Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Breaza - Pucioasa
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Eagles
Salut!
Saptamana viitoare plec in concediu la Breaza si as vrea sa ajung pana in Pucioasa. Am inteles ca ar fi un drum direct din Breaza prin Bezdead si Fieni. Stie cineva cum e drumul asta? Nu de alta dar nu am chef sa ocolesc prin Ploiesti sau prin Sinaia.

Era sa uit: Din Pucioasa as vrea sa ajung la Vulcanii Noroiosi (Buzau). Imi puteti recomanda o ruta?
dandutulescu
Pucioasa-Breaza aproximativ 40 km, drum accceptabil pana in Bezdead apoi aproximativ 8-10 km drum de tara pana la granita cu Prahova unde am inteles ca au inceput sa asfalteze. Din Pucioasa mergi direct spre Bezdead ~25km fara a atinge orasul Fieni. PUCIOASA-BREZA-PLOIESTI-BUZAU .
body
Din Pucioasa poti sa o iei spre Breaza , apoi Valeni de Munte si apoi din Valeni de Munte spre Drajna , Posesti , Cislau apoi ajungi in DN Buzau - Brasov , o iei spre Buzau , la Berca o iei din DN spre centru localitatii adica la stanga dupa ce treci podul de la intrare in Berca o iei iar la stanga si apoi urmaresti indicatoarele . Bafta
PS Drumul Valeni - Cislau nu e foarte grozav .
Eagles
Gata concediul! sad.gif Sau cel putin prima parte! Va multumesc celor care mi-ati raspuns, Dar cum "socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ" nu am mai ajuns la Pucioasa. Sa va povestesc pe scurt pe unde am fost:
Sambata: Am ajuns la Breaza si am ramas acolo deoarece la scurt timp dupa ce am ajuns a inceput sa ploua (4 reprize de ploaie torentiala din care 2 cu grindina)
Duminica: Am vrut sa urcam pan la cota 1400 dar ATENTIE! Drum in lucru! Se pare totusi ca daca am fi mers pe la cazino am fi putut ajunge pana sus dar am renuntat si am mers la Cuibul Dorului. Din Sinaia se merge spre Targoviste aproximativ 15 km apoi se face drepata pe un drum forestier! La intrarea pe drumul forestier e un indicator "Spre Hotel Pestera". Atentie inainte de acest forestier mai este unul tot pe dreapta si care ajunge tot la Cuibul Dorului dar care este foarte prost. Am fost foarte dezamagit de servirea si meniul de la cabana. Dupa masa ne-am intins pe o patura si apoi spre seara ne-am intors la Breaza.
Luni: Am fost la Brasov si ne-am plimbat prin Piata Sfatului iar la intoarcere ne-am orit in Timisul de Jos cu intentia de a urca la Sapte Scari. Atentie cei care nu ati mai fost de mult pe acolo. Eu nu am mai fost de cca 5-6 ani si acum am fost complet derutat de cat s-a construit in zona si cum era ora prinzului nu am gasit pe nimeni sa intrebam pe unde sa o luam. Asa ca ne-am resemnat am intins iar patura undeva la umbra si am stat acolo cateva ore inainte sa plecam inapoi spre Breaza.
Marti: Am fost in Busteni, am lasta masina pe langa telecabina si am urcat pana la Manastirea Caraiman. Marti seara, din cauza furtunii, la Urziceni un acoperis de pe un bloc vecin a sburat direct pe acoperisul blocului in care stau socrii mei. Asa ca degeaba facusem noi "planu ca tiganu" sa plecam miercuri la Pucioasa, ca am plecat direct la Urziceni.
Miercuri: Breaza-Urziceni drum bun spre foarte bun de la Ploiesti spre Urziceni pana pe la jumate unde drumul este in lucru.
Vineri: Vulcanii Noroiosi: Drum asfaltat din Berca pana sus la Vulcani si fara gropi. La vulcani se plateste intrare.

PESTE TOT PE UNDE AM FOST AM ARUNCAT GUNOAIELE LA COS SAU IN LIPSA ACESTORA LE-AM LUAT CU NOI! VA ROG PASTRATI CURATENIA MEDIULUI INCONJURATOR!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.