Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Imbunatatiri performante Dacia 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
aalleexz
Am incercat sa citesc cat mai multe din posturile anterioare si sa imi formez o idee. Totusi volumul de informatie este prea mare pentru timpul pe care il am. De aceea vreau sa cer parerea tuturor posesorilor de dacie si nu numai despre ce performante ar putea fi scoase din motorul si asa imbatranit al unei dacii berline din '86 (modelul cu 4 faruri, 4 usi -nu sport) mostenire de familie. Mentionez ca a "suferit" RK acum aprox 1 an.

Partea tehnica:

Ce modificari pot fi aduse pentru imbunatatirea performantelor? Mentionez ca NU vreau sa merg la raliuri si nici sa ma dau la "liniute" din simplul motiv ca mashina nu permite acest lucru. Totusi as vrea sa fie ceva mai vioaie, mai sprintena.

Ar fi o idee sa schimb motorul dar nu stiu exact cu ce anume. O lista de motoare care merg pe dacie si preturile fiecaruia ar fi de mare folos pentru toata lumea, mai ales pentru incepatori.

Estetic am mai multe idei:

La interior ar fi schimbarea bordului cu unul mai modern (daca stie cineva ce bord se potriveste? banuiesc ca tot de dacie, dar care din ele), eventual si scaunele, interiorul retapisat in imitatie de piele, sistem audio, volan sport si altele maruntisuri care au ca scop sa faca mashinuta asta batranica pe gustul unui tanar incepator in ale soferiei.

La exterior as vrea niste spoilere (fata+spate) si praguri, oglinzi (oglinzile de la modelul asta de dacie le atasezi cu mana in exterior si le dai jos la fel, astfel incat trebuie sa le iei cand lasi mashina parcata ca sa nu ramai fara ele -cel putin la aceasta masina), geamuri fumuri (ionizate nu folie), jenti in 4 prezoane (am inteles ca se paote adapta destul de usor din 3 in 4 prezoane), vopsea (inca nu m-am hotarat exact ce culoare/culori), o toba sport (asta ar intra la capitolul tehnic), poate si o trapa, inchidere centralizata si alarma. Toate acestea vor fi facute pe gustul proprietarului (adica eu biggrin.gif), se vor incadra in limitele bunului simt si nu vor trece la categoria "citkh tunnnnning". Vreau o mashina care sami placa mie personal, nu una de "fizzzze si suferintze".

Cam asta ar fi. Adunate dau o suma maricica dar luate pe rand sper sa le pot face pe toate. Singurul lucru care "ma sperie" este capitolul tehnic (nu prea ma pricep la mecanica) si nu stiu exact daca din punct de vedere ar performantelor merita asa o investitie mashina asta. Astept pareri si sfaturi.

Inca odata mentionez ca am deschis acest nou topic pentru a cere pareri si incerca sa fac un lucru bun (spun eu) cu o masina care e trecuta de prima tinerete. Multi se vor repezi cu celebra replica "citeste topicurile deja existente...". Am incercat sa citesc si sunt foarte multe si foarte stufoase. De aceea am apelat la aceasta modalitate.

In asteptarea mesajelor, va multumesc smile.gif
driverx
Ohh fucking no. Altu'

Daca vrei masina, vinde cazanu, cumperi alt cazan cu ceva performante mai mari, bord mai modern si mai practic, etc, etc.

Serios, mai ales daca nu ai pasiune si cunostinte de mecanica, lasa visele astea umede. Oricum is proaste ele, dar stii tu, fiecare cu pasarica lui, nu? tongue.gif
vis-a-vis
Daniele, tu esti ma? radmasa.gif
aalleexz
@driverx: fiecare cu pasiunea lui. daca eu vreau sa investesc intr-un "cazan" e problema mea, oricum pana la urma toate sunt cutii de tabla sau mai nou din fibra de carbon. Ideea era de ceva constructiv, nu sa incepi din prima sa arati cu degetul. Masina asta ar trebui sa "ma tina" 1 an de zile pana scap de mamaligile din geam. Pe urma cand o sa am ceva experienta, o sa imi iau si o mashina calumea. Pana atunci as incerca sa fac dintrun cazan lenesh si puturos un cazan mai vioi si sprinten.


@ vis-a-vis: care daniel? dry.gif

Idei constructive nu aveti? wacko.gif
vis-a-vis
Mai nene, daca ai pusi deoparte vreo 3-4000 de € si vreo juma de an de timp liber sa citesti tot ce e pe la Imbunatatiri CLT, nu-ti mai trebuiesc sfaturile noastre.
driverx
Daca zici ca ai si mamaliga, atunci masina care o ai e suficient de vioaie si sprintena. Nu merita sa bagi bani.
aalleexz
Din moment ce am scris ca vreau sa fie mai vioaie inseamna ca nu e destul de vioaie.

In fine, asa e romanul. In loc sa incerce macar sa ajute da cu batan balta.
Rog moderatorii sa inchida topicul. Am apelat unde nu trebuia. Imi cer scuze pentru deranjul provocat smile.gif
SiloS
radmasa.gif

Sa stii ca ai apelat unde nu trebuia, du-te repede pe forumul celalalt "pentru tuning" !!!

Acolo sigur vei primi sfaturile pe care le astepti : "cumpara un filtru sport, scoate toba, scoate plutitorul, etc."
Marius97fer
ba alexe, nu te lua dupa ei. ei nu stie nimic...

fa cum iti spun eu, fa un credit de nevoi personale, daca nu poti tu, roag-o pe mama ta, sau pe tatal tau. bun. cu cei 3000 - 4000 de coco, te apuci si iei de toate ce vrea sufletelul tau... si apoi vii si te lauzi la noi.

noi ce sa iti zicem, daca vrei viteza, pune un motor din ala mare, de 3 - 400 de cai putere, si atunci noi o sa fim invidiosi pe tine...

asta e un topic cu real potential pentru cafenea...

si faza cu volumu de informatii ne lasa rece. poate ai vazut ca sunt altii care au facut din niste masini pe butuci, niste bijuterii, cu piese originale, bine puse la punct, si toate dupa ce au recunoscut ca au stat si au studiat bine forumu...
Muttley
QUOTE(SiloS @ 26 Jun 2007, 17:19)
Sa stii ca ai apelat unde nu trebuia, du-te repede pe forumul celalalt "pentru tuning" !!!

Acolo sigur vei primi sfaturile pe care le astepti : "cumpara un filtru sport, scoate toba, scoate plutitorul, etc."
*


Corect! radmasa.gif
Kruger
Alex. Daca vrei sa tii masina asta doar un an, nu baga bani in ea decat pentru piesele esentiale. Vezi sa ai bucsaraie, cauciucuri, amortizoare, frane, totul sa fie ok si sa fii safe. Nu te chinui cu bord, praguri si alte alea. Pune-ti niste lautari onorabili in ea sa asculte si sufletelul tau o muzica (face mult la volan) si banii strange-i pentru urmatoarea masina


Daca peste un an vrei sa-ti iei altceva, nu merita sa incerci sa o faci mai smechera, pentru ca ma repet, o dacie necesita EXTREM de multi bani ca sa o faci competitiva pe strada. Renunta la ideea asta daca aceasta masina reprezinta pentru tine doar o masina pe care iti vei face mana si cu care te vei da un an.


Daca esti pasionat de ea si vrei sa fii daciot, pune mana si baga banii in ea astfel incat s-o faci impecabila din toate punctele de vedere, si abia apoi poti umbla pe ici pe colo (in functie de gust ) la aspectul ei.


Nu stiu in ce masura te-am ajutat. Eu te inteleg perfect ca ti-ai luat carnetul si esti entuziast, absolut toata lumea trece prin starea asta, dar tine banii in cazul in care vrei sa-ti iei altceva la anul.





Disclaimer: Postul meu are cuvinte care se repeta, si idei oarecum incoerente, chiar daca mesajul e bine intentionat. Asta se datoreaza faptului ca l-am scris in timp ce eram intrerupt de foarte multe ori de activitatile colegilor din birou, care fac misto de mine si de dacia mea din parcare. Probabil ca ei inca nu stiu cat de repede si ieftin se repara o aripa de dacie.....fata de una de Golf R32 )
diaconuliviu
http://www.daciaclub.ro/Cum-poti-avea-o-ma...300-t74199.html
http://www.daciaclub.ro/Imbunatatiri-accel...sum-t31589.html
http://www.daciaclub.ro/Daciaberlina-Imbun...ente-t7713.html

Macar pe astea citeste-le. O sa-ti foloseasca.
Nu deschide topicuri repetitive pe aceeasi tema cind altele sint deja deschise.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.