Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: se incalzeste motoru rau si prea repede
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
nairpic18
acu un an jumate cand masina avea 60000km am schimbat cureaua si antigelu. dupa ce am schimbat cureaua si antigelu se incalzea f.repede motoru. in ziua in care am fost cu ea la service(pranz) am ajuns cu acu la jumate(cel de la temperatura) dupa ce am plecat de la service ajungea f.repede sus si tot asa pana acum. au pus-o la calculator si toate in regula spun ei. si pe langa faptu ca se incalzeste repede a inceput sa nu se mai infiga cum se infigea mai ales cand e cald motoru. dupa ce pun clima(care nu mai raceste cum racea) moare semnificativ. nu te mai poti baga in depasiri ca nu se mai infige. little help pls. care ar putea fi problema? din cauza curelei? ei au spus ca nu are treaba indiferent cum este stransa. si cu clima de ce moare rau motoru cand o pun? daca ma poate ajuta cineva bine ar fi multumesc p.s. acu are 100000km
nairpic18
nu ma ajuta nimeni???? sad.gif
manelistu romantic
Schimba intai senzorul de temperatura, e ieftin.
MIRABELA_OANA
aeriseste-o,si daca nici asta schimba termostatu'
madkat
unu la mana - verifica daca functioneaza termostatul (vezi ce indica acul de temp in momentul cand se incalzeste furtunul de tur al radiatorului)

doi la mana - daca termostatul e ok - e posibil sa ai o problema la pompa de apa

aerisirea instalatiei se fac 90% prin supapa vasului de expansiune - doar bucla caloriferului trebuie aerisita - dar chiar cu aer in calorifer motorul tot se raceste ok

in legatura cu clima - inainte de a te duce la service sa iti verifice daca nu ai cumva scurgeri de freon - verifica intinderea curelei de accesorii - e posibil cand a fost facuta distributia mecanicii sa nu fi intins bine cureaua de accesorii... (sau prea tare)
iar daca au fost atat de dibaci... nu vreau sa ma gandesc ca poate au ratat punerea la punct a distributiei (cu un dintisor doar) - asta explicand lipsa de putere a motorului... dar mai intai verifica chestiile de mai sus wink.gif
nairpic18
multumesc am sa incerc sa vad ce iasa
nh1980ro
Avem un coleg solnitzar caruia i s-a blocat rola intinzatoare de la cureaua de distributie si i s-a rupt cureaua.
Tre sa verifice si intinderea curelei si punerea la punct si rola sa nu fie blocata.

Probleme ar mai putea fi si de la catalizator daca e infundat.
nairpic18
cum se verifica cureaua? cei de la service au spus ca nu conteaza cum e stransa(mai slab, mai tare sau f.tare)
costi
QUOTE(nairpic18 @ 21 Jun 2007, 14:45)
nu conteaza cum e stransa(mai slab, mai tare sau f.tare)
*



du-te la altii:

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ea++distributie
nairpic18
am rezolvat problema. era prea concentrat antigelu(era pana la -60grade si circula mai greu). in final merge si ea frumos biggrin.gif
Iuliutz
mi-am facut programare pe joi la service. Sper sa imi depisteze si mie problema. O sa revin cu raspunsul
Iuliutz
Am rezolvat si eu intr-un fel, dar nu la service. Mi-au pus-o pe calculator si a zis ca functioneaza in parametrii normali. Atunci m-am dus eu si am luat o sticla de apa distilata si am mai diluat antigelul si spre surprinderea mea a inceput sa stea acum mai jos de linie. I-am facut si o aerisire dupa ce am depistat ca la turatii mai mari de 3500 imi tasnea antigelul pe la imbinarea dintre corpul termostatului si motor. Asta am rezolvat-o cu niste silicon rosu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.