Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: GPS... de care?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > PDA / GPS
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
Alydor
M-am decis sa imi achizitionez si eu un GPS. Problema care se ridica este ce model? As vrea ceva pana in 1000 RON. Am vazut Allview prin metro/selgros la un pret acceptabil, insa nu stiu care sunt performantele. Oricum ce imi recomandati voi pe baza a ceea ce aveti? Daca stiti si un magazin de unde sa il pot achizitiona On-line sau un magazin din Bucuresti sau Brasov, cu atat mai bine. Ma intereseaza un model care sa aiba memorie cat mai mare, display de minim 3.5", daca se poate si bluetooth, procesorul sa fie cat mai rapid si capacitatea de extindere a memoriei. Stiu ca sunt ceva modele care suporta pe langa cardul cu harta inca un card.
Astept sugestii...

Suma respectelor, Alydor.
Fuzz
Preturi la magazine on-line bune gasesti la www.emag.ro , www.pc-garage.ro , www.cel.ro . Sunt niste modele Mio bunicele la banii aia, si daca mai vrei sa plusezi poti lua un Fujitsu Siemens N560 care este foarte bun, vezi ca mai sunt niste threaduri referitoare la asta. Spor la cautari.
adister
In bugetul tau se incadreaza perfect un Asus 632. Excelent atat pentru navigatie cat si pentru aplicatii. Bafta la alegere smile.gif
Alydor
am gasit allview la un pret acceptabil
uite cam ce stie:

[attachmentid=56287]

eu zic ca se merita la 500 de ron...Voi ce ziceti?

Suma respectelor, Alydor
claus
cauta un produs pe care sa poata rula iGo .. eventual un mio.. da si tu cu ochiul pe aici

si.. ca fapt divers.. de unde si pana unde expresia penibila "se merita" ??? sad.gif o tot vad in ultimul timp..
Alydor
din faptul ca raportul calitate pret e foarte bun??? duh...

Suma respectelor, Alydor
GoGu
Alydor, se referea la expresia "se merita" care e incorecta, nu la aparat. Duh! tongue.gif

referitor la GPS, ce ai vazut tu (allview) habar n-am ce soft si ce harti are, dar oricum nu pare a avea vreo clona iGo si e posibil sa ai o acoperire de rahat pt. RO si posibilitatea aproape nula de upgrade.

Ia-ti un PDA cu GPS (de ex. Mio P350 care a ajuns pe la 750 ron, a iesit f. bine in teste in ciuda antenei mici) si iGo (cu ce zona te intereseaza)cu sau fara licenta tongue.gif si dupa aia ai si posibilitate de update, de schimbare a softului daca apare ceva mai bun si tot asa.

Sinergia respectelor smile.gif
danionut
La Altex gasesti Gps care se incadreaza in 1000ron,un mioc250(poti sa-i pui si un card de memorie)pt mai multe detalii uita-te pe www.altex.ro
Alydor
Dupa lungi cautari si documentari m-am hotarat.Azi astept un semn din partea dealerului de alview... Daca suporta iGo atunci il achizitionez. Daca nu, vreau sa aleg intre Mio C510 si Mio C520. M-ar tenta mai mult C520 pentru ca are ecranul mai mare decat 510 (4.3 inch fata de 3.5 inch)si are versiunea Microsoft Windows CE .Net 5.0 fata de Microsoft Windows CE .Net 4.2 Core version... Specificatiile tehnice sunt cam aceleasi: Procesor de 400Mhz, ROM 512MB, RAM 64MB, 20-channel SiRFStarIII chipset, Navigation Software: MioMap v3, MP3 Player, Photo Viewer, w/Eastern Europe map pre-installed. Ce nu stiu si nu m-am lamurit inca, este daca au doua sloturi de memorie sau doar unul... Pareri pro si contra unuia sau altuia?

Anybody help?

Suma respectelor, Alydor
eminescu0
Mio P550: bluetooth, wi-fi, WM6, 800-900-1000 lei.
dil
Eu iti recomand tot Mio P550. Am avut acelasi buget ca tine si acum sunt foarte multumit de el.
Alydor
mda... Pana la urma m-am decis asupra lui C520. A castigat pentru ecranul mare care il are, pentru procesorul si memoria care o detine, precum si pentru rezolutia ecranului 480 x 272 Pixels (WVGA). Maine il comand si va tin la curent cu noutatile.

Suma respectelor, Alydor
ady85btz
Ti l-ai luat pana la urma?Cum se comporta?Detalii....
Alydor
ieri mi-a sosit pachetzoiu si sunt foarte incantat de el. Se pare ca nu am gresit cand am ales ecranul mare.Vizibilitatea este foarte buna pe el, harta romaniei este din aprilie 07, si se comporta exemplar. Recalcularea traseului se face foarte repede, iti da solutii de ocolire... etc. Pe scurt sunt mai mult decat foarte multumit de el tongue.gif L-am cumparat prin comanda on-line de la o firma din Bucuresti pretul fiind de 1075 RON. Il recomand cu caldura.

Suma respectelor, Alydor.
ady85btz
aplauze.gif sa.l stapanesti sanatos.Vreau sa.mi iau si eu dar mai tre sa strang niste bani wub.gif .Zi.mi si mie cat tine bateria si daca are meniu si in Ro si cat ti.a dat garantie.Mersi.
Alydor
Garantie 2 ani, meniul este il limba romana...Vocea e a unu barbat dar am luat o voce de la un iGo si am schimbat-o cu cea a unei femei tongue.gif.Hartile sunt compatibile cu cele de pe iGo. Bateria tine cam 4-5 ore (cam atat am butonat la el pana a inceput sa zica ca e prea slaba) In rest numai de bine.

Suma respectelor, Alydor
ady85btz
are vocea sexy femeia aia?
vreau si eu bani pentru unu...care imi doneaza si mie??? plange.gif
C@talin
Ce faci ptr ei naughty.gif
ady85btz
QUOTE(C@talin @ 9 Jun 2007, 21:56)
Ce faci ptr ei  naughty.gif
*


o frectie cu menta laugh.gif
Alydor
pe picior de lemn de frasin?

Suma respectelor, Alydor
Ci_co
http://www.magazin-online.eu/mio-c520-pda-...ator-p7596.html ceva asemanator??? suna bine dar este scumpicel biggrin.gif

V-am salutat,
Ci_co
Amedeus
Pe femeie cica o cheama Ioana. radmasa.gif radmasa.gif

name="Ioana"
Alydor
QUOTE(Ci_co @ 13 Jun 2007, 10:42)
http://www.magazin-online.eu/mio-c520-pda-...ator-p7596.html ceva asemanator???  suna bine dar este scumpicel biggrin.gif

V-am salutat,
Ci_co
*


eu l-am luat de aici sptamana trecuta era 1073 RON. Saptamana asta vad ca a crescut pretul. Am sapat pe net la toate firmele care comercializeaza asa ceva si aici am gasit cel mai ok pret...

P.S. Daca moderatorii considera reclama rog sa editeze.

Suma respectelor, Alydor
Lostboy
si-a luat un prieten de-al meu un mio map cu 512 mb interna, fara card (dar cu slot liber), harti europa de est la 957 ron + un card sd de 2 gb la 50 ron
aparatul are bluetooth, merge super, a facut severin-timisoara si nu a avut probleme. singura chestie care-l deranjeaza este vocea masculina - marcel - care e cam moldovean: "urmatoaria la driapta"....
dar in rest e super......
Amedeus
cum am scris mai sus, merge sa pui "Ioana" de la iGO. smile.gif
eminescu0
Are un prieten un GPS al carui asistent se numeste Marcel si e moldovean smile.gif

Chiar asa, unde folositi voi GPS-ul ?
s_j_teo
Atunci cand mergi in alta localitate tara si trebuie sa ajungi la o anumita adresa.Eu am fost in Budapesta am avut cazarea asigurata din Romania si de la hotel am avut doar adresa cum crezi ca gaseam strada si hotelul?Tot intreband pe la fiecare colt?Ai ce face cu un GPS daca calatoresti si mergi tot timpul in locuri noi.In august am un circuit in Italia tot cu hoteluri rezervate din Romania si la care am doar adresa,deci va fi folosit din plin.Daca nu pleci niciunde pentru a merge de acasa pana la serviciu nu este necesar!
Amedeus
Daca iei un PDA o sa vezi ca ai ce face cu el.(multe alte chestii in afara de navigatie GPS) Daca ai luat un PNA o sa stea o mare perioada a anului in sertar smile.gif
adi_ar
Ba' sa-mi fie cu iertare, mie mi-e de mare folos si in Timisoara (unde m-am nascut)!
Cine naiba mai sta acum sa caute strazi prin cartea de telefoane si apoi sa caute numarul cu ochii holbati (si cu lanterna noaptea), eu nu ! Cine mai cara laptopu' dupa el pentru o amarata de documentatie ... si altele ... , eu nu ... ca am PDA cu GPS!

Offtopic: Amadeus, inca o data mutumesc, deocamdata n-am gasit "hibe"!
ady85btz
am vorbit cu taicamiu si s-ar putea sa ma sponsorizeze pana plecam la bulgari cu cascaval pentru un gps icon_mrgreen.gif .Momentan m-am oprit asupra lu C-520 de care are tovarasu Alydor tongue.gif .Raspunde-mi si mie la niste intrebari te rog:
1. Are toate tarile Europei sau doar Europa de Est?
2. Se pot pune si alte harti-fara cost?
3. Ce acoperire are in RO? Cate orase?
Am cautat pe net si am gasit aici detalii despre acoperire si mi se pare destul de mica sad.gif
4. Ce altceva stie sa faca in afara de gps-am citit ca te anunta de camere video,radare,etc?
5. Pot seta de exemplu adresa hotelului din BG si sa-mi calculeze toate traseele si eventual sa urmez unu pana ajung acolo?
Astept raspunsuri si nu foarte multe injuraturi tongue.gif .Danche pupi.gif imbratisare.gif
Alydor
1. Are doar europa de este care include si gretzia...
2.Inca nu am gasit modalitatea de a pune harti din vestu europei dar are major roads of europe...
3.in RO are acoperire de 62 , respectiv 47 % . Oricum deocamdata nu o sa gasesti nici unul care sa aiba acoperire de 100%...
4.IN afara de GPS stie enspe mii de POI si are radarele fixe de pe DN 1 plus inca multe altele, restaurante, benzinarii, locuri turistice... etc.
5.Da plus ca daca esti din Bucuresti de exemplu si vrei sa ajungi la bulgari prin craiova iti calculeaza automat traseul . Daca nu respecti ce zice el adica in loc sa o iei pe prima la stanga, tu mergi in alta directie, atunci iti recalculeaza traseul. Eu am gasit pe net diferite voci (adica pe a Ioanei ca pe Marcel il aveam plus inca alte multe harti. Deocamdata accepta doar suprascrierea hartilor pe care le cunoaste el. Sunt in continuare in cautarea unui mod de a-l zapaci in asa fel incat sa imi accepte si alte harti.

Suma respectelor,Alydor
ga!nusha
eu nu iti recomand sa il iei impreuna cu igo/miomap... softu se poate procura si separat!

pentru a baga alte harti in afara de ce ai tu, iti tre o licenta pentru hartile respective. nu poti sa folosesti licenta ta impreuna cu o licenta pentru restu hartilor. ori folosesti licenta ta originala, ori cauti pe net o licenta pentru toate hartile(inclusiv sua/canada/africa) daca te intereseaza...
mad_voly
Care imi raspunde si mie la o intrebare???
- spuneti-mi si mie va rog, daca este sa imi cumpar un GPS imi da si antena de gps sau se cumpara separat? scuzati daca vi se pare o intrebare prosteasca , dar chiar nu stiu...
drati71
Antenele GPS sunt incorporate in aparate. Daca nu esti multumit de receptie poti atasa si antena externa. (De obicei nu este nevoie)
borciparte
daca vorbim de navi, da, au in ele si antena GPS, daca vorbim de PDA-uri folosite pe post de navi atunci trebuie spus ca unele au antena GPS incorporata, altele nu.
Jack Daniel's
Iti spun eu ca sa fiu in ton cu titlul , NU SE MERITA ! Nu se merita din mai multe motive :
1. tot timpul vorbeste aia in masina ( Ioana ) si iti zice ce sa faci , eu fiind o fire independenta sunt deranjat si dau pe mute
2. daca am dat pe mute tot timpul trebuie sa ma uit ce "zice" harta si nu ma pot concentra la drum asa ca sting ecranul
3. fiind pe mute si cu ecranul stins imi dau seama ca ...ati ghicit ...NU SE MERITA !
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Si acum vorbind serios merita din plin , mai ales daca te duci des prin locuri necunoscute , cauti adrese si asa mai departe . Eu am colindat toata Europa cu un Mio si mai ca imi vine sa-i dau o bere doua . Am mers de parca eram la mine in cartier si cunosteam fiecare strada . MERITA ! smile.gif
ady85btz
QUOTE(Alydor @ 16 Jun 2007, 20:06)
3.in RO are acoperire de 62 , respectiv 47 % . Oricum deocamdata nu o sa gasesti nici unul care sa aiba acoperire de 100%...
*


In ce consta acoperirea asta mai exact? Vreau sa plec la TM, il pun sa-mi calculeze traseul si pe la jumate e posibil sa-l piarda,neavand acoperire totala??
Sau....ajung la BG-RUSE si de acolo ii pot spune sa ma duca la hotel? sau e posibilitatea sa piarda iar drumu neavand acoperire unsure.gif ???
laurian
Acoperire inseamna cat din drumuri si sosele, respectiv strazi din orase, contine harta. Cu fiecare noua versiune, se introduc noi detalii despre drumuri si puncte de interes, deci acoperirea creste, pe langa drumurile principale, adaugandu-se si drumuri judetene, comunale, etc.
ady85btz
asta am inteles.
intrebarea era daca la plecare imi setez o destinatie,este posibil ca pe parcurs sa nu mai ma poate duce acolo datorita faptului ca nu are toate strzile/drumurile,etc?
Jack Daniel's
Normal ca daca nu ai un drum pe harta nu te poate duce la el , dar tu daca faci de acasa traseul iti arata daca te poate duce sau nu .
ady85btz
hmm...mersi big
Jack Daniel's
Daca mai intrebari baga mare ! wink.gif
Amedeus
Daca intre punctul de plecare si destinatie nu are date va afisa : "Punctul de destinatie este izolat". Asta din momentul in care faci traseul (acasa). Deci nu se va intampla undeva pe drum sa-ti spuna ca nu te poate duce. Iti spune din start chestia asta. smile.gif
C@talin
El poate sa gandit ca face ca in nfs,zice aia turn back tongue.gif smile.gif
ady85btz
QUOTE(Amedeus @ 17 Jun 2007, 10:34)
Daca intre punctul de plecare si destinatie nu are date va afisa : "Punctul de destinatie este izolat". Asta din momentul in care faci traseul (acasa). Deci nu se va intampla undeva pe drum sa-ti spuna ca nu te poate duce. Iti spune din start chestia asta.  smile.gif
*


asta ma interesa sa stiu...mersi

QUOTE(C@talin @ 17 Jun 2007, 11:10)
El poate sa gandit ca face ca in nfs,zice aia turn back tongue.gif smile.gif
*


obraznicule tongue.gif nu m-am gandit la nfs,ci ca faptu ca ma pot rataci icon_mrgreen.gif ...se vorbea pe forum ca au fost cazuri in care s-au ratacit cu gpsu in BG tongue.gif
ga!nusha
pentru ca in bg nu era harta buna.... acu e buna si acolo...
ady85btz
Cine ma poate ajuta si pe mine cu manualul pt C-520 (nu conteaza formatul).Vreau sa-mi iau peste 2 saptamani si vreau sa ma familiarizez cu el tongue.gif
Amedeus
http://www.mio-tech.be/Manuals/C520/Device...e-Manual-EN.pdf
Din pacate nu au in romana. Dimensiunea 11 MB.

Si manualul pentru softul de pe el (MioMap v3.3) in romana.
http://www.mio-tech.be/Manuals/C520/MioMap...3.3_C520_RO.pdf
ady85btz
Cam intr-o saptamana vreau sa-mi iau GPS.La fel ca Alydor,si eu tot de 1000 lei dispun si tot la un C520 m-am oprit....momentan tongue.gif.Merita banii astia sau mai bine ma orientez spre un PDA cu GPS inclus?Nu prea ma pricep asa ca niste sfaturi de la posesori ar fi bine venite imbratisare.gif .Acum am niste nelamuriri...
1.Hartile se pot updata gratis sau trebuie sa-mi cumpar soft separat?
2.E adevarat ca MIO e no1? asa mi-a zis un posesor de MIO tongue.gif
3.Ce stie sa faca c520 fata de c250 (diferenta de 300lei intre ele)-in afara de memorie si display mai mare?Cei 300 lei diferenta intre cele 2 modele sunt justificati?(exemplificati daca se poate)
Repet: nu dati cu pietre in pianist ca nu ma pricep la asa ceva tongue.gif ,si vreau sfaturi de la voi,posesori si cunoscatori ai fenomenului GPS cool.gif .Mersi
Sony
Mi-am luat un Mio C510. Am vrut C520, dar nu mai aveau pe stoc si nu mai aveam chef sa astept. Ma enerveaza moldoveanul ala de Marcel si mai da si rateuri, chiar si in Bucuresti. Nu prea cunoaste sensurile unice, si da trasee cam ocolite. In orase mici mai are si strazi gresite.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.