Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cat face o SN Europa?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
mihai24
Salut,cat credeti ca mai face o SN Europa din 2001 cu 39k km la bord?
BoomPunk
Din 2001 cu doar atatia km la bord.... wacko.gif
bloodem
daca este vorba de o masina pe care vrei sa o cumperi, asigura-te in primul rand ca intr-adevar are 39 000 km in bord. Eu unul am parcurs cu masina mea 10 000 km in 5 luni. Nu zic ca toata lumea merge la fel, dar 39k km in 6 ani.... mi se pare exagerat de putin. Cat despre pret, o astfel de masina, bine intretinuta, nu ar trebui sa depaseasca 2000-2500 euro.
mihai24
Cica da,prim proprietar,carte service,acte,revizii la timp.
Eu i-as da maxim 9000ron.
El cere 105mil,a cerut in prealabil 110mil.
ady85btz
Face si 100...Asta daca e impecabila,fara inceputuri de rugina sau alte bube
BoomPunk
Nu prea face banii iar faza cu km asa putini mie-mi pute...Costa destul de putin sa se dea kilometrajul inapoi,nu lasa urme...Vezi sa nu fie primul proprietar de anul asta...Si sincer,mai mult decat vrei tu sa-i dai,nu face.E deja o masina veche de 6 ani,oricat de bine intretinuta ar fi e deja batrana.Un coleg de serviciu cu supernova a facut accident acum 2 sapt.Si-a facut cruce in ce hal s-a facut masina.Explicatia inginerului de la service-ul unde o repara a fost:carbonul lucreaza,tabla nu mai e cum era...desi nu se vede acum,garantez ca are rugina(si asa era) care nu e vizibila.Deci...ai grija ce iei.Uita-te la pedale.Daca sunt tocite rau,nu se merita,asta de fapt denota mult mai multi km decat zice el.Vezi mototul cum merge,simte putin masina,vezi relantiul cum e,intreaba-l ce ulei i-a dat sa pape,daca deja mananca ulei si cat,vezi sa nu fi avut accidente....mai cauta pe forum,sunt si altii care au scris astea pe aici.Dar ingrijorator este ca la SRN si Solenza de vanzare,km din bord nu depasesc 35-39.000 km.Ceea ce spune multe...mai ales la masini cu 5-6 ani vechime!Ochii cat cepele.Dupa ce-ai dat banul,poti plange sau rade.
c-tin
si eu eram innebunit anul trecut dupa o supernova sh dar mi-am dat seama ca mai mult merita una noua .acu astept sa-mi soseasca loganul.bagate si tu la ceva nou
Amedeus
10000 RON e un pret ok. Daca speri sa gasesti , cum spunea un coleg mai sus, la 2000 €, poti sa uiti de SN. La 2000€ nici o berlina buna nu gasesti (din 2000-2001). Daca poti fa totusi un efort si ia o SN Clima. Merita wink.gif . La caldurile care se prognozeaza.....
mihai24
daca e vorba de AC mai bine iau Cielo,am servo,full electric,plus alt confort.
nicu022003
La banii astia este buna dar sa aibe cati km spune ca totusi in 6 ani mi se pare super putin sa fi facut doar 39000 km.
router
maxim 3000 de euro
nh1980ro
6500km/AN e normal pentru o masina de weekend de exemplu. Deci se poate sa aiba si km reali.
Poti sa te uiti la pedale, la manetele de semnalizare/lumini.
In Bucuresti riscul sa-ti iei teapa la o masina e destul de mare, deci oricum tre sa fii cu ochii in 4. Poti sa incerci sa o iei din alt oras, s-ar putea sa merite drumul.
argon
SN Europa nu e aia cheala? lasa-o naibii si nu da atatia bani pe ea, ca nu stie nimic in plus fata de berlina din 98 din semnatura ta.
Amedeus
De aia ziceam de varianta Clima, dar omu' crede ca numai Cielo are in dotare asa ceva. Compresorul ala pe care scrie Made in Japan de pe SN e un gunoi fata de alea coreene. Deci masina cu aer conditionat = Cielo.
mihai24
Nu,omul nu crede ca numai CIELO are AC.,dar strict comparat intre masini la cam acceasi bani SN e un jeg ordinar fata de Cielo.Repet alt confort,alt bord,gemuri si oglinzi electrice,servodirectie si nu in ultimul rand alta sigla in afara de UAP. tongue.gif
Amedeus
Nu te supara prietene, dar tu ai adus vorba de SN. Daca vrei Cielo viziteaza forumul lor si acolo o sa auzi numai laude despre el. Aici discutam mai mult de Dacii si mai putin de Cielo. Sunt fost propietar de SN Clima si iti spuneam doar ca merita sa ai AC, asta fiind vorba strict de SN.

Asta cu "jeg ordinar" e ca si aia cu "tiganca imputita" radmasa.gif radmasa.gif
mihai24
Ei hai nu o lua asa,eu am inteles ca ai avut clima si te-a uns la suflet rau,dar ca idee am spus ca raportat la bani Cielo cred ca e o alegere mai buna la 3500.
Multumesc oricum de sfaturi.
CATA_ASD
Salut....dar te-ai gandit ca totusi un cielo la 3500 nu este din 2000-2001?! La 3500 gasesti si cielo-uri bune zic(da trebuie sa cauti).
PS: sunt posesor de cielo tongue.gif
Stefan_B
QUOTE(bloodem @ 23 May 2007, 17:56)
[...] asigura-te in primul rand ca intr-adevar are 39 000 km in bord. Eu unul am parcurs cu masina mea 10 000 km in 5 luni. Nu zic ca toata lumea merge la fel, dar 39k km in 6 ani.... mi se pare exagerat de putin.
*



Ei, eu sunt contraexemplul smile.gif

Am o SN din 2002, cu 37000 total (30000 pe bordul vechi si vreo 5000 pe cel nou). E adevarat ca fac multe deplasari si ca atare nu o folosesc mai mult de 8 luni pe an, poate si mai putin... si lucrez destul de aproape de casa... si mai avem si o Octavie pe care o folosim. Dar, am totusi numai 37000 in 5 ani. Asa ca se poate.

Cat despre Cielo (sau alte masini straine) parerea mea e ca sunt mai fiabile decat SN, dar cand pica, de cele mai multe ori sunt carpite in cel mai ordinar mod posibil. Asta pentru ca nu se gasesc piese si atunci cand se gasesc, sunt foarte scumpe - iar manopera e pe masura. Asa ca proprietarul ia decizia sa repare in service "de cartier" cu piese "las' ca merge si asta". Sigur ca nu e o regula, dar foarte multi fac asa pentru ca nu e usor sa achiti un deviz de 50-60 milioane pt o reparatie la motor. Am un vecin care "face" seturi motor in parcare (lucreaza numai pe Daewoo). Eu ma sperii cand trec pe acolo, dar nu duce lipsa de clienti. Si am mai vazut si ce i se cere ca sa faca "economie".

mihai24
Cielo nu are preturi mari fata de SN un ambreiaj e 3mil de exemplu.
luciank
Eu am luat o SRN Europa din asta "cheala" biggrin.gif in urmatoarele conditii:
- prima inmatriculare 24.10.2001 iar al doilea proprietar din 07.01.2003, a facut si taxi cu ea (il cunosc, isi iubea masina wub.gif )
- km la bord - 240.000 blink.gif
- de rau - cam da rugina pe alocuri, aripi spate...
- de bine - anvelope noi si acumulator nou
- pret: 2000 euro din care 1000 pe loc si 1000 intr-un an de zile
Sunt multumit de ea, deh, n-o pot compara decat cu batrana mea berlina de care am scapat prin 2003 cand avea 16 ani.
In concluzie, nu-mi pare rau, la banii astia si in conditiile astea nu cred ca gaseam ceva mai bun.
Amedeus
Da, la pretul asta (2000) e ok, cu toate ca are multi km. Sa ne mai povestesti mai incolo cum e cu fiabilitatea la motorul asta. (asta daca nu a fost reparat (RK))
luciank
Tipul de la care am luat SRN mi-a spus ca motorul a fost segmentat o data. Momentan se comporta bine, am facut 1500 km de cand am luat-o (bine.... exceptand micile probleme de care e plin forumul: curatat senzor turatie, schimbat o siguranta... ).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.