Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: mici retusuri de exterior vopsea
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
valentin_carlan
salut!
scuze ca mai deschid si eu alt topic, dar postez si eu neplacerea sperand ca voi primi ceva sfaturi de mare folos avand in vedere ca ceea ce posed pana acum este foarte multa vointa si dorinta ca si dacia mea sa arate bine!

masinutza mea luata vara trecuta cu hibele din poze care dupa ce au trecut prin frig, ploi si putina zapada de asta iarna, au inceput sa prinda contur din ce in ce mai mult si ma gandesc ca ar trebui sa le opresc cumva. e chestie doar de aspect si imi e si putin frica sa nu se adanceasca si sa ajunga rugina la tabla(mai ales deasupra lunetei unde e mai serioasa treaba)
intrebari:
1)se pot face aceste rectificari de mine sau trebuie sa vizitez un tinichiger?
2)avand in vedere ca sunt destul de mici hibele, sa iau un spray de vopsea care aduce cel mai mult cu vopseau masinii sau sa incerc la centre de vopsea pe comanda?
3)care este procedura la centrele de vopsea pe comanda? le iese treaba bine, merita banii?
4)cam ce cantitate de vopsea credeti ca o sa am nevoie?
5)ce hartie abraziva se foloseste?pt indepartare rugina si pregatire vopsire, valori?
6)cum sa evit eventuale pete(gen dalmatian provenite din diferenta de culoare) trebuie vopsita toata piesa( de exemplu partea deasupra calorifer,toata portiunea deasupra lunetei, tot portbagajul) sau se poate, controland cantitatea de vopsea aplicata sa fac trecerea treptat
[attachmentid=55245]
[attachmentid=55246]
[attachmentid=55247]
[attachmentid=55248]
pe langa acestea mai sunt cateva locuri unde este sarita vopseaua cred ca nu a prins bine de la o vopsire precedenta, din loc in loc deasupra aripii stanga pe toata lungimea ei si ceva pe usa dreapta fata.
cam atat deocamdata. daca ma hotarasc sa ma apuc, mai revin cu intrebari.
multumesc anticipat!
unikat45
si eu vrea sa aflu treburile astea...
thedragon
pentru bubele alea iti iei un flacon de vopsea! cand te duci la magazin persoana de acolo are o paleta de culori ! iti da femeia paleta si u acauti culoarea masinii tale! si de hartie abraziva iti da femeia/domnu ! asa am facut si eu ! iam cerut si mi sa dat si am rezolvat problema sa fie potrivita ! nici prea aspra nici prea neteda tongue.gif (la hartie nu ma prea pricep blush.gif )
valentin_carlan
ok! multumesc de raspuns thedragon!
intrebarea acum: pana cand frec cu smilgeru pe suprafetele unde a prins si putin rugina?(ideea e ca nu prea as vrea sa ajung la tabla, desi banuiesc ca e inevitabil)
daca ajung totusi la tabla trebuie dau si un strat de grund?
thedragon
pai ar trebui sa freci pana la tabla! ar fi recomandat grund dar totusi este dacie biggrin.gif ! freci pana la tabla sau pana cand dispare vopseaua `obosita` daca este si rugina freci PANA dispare si rugina, daca este nevoie pui si oleaca de chit ! daca nu necesita chit cumpara grund aplici grundu apoi dai cu vopsea !! Spor la munca tongue.gif
valentin_carlan
asa o sa fac! 053.gif
acum sper sa nimeresc vopsea de culoarea actuala rugaciune.gif
maryus_83
Ca sa nu mai deschid alt topic... Cat trebuie sa las o masina cu aripa fata proaspat vopsita inainte de a merge la spalatorie?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.