Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum e la Baile Herculane ?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
dragoselu
Stie cineva cum e pe la Baile Herculane? Sunt bai termale, stiu eu, unde poti sa te scalzi, dar fara sa platesti ? Daca nu, cam ce preturi au la bai? Va intreb caci as vrea sa fac un sejur pe acolo. Campinguri sunt? Ce taxe percep ? Ce merita a fi vazut prin imprejurimi? Sunt constient ca sunt informatii si pe Internet destule, dar vreau sa aflu informatii mai din "popor", fara a fi "fardate" de oamenii turismului.

Multumesc,

D.
cmandrei
Uite aici cate ceva http://www.reno.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=22961 (si mai sunt daca mai cauti). smile.gif
s_j_teo
Este o statiune foarte frumoasa aici gasesti cel mai ionizat aer din tara,este un strand termeal sunt bai totul este contra cost dar nu au preturi exorbitante.Poti vizita Orsova,Portile de Fier si poti merge pe clisura dunarii pana la cazane este super.Exista si camping vara este super full.Nu ai cum sa te plictisesti acolo!
dragoselu
Cam ce preturi de intrare la stranduri ar putea avea? Va intreb aceasta deoarece trebuie sa pun pe hartie toate cheltuielile, in iulie imi propon sa fac turul Romaniei.
Mersi de informatii.

D.
s_j_teo
Chestia asta nu o stiu,eu am fost doar pe malul Cernei la iesirea din Herculane spre Baia de Arama peisajul este superb si se gasesc locuri de scaldat si facut plaja gratis nu pe bani.
florinkx
cel mai tare strand din Baile Herculane este " 7 Izvoare:- strand cu apa termala , foarte curata apa ( se schimba non-stop- pe o parte intra si pe alta iese apa). Acum 2 ani era 30. 000 Lei vechi parca. Mai este un strand in spatele la hotel Dacia care are 2 bazine: unul cu apa termala ( dar sulfuroasa- miroase destul de rau) si inca un bazin cu apa normala.
dragoselu
Mersi frumos, Florine de aceste informatii... Cand merg la drum, intotdeauna anticipez ce plati trebuie sa fac... Nu ar putea si oamenii din turism de la noi sa puna pe site-urile lor niste preturi: ex. INTRARE STRAND 7 IZVOARE = 3 LEI/ADULT, 1 LEU/COPII si asa mai departe... Eu nu sunt adeptul turismului in care esti "muls" de banuti pe fleacuri, sucuri, briz-biz-uri, porcarii, zambete false, fetite cu fustite scurte care te servesc cu specialitati si iti zambesc, dar iti iau banii etc.

Am avut un conflict de proportii cu o agentie de turism acum 3 ani la care am apelat pentru o excursie la Humulesti si la Manastiri. Eu in prealabil i-am intrebat: Mai nene asta e pretul excursiei ? DA. Si m-am trezit cu 10 copilasi mai necajiti ca nu puteau vizita bojdeuca lui Ion Creanga, casa memoriala Calistrat Hogas si au ramas deceptionati...

Oare nu puteau sa spuna preturile anticipat spre a face o excursie reusita ?

Cu bine,

Dragoselu
c_brati
in afara de 7 izv mai exista niste bazine de cca 2/2m , cu apa sulfuroasa f fierbinte >40gr c, unde se face baie si iarna si sunt gratis
kenuryos
Salutare fratilor!

Am gasit un site superrrr pe net, sper sa va foloseasca la calatorii prin tara si nu numai: www.flashearth.com , imaginea intregii lumi in detaliu vazute de sus!
sper sa va placa!!
OAP
Ceea ce s-a spus pe aici e adevarat dar o sa fi un pic dezamagit de paragina in care se afla statiunea. Oricum peisajul e mirific, daca faci abstractie de degradarea cladirilor vechi sad.gif
tonicelli
O informatie !
Acum se poate circula si pe drumul Petrosani-Vulcan-Lupeni-Uricani-Campul lui Neag-Herculane cu o masina "normala", adica orice berlina/break poate merge fara probleme smile.gif
shockk
Va rog frumos spunetimi si mie cum este drumul dintre Targu Jiu-Herculane in momenul de fata [2011] tongue.gif Multumesc ! biggrin.gif
ipiq
shokk: incearca aici: http://www.reno.ro/Starea-Drumurilor-f80.html

apropo: a mai fost cineva la herculane recent? se poate ajunge cu masina la strandul 7 izvoare? a mai ramas ceva din statiune sau s-a daramat de tot? smile.gif
adi_ar
Sezi bland ca arzi gazu' degeaba!
ipiq
Mersi vecine! Ma asteptam la raspunsul asta... radmasa.gif
Apropo... am auzit ca s-a deschis un strand nou in Arad (pe centura colt cu drumul Iratosului, langa BAT). Ai fost / ai auzit ceva?
argon
Nu va deranjati sa mergeti, am fost si eu dupa mult timp si mi-a parut rau.
adi_ar
N-am auzit de strandul asta dar e bine sa mai fie unul! Sper sa nu fie Bidi2.
In ultima vreme prefer Ghiorocul. De deversat in el nu stu sa se deverseze (ca in Mures) iar daca or mai fi si ceva mizerii, este volumul suficient de mare. Deocamdata mi se pare cea mai curata apa si pot inota in voie.
ipiq
adi_ar: up.gif
printre putinele locuri unde poti inota linistit
cielo99
Sa nu mai deschid un topic nou, despre Moneasa stie cineva ceva?Ma intereseaza daca sunt bazine pentru copii, locuri cu umbra, de preferinta zone cu copaci, si daca se merita sa fac 250 de Km pana acolo cu familia?
adi_ar
Sunt si bazine pentru copii si multa verdeata si umbra si locuri de plimbare si un mic lac pentru plimbare cu barca, diverse tarabe.
Pentru un week end cu copilul este ok!
cielo99
Multam.O sa fie o saptamana cu nevasta si copilul, ma interesa in mod special umbra in strand ca nu pot tine toata ziua copilul in soare.
adi_ar
In strand nu as spune ca este prea multa umbra, sau este ocupat ... sau, cine stie! Oricum, umbra este dar iti recomand sa-ti cumperi un cort de plaja ori o umbrela "maxi" pentru copil.
Eu purtam mereu una de 3 m in portbagaj. Cumperi sau confectionezi un suport cu tarus (pamantul este cam tare) si ai umbra unde vrei.
tribunul
QUOTE(cielo99 @ 26 Jun 2011, 07:19)
Multam.O sa fie o saptamana cu nevasta si copilul, ma interesa in mod special umbra in strand ca nu pot tine toata ziua copilul in soare.
*


Tu ai de gand sa mananci, sa te speli, sa dormi in strand?
cielo99
O sa stau de pe la ora 11 la 18. Daca tu consideri ca un copil de 2 ani poate sta mai mult de o jumatate de ora fara intrerupere la soare eu consider ca nu, si nu cred ca e o solutie sa ies din jumatate in jumatate de ora din strand.Copilul va sta in soare strict pe perioada cat este la balaceala in rest la umbra.Mi se pare mai sanatos pentru el asa.
O sa mancam in strand pentru ca de obicei sunt terase unde poti manca o ciorba si un felul 2.De dormit o sa caut acolo cazare aproape de strand.
brvictors
Daca tu consideri ca intervalul 11-18 e "mai sanatos pentru el"...
cielo99
Atata timp cat marea majoritate a timpului sta la umbra e ok.Asta e motivul pentru care ma interesa sa fie umbra in strand.Balaceli scurte urmate de perioade mai lungi de stat la umbra.Altfel ajungem sa nu facem baie ca perioada sigura e dupa ora inchiderii.
brvictors
Chiar daca gasesti umbra, intervalul nu e ok pentru un copil de 2 ani. E fix intervalul in care n-ar trebui sa-l expui. Plus ca nu-mi imaginez un copil de 2 ani sa stea atitea ore intr-un punct fix in care e umbra, tot va alerga de colo-colo prin soare. E doar parerea mea, fiecare face cum crede ca e mai bine.
ipiq
QUOTE(cielo99 @ 26 Jun 2011, 06:19)
Multam.O sa fie o saptamana cu nevasta si copilul,...
*



Ai sanse mari sa te plictisesti o saptamana... Eu unul o saptamana ma plictisesc si la mare, d-apai la un strand...
adi_ar
Va intindeti degeaba la galceava! smile.gif
In primul rand ca Moneasa este o statiune submontana, deci nu este canicula chiar atat de apriga. Dupa 18 nici nu mai prea ai ce cauta cu un copil de 2 ani la plaja. Asemenea inainte de 10-11.
Apoi, nici prea "stiintific" nu trebuie planificat timpul copilului. Sunt si ei diferiti, de la caz la caz mai activi sau mai putin activi si apoi, daca au un patut/saltea/paturica cu mirosul cunoscut, trag cate un somn de"refacere" in aer liber de n-ai treaba.
In acest sens, v-as recomanda o plasa-clopot pentru insecte (am vazut ceva oferta la Selgros). Sunt excelente.

In privinta unei saptamani intregi, poate ca ipiq sa aiba ceva dreptate - posibil sa va plictisiti.
cielo99
Om vedea daca ne plictisim ne deplasam in alta parte.Initial am vrut sa mergem la Felix dar deja am fost de prea multe ori si cautam alt loc.La mare e exclus pana nu implinesc toti copii macar 3 ani.Acum merg doar cu fetita ca e mai mare si are 2ani jumate.
andurs
De ce e exclus cu copii sub 3 ani la mare?
Eu i-am dus la mare pana sa implineasca 1 an. Fiica-mea avea chiar 7 luni anul trecut cand am fost la bulgari.

p.s. scuze de off-topic
cielo99
Di cauza drumului de peste 700 de Km.Una e sa tin copilul 3-4 ore in masina si alta e sa-l tin 12 ore mai ales ca vor vi 3 copii in spate si nu pot sa fac pat sa incapa toti sa doarma chiar daca merg noaptea.Oricum si la 230 de km cat am acum de facut trebuie sa fac 3-4 pauze sa mai miste copilul.
andurs
Aha, era vorba de distanta. Ai mei sunt obisnuiti cu drumurile lungi. Am mers si peste 1000 km, cu pauze la 3-400 km. Stau in scaunele lor, cu centurile puse, eventual dorm, mai ales noaptea. Am mers noaptea si cate 5-600km fara pauza si fara ca ei sa se trezeasca. Cred ca sunt mai norocos decat altii biggrin.gif (la capitolul asta)
ursul-alb
Si eu sunt la fel de norocos. In cea mai mare parte a drumurilor smile.gif
Al meu ala mic avea 10 luni iar ala mare 4 ani cand a trecut cu bacul la bulgari smile.gif

Ce sa-i faci, moldovenii la bulgari, banatenii la croati...

PS: neaparat noaptea la drum cu copii!!
drrond
Subscriu si eu! Ale mele merg de 4 ani in fiecare vara, cu un Logan, ce-i drept cu aer conditionat. Plus in iarna la schi in Austria. Recordul: 1100 km. Acum au 9 si 6 1/2 ani, si ne pregatim de Portugalia. Un sfat in plus urmat de noi cu strictete: pauze la 2 - 2 1/2 h, cate 15-30 min. Nu e chiar imposibil.

ipiq
imposibil nu e, dar pe principiul asta faci vreo 5 zile pana in portugalia doar dus biggrin.gif
vezi ca mai nou este zbor direct bucuresti - lisabona. calculeaza-te bine sa vezi poate iesi mai ieftin cu avionul...

sunt peste 7000 de km dus - intors pana in PT. la intoarcere ai sa-ti rogi moartea, crede-ma!

vezi ca este topic separat cu portugalia...
drrond
Am vazut topicul, aici voiam doar sa dau un sfat incurajator in legatura cu mersul cu copiii. In ceea ce priveste ...incurajarile, concediul e deja programat in cele mai mici detalii, deci nu mai am cum sa dau inapoi. rugaciune.gif Sper sa nu fie asa de rau, voi veni cu info si povesti in topicul respectiv. Dar mai e asa de muuuult pana plecam.... crazys4.gif Noroc ca nu e prea cald afara... victorie.gif
tribunul
QUOTE(adi_ar @ 26 Jun 2011, 18:56)
Apoi, nici prea "stiintific" nu trebuie planificat timpul copilului.
*


La gradinita ii cam planifica timpul.
cielo99
Cu unul m-am dus si eu fara probleme dar cu 2 de 10 luni si unul de2 ani jumate mai greu ca trebuie sa si alergi 2 oameni dupa 3 copii cand faci pauze.Si mai sunt si 3 copii fiecare cu nevoile lui si nu au toti nevoile deodata blink.gif
rue
NIVELUL RADIATIILOR DUPA ORASE
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.