Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: fluierat sau "scartait" suparator ?!!!
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
JCV
De cateva zile aud in mod regulat (pentru ca gropile din sosele sunt omniprezente) un fluierat (mie asa mi se pare) in partea din spate.

Am coborat si am inceput sa apas pe portbagaj si am observat ca in spate dreapta se aude "fluieratura". Problema este ieri am schimbat pozitia masinii si cand m-am lasat pe ea nu mai "fluiera", dar in mers aceeasi poveste.

Precizez ca nu este unul din zgomotele omniprezente in partea din spate a masinii. Peste cateva zile o sa fac revizia de 10k si cred ca o sa-i enervez un pic pe mecanici pt ca am multe "chichitze" de reclamat. icon_twisted.gif

DSN Confort iunie 2002.
Anonymous
Daca in momentul cand te apesi pe masina (sau iei o groapa smile.gif ) se aude in dreapta-spate acel zgomot si daca miroase a benzina (asta numai afara, ci nu in masina), atunci e clar: este renumitul "muget de vaca" (zgomotul facut de o supapa care evacueaza din rezervor vaporii de benzina excedentari...). Nu te impacienta, "asa face toate"! smile.gif
AlexV
asa face toate masinile, doar ca la dsn e montata cumva de vibreaza caroseria. eu am ascultat la cielo cu mare atentie si se aude, dar nu intra nimic in vibratie.
bakunin9
Si eu am exact aceleasi simptome. Si tot pe drepata ! smile.gif

Numai ca mie mi se pare ca simt si niste miros de benzina in masina. Asta ce-o mai fi?
sstanescu
Cautati pe forum despre "mugetul de vaca". E supapa de supra-presiune de la rezervor. Dupa ce face zgomotul in dreapta spate, prin-prejur miroase a benzina (normal doar, se evacueaza vaporii).



Porblema o sa se accentueze cu venirea caldurii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.