Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Jante Aliaj Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Marty
Deci, care vrea sa-si cumpere subj. "la oficial" si nu de la "magazinul de noapte", jantele turnate se gasesc deja ca piesa de schimb la dealeri! Eu le-am gasit la IPSO, pret per bucata: 3,5 milioane lei tramvai.
alx
Daca nu ma insel mai tre sa adaugi si vreo 300k lei pt fiecare capacel (antifurt) al jentii... Mie mi se pare f mult...
sandux
Dar oare nu poti atunci cand iti vine masina sa dai o diferenta, sa ramana ei cu jentile originale si sa-ti pune ei altele noi
Ov
n-a auzit dacia de asa ceva, nu stii cum fac si cu casetofoanele? vrei altul, nici o problema, se pune, da ti-l da si pe cel vechi in punga (si evident nu scad nimic)
asybo2002
QUOTE(sandux @ 2 Nov 2004, 15:00)
Dar oare nu poti atunci cand iti vine masina sa dai o diferenta, sa ramana ei cu jentile originale si sa-ti pune ei altele noi
*


lasă că sunt bune îți faci două rânduri de roți si nu te doare capul iarna... biggrin.gif ...asta dacă îți permiți...în plus de ce să facă ei asta când știu clar că dacă vrei cu adevărat o să scoți banu așa că...
sandux
Din cate stiu eu anvelopele cu care vine echipata masina nu sunt nici pentru vara nici pentru iarna ceea ce inseamna ca ar trebui sa mai cumpar o serie de anvelope
JohnyBe
Sadux:
Iti recomand din propria experienta sa cumperi anvelope de iarna. Dupa ce am pierdut controlul masinii (Dacia break) in linie dreapta, usor in panta fara sa accelerez, schimb directia, pun frana, primul lucru pe care l'am facut a fost sa cumpar roti de iarna. Ce-i drept atunci am cumparat numai pentru fata dar oricum diferenta a fost majora si recomand tuturor sa cumpere roti de iarna.

Si uite si utilitatea jentilor "din dotare".
tazzz
unde e utilitatea?...de ce a disparut?...baga o expicatie scrisa macar smile.gif
asybo2002
QUOTE(tazzz @ 2 Nov 2004, 22:01)
unde e utilitatea?...de ce a disparut?...baga o expicatie scrisa macar smile.gif

pai faza e asa pe jantele din dotare iti pui anvelope de iarna...cam asta e utilitatea
JohnyBe
da, ai dreptate asybo2002,
trebuia citit mai mult ca sa intelegi la ce ma refeream eu.

Iarna cand schimbi cauciucurile trebuie sa echilibrezi rotile, primavara cand le pui inapoi pe alea de vara la fel. daca ai cauciucuri puse pe jenti nu mai este nevoie, poti face tu schimbarea acasa si nu te costa nimic.

Apropo, stie cineva cat costa jentile de Logan alea de tabla?
Cypher4laguna
QUOTE

Apropo, stie cineva cat costa jentile de Logan alea de tabla?



86 euro pe bucata, si ramai cu cele de tabla!
JohnyBe
Pai 86EUR este una din aluminiu.
Eu eram curios cat costa alea din tabla.
luxxxian
QUOTE(JohnyBe @ 3 Nov 2004, 15:13)
Pai 86EUR este una din aluminiu.
Eu eram curios cat costa alea din tabla.
*



86 EUR costa una de aluminiu.
Si ramai cu alea de tabla! laugh.gif
MoneyTalks
QUOTE(JohnyBe @ 3 Nov 2004, 11:07)
Iarna cand schimbi cauciucurile trebuie sa echilibrezi rotile, primavara cand le pui inapoi pe alea de vara la fel. daca ai cauciucuri puse pe jenti nu mai este nevoie, poti face tu schimbarea acasa si nu te costa nimic.


Echilibrarea tot trebuie sa o faci, chiar daca ai genti separate. De la mers se dezechilibreaza rotile. Daca esti curios, mergi la un astfel de service si sa iti verifice echilibrarea la o singura roata, atunci cind schimbi rotile de iarna cu vara sau invers.
JohnyBe
MoneyTalks:
Da, ai dreptate ... dar nu se dezechilibreaza asa repede. Si mai ales alea de iarna.

Totusi, stie cineva cat costa jantele alea de tabla?
Eu sunt pur si simplu curios! Nu este relevant daca raman cu ele sau nu, ci cat costa! Ie chiar asa de greu de inteles?

luxxxian - chiar nu trebuie sa repeti ceva scris mai sus ca stiu sa citesc. Si daca vrei sa stii chiar am de gand sa raman cu tablele ca sa pun cauciucuri de iarna pe ele.
luxxxian
scuze pentru repetare, mi s-a parut amuzanta replica pe care ai primit-o 017.gif
in plus, s-ar fi putut sa nici nu te fi gandit la faptul ca ramai cu gentile de tabla.. radmasa.gif
mimunku
Salutari,
Vreau sa-mi cumpar un set de jante de aliaj pentru Laureat-ul meu (jantele de pe Ambition). Stie cineva cat costa si unde se pot cumpara? Daca imi fac Casco mi le asigura si pe ele chiar daca nu sunt pe factura masinii?
Ce ziceti se merita? Sau pot gasi in banii astia ceva mai meserias ?
tazzz
vezi ca alea de pe Ambition sunt la 86 euro pret de catalog per bucata pe la dealerii dacia...du-te si intreaba-i pe aia...io vreau sa le cumpar din-ainte sa vina masina si sa mi le monteze pana o iau de-acolo...
JohnyBe
QUOTE(mimunku @ 8 Nov 2004, 11:23)
Daca imi fac Casco mi le asigura si pe ele chiar daca nu sunt pe factura masinii?
*


Pai CASCO este un procent din valoarea masini.
De exemplu in cazul meu, asigurarea CASCO la ASIROM a fost 3.9% din valoarea masinii. Reducere de la 4.5% la 3.9% deoarece am facut creditul de la Raiffeisen). Ei mi-au zis ca daca schimb ceva la masina (deci creste valoarea) trebuie mers si facuta o anexa la contract sau refacut contractu, nu mai stiu sigur.
dode
In targ la Vitan La piese auto jenti de Logan Ambition 8.000.000 leuti. Pe mine ma coafeaza si o sa-mi iau daca mai apuc smile.gif)
JohnyBe
8 mil 4 bucati sau 2 ?
VeNoM386
Cat costa jente normale de logan ? As vrea sa-mi iau cauciucuri de iarna si genti.
saruman
Da' de alea pt Renault Logan, care mie-mi plac mult mai mult, unde se gasesc?
mimunku
QUOTE(saruman @ 28 Nov 2004, 12:55)
Da' de alea pt Renault Logan, care mie-mi plac mult mai mult, unde se gasesc?
*



in Rusia si Iran smile.gif
saruman
Ca mult ti-a luat! Am gasit deja, au toti dealerii Renault, se monteaza si pe alte carute de-ale lor. Dublu.
dode
In targ la Vitan 7000000 4 bucati si 12000000 ceva mai deosebit 4 bucati
tazzz
dode: deci sa inteleg ca la 7 milioane sunt alea de aliaj care vin pe ambition-uri si la 12 milioane is unele mai breze ca alea de pe ambition-uri? cum arata? poti sa dai exemple mai concrete?

DjurdjaK
asa ceva vreau sa imi iau..si acum nu stiu daca exista vreun adaptor de la 4 prezoane la 5 prezoane...daca exista mai mult ca sigur imi iau jantele din avatar
oz superleggera wrc 115 euro bucata
oz superleggera 120 euro bucata
osirus
QUOTE(dode @ 5 Feb 2005, 12:25)
In targ la Vitan 7000000 4 bucati si 12000000 ceva mai deosebit 4 bucati
*


Le-am vazut si eu dar sunt 12700000 si sunt un pic mai dese spitele,dar nu i-mi plac..............
tazzz
pe mine tot nu m-ati lamurit!...

alea de 7 milioane sunt cele de Ambition si alea de 12,7 milioae sunt alea gen Renault Logan(pentru Rusia si Iran) ?
osirus
QUOTE(tazzz @ 6 Feb 2005, 13:29)
pe mine tot nu m-ati lamurit!...

alea de 7 milioane sunt cele de Ambition si alea de 12,7 milioae sunt alea gen Renault Logan(pentru Rusia si Iran) ?
*


Alea de 7,da!Celelalte,nu!Sunt alt tip,nu de renault ci universale dar nu mai stiu ce firma!
babauu
Pai hai ca poate va ajut eu cu ceva...
Am Logan Ambition de 1 sapt shi vreau sa-mi vand jentile cu tot cu cauciucuri. Daca in magazin sunt cu 86 de Euro bucata, yo le dau cu 100 bucata cu tot cu pneuri! Pentru comenzi... mos_craciun_16@yahoo.com
Alecs_TGA
LOOOL
cam mult in vitan sunt 7 mil toate gentile NOI
7mil=200E
200E=4 cauciucuri mai bune decat MONTANA!!
parerea mea!!
tazzz
sunt bune alea de logan din vitan?...
adica nu-s ovale sau cevA?

ca ma infing la o calatorie pana la bucuresti...mi-ati imbunatatit ziua smile.gif) yupiiiiiiiiii
tazzz
haide-ti bããã...ziceti-mi si mie daca-s bune de ceva alea din vitan sau daca is ovale...

is "cazute din camion" sau facute la vro turnatorie clandestina?...scrie Dacia pe ele sau Daica(ori variatiuni pe aceeasi tema smile.gif )?
Marius
Nu mai pune botu la toate aberatiile. mad.gif
In targ la Vitan cele mai ieftine JANTE (NU GENTI) sunt alea turcesti. Si aste au pretul in functie de dimensiune. Cele pe 13' sunt cele mai iefine; undeva pe la 10 mil. lei. Pe 14" sunt vreo 11 mil. lei. Pe 15" nu stiu ca nu m-a interesat. Preturile astea erau acum doua luni.
Lucian123
Ma duc eu mai incolo si ma uit. Am drum prin zona si ma opresc sa vad.
Dar in nici un caz nu are cum sa fie 7.000.000 / 4 bucati.
Poate pentru doua.
Lucian123
QUOTE(tazzz @ 9 Feb 2005, 23:11)
sunt bune alea de logan din vitan?...
adica nu-s ovale sau cevA?

ca ma infing la o calatorie pana la bucuresti...mi-ati imbunatatit ziua smile.gif) yupiiiiiiiiii
*




Poti sa vii in Bucuresti sa le cumperi, pentru ca atat costa. 7.000.000 patru bucati.
Cehe, adica la fel cu alea cu care vine masina din fabrica.
Se vand cu factura si garantie.
Acum am fost de am intrebat.
bassfreak
Confirm ceea ce spune Lucian123.
Am fost acum 2 zile in targul Vitan si sunt 7milioane/setul de 4 jante
osirus
QUOTE(osirus @ 6 Feb 2005, 13:35)
Alea de 7,da!Celelalte,nu!Sunt alt tip,nu de renault ci universale dar nu mai stiu ce firma!
*


Pai da ce ma?Va minteam eu?Nu am zis ca alea originale sunt 7 meleoane?
tazzz
care ma ajuta si pe mine? smile.gif sa ma ia in primire de la gara...sa ma duca o tura pana in Vitan si sa ma aduca inapoi? 04.gif

ofer recompensa wub.gif

valuri.gif
Lucian123
QUOTE(tazzz @ 12 Feb 2005, 05:09)
care ma ajuta si pe mine? smile.gif sa ma ia in primire de la gara...sa ma duca o tura pana in Vitan si sa ma aduca inapoi? 04.gif

ofer recompensa  wub.gif

valuri.gif
*




Te ajut eu. Daca ma anunti macar cu o zi inainte. Si nu am nevoie de recompensa.
Manuel
Tazzz, uite ce-am gasit in Iasi: http://www.pneuservice.ro/sanremo.html. Alea pe 15" sunt 111 EUR/bucata cu tot cu TVA. Nu prea se compara cu cele de pe Ambition, nu?
Sony
Manuel, jantele pe care ni le arati tu sunt cu prindere in 5 suruburi. Logan are prinderea in 4 puncte.
Manuel
Poza e cu caracter informativ. Sunt si in patru prezoane.
Manuel
Tocmai am sunat la Pneu service si mi-au zis ca in 24 de ore aduc pe 15 in 4 prezoane la pretul de 78 euro fara TVA. Deci mai ieftine decat e trecut pe site.
tazzz
da firma asta Alessio cum e?...ce calitate au jantele?...ca am mai vazut pe masini dar nu stiu cat de bune sunt rolleyes.gif si e 93 de euroi una(incluzand TVA-ul)

eu tot am pata pe astea de Ambition si as vrea sa trag o tura la Bucuresti...

user posted image
Manuel
La 7 milioane setul... sunt foarte convenabile numai ca mie nu-mi plac. Parca nu e nici o diferenta intre o janta dintr-asta si una de tabla cu capac.
Pentru info despre Alessio: www.alessio.ro
Alecs_TGA
La 7 milioane e SUPER BUN pretul!!
o sa ma risc si eu !!! dar momentan nu am bani! poate pana fac rost de bani apar si alea de pe loganul care se vinde pe afara, parca sunt un pic mai dragute biggrin.gif
Logan_Galben
incercati si pe la metro ca am vazut si pe acolo la preturi destul de bune....mai marfa ca cele de pe ambition...dar gusturile nu se discuta wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.