Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Are cineva pe forum DSN culoare Neagra?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Piese auto - Dacia SuperNova
pandispan
Supernova mea e NEGRU METALIZAT, o culoare f rara din pacate, dar de fabrica (nu a fost revopsita).

Exista cineva pe aici care mai are la fel? eu unul nu am vazut in Bucuresti decat inca 2 de culoarea asta.

M-ar intresa sa ma ajute cu codul culorii, eu pe situl policolor nu am gasit ceva asemanator, am citit Topic-ul http://www.daciaclub.ro/Vopsea-Verde-Infinit-t74635.html, dar nu am gasit placuta aia pe portiera ce identifica codul vopselei.

Imi trebuie codul ptr o vopsire aripa fata, nu as vrea sa se vada diferente de culoare. Daca avezti si o sugestie de un Service cu vopsitorie buna (sa iasa aceeasi nuanta cu restul caroseriei), v-as fi recunoscator.
Marius81
Cauta codul pe interiorul usii de la portbagaj langa stopul din partea dreapta. Ar trebui sa fie scris codul acolo cu vopsea de culoare deschisa.
pandispan
Intr-adevar, am gasit pe spatele portbahajului codul : " 91001 ".

Din pacate l-am cautat pe net degeaba, vad ca nu figureaza pe nicaieri. Ramane sa vad ce zic aia de la vopsitorie, daca nu o gasesc prefer sa nu fac aripa ci doar sa o indrept, chituiesc si dat cu un creion din ala cu ceara neagra in locul lovit, desi aia de la asigurari mi-au dat "inlocuire aripa" si nu "reparare".

Nu vreau sa fie in alta culoare decat masina.

Mersi hadessutzu ptr sfat.
Marius81
Sfatul meu e sa o schimbi , sa nu umbli cu ea chituita si data cu creion ca o sa se vada mai urat. Daca e vopseaua originala nu ar trebui sa ai probleme cu nuanta de vopsea. Mergi totusi sa o repari intr-un service al oricarui dealer Dacia daca este pe lista celor de la asigurari.
mariuscha
Am patit de m-a agatat unul, si de la asigurari mi-a dat inlocuire a aripii. Am inlocuit-o la un service bun, nu Dacia, dar a iesit o treaba tare buna si nu se vedea diferenta de nuanta. (negru abanos pe DSN din 2001) Mie mi s-a recomandat respectivul service avand cuptor bun. ph34r.gif
Succes !
nazzy
a mea este tot neagra,am vopsit toata partea dreapta (accident sad.gif ),mi-au facut baietii vopseaua perfect dar diferenta sa vazut circa un an,deci indiferent daca gasesti codul la vopsea oricum se va vedea o perioada lunga diferenta intre nou si vechi.
tatabobu
Masina este suficient de veche, asa ca tu pe ea acum ai o nuanta ceva mai deschisa fata de cea pe care o cauti. Daca vei lua vopsea dupa cod o sa se cunoasca (aripa vopsita va fi mai inchisa). Daca in schimb gasesti un vanzator de vopsea cu laborator bun, care sa-ti prepare vopseaua dupa o mostra luata de pe aripa lovita, iti iese la fel ca restul masinii.
pandispan
Multumesc mult nazzy si tatabobu.

Am fost plecat mult vara asta cu ea si nu am ajuns la service sa mai inlocuiesc aripa. Si sincer sa fiu, nici nu prea mai imi vine, julitura e mica. O sa ma mai gandesc, mai ales dupa ce a zis nazzy.
Jack Daniel's
Padispan, pune poze cu SupeRNova ta ca sunt curios cum arata, rar vezi DSN culoare neagra.
madendre
haionul(sau capota de la portbagaj cum vreti sa ziceti)a fost revopsit dupa un mic accident cu garajul.nici dupa 1 an nu se vede diferenta de nuanta cei drept tipul avea gramada de mostre si a iesit ceva de calitate.aripile din fata au fost schimbate ca au ruginit si codul a fost luat de pe masina asa ca cand bate soarele sau te uiti de aproape se vede o diferenta dar decat rugina e mai bine.asa ca daca se pricepe omul va iesi ceva frumos daca nu dupa ceti vopseste aripa restul masini sa dai cu o ceara si o sa iasa diferenta de nuanta.
Jack Daniel's
Paaaadisspaaaaan ! Pune cateva poze cu SupeRNova neagra ! smile.gif
pandispan
I-am dat niste carpe si am facut rost de un aparat foto, asta ar fi culoarea neagra pe dsn. Eu unul am mai vazut inca 2,3 in buc.
Jack Daniel's
smile.gif Intr-adevar e un gri foarte inchis, frumoasa masina.
dispeceru
e gri pe naiba !
se vede clar ca e negru abanos !
rhunder
arata mai bine cand avea si sigla pe fata, dar se pare ca devenit valoroasa de mi-au saltat-o baietii.
magelan_explorer
are cineva sn negru mat ? incercati,o sa fiti remarcati imediat,e ceva aproape unic.am vazut cateva masini (toyota ,opel) negru mat si arata formidabil !
TR-04-SWM ionutz
RHUNDER masina aceea a fost revopsita.am dreptate? si daca vrei sa faci masina negru mat mai bn o Colantare cu carbon 3D ;)si iese super bine
cosmin_2300
Ultimul post aici a fost acum .... 4 ani! mellow.gif
robert1991
radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.