Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Boxe fata
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Archangelvld
Difuzoarele din fata (diametru de 10 cm)sunt prinse din fabrica de un plastic.
Daca imi iau de 13 cum fac cu plasticul ala de care sunt prinse astea? Il gauresc mai spre capete ca sa prind noile difuzoare sau il dau jos de tot si gasesc o alta metoda de prindere a difuzorului si care ar fi aceea?
Daca si-a pus cineva difuzoare mai mari sa imi zica si mie ca nu prea ma pricep si vreau ca dupa schimbare sa se auda muzica mai bine
guliver
Plasticul trebuie decupat putin ca sa intre difurile de 13. Nu f mult. Daca nu te descurci du-te la un service care monteaza boxe. Nu te costa mult.
Archangelvld
Iar suruburile de la difuri le prind de acelasi plastic?
evo
Eu am montate difuzoare pe 17 pe fata si pot sa zic ca au intrat la limita!Intra exact in spatiul acela.Numai ca prinderea capacelor a fost putin mai dificila pt ca nu se putea roti manivela de la geamuri.Am facut o mica improvizatie...dar arata f bine.
zanga
Daca arata asa bine poti pune si niste poze?
luciank
Initial am prins difuzoarele folosind clemele acelea cu care le-am cumparat, apoi am confectionat doua inele din textolit pentru o prindere mai rigida de fata de usa. Pentru acest tip de difuzoare (DLS B5A) a fost nevoie sa tai putin din tabla usii pentru ca altfel nu incapeau (SRN Europa).
[attachmentid=59230][attachmentid=59231][attachmentid=59232][attachmentid=59233]
dariusz
nu-ti zbirniie ca dreacu fata de usa?
luciank
Nu zbarnaie chiar ca "dreacu" , am ceva "greierasi" pe care n-am reusit sa-i "omor" pe la mecanismul care face legatura intre manerul de deschidere din exterior si zavorul usii, daca pot sa-l numesc asa. Oricum, am aplicat folie Aluband pe fata de usa si pe tabla usii, ajuta si asta.
[attachmentid=59296]
paulica
Luciane tot ai facut suporti. Prinde dif-ul prin intermediul suportilor de tabla usii, eventual cu ceva garnituri de cauciuc astfel incāt sa ajunga imediat sub fata de usa si nu numai atāt dar vezi si sa nu fie perfect vertical ci dif-ul sa bata "un pic in sus". Iar clemele le folosesti sa prinzi doar masca dif-ului de masca usii.
Atentie! Trebuie alte suruburi pt masca dif-ului ff scurte.
luciank
Paulica, multumesc pentru sfaturi. O sa incerc varianta propusa de tine la usa din stanga, deocamdata am facut operatiunile de mai sus doar la cea din dreapta. Pentru reglajul mai fin al pozitiei difuzorului ma gandesc la un sistem de prindere cu suruburi ceva mai lungi si piulite. Mi-e frica totusi sa nu incurce macaraua geamului.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.