Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Intrebare legata de calculatoare
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
argon
Datorita faptului ca am o gramada de periferice pe USB(mouse uaierles, incarcator de acumulatori, veioza, webcam cu night vision, hub USB, etc) ma deranjeaza urmatoarea problema: Cand opresc Pc-ul, sloturile de USB raman alimentate(direct din PC, nu dupa hub care e si el alimentat separat), ceea ce nu am intalnit la inca 4-5 PC-uri la care am verificat. Este vorba de o placa de baza mai veche, SK A, mai exact Asus A7v400-MX, USB 2.0

Am cautat in Bios, si nu am gasit nimic concludent, poate nu am gasit optiunea ca are alta denumire, poate imi dati o idee rolleyes.gif
axabrt
deci vrei cand opresti calculatorul sa se opreasca si alea ?
AngelDegan
Ce ramane alimentat?Mausul?
DragosP
Schimbi placa, conașule!
C a t a l i n
Vezi poate ai totuși noroc...

Unele plăci de bază (eu știu cazul unor plăci ASUS) au pe ele niște jumperi pentru wake-on USB... Deci cu jumperii într-o anumită poziție, porturile USB rămân active chiar și după shut-down.

L.E.: Am verificat în manualul plăcii tale de bază biggrin.gif , ai acei jumperi de care vorbesc, și din câte înțeleg eu de acolo, trebuie să îi scoți de tot de pe pini, pentru a nu mai alimenta porturile USB când calculatorul este oprit.

Dacă nu ai așa ceva, oprește sursa calculatorului (din acel butonaș 0/1) sau ia un prelungitor de alimentare cu buton.
argon
poti sa-mi spui pozitionarea jumperului, ca am pierdut cartea blush.gif

user posted image
C a t a l i n
Eu am luat cartea de pe net acum și m-am uitat... smile.gif

http://dlsvr02.asus.com/pub/ASUS/mb/socka/...6_a7v400-mx.pdf

Sunt 3 jumperi, vezi pagina 1-14.
argon
S-a rezolvat, mersi Catalin biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.