Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Consuma Dacia NOVA GTI
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
cristir
Toate cele bune!

Ce consum are o Dacia NOVA GTi 1.6 Injectie in oras ?

Numai bine!
lucian_v
A mea consuma intre 9 si 10 in trafic aglomerat...bucuresti bineinteles dar mergeam usor cu ea...daca o calcam mai tare sau eram mai agresiv cu ea sarea de 10-11...
afara cred ca in jur de 6-7 parca asa tin minte...
def
a mea cam 11-13 in oras schimbat intre 2000 si 4000rpm..dar am avut si performanta de 20/100 unsure.gif
C a t a l i n
A mea în oraș mănâncă în jur de 10 %, cu treptele schimbate la 2500 rpm.
Afară la 90-100 km/h ia 5,5-6 % tongue.gif
mihai0070
Nu am GTi am GT ... si in oras scot 12% si in afara 6.5 % daca nu o calc ... daca ma dau la ea mai sare cu un litru la % rolleyes.gif

(am postat informativ stiu ca nu este valabil pentru GTi dar ma apropii de consumul GTi-ului )
Sir_Alex
Am avut eu GTi - cu urmatoarele observatii la mai mult de 15.000 km in Bucuresti, trafic intens, aprox. 30 km/zi - consumul varia intre 9 si 12%
ahyle_blue_eyes
Trafic in Iasi: 8-9 %(2200-2500 rpm) maxim 10%(pe la 3000 rpm) si in afara scos 6,5-7 %(mers pana in Bt circa 230 Km,la 3000 rpm schimbat trepte,viteza maxima 150 -vreo 3-5 Km- ,in rest 100-120/afara,60/localitate)
Yo ma declar multumit de consumul novei mele!
Executron
Mai jos de 13 nu am scos. Schimb la 2500 in general...
ahyle_blue_eyes
depinde si modul in care accelerezi........eu in cateva zeci de secunde sunt intr-a 5 -a!Am vazut altii ca abia apasa pedala de acceleratie si merg cateva sute de metri pana ajung de la 2000-2500 rpm.........deci orice mic detaliu conteaza!
Executron
Pai daca aveti sugestii sunt binevenite, chiar daca este usor OT smile.gif

De obicei accelerez in forta si ajung repede la III cu care merg de obicei in iadul bucurestiului... laugh.gif
apollo
Cu acest carburator 32IRMA(cel de 1310) am scos in oras 7%.schimbat pana-n 2000RPM.

Mai are momente cand consuma si un 9% in oras,dar atunci o calc.

In afara ma duc in 5,5-6%.E acceptabil fata de 15% in oras cu dublu corpul

ooff...Scuze...era vorba de injectie, n-am observat.
mihai0070
NU este mare diferenta intre GT si GTi ... cu conditia ca GT - ul sa fie reglat bine si eventual pe test ... daca aceasta conditie este indeplinita diferenta este de max 1 % ~1.5% fie oras fie afara ...
imbogdan
Eu am o Nova GTi si imi consuma 9-10% in infernalul Bucuresti si cam 5,5-6% in afara (cu schimbari pe la 2.000-2.500 rpm) .... Eu cred ca e un consum rezonabil
C a t a l i n
Și eu cred la fel... smile.gif
Georginho
10-12% in vremurile bune... asta inseamna rezonabil la mine radmasa.gif
Mai scoate si >15% cand merg doar in demaraje si acceleratii in forta. Chiar si peste 15%.
ahyle_blue_eyes
QUOTE(Georginho @ 23 Jul 2007, 20:50)
10-12% in vremurile bune... asta inseamna rezonabil la mine radmasa.gif 
Mai scoate si >15% cand merg doar in demaraje si acceleratii in forta. Chiar si peste 15%.
*


TOPICUL SE REFERA LA MODELE PE INJECTIE! wacko.gif
gti98
Masurarea consumului nu am efectuat-o la modul serios decat de cateva ori, cand am reusit 2 plinuri la intervale rezonabile (parcurs intre 50 si 350 km)
La un drum Iasi Bicaz si retur, cu 4 persoane si bagaje si pe sub scaune, 6,2-6,3 l/100km
In oras, iarna, la -15 grade + polei, 11,5 l/100km; probabil, cu un stil mai agresiv (franari energice alternate cu demaraje peste 3000 rpm) se duce si mai sus, dar cu aglomeratia si atatea semafoare si pietoni care umplu trecerile nesemaforizate....
Circulatia in Iasi e la fel de aglomerata ca Bucurestiul din '95-'96 (nu am mai ajuns pe acolo cu masina, de atunci). Economie se poate face, fie mergand "batraneste", fie schimband masina cu o marca mica (Tico nu se mai face, dar puteti incerca Matiz, Spark, Fiat seicento etc.)
Bafta!!
volint
HAHA... consumul.. vechea problema (sau dilema) a daciotului...

Extra: Bucuresti Iasi (via Bacau) 400 km in cap cu 29,6 litri, metoda plin-plin.

Super: urban exclusiv Bucuresti 421 km cu 42 litri, aceeasi metoda la aceeasi pompa

Mega: urban exclusiv Bucuresti (n-a cazut sub 3500 ture in 2 zile) 311 km cu 41 litri, metoda idem mai sus

Calcule eu nu fac... faceti voi...

Spor!!..
gti98
Revin stimati coledzi dacioti cu stire consternanta (pentru mine!)
La parcursul Iasi Bucuresti (via Tisita) tot 400 km, 2 pers, 25kg bagaje, atentie viteza 70 exterior si 50-55 localitati (am avut alte motive decat economia de a rula asa) si a 5-a cat mai mult... tararam: 20 litri =5%
In oras ia de la 10 in sus, din cauza franarilor si demarajelor intre stopuri si treceri de pietoni....
Noroc!!
liviu_buc
sa ma bag si eu in vorba chiar daca am nova gt...consumul meu in buc e de 9% in conditiile in care schimb pana in 3ooo ture,si am carburator dublu corp...numai bine
tucurel_day
cum sa ia doar 9% in bucuresti cu schimbat la 3000 smile.gif pff ce se intampla biggrin.gif
liviu_buc
mers batraneste fara accelerari bruste,daca merg normal cu accelerari cand si cand ia putin peste 9,5 in buc... biggrin.gif
sobolan
QUOTE(ahyle_blue_eyes @ 27 Jun 2007, 21:22)
depinde si modul in care accelerezi........eu in cateva zeci de secunde sunt intr-a 5 -a!
*



mergi cu motorul "subturat"....economisesti benzina dar mai rau faci motorului...
la motoru' de nova tre sa schimbi intre 2600-3200 rpm treapta...dar fiecare face cum il taie mintea...
mastersync
eu o schimb undeva intre 200 si 3000 . cosum 6.5 afara si 9 bucuresti
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.