Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ajutorr! Am o balta de ulei sub masina!
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
Braveheart
Mai mare jalea..! Am observat acum 5 minute o balta de ulei in locul in care am parcat..cu siguranta ca este de la mine pt ca si pe alt loc..cel in care am parcat aseara e o alta balta.. ce e de facut ?

Masina de din oct. 2006, are numai 8000 de km si oricum voiam sa o duc sa ii schimb uleiul....dar nu imi imaginam ca va fi asa.. gun3.gif

Eu sunt total atehnic si nu am idee ce e mai bine de facut..ma tarai cu ea pana la service dacia sau sun si chem dacia asistenta..nu radeti de necazul omului..e faza naspa pe care nu o doresc la nimeni unsure.gif
Como
Da' ulei in motor mai ai?
driverx
Esti sigur ca e ulei?

Nu cumva ai utilizat aerul conditionat? Daca da, sunt mai sanse sa fie condensul de la AC. Masina are un furtun intre roti pe unde se scurge condensul.

Du-te jos repede si miroase/linge balta.
guliver
Verifica nivelul uleiului la joja si asa iti dai seama daca este ulei sau. Ma indoiesc sa fie ulei daca nu ai lovit baia. Cred ca e totusi altceva. Oricum verifica nivelul lichidelor ( frana, antigel).
Giurisici Fabian
si pe pe care parte a masinii e pata?
lau_swat
Vezi ca si eu m-am panicat asa mai ales ca mi-au desfacut cutia, iar intr-o dimineata dupa ce am ridicat masina din service m-am trezit cu balta de ulei sub masina, am mers la ei si era uscata, a fost de la altcineva, nu vreau sa ma gandesc ce a patit... De regula parchez in acelasi loc, am urmarit evolutia ulterioara si se pare ca e ok.
C@talin
Cat de tare trebuie lovita ca sa faci ceva stricaciuni?Ca azi am luat o groapa mergeam destul de incet cu a doua la relanti,si dintr-odata poc in gaura, sa si auzit ca sa lovit ceva pe acolo, acuma nustu.Am luat gaura doar cu roata fata dreapta sad.gif, m-am uitat eu pe sub ea da nu se vede nimic .
deconectat
Daca ai fi spart baia de ulei ai fi vazut si s-ar fi aprins si ledul din bord pana acum.
Fugi pana la masina si vezi daca mai ai ulei in motor. Daca e cam putin sau nu mai e deloc, baga-te pe sub ea sa vezi pe unde curge. Daca e ulei cat trebuie...curge altceva, da' tot pe sub masina trebuie sa te uiti ca sa vezi ce.
Braveheart
Parca ma vad la bula daciotului..e drept ca o merit icon_mrgreen.gif ! Era vb intradevar de aer conditionat si atat 168.gif

Si daca v-as spune ca teapa mi-a tras-o nevastamea oricum nu m-ati crede (pt. ca sunt obsedat de masina si o tin ca in puff..)..asta e.. ! Am incasat-o...si ma bucur ca a fost numa atat ! altadata verific personal pana sa deschid gura.. wub.gif

Topicul se poate inchide aici..sau daca vreti sa mai faceti un pic de misto..liber inca..24 de ore post-336-1110552489.gif
Giurisici Fabian
QUOTE(Braveheart @ 23 May 2007, 19:50)
Parca ma vad la bula daciotului..e drept ca o merit  icon_mrgreen.gif  !  Era vb intradevar de aer conditionat si atat 168.gif

  Si daca v-as spune ca teapa mi-a tras-o nevastamea oricum nu m-ati crede    (pt. ca sunt obsedat de masina si o tin ca in puff..)..asta e.. ! Am incasat-o...si ma bucur ca a fost numa atat ! altadata verific personal pana sa deschid gura.. wub.gif

  Topicul se poate inchide aici..sau daca vreti sa mai faceti un pic de misto..liber inca..24 de ore  post-336-1110552489.gif
*


laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif
bine ca nu are nimic. bafta
radian
Braveheart, stai linistit ca nu esti nici primul nici ultimul...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.