Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme planetare!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
pasarel
o planetara bate,nu pot sa-mi dau seama care,cind masina nu este incarcata,cind am pasager in dreapta bataia dispare.
este normal,sau trebuie sa le inlocuiesc.
bataia este in linie dreapta si viraje.
Alex G.
Aceeasi problema o am si eu: cand nu am pasager in scaunul mortului, ocazional bate planetara chiar si pe drum drept, nemaivorbind de curbele la dreapta (am fost la Sibiu zilele trecute si bate destul de urat la serpentinele de pe pasul Oituz). La curbele la dreapta nu sunt probleme.

Cred ca trebuie schimbata planetara, sau rectificata, nu ma pot pronunta.

Alex
costinasd.
biggrin.gif Solutii: 1) inversati panetarele (stanga cu dreapta desigur) daca nu ati facut asta pana acum. E ceva de lucru, dar rezultatul e unu bun, repet, daca nu ati mai facut treaba asta.
2) Data jos si dusa la un atelier pt rectificare. Aveti grija cu ce material de adaus o incarca. Nu mai stiu exact duritatea, dar trebuie sa fie net superioara unui banal electrod bazic (E 7018)...dar nici prea tare ca va uzeaza bilele si tot un c...... ati facut.
3) Si cea mai sanatoasa solutie: una noua, e 220 ron cu tva inclus (aprox).
Daca va apucati de treaba acasa, sa aveti si ceva scule happy.gif , mai ales cand scoateti planetara din fuzeta (e o presa cu trei craci care se prinde de prezoane) si o alta scula cu care trageti planetara inapoi pe fuzeta (ca un fel de teava). Bafta
horsewhisperer27
sau operatiile de la punctul 3 se pot efectua cu succes folosind, desigur cu masura, clasicul ciocan.exista un risc minim de a sparge rulmentii la cutie(cica), dar eu am aplicat la greu ciocanelu si nu a avut nici pe naiba!

daca operatiile au mai fost efectuate, iese intra chiar si fara ciocan.la liber.folositi cu incredere vaselina+sprau degripant.


daca bateti pt montare, grija mare, sa fie "cuiul"(nu-mi vine in cap cuvantul), ala dinspre cutie montat, ca sa tina planetara pe loc!

disparitia /aparitia zgomotelor la incarcarea/descarcarea masinii consta in modificarea inaltimii acesteia si prin urmare a pozitie unor subansamble ale planetarei!
ANTIdacie
Si cea mai sanatoasa solutie: una noua, e 220 ron cu tva inclus (aprox).
unde ai gasit planetara noua cu 220 ron?
ydaniel
astea de uzina sunt de ,a 325 de lei pana pe la 450 lei:)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.