Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Faza Lunga La Cei Din Spate
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3
DAVIDK
Salut!
Poate a gasit cineva o solutie sa-i agaseze pe soferii care merg cu faza aprinsa in spatele tau! Ma umplu de nervi si imi pare rau ca nu am becuri de 100W pe spate!
Daca ma prinde politia ca imi pun un bec pe spate (sub cel central de frana) in asa fel incat sa il aprind de la un buton de pe bord, ce risc? As putea sa pun unul de spot-tavan fals, de 12V 50W sau 100W?
maddan
Ce e aia... "inerveaza"?!?!

Pe mine ma inevreaza rau de tot sa nu vorbeste romaneste, chiar cu faza scurta!
hash
a inerva = (organe sau țesuturi) a asigura cu o rețea de nervi (v. dexonline.ro)

Daca te deranjeaza, semnalizeaza-le cu avariile. Vor intelege. Daca nu, nu prea ai ce sa le faci. Tine de cherestea. Mai ales daca au xenoane ... Sau fa altfel. Opeste, lasa-i sa te depaseasca, si treci in spatele lor. Nu, nu le aplica acelasi tratament. 10412898.gif
SiloS
Baga-n marsarier smile.gif Trust on me ! biggrin.gif
AMZ
Nu functioneaza faza cu frane si avarii, daca te-ai nascut dobitoc tot idiot ramai.
Parerea mea, lasa prostu sa te depaseasca.
litza

Odata am patit-o cu un destept din asta. Venea din spate cu faza lunga si cat a stat in curu meu nu s-a sichisit sa o stinga. Bineinteles cum a trecut in fata i-am aprins-o si eu. Nu i-a placut deloc.Mai mult a luat-o personal, incetinind si eu fiind nevoit sa-l depasesc din nou. Si iar mi-a bagat faza lunga in oglinda. Fazand ca e dus de acasa am lasat-o moale si l-am lasat sa se duca. Pe nebunii astia trebuie sa-i feresti.

Mai stiu pe unu, fotograf. Avea un blitz profi in dotare. La un moment dat s-a enervat si cand trecea pe langa un nesimtit de pe contrasens care mergea cu faza lunga i-a bagat un flash in ochi. Cica l-a vazut in oglinda pe tipu ala oprind pe dreapta. Asta e o solutie care nu o recomand. smile.gif

Cel mai bine incetinesti si il lasi sa se duca. Eventual te ti dupa el ca lumineaza tot in fata. biggrin.gif
cristimm
1. NU BAGATI IN MARSARIER. Marsarierul nu este sincronizat si daca incerci sa bagi din mers va carai cutia groaznic.
2. Pentru cei cu nova si supernova iata o solutie foarte simpla: Cu o surubelnita in cruce se scoate (in 30 de secunde) plasticul rosu de pe lumina de ceata (aceea din bara). In acest fel va lumina alb destul de deranjant pentru cel din spate chiar daca are numai 21W. Pentru un plus de lumina cred ca s-ar putea adapta acolo un bec de proiector de 55W.
klaus
Eu recomand o oglinda retrovizoare interioara maronie ("antiorbire"). O sa vedeti ce bine face in astfel de situatii.
Si de asemenea un bec de mare porc pe "stopul" de ceata.
Metalic
Apropo de faruri veneam de la munte si pe autostrada imi cam faceau amicii flash-uri si asta pe faza scurta si cu farurile reglate la marele fix , adevarul e ca aveam becuri d-alea de ceata ca de , tocmai veneam din ceata de pe transfagarasan . Chiar asa mult deranjaza becurile astea de ceata galbene????
sstanescu
Daca bateau aiurea, tot ce se poate!

Eu am patit-o de cateva ori cu "meseriasi" cu o intensitate luminoasa mult prea mare in ochii mei. Cand le-am dat flash, au bagat faza lunga de m-au nenorocit, am mers ca orbetele apoi. Mai nasol e ca am patit-o chiar pe o straduta inghesuita la un moment dat, a trebuit sa ma opresc ca nu mai eram in stare sa mai apreciez distanta pana oglinzile masinilor parcate in stanga.

Ieri seara, m-a parlit la ochi unul cu Loganul. Era seara, am stat la semafor in spatele lui, el cu piciorul pe frana. Dat fiind ca fundul e inalt, mi se pare super-puternica lumina de la stopuri. Si de parca nu a fost asta tot, cand a bagat si semnalizarea, mi-a venit sa cotrobai dupa ochelarii de soare.
Hatod
Solutie nu stiu (decat sa lasi sa te depaseasca), dar si pe mine ma enerveaza. Nasol...
Ciombe
Ha-ha!! Topicul asta imi aduce aminte de o patanie de a mea...
Acum vre-o trei ani, am fost la mare cu varul meu si inca doua fete, cu oltcitul. Ne-am intors seara, iar de la Urziceni spre bucuresti e drumul ala larg, cu bada normala de mers + o banda de refugiu pe care teoretic NU AI VOIE sa circuli (cel putin asa scrie in regulament). Io mergeam linistit cu 95 -100, ca era destul de aglomerat, erau si carute etc. Cand vedeam ca se apropie cineva din spate si banda de refugiu era libera, din politete ma trageam pe dreapta si ii faceam loc. DAR, la un moment dat vad pe un berbec cu un jeep (un Nissan Patrol) ce venea din spate si imi tooot dadea flashuri din spate, desi io nu aveam unde sa ma trag, ca era ocupata banda de refugiu... si vine berbecu in spatele meu si imi bagafaza lunga si asteapta... si asteapta... faza pe care io NU am inteles-o, pt ca din sens opus in momentul ala chiar NU venea nimeni. Buuun, daca am vazut ca e bou, nici de-al dracu nu m-am ami dat la oparte! Ca nu sunt obligat sa-i fac lui loc! Daca are chef sa depaseasca regulamentar!
Ma depaseste si in timp ce ma depasea, gagica aluia se pune si imi arata degetul din mijlc facand spume la gura... am ramas masca. Mi-am revenit din surprindere cu piciorul deacceleratie in podea si alergand dupa Nissan. Ghinionul lui ca era trafic si l-am ajuns din urma, si ia sa ghiciti voi ce am facut... EXACT! Faza lunga! Si cum masina era si nitel incarcata ii vedeam ceafa lu ala! Am si ridicat farurile din reglaj si a fost beton! Ala s-a enervat, intai mi-a facu semn cu avaria, i-am dat si io flash-uri, apoi a franat scurt brusc, io m-am facut ca nu observ si m-am bagat cu masina la juma de metru de el si iar i-am dat flash-uri, ca sa vada si el cum e.. sa se invete minte si sa se gandeasca de doua ori data viitoare cand mai face flash-uri... Nervos a depasit, io dupa el si tooot asa, vre-20 -30 de km ne alergam ca nebunii cu 130 -140 (ca il ajungeam mereu, n-avea unde sa se duca, era trafic destul de aglomerat). Cand vedeam ca o calca si ca are drum liber, bagam faza scurta sa nu deranjez pe cei care veneau din fata, apoi cand il ajungeam: Faza Lunga. La un moment dat gagica aia s-a intors (noi vedeam perfet ce fac eie in masina - hihi) si a inceput sa-mi arate semne: degete, miscari sus-jos cu pumnul strans etc. Am ras de ne-am spart! Faza era haioasa rau, adica ditamai Nissanul sa fuga de un oltcit, ca si cum ar alerga soarecele dupa pisica. Cel mai nasol pt ala a fost ca raportul de forte era de 2/1, el era singur (adica cu o gagica firava si cu spume la gura) pe cand noi eram doi cu doua fete!
De-abia in afumati a reusit sa scape de mine, caci acolo erau doua benzi si a putut s-o calce... iar noi oricum ne-am oprit in Afumati ca acolo sta varu-meu.

De obicei daca le faci semn cu avaria, cei cu bun simt inteleg si trec pe faza scurta. La aia nesimtiti trebuie aplicata metoda mea, dar NUMAI daca raportul de forte din masini e in favoarea voastra!

Numai bine!
RIon
Pai ori opresti, si cu ocazia asta te dai jos si faci cativa pasi, sa te dezmortesti pana trece cretinache, ori aprinzi lampile ceata de mai mult ori pana se prinde , ori cobori putin oglinda. Poate unii nu vad prea bine...
tatabobu
Auzisem si eu de o pozitie in care oglida ta retrovizoare redirectioneaza faza lunga inapoi in ochii desteptului din spate, dar nu stiu ce sa zic. Mai bine va spun ce am facut eu cand unu' n'a inteles: pe centura, un tir cu un turc la volan statea la 30 de m in spatele meu cu faza lunga, vara, senin... La avarie nu a reactionat deloc si cum cu alte lumini in spate (de ceata) nu e dotata dacia mea, am aprins lanterna. O am in masina pentru cazuri de urgenta gen pana noaptea in afara localitatii, etc. S-a lasat cu frane din partea omului care a stat apoi la 150 de metri. Tot cu faza lunga.
costi
Daca ai un tir in spate, cum vine lumina de la farurile lui, cred ca si faza mica te deranjeaza.
Eu zic ca daca ai singe'n instalatie te poti juca de-a v'ati ascunselea cu dobitocul din spate dar cum zicea Ciombe doar daca esti cu Smarandescu (sau similar) in masina ca nu stii ce neamuri d'ale lu' Camataru sint in spate.
Altfel inclin si eu sa cred ca-i mai bine sa-i lasi sa se duca intr-ale lor, nu de alta dar este noapte si mai bine ajungi intreg acasa.
RIon
eu am pe DN o oglinda cu o clapeta, daca trag de ea, coboara unghiul, si ma protejeaza, pe incercate.
ashu
QUOTE(RIon @ 6 Oct 2004, 19:34)
eu am pe DN o oglinda cu o clapeta, daca trag de ea, coboara unghiul, si ma protejeaza, pe incercate.
*


Pai toate masinile au asa. Lasati oglinda in jos si o sa vedeti ca nu va mai deranjeaza asa tare (asta nu inseamna ca sunt de acord cu idiotii respectivi).
RIon
QUOTE(ashu @ 6 Oct 2004, 20:59)
Pai toate masinile au asa. Lasati oglinda in jos si o sa vedeti ca nu va mai deranjeaza asa tare (asta nu inseamna ca sunt de acord cu idiotii respectivi).
*



blush.gif pai daca aveau toate masinile (eu nu am vazut), mai intreba cineva...? sad.gif
ashu
Mai intreba cineva ce? Intrebarea initiala nu era cum sa te protejezi, ci cum sa-i sicanezi.
RIon
ei, si tu!
SGN_1310
M'a cam dezgustat postul cu urmarirea patrolului.... Putea avea un alt sfarsit....desigur tragic la vitezele alea....
Va dau un sfat....controlati'va.....shi pe la doctori...
ashu
QUOTE(SGN_1310 @ 6 Oct 2004, 23:40)
M'a cam dezgustat postul cu urmarirea patrolului.... Putea avea un alt sfarsit....desigur tragic la vitezele alea....
Va dau un sfat....controlati'va.....shi pe la doctori...
*


E de parca nu-l stii pe Ciombe. Asta-i mizilic pe langa trecut pe rosu si frane bruste la viteze mari in fatza altuia. Un adevarat justitiar...
GolfIII
QUOTE(litza @ 6 Oct 2004, 11:42)
Odata am patit-o cu un destept din asta. Venea din spate cu faza lunga si cat a stat in curu meu nu s-a sichisit sa o stinga. Bineinteles cum a trecut in fata i-am aprins-o si eu. Nu i-a placut deloc.Mai mult a luat-o personal, incetinind si eu fiind nevoit sa-l depasesc din nou. Si iar mi-a bagat faza lunga in oglinda. Fazand ca e dus de acasa am lasat-o moale si l-am lasat sa se duca. Pe nebunii astia trebuie sa-i feresti.

Acelasi lucru mi s-a intamplat si mie. Litza, tu erai? laugh.gif
Ciombe
Ashu, nu sunt justitiar...
Problema la mine e ca atunci cand ma scoate cate unul dini asta din sarite nu prea ma mai controlez...grrrr.... mad.gif De multe ori dupa ce reactionez asa din instinct , dupa ce reusesc sa ma calmez, stau si ma intreb de ce sunt asa tampit ca ma enervez din cauza tuturor dobitocilor, imi creste mie tensiunea si imi clocoteste sangele-n vene ca nustiu care mi-a luat fata sau imi baga faza lunga in ochi sau nu imi da prioritate sau mai stiu io ce motiv puieril. Interesant e ca de cate ori merg in delegatii prin germania, nu mi se intampla saptamani la rand sa ma enervez sau sa injur... iar dupa ce trec de Nadlac, la intoarcere, pana in Arad deja simt ca incep sa ragusesc blink.gif
.. dar in viata de zi cu zi sunt calm si linistit.
litza
QUOTE(GolfIII @ 7 Oct 2004, 00:50)
Acelasi lucru mi s-a intamplat si mie. Litza, tu erai? laugh.gif
*



S-a intamplat cu ani buni in urma. Eram cu o Dacie la vremea respectiva si dobitocul avea tot o troaca in ultimul hal. Curgea tablele de pe ea. Sincer sper ca nu erai tu. smile.gif Mi-a lasat impresia de smecheras de la sat care a prins Dacia lui tata-su si a iesit la plimbare, tare smecher.

PS: Eu nu stau cu faza lunga in spatele nimanui. Vad destul de bine drumul prin farurile lui. Doar daca e nesimtit, ii fac semn scurt sa vada cum e.
fred
am patit si eu de multe ori ca cel din spate sa tina faza lunga; de obicei incetinesc si-l las sa ma depaseasca;
ce ma deranjeaza mai mult sunt cei de pe contrasens care cupleaza faza lunga inainte de a trece de masina mea si asa iau in ochi cate un flash puternic;

pentru faza cu faza lunga din spate, cunosc pe cineva care mai demult detinea un trabant si si-a montat in spate un halogen cu care linistea spiritele agitate smile.gif
ashu
QUOTE(Ciombe @ 7 Oct 2004, 08:49)
Interesant e ca de cate ori merg in delegatii prin germania, nu mi se intampla saptamani la rand sa ma enervez sau sa injur... iar dupa ce trec de Nadlac, la intoarcere, pana in Arad deja simt ca incep sa ragusesc blink.gif
*


Si io traiesc aceleasi experiente, din punctul asta de vedere. Explicatia mea e ca in Nemtia atunci cand cineva face ceva incorect stiu ca nu o face de jmeker, ci de nevoie, si atunci incerc sa-l ajut, nu sa-l incomodez. Si io ma umplu de nervi si de spume cum revin in tara si urlu de ragusesc de cum trec granita. Pana aici te inteleg perfect. Diferenta e ca io nu fac kkt-uri d-astea periculoase, pana la urma te expui si tu, nu numai cel pe care il sicanezi. Sau poate cel "pedepsit" de tine reactioneaza cum nu se poate mai prost si intra in altul complet nevinovat. D-asta nu pot fi de acord cu tine.
tatabobu
QUOTE(RIon @ 6 Oct 2004, 18:34)
eu am pe DN o oglinda cu o clapeta, daca trag de ea, coboara unghiul, si ma protejeaza, pe incercate.
*




Pai si dacia mea (e din '80) are d'aia. Singurele dacii care nu au sunt alea de prin '95, la care, daca tragi de clapeta aia, iti fuge oglinda intro pozitie in care nu mai vezi nimic in ea. Problema e ca mai ai oglinzi si pe laterale. Chiar, o folie ceva pe ele?
paul_damian
Eu de obicei aprind stopurile de ceata, sunt destul de deranjante ca sa inteleaga idiotii. Daca totusi sunt mai nesimtiti, ii las sa depaseasca ca se le bag si eu pentru patru secunde (pe numaratelea) faza lunga in oglinda. Altceva nu prea ai ce face...

Am experimentat o data cu un prieten din Germania (contrar la ce s-a scris mai sus, au si ei nesimtitii lor, mai rari, e drept) o prisma facuta din sticla semioglindita, agatata pe post de mutunache de oglinda retrovizoare, si a functionat - returna spotul de lumina inapoi in ochii idiotului (De ce prisma? Daca va mai amintiti manualul de fizica din liceu in care explica chestiile alea cu refractie si reflectie intelegeti ca reflecta lumina in acelasi punct indiferent de pozitia ei). Din pacate realizarea ei tehnica e un pic cam scumpa si laborioasa pentru buzunarele noastre, dar realizate in mod industrial ar putea functiona.
DAVIDK
Se poate pune oglinda pe pozitia de noapte, dar credeam ca pot sa scap de sentimentul acela de inferioritate atunci cand merge unu cu faza lunga in spatele meu, iar eu merg cu faza scurta, ca sa nu deranjez pe altii. Poate posteaza aici si unul care are acest viciu, ca sa inteleg si eu de ce?
Ant
eu am patit-o ultima data cand ma duceam la balta saptamana trecuta - pe centura in spatele meu unu' cu faza lunga in ochii mei - normal am inceput sa dau din avarii sa vad daca reactioneaza - rezultat 0 ; am trecut la luminile de ceata cu acelasi rezultat.Ducandu-ma la balta, aveam in masina printre altele o "lanternuta" - achizitionata de pe un vapor , e ceva de genul diametru 20cm si bataie 1 km si faza cea mai misto - functioneaza la bricheta masinii (v-am aratat-o la intalnire acum o luna).Se declanseaza genul pistol asa ca am introdus-o frumusel in bricheta, am indreptat-o spre taran si i-am dat "engage".Rezultatul a fost peste asteptari - si-a oprit faza lunga, a facut niste mici zig-zaguri pe sosea si s-a oprit definitiv.M-a durut sufletul dar nu pot fi convinsi decat cu forta 053.gif .
Mentionez ca nu a fost nimeni ranit si nici un animal nu a avut de suferit.Va rog nu incercati acest lucru decat pe propria raspundere!
Ciombe
Ant,
VREAU SI IO o lanterna de-aia!!! PLS!
Ant
Momentan am cam 30 de cereri - din pacate duc lipsa de oferta...Sa vad ce pot sa rezolv....si va tin la curent biggrin.gif


Clockwise from vertical left:
Model 6600 (No longer available)
Model 625R
Model 610-M
Model 6503
Model 6502
Model 6711
Model 452
Model 1191

A mea e aia din mijloc mai mare care are si un cablu in capat.Am gasit-o la urmatorul link :
http://www.westernsafety.com/brightstar3.h...0&%20Rescue%202
Daca gasiti preturi ..... va descurcati voi cumva

Am mai gasit ceva :
http://www.outinstyle.com/page/ois/PROD/Fl...d47fdd89d94b0c3
Watchful snake
Am pățit-o și eu cu un berbec care mi-a scos ochii, multe sute de metri cu luminile de ceață aprinse pe spate, la Dacia berlină... Mergeam în spatele lui pe înserat, pe ploaie, pe serpentinele de la Posada, spre Sinaia. I-am dat un flash, dar nu a înțeles și atunci am aprins faza lungă... Erau mai mulți în mașină, fata care era în dreapta șoferului s-a întors să vadă ce-i, au aprins și ei avariile pentru scurt timp, dar eu îi orbeam în continuare. Atunci, la prima porțiune mai largă, a tras puțin dreapta și l-am depășit. Sigur că după aceea am stins imediat faza lungă. Aproape de Comarnic mă depășește iar, luminile lui roșii de ceață erau tot aprinse, bineînțeles că am aprins din nou faza lungă... A mai venit din urmă, în viteză mare, un tip cu un Cielo care m-a depășit într-o manevră cam riscantă și a intrat între mine și cel cu luminile de ceață, eu am stins faza lungă. Tipul cu Cielo (probabil era pilot de curse și ceilalți participanți la trafic nu știau) a călcat-o și a plecat de acolo, eu pac! iar faza lungă... Cînd am ajuns aproape de Sinaia, tipul a forjat din toate puterile și dus a fost. Am stins imediat faza lungă. Nu cred că a înțeles ce am avut cu el. Îmi pare rău pentru ce i-am făcut, dat nu am avut altă soluție. Eu nu orbesc pe nimeni, dar ăsta mă orbea el pe mine și nu a înțeles cînd i-am dat flash, o fi crezut că vreau să-l depășesc. Revenind la topic, într-adevăr, cea mai bună soluție este să pui oglinda din interior pe poziția de noapte și n-ai treabă.
EvilOne
Stii tu, sentimentul ala de superioritate care il are un individ fara minte cind tortureaza/deranjeaza o alta fiinta, impresia ca detine controlul etc.

Eu zic sa pui un bec de proiector H3 in soclul de la becurile de ceata cu un butonas pe bord si vezi daca se rezolva problema.
MirceaMM
Nici eu nu sunt de acord cu a-i orbi pe idioti. Solutia este, cum s-a spus, sa-i lasi sa te depaseasca sau se ii atentionezi cu luminile de avarie.

Dar, la capitolul "orbire" am ceva de adaugat.
Am citit candva despre un sistem automat (imaginat, care nu a fost realizat).
Cum functioneaza? Mai intai ar trebui sa existe instalat cam pe toate masinile. Constructiv, este nevoie de niste faruri montate in spatele masinii, de sensori care sa simta ca masina este puternic luminata din fata si de o electronica de comanda. Sa ne gandim ca 2 masini A si B merg noaptea cu faza lunga si se apropie una de alta. La o anumita distanta una de alta senzorul masinii A simte faza lunga de la masina B si, din acest motiv, se executa 2 lucruri:
- se trece masina A pe faza scurta
- se aprind farurile aflate in spatele masinii A care au rolul de a lumina calea masinii B.
Desi o anumita masina trece pe faza scurta, vizibilitatea va fi buna pentru faptul ca se aprinde farul din spate al celeilalte masini. Fiecare masina face treaba asta. Dupa ce trec una de alta, sistemul comuta automat, pe fiecare masina, la situatia dinainte (faza lunga).
Probabil ca exista si critici justificate ale sistemului, eu doar mi-am amintit de chestiunea asta.
laufery6
Dar ala care merge in spatele masinii A ce o sa faca? O sa fie el orbit de farurile tale din spate.
MirceaMM
QUOTE(laufery6 @ 12 Oct 2004, 10:02)
Dar ala care merge in spatele masinii A ce o sa faca? O sa fie el orbit de farurile tale din spate.
*



Farurile montate in spate sunt reglate sa bata pe banda sensului opus. Reducand totul la o linie dreapta, raza de lumina care pleaca de la farul montat in spate intersecteaza banda sensului opus la o distanta de circa 100 metri in spatele masinii. In acest fel nu prea il mai orbeste pe cel din spate (daca este la o anumita distanta) si nici nu ii declanseaza acestuia (celui din spate) sistemul despre care este vorba.
Totul este imaginar.
adso
mamaaaa, e cam complicat...
si nu e chiar laser, asa ca sansele sa il orbeasca pe ala din spate sunt mari.
sstanescu
Eu zic ca cel mai bine e cu un upgrade la infravision ph34r.gif . Asa ar fi nevoie doar de niste luminite ca sa te detecteze pietonii.
laufery6
Cel mai bine ar fi sa mergem doar ziua. smile.gif
Adrian_Solenza
Taicamiu e ala cu mersu ziua.. Mai bine il injuri decat se mearga noaptea sad.gif Cel mai bine eu zic sa dati oglinda pe Night Vision smile.gif.. Daca idiotu nu se lasa si mai rau, nu va depaseste, faceti voi acelasi lucru... De cand am Solenza, nu mi-e jena de mai nimeni... Daca ma streseaza, merg si eu cu faza lunga in spatele lor. Din fericire o singura data mi s-a intamplat, cu un Cielo, da omu s-a calmat repede!

Mai am obiceiu daca vine unu din fata cu faza lunga , in momentu cand e pe cale sa treaca de mine, dau si eu blana la lumina biggrin.gif Ca atunci e mai dureros, cand e aproape prostu de farurile tale 022.gif
laufery6
Nici lu` tata nu-i place sa conduca noaptea. Dar de nevoie mai conduce din cand in cand. Eu ma berlina mea din 70 am o singura faza. smile.gif Ce-a intermediara, pentru ca blocul de lumini la mine este frantuzesc si nu se potrivesc astea noi si nici nu am gasit unu vechi ca sa se potriveasca. Am auzit ca unu ca al meu costa in jur de 1.000.000. Mai bine cu buton cum am acum. smile.gif Oricum cel din dreapta bate sus pe bloc, iar ala din stanga bate jos de tot. (iti dai seama d c nu merge tata noaptea) smile.gif.
Metalic
QUOTE
blocul de lumini la mine este frantuzesc si nu se potrivesc astea noi si nici nu am gasit unu vechi ca sa se potriveasca


Am eu un bloc de lumini de dacia 1300 original dar nu stiu unde e fabricat , daca vrei iti fac o pomana. E perfect functional l-am scos de pe o dacie cu mana mea dupa ce am incercat sa vad daca merge , ulterior n-am mai avut nevoie caci problema mea s-a dovedit a fi din alta parte .

Apropo am vazut ieri o dacia 1300 albastra numarul se termina in MAX si e a unui coleg de suferinta de pe aici din forum daciaclub. Are frate omul niste proiectoare d-alea rotunde mari cat toate zilele , n-as vrea sa stau in preajma lui noaptea , n-am mai vazut un bot de dacie 1300 asa amenintator, proprietarului felicitari.
ashu
Ca sa inteleg mai bine, omu ala orbeste tot ce prinde si tu il feliciti? unsure.gif
laufery6
Am avut si eu proiectoare mari rotunde cu halogen (sau cum se numeste), dar le-am scos ca nu mai vedea nimeni cand venea din sens unic. Eu stau in constanta, asa ca este cam greu cu blocul de lumni, oricum m-am obisnuit cu butonasul meu buclucas. smile.gif Oricum astept Solenza si mi-e ca batranica o sa inghete in parcare. Dar parca nu ma lasa sufletul sa o las balta dupa 15 ani de munca in custodia familiei mele si alti 20 de stat in garaj mai tot timpul. Am dat 75000 lei pe ea, cu set motor de schimb si casetofon cu casete mari, nu am mai vazut asa ceva inainte. Sorry pt off-topic, dar m-a luat nostalgia. smile.gif
Metalic
QUOTE
Ca sa inteleg mai bine, omu ala orbeste tot ce prinde si tu il feliciti?


Sincer mi-a placut la nebunie cum arata botul, de altfel perfect restaurat plus proiectoarele alea imense dar mi-ar fi frica sa stau noaptea langa ea wacko.gif cool.gif
sstanescu
Ce pacat ca la noi in tara nu e ca in fostele tari URSS sau ca pe la arabeti. Sa vezi atunci distractie pe soselele Romaniei: baga unul faza lunga, scoate romanul RPG-ul si-l linisteste. Ala din spate da claxoane: rogi pasagerul sa-i bage un incarcator prin parbriz. Dreptate nene!
tatabobu
QUOTE(sstanescu @ 14 Oct 2004, 10:09)
Ce pacat ca la noi in tara nu e ca in fostele tari URSS sau ca pe la arabeti. Sa vezi atunci distractie pe soselele Romaniei: baga unul faza lunga, scoate romanul RPG-ul si-l linisteste. Ala din spate da claxoane: rogi pasagerul sa-i bage un incarcator prin parbriz. Dreptate nene!
*




Siiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiigur ca da....vede boul ca nu iesi in sant sa-i faci lui loc, iei o salva din tunul lui anti-tanc montat in fata. Pai nu?
Cib
o rugaminte: astept pareri pro si contra pentru becurile de 90/100 sau cele de la philips cu mai multa luminozitate
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.