
asarban
Ce drac de masina e asta?
MMihai
QUOTE(asarban @ 1 Feb 2005, 23:46)
Ce drac de masina e asta?
*


TICO toata ziua wink.gif
thunder
Are cineva fisierele Corel cu ceasurile scanate, prelucrate, etc. si daca da este dispus sa le share-uiasca si pt. altii. Mersi. smile.gif
Marius
QUOTE(SORAN @ 1 Feb 2005, 21:17)
.. Din NFS nu va plac? Iata ce pot realiza baietzii:..


S & C TUNING radmasa.gif radmasa.gif
Dsign
da ce nu-ti place mah la baieti??? o sa vina si loganu in curind cu ceasuri d-astea...

a se urmari site-ul zexstar pt asta....

eminescu0
GeorgeB , Dsign , vreau si eu, va bagati la SLZ ? cat face ?
djtzeava
Am niste super cadrane gen audi A4 cu ace de Audi 100 in combinatie cu opel astra. Unde as putea sa-mi scot si eu fetele de la cadrane prin bucuresti???
Am nevoie urgenta de raspuns.

P.S. Sa nu radeti smile.gif
djtzeava
am gasit imediat cum am plecat la prima ora
maine o sa ma duc sa le ridic
chiar maine o sa le si pun.. iar cand o sa mai dau pa ci o sa las si niste poze..
djtzeava
am pus cadranele ieri la 2 noaptea si arata super
se aprind o culoare gen audi 80..
acu pun la cale sa le fac pe alb si sa se aprinda cu alb si acele rosii
nu am facut poze inca ca am uitat apratul foto sad.gif
dar las ca fac azi niste poze si o sa le pun maine daca nu iut iara apatul foto
shadowc
tot asteptam dupa poze.... mellow.gif
djtzeava
pozele sunt in topicul 'CEASURI DE BORD'
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=11932
BogdanF
Chiar nu poate nimeni sa puna fisierele cu bordul scanat? Ca sa nu ne mai complicam cu desfacutul bordului.
George le mai ai?
djtzeava
ele au fost facute photo shop
dar tre cu corel facute astea-s scanarile
djtzeava
pt bogdanF schita unde este blueridge-ul
eminescu0
off: nicol_oana cine e ? avem si o parola, cool ! wink.gif biggrin.gif
djtzeava
offtopic
pt curiozitatea ta este una
oricum nu-i prietena mea si cred ca o sa dispara mesajul ala de acol'
si tot pt curiozitatea ta nu e nici amica de a mea...
bafta!
DragosPopa
QUOTE(Marius @ 2 Feb 2005, 10:52)
S & C TUNING    radmasa.gif  radmasa.gif
*




Unde este firma asta in Bucuresti? Si cat te-a costat? Mersi..Arata super
demonhunter
poate sa faca cineva asa ceva, sunt asemanatoare cu cele de prestige
kat
Iata ceva ce_i va avuta pe cei care mai doresc sa-si modifice ceasurile de bord.
SiLencE
vreau sa imi fac si eu cadranele albe si luminate albastru.. ma poate ajuta si pe mine cineva in Iasi? contra cost binenteles.!
GooFyx
de unde fac si eu rost de jante ``periculoase`` pt lacusta mea?
kat
Vreau sa-mi modific si eu ceasurile de bord si iluminatul acestora. Momentan sunt in lucru.
Ce parere aveti despre proiectul meu?
[attachmentid=1627487005]
Acea culoare verzuie trebuia sa fie albastru dar asa a iesit dupa transformarea fisieru CDR in JPG.
Tince1290
mie imi plac la nebunie...mi-as pune si eu dar nu vreau sa ma bag singur la demontat...nu stiti...la service se baga cineva in asa ceva?
Relu_GTT
Trebe umblat si la luminile din spate sau nu ?
ti3sto
icon_mrgreen.gif bestiale ideiile o sa incerc sa realizez si eu o chestiune dasta





Vorba aia : FOARTE TARE FRATE : laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.