Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: FOLII fumurii pt geamuri
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2
ionut_buzescu
Între foliile de transparență 20% și 5% e diferență mare la vizibilitatea din exterior?
DomnulK
tu ce crezi?
c-tin
ai putea sa-i raspunzi omului daca stii ,daca nu stii ai putea sa lasi pe altii sa o faca
einstein1984
Cam de 15% e diferenta. Mergi in targ, cere 2 suluri, unul de 20 si unul de 5 si uita-te prin ele. Cum naiba crezi ca ar putea cineva sa desrie diferenta asta?
cristi_xp
pe alea din piata nu scrie 15% transparenta..etc...scrie black...dark black...super darck black wink.gif
Diferenta...este ca aia cu 5% e super darck black si e neagra neagra..nu se vede nimic din afar inauntru...aia cu 20% transparenta este dark black...Oricum daca te hotarasti sa pui folie..si zici ca nu pui 5% ca e prea inchis si nu vezi noaptea,acelasi lucru il patesti si cu aia de 20% tot nu se vede noaptea...si la fel de greu se vede si prin alea de transparenta 85% noaptea..sau cand ploua...
ga!nusha
probabil ca daca omu a intrebat de 20 si 5 se referea la aia de marca, gen LLumar, 3M care are % scris...
ionut_buzescu
Rostul intrebarii e urmatorul: as vrea sa nu depasesc 5 milioane.
Si pentru ca Expert Detailing sunt cam singurii de incredere pe care-i cunosc, am doar 2 variante:
1) LLUMAR 20 %
2) SAMURAI 5 %

Prima varianta este Llumar pt ca are garantie 5 ani dar factorul decisiv va fi vizibilitatea din exterior si anume in sensul ca as vrea sa nu se vada nimic ziua in amiaza mare. Daca 20 % nu e suficient este ceea ce as vrea sa stiu.

Am fost explicit ?
ady85btz
QUOTE(ionut_buzescu @ 16 Jun 2007, 01:45)
Între foliile de transparență 20% și 5% e diferență mare la vizibilitatea din exterior?
*


Este o diferenta intre el;eu te sfatuiesc sa mergi pe un 5% daca ai de gand sa-ti montezi.Arunca si un ochi aici pentru discutii legate de folie-mai ales ultimele 5 pagini wink.gif
Braveheart
acu ai fost mai clar, daca vb asa de la inceput, poate scapai de mistouri tongue.gif

Si eu vreau sa imi pun folie, am cam aceeasi dilema ca tine ; solutia? cand vad un taximetrist cu foliepe geamuri, luminozitate cum imi place mie, il rog frumos sa imi spuna cat % are si gata ! wink.gif Succes !
ady85btz
QUOTE(Braveheart @ 16 Jun 2007, 22:26)
Si eu vreau sa imi pun folie, am cam aceeasi dilema ca tine ; solutia? cand vad un taximetrist cu foliepe geamuri, luminozitate cum imi place mie, il rog frumos sa imi spuna cat % are si gata ! wink.gif Succes !
*


Taximetristi cu folie omologata?-nu prea cred.In cel mai bun caz au Vitan sau perdele.Daca esti interesat,te duci la un service specializat si iti pune mostrele pe geam sa vezi diferente.Si asa o sa-ti dai seama cel mai bine ce doresti wink.gif
cristi_xp
Ca sa te dezamagesc,taximetristii merg din 6 in 6 luni la verificare cu masinile,asa ca mai rentabil este sa isi puna folie omologata decat sa dea spaga din 6 in 6 luni...plus spaga la militzian...
Cat despre dilema 20%-5% transparenta...culorile dark black si super dark black exista si la LLUMAR doar ca in romaneste este prezentat in oferta cu negru deschis si negru inchis...dar in fine.
20% se cam vede din exterior ziua...insa 5% e super...mergi pe 5% insa...expert detailing sunt foarte scumpi...mai cauta oferte acum sunt plin de firme care monteaza folie si dau autorizatie...am vazut pe geam la unu folie montata de un A.F.(asociatie familiala) eu zic ca spatele si luneta negru cel mai inchis le scoti undeva la 3,5 mil...
SCORPION21
LLumar 5% transparenta 6 buli cu tot cu autorizatie;5 ani garantie
l@u
Valeu!!! cred ca e intuneric tare in spate la tine chiar si ziua. cool.gif
cristi_xp
arata fain...da pt o berlina te costa in jur de 3-4 mil spatele si luneta...
SCORPION21
Din afara nu se vede nimic ,dar din interior se vede perfect afara.

O sa pun poze si cu berlina .Tot folie LLumar am si pe ea .
stiancu
arata foarte bine! asteptam pozele!
B08WLI
eeee, mai usor cu "perfect" tongue.gif

Si eu am 5% pe spate si zic ca e cam departe de perfect. Intr-adevar se vede mult mai bine decat cu folie din targ (la fel de inchisa).

Am avut ambele tipuri de folie si pot sa spun ca cel mai important e faptul ca nu se distorsioneaza imaginea. In plus, nu se zgarie asa usor.
Noaptea insa e alta poveste : nu te mai deranjeaza farurile masinilor din spate dar poti sa ai probleme la parcarile cu spatele pe strazile neiluminate, unde chiar nu mai vezi nimic. ph34r.gif

Vreau sa-mi pun si pe fata folie, dar in niciun caz 5% pt ca nu e atat de "perfecta". O sa incerc una cu transparenta 20% sau 50%, tot Llumar (chiar daca e neomologata, etc.).
Are cineva una din combinatiile astea (5% spate + 20 sau 50% fata)?

"Valeu!!! cred ca e intuneric tare in spate la tine chiar si ziua."
Intr-adevar e, dar e super marfa "intunericul" ala, mai ales cand e soare afara.

ionut_buzescu
Am sunat azi la firma CARGLASS
si au o oferta speciala pentru folie Llumar la Logan spate+luneta : 350 ron

Apropo, a montat cineva la ei folie ?

Mersi pt. hint lui Cristixp
nicu022003
Am cumparat si eu dintr-un hypermarket folie pentru geamuri si vreau sa o pun eu dar normal ca nu este omologata. Acum am si eu o intrebare la voi poate voi ati facut asa daca ma duc la un centru din asta de pus folie pe geamuri pentru o omologare cam cat credeti ca vor? si daca se poate asa ceva.
ady85btz
QUOTE(ionut_buzescu @ 26 Jun 2007, 17:16)
Am sunat azi la firma CARGLASS
si au o oferta speciala pentru folie Llumar la Logan spate+luneta : 350 ron

Apropo, a montat cineva la ei folie ?

*


aici am vrut eu sa-mi pun initial.are 2 nuante la oferta asta,dar cand am fost sa le vad-nu aveau mostre si am renuntat wink.gif

QUOTE(nicu022003 @ 26 Jun 2007, 17:23)
Am cumparat si eu dintr-un hypermarket folie pentru geamuri si vreau sa o pun eu dar normal ca nu este omologata. Acum am si eu o intrebare la voi poate voi ati facut asa daca ma duc la un centru din asta de pus folie pe geamuri pentru o omologare cam cat credeti ca vor? si daca se poate asa ceva.
*


mai bine ti-o montezi tu.se monteaza super usor.scoti chederele de la geamuri,cu apa+sapun si ceva de intins si ai rezolvat problema.trebuie multa atentie insa
nicu022003
QUOTE(ady85btz @ 26 Jun 2007, 18:28)
aici am vrut eu sa-mi pun initial.are 2 nuante la oferta asta,dar cand am fost sa le vad-nu aveau mostre si am renuntat wink.gif
mai bine ti-o montezi tu.se monteaza super usor.scoti chederele de la geamuri,cu apa+sapun si ceva de intins si ai rezolvat problema.trebuie multa atentie insa
*




Eu vreau sa o montez dar vreau sa ma duc la o firma care monteaza cu omologare si sa cer doar omologarea. Si vroiam sa stiu daca se poate si cam cat cer pentru omologare.
ady85btz
n-o sa primesti nicodata omologareadupa metoda asta!
omologarea consta intr-un certificat si un timbru RAR-care sunt stampilate-avizate de RAR....si care sunt in evidenta lor.
B08WLI
E corect ce spune ady85btz si chiar daca gasesti pe cineva sa faca asta te costa cat nu face.
Mai e o solutie sa te apuci sa copiezi o autorizatie de la cineva si sa o tragi in tipla. Si acelasi lucru sa-l faci si cu etichetele care se lipesc pe geamuri. Dar daca te prinde politia, ajungi la fals in acte, etc. si nu stiu cat e pedeapsa minima pentru chestiile astea tongue.gif

De curiozitate, de unde ai luat folia si cat costa (o poza cu ambalajul ar fi buna)

Eu zic ca mai bine strangi un pic din c*r (la mine a durat 3 luni) si pui folie omologata. Calitatea e net superioara si stai mult mai linistit.
ionut_buzescu
Cica la Carglass dau fetele de usi jos pentru montarea foliei pentru ca, zic ei, altfel nu se poate pune pe tot geamul (pare logic). Ar fi vreo problemă că dau jos fetele de usi ?
cristi_xp
QUOTE(ionut_buzescu @ 26 Jun 2007, 16:16)
Am sunat azi la firma CARGLASS
si au o oferta speciala pentru folie Llumar la Logan spate+luneta : 350 ron

Apropo, a montat cineva la ei folie ?

Mersi pt. hint lui Cristixp
*


Cu placere!

QUOTE(nicu022003 @ 26 Jun 2007, 16:23)
Am cumparat si eu dintr-un hypermarket folie pentru geamuri si vreau sa o pun eu dar normal ca nu este omologata. Acum am si eu o intrebare la voi poate voi ati facut asa daca ma duc la un centru din asta de pus folie pe geamuri pentru o omologare cam cat credeti ca vor? si daca se poate asa ceva.
*


Eu am facut la fel,nu am dispus de 3.5 mil atunci,insa acum incerc sa strang 3.5 mil si sa am pe bune pentru ca sincer m-am saturat sa circul tot cu emotii smile.gif
Cine zicea de copiat abtibilde si foaia aceea,nu ne complicam prea mult totusi?Bani pe folia aia de piata,bani pe scos la imprimanta,bani pe laminat chestia aia,bani pe scos timbrele...asta in cazul in care te pricepi sa faci alea de unul singur nu tre sa apelezi la altii : )
QUOTE(ionut_buzescu @ 29 Jun 2007, 23:14)
Cica la Carglass dau fetele de usi jos pentru montarea foliei pentru ca, zic ei, altfel nu se poate pune pe tot geamul (pare logic). Ar fi vreo problemă că dau jos fetele de usi ?
*


N-are nimic daca dai jos fetele de usi,si eu tot asa am facut,se pune mai bine folia pe geamuri,eventual daca nu le pune bine cand le pune inapoi,poate o sa troncane smile.gif
ionut_buzescu
Miercuri am programare la CARGLASS. M-am decis, Llumar 5%.
Mi se pare inexplicabilă totuși diferența de preț față de Expert Detailing.
Carglass: 417 RON
Expert Detailing: 667 RON
(ambele prețuri includ TVA, se poate opta și fără TVA dacă nu dorești factură)
Nu e ciudat ? Aceeași garanție de 5 ani, aceeași calitate, zău că nu pricep !
ady85btz
QUOTE(ionut_buzescu @ 3 Jul 2007, 00:07)
Miercuri am programare la CARGLASS. M-am decis, Llumar 5%.
Mi se pare inexplicabilă totuși diferența de preț față de Expert Detailing.
Carglass: 417 RON
Expert Detailing: 667 RON
(ambele prețuri includ TVA, se poate opta și fără TVA dacă nu dorești factură)
Nu e ciudat ? Aceeași garanție de 5 ani, aceeași calitate, zău că nu pricep !
*


fiecare distribuitor e liber sa-si aleaga pretul iar tu executantul wink.gif
cristi_xp
mai stiu pe unii care iti puneau folie de piata omologate...adica lor le ramane folia de calitate,tu iei omologarea pentru folie,iti pune folia la un pret mai mic si toata lumea era fericita smile.gif) (in afar de atunci cand afara e soare si mai vrei sa vezi ceva prin luneta si nu se vede nimic ca e toata zgariata )
stiancu
apropo, cum verifici daca e folia originala si nu e aia din targ? am auzit pe unu ca ar trebui sa fie imprimat pe ea firma. cand privesti din interior?sau cum?
ionut_buzescu
QUOTE(stiancu @ 3 Jul 2007, 10:42)
apropo, cum verifici daca e folia originala si nu e aia din targ? am auzit pe unu ca ar trebui sa fie imprimat pe ea firma. cand privesti din interior?sau cum?
*



Da, chiar ! De unde stiu că folia e originală ?
Cât despre garanție cică tot 5 ani dau (CARGLASS adică).
Bagheera
eu nu sunt hotarat ce sa fac sa pun folie sau sa le ionizez ?
daca cineva poate sa ma lamureasca ii raman dator wink.gif
ionut_buzescu
FOLIE, clar !
ionizarea se deteriorează rapid de la dezaburitor si spălare, reduce eficiența detectoarelor radar, garantie de maxim 1 an etc.
ga!nusha
si in plus, daca vrei, folia se da imediat jos, fara sa lase urme...
si in plus 2, la ionizare se da geamu jos....lucru cu care eu nu sunt de accord...(parere personala)
ady85btz
3. cu ionizarea ramai toata viata.vrei sa renunti la ea renunti si la geam wink.gif
ionut_buzescu
montat ieri folie Llumar 5% la firma Carglass, 350 RON + TVA (luneta + laterale spate); a durat cca. 3 ore; arată super.
C@talin
QUOTE(ady85btz @ 7 Jul 2007, 20:28)
3. cu ionizarea ramai toata viata.vrei sa renunti la ea renunti si la geam  wink.gif
*


Sau folosesti casco icon_mrgreen.gif
thunder
... sau o cureti de pe geamuri
han_1.6 mpi
de unde se poate cumpara folie " autorizata " ? ca suntem destui pe aici care se pricep sa isi monteze si singuri . parca nu as da atatia bani pe treaba asta montata la o firma .
Wizard24
am si eu o intrebare tongue.gif ,daca imi pun folie llumar pe fata cu transparenta 50%, cat timp ma-s putea bucura de ea?? biggrin.gif adica cat timp dureaza,pana a ma opri nenea cu chipiu ca sa imi ceara talonul? smile.gif pentru ca am vazut, o folie cu 50%transparenta nu e chiar asa de neagra pe fata, paote nu ii chiar asa batatoare la ochi rolleyes.gif
han_1.6 mpi
pui in talon bagheta magica pe post de autorizatie. numai ca va trebui cotizat la fiecare organ care te opreste.e o treaba de noroc. poti umbla si 3 ani cu ea sau te poate prinde si in prima zi.
Wizard24
ok,ms de raspuns,o sa ma gandesc probabil o sa imi pun tongue.gif ,dar ce e culmea,ca am vazut multe masini audi mercedes bmw-uri cu folii pe fata, iar pe aia parca vad ca nu ii opreste nimeni sa ii intrebe de sanatate,numai dc vine saracu de mine cu loganul,imediat sare pe mine..nu mi se pare corect dar asta e dry.gif (si in plus am asistat la o faza din aceasta,si a scapat baiatu cu basmaua curata)
cristi_xp
pai la aia nu stiu sa se uite in talon,plus ca daca ii zice gajiu cu BMWu ca asa a luat masina din fabrica crezi ca nenea organu isi da seama daca minte sau nu?Se ia tot de astia amarati cu loganele care sunt sigur ,si stiu ca au folie sau stiu ca jante mai mari de 15 n-ai voie sa pui.Eu am neomologata de 1 an si,am fo oprit de 2 ori pt ea...odata nu am vrut sa ridic geamurile fata,si s-au legat de jante smile.gif),le-am zis ca le am si pe alea trecute in talon,dar n`aveam cum sa le arat ca "n`aveam" talonu la mine smile.gif),s-au pus sa ma caute de becuri albastre smile.gif) da n`aveam,m-au pus sa suflu in fiola doar doar ma prind cu ceva...da au zis ca nu ma pot ierta...tre sa`mi ia talonu...da`l aduc eu cand il gasesc =)) .D-atunci suntem prieteni...ne claxonam in fiecare seara cand ne intalnim =))
stiancu
ai pile acum ce sa mai! biggrin.gif
cristi_xp
mai bine deloc =))))
SUPERCAR
QUOTE(ionut_buzescu @ 11 Jul 2007, 10:28)
montat ieri folie Llumar 5% la firma Carglass, 350 RON + TVA (luneta + laterale spate); a durat cca. 3 ore; arată super.
*


ti-au dat si autorizatie RAR sau ceva la mana ca sa arati la police in caz ca te opresc?
cristi_xp
sa le arate orice ca oricum se uita ca matza in calendar...pe mine m-au intrebat daca le am trecute in talon..si l-am dezamagit =))
ady85btz
QUOTE(SUPERCAR @ 15 Jul 2007, 01:54)
ti-au dat si autorizatie RAR sau ceva la mana ca sa arati la police in caz ca te opresc?
*


Carglass da 5 ani garantie si autorizatie RAR
ionut_buzescu
QUOTE(SUPERCAR @ 15 Jul 2007, 01:54)
ti-au dat si autorizatie RAR sau ceva la mana ca sa arati la police in caz ca te opresc?
*



Da. Mai exact:
Certificat de conformitate
Licență omologare RAR
Timbru RAR aplicat pe geam, suprapus pe eticheta LLUMAR/CARGLASS

Pe una din hârtii se specifica ce fel de folie s-a aplicat și în ce loc.
stiancu
Dupa imdelungi cautari, azi mi-am montat si eu folie 3M la Auto salon Craiova. Rezultatul: neasteptat de bun. designul schimbat mult , folie de calitate(mult mai groasa si nu se zgarie usor), iar vizibilitatea excelenta(nici nu se compara cu folia din targ). opacitate95%. Baietii au lucrat 3,5 ore, fara sa de jos geamuri, lunete si alte chestii( decat chederele), iar folia de pe luneta e dintr-o bucata, dupa ce a fost modelata la cald cu un pistol cu aer cald. pret 4 mil. autorizatie am primit la mana+actibild, factura! recomand tuturor oltenilor biggrin.gif

19 Jul 2007, 18:27:
alte poze
SCORPION21
5% Transparenta pe spate si 35% pe fata.Folie LLUMAR (fata+spate) cu autorizatie pt. spate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.