Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Presuri (covorase) de Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Sclaud
Nu prea stiu unde sa postez informatia si ... o "arunc aici", poate e cineva interesat: au bagat in Selgros neste presuri de LOGAN cam la 300.000 lei, din material textil ... mie mi s-au parut cam naspa (din punct de vedere al materialului) dar ... ca marime cred ca erau OK (eu am cam cautat ceva la marimea asta si nu am gasit nicaieri ... iar cei de la ASV de unde mi-am luat masina spuneau ca cele "originale" nu prea sunt sanse sa primeasca curand - nu stiu de ce)
maxx
te referi la covorase???
nu se mai livreaza sad.gif
Sclaud
QUOTE(maxx @ 12 Oct 2004, 21:39)
te referi la covorase???
nu se mai livreaza sad.gif
*


Ma refer la presuri - 4 buc. - 2 pentru locurile din fata si 2 pentru spate (pot fi din material textil sau din cauciuc sau ...) smile.gif
Nici nu s-au livrat vreodata mad.gif
maxx
alea se numesc covorase, nu presuri(din cate stiu eu)
yo cand am intrebat de covorase pt loganu meu mi-a zis ca aunci cand vine masina....
presuri se numesc alea de la roti, ca sa nu mai arunce noroi sau apa
adister
Covorasele sunt accesorii care se pot achizitiona contra cost. Se poate ca unii dealeari sa le includa gratuit, ca promotie, dar pana acum nu am auzit de asa ceva.

Eu personal am cumparat de la Latin Efe in momentul cand am ridicat masina un set de covorase de cauciuc (600k) care se potrivesc de minune. Am ales cauciuc in ideea ca se spala mai usor, nu stiu cum vor arata cele din material textil dupa o perioada.
LucVer
Eu am cumparat din material textil pentru ca la cele de cauaciuc nu prea mi-a placut aspectul. La fosta DSN am avut tot textile si s-au pastrat destul de bine !
Andy LGN
Eu am cumparat covorase din Selgros. Se potrivesc de minune insa astept sa cumpar si niste presulete din cauciuc cu banda pe margine pentru locurile din fata (vin ploile,vine iarna -zapada etc).
naturall
Eu am luat de cauciuc din Cora 600k.

Insa se pare ca se agata ambreiajul iar cateodata chiar ramane blocat. smile.gif
Asa ca trebuie sa am grija sa il trag din zona pedalelor destul de des. excl.gif
MoneyTalks
ATENTIE: Aici se discuta despre covorase, NU despre ambreiaj! Posturile despre ambreiaj (offtopic) au fost sterse. Daca vreti sa discutati despre cum (nu) va merge ambreiajul, deschideti-va un topic nou.
adister
Nu era vorba de ambreiaj - era vorba despre covorase care agata pedala de ambreiaj.
DomnulK
QUOTE(naturall @ 19 Oct 2004, 10:59)
Eu am luat de cauciuc din Cora 600k.

Insa se pare ca se agata ambreiajul iar cateodata chiar ramane blocat. smile.gif
Asa ca trebuie sa am grija sa il trag din zona pedalelor destul de des. excl.gif
*



QUOTE(MoneyTalks @ 19 Oct 2004, 14:59)
ATENTIE: Aici se discuta despre covorase, NU despre ambreiaj! Posturile despre ambreiaj (offtopic) au fost sterse. Daca vreti sa discutati despre cum (nu) va merge ambreiajul, deschideti-va un topic nou.
*



MoneyTalks...omul are mare dreptate...Pedala de ambreiaj ramane agatata in COVORAS...Trebuie sa se caute covorase care sunt mai scurte....sau nu stiu cum trebuie sa fie exact...ca tot ce am probat nu e bun. Aveti idee daca au fost facute covorase special pentru LOGAN?
maxx
covorase speciale smile.gif
cele din catalogul de accesorii logan
alea sunt covorase speciale cu pret special ~25 euro
CristiZ
Da oare nu se pierde garantia daca pui presuri din alta parte decat de la dacia? smile.gif
Andy LGN
Mai KANDREI daca citeai cateva posturi mai sus te dumireai. biggrin.gif
Chiar eu am spus ca am luat din Selgros covorase special facute pt Logan.

Celor carora li se agata pedala de ambreiaj in covor : TRAGETI COVORUL MAI IN SPATE (nu e prea greu nu? laugh.gif )
Doru
QUOTE
Eu am cumparat covorase din Selgros. Se potrivesc de minune insa astept sa cumpar si niste presulete din cauciuc cu banda pe margine pentru locurile din fata (vin ploile,vine iarna -zapada etc).


Astea cumparate de tine sunt din material textil sau cauciuc ? Scrie pe raft ca sunt pt logan? Ce bani?
sorinGo
Covorasele de solnita se potrivesc si la Logan...bafta!
Dsign
casa nu s emai agate pedala de ambreiaj in covoras NU trebuie TRAS covorasul spre spate ci trebuie IMPINS spre in fata, caci daca il veti trage, il veti impinge mai apoi cu calcaiul... am luat covorase de la dealer si nu erau chiar 25 euro...alea-s insecte ce se vorbeste de preturile la covorase....
Sclaud
Mi-am luat ieri covorase originale de Logan de la dealer din Brasov. Made in Poland. Pret: 1.081.000 lei (cu TVA cu tot ... logic, ca si asa e prea mult). E ok cu ele. Singurul inconvenient e ca cel de la sofer este foarte scurt in partea de sub pedale, mai exact nu se intinde pana sub pedale si acolo se strange la mizerie gramada dar in rest mi-au placut pentru ca materialul este super, se aseaza exact la fix fiecare pentru ce loc a fost facut si au toate marginile inaltate pentru a nu "curge" mizeria din ele (mai ales iarna).
Later edit: si nu se mai agata nici o pedala ...
Si la fel mi-a placut covorasul pentru locul din dreapta pentru ca acopera absolut toata partea de jos foarte bine (pana in cele mai ascunse colturi). La mine asta era o problema cand mai luam in masina pe careva caruia imi era si jena sa-i mai spun sa-si tina dracu picioarele ca'lumea si imi facea totul varza pe acolo ... (eu sunt mai maniac cu chestia asta).
Ake
QUOTE(Obscuru @ 26 Oct 2004, 05:44)
...covorase originale de Logan ... Made in Poland. ...

De ce nu s-o fi gasit nici o firma romaneasca sa le faca?
maxx
QUOTE(Ake @ 26 Oct 2004, 20:10)
De ce nu s-o fi gasit nici o firma romaneasca sa le faca?
*



ce sa-i faci sad.gif astia suntem...
avem nevoie de covorase din polonia...
Lucian123
Maine ridic masina de la Autocobalcescu si primesc covorase din cauciuc (pentru Logan) gratuit.
DomnulK
Covorasele alea din polonia au adancitura din dreptul pedalei de acceleratie? adica se muleaza perfect pe profilul podelei?
LucVer
QUOTE(kAndrei @ 28 Oct 2004, 01:37)
Covorasele alea din polonia au adancitura din dreptul pedalei de acceleratie? adica se muleaza perfect pe profilul podelei?
*



Da, sunt croite in asa fel incat sa nu incurce pedalele (sunt taiate nu au adancitura)
stefan19
Am luat si eu covorasele "de origine" pentru Logan, 1.100.000 de la dealer.
Material foarte bun, forma excelenta, dar FOARTE MICI !!! doar cel din fata dreapta pot sa spun ca e pe masura, la sofer ramane partea din stanga unde sprijini piciorul goala, iar cele din spate sunt ridicole, ar fi trebuit sa intre mai mult sub scaune. Nu inteleg ce au avut in cap cand le-au croit.
Un sfat: daca le vreti pe cele originale, faceti intai o proba pe masina, s-ar putea sa va razganditi !!!
michou
o sa ai o surpriza neplacuta sunt foarte urate covorasele si eu tot de la ei am luat masina!!!!!


QUOTE(Lucian123 @ 28 Oct 2004, 00:40)
Maine ridic masina de la Autocobalcescu si primesc covorase din cauciuc (pentru Logan) gratuit.
*


vv
Deci AutoCobalcescu da covorasele gratuit?
michou
da sunt gratuite si covorasele si suportii de numar la Autocobalcescu!!!!!
MoneyTalks
QUOTE(michou @ 30 Oct 2004, 20:11)
da sunt gratuite si covorasele si suportii de numar la Autocobalcescu!!!!!
*



Adica plateste dealerul bani pentru ele... wink.gif Ca NU vine masina dotata cu asa ceva din fabrica.
michou
dealerul le ofera pe cheltuiala lui nici de cum fabrica!!!!!!
maxx
dealer-ul are niste mici "oferte"
hyperyon
si-a luat cineva din iasi covorase din material plastic si care se potrivesc perfect cu loganul?
daca da de unde si la cat?
Sony
Autocobalcescu da covorasele gratis.
Alex10
Vezi in targ la Vitan Super presuri 450.000 cauciuc super, forma de tavita sa stea bine jegul iar in spatre are si o prelungir intre scaune sa nu puna pasagerii pinioarele murdare direct pe mocheta
tazzz
da covorase de-alea de zice Alex10 unde gasim in Iasi?

ca io am luat unele universale si am dat 500.000 pe ele si stau si cam nasol...vreu unele care sa stea bine, mai ales in spate ca ramane noroiu in urma dupa unii care nu-s atenti in ce calca 022.gif
RobinHood
QUOTE(Alex10 @ 1 Dec 2004, 00:31)
Vezi in targ la Vitan Super presuri 450.000 cauciuc super, forma de tavita sa stea bine jegul iar in spatre are si o prelungir intre scaune sa nu puna pasagerii pinioarele murdare direct pe mocheta
*



Dar ca dimensiuni cum sunt? Acopera toata suprafata ?? Cauciucul e destul de gros? moale?
Manuel
Am vazut in Metro covorase de cauciuc Michael Schumacher super la 1.100.000. Sunt universale insa ochiometric zic ca merg la Logan. Partea buna e ca nu scrie nimic pe ele spre deosebire de husele MS care au inscriptionat un logo pe spatar.
liviu_canja
QUOTE(MoneyTalks @ 19 Oct 2004, 12:59)
ATENTIE: Aici se discuta despre covorase, NU despre ambreiaj! Posturile despre ambreiaj (offtopic) au fost sterse. Daca vreti sa discutati despre cum (nu) va merge ambreiajul, deschideti-va un topic nou.
*



si eu am niste covorase in care de blocheaza pedala de ambreiaj. sau macar se agata...
Serios, e foarte neplacut

QUOTE(Ake @ 26 Oct 2004, 19:10)
De ce nu s-o fi gasit nici o firma romaneasca sa le faca?
*


de ce crezi....?
Asterix
Cand am facut comanda de masina am bagat la accesorii si covorasele. Tinand cont ca luni sau marti ridic masina (daca totul merge ok) o sa revin cu detalii despre acele covorase pe care platesc 12euroi fara TVA.
ICET
QUOTE(Sony @ 30 Nov 2004, 14:07)
Autocobalcescu da covorasele gratis.
*


asa e!eu am primit asta ca un fel de bonus de la ei!si la alte capitole au fost ff amabili!offtopic ..sper sa fie asa si cei din service cind voi face reviziile!
maxx
yo am cumparat de la AMG niste covorase gri(se asorteaza cu masina) de 600.000 foare bune....
OFF_TOPIC : se merita sa-mi pun la rotile din spate plasticuri din-alea de SOLENZA ?
sdobre
QUOTE(maxx @ 10 Dec 2004, 21:54)
yo am cumparat de la AMG niste covorase gri(se asorteaza cu masina) de 600.000 foare bune....
OFF_TOPIC : se merita sa-mi pun la rotile din spate plasticuri din-alea de SOLENZA ?
*


Covorasele sunt din cauciuc sau textile? sad.gif
Poti sa detaliezi, unde si ce este "AMG"? Multumesc.
asybo2002
QUOTE(sdobre @ 11 Dec 2004, 11:32)
Poti sa detaliezi, unde si ce este "AMG"? Multumesc.

AUTO MARCU'S GRUP...fostul Dacia Pantelimon...la iesirea spre mare
maxx
AMG - Auto Marcu's Grup langa CORA - Dealer DACIA si RENAULT
covorasele sunt gri la fel ca masina, dintr-un cauciuc foarte moale, zici ca-i silicon smile.gif insa sunt universale, ala de la magazin mi-a zis "daca nu-ti place cum vin le aduci inapoi..."
...si nu le-am mai dus inapoi. biggrin.gif
P.S. Aveau si d-alea originale de Logan 1.100.000, dar nu cred ca se merita...pana la urma tot noroi ajunge pe ele...
sdobre
Multam. O sa ma duc sa ma uit si eu, sa vad la ce ma hotarasc.
RobinHood
QUOTE(maxx @ 11 Dec 2004, 16:28)
AMG - Auto Marcu's Grup langa CORA - Dealer DACIA si RENAULT
covorasele sunt gri la fel ca masina, dintr-un cauciuc foarte moale, zici ca-i silicon smile.gif insa sunt universale, ala de la magazin mi-a zis "daca nu-ti place cum vin le aduci inapoi..."
...si nu le-am mai dus inapoi. biggrin.gif
P.S. Aveau si d-alea originale de Logan 1.100.000, dar nu cred ca se merita...pana la urma tot noroi ajunge pe ele...
*



Dar cu pedala de acceleratie cum se impaca? In spate stau bine? OK tot noroi ajunge pe ele, dar nu ar trebui ... pe langa ele!!
maxx
la pedale mai tre' cateodata sa-l tragi inapoi (covorasul), in spate ramane libera portiunea aia mai inalta din mijloc...
dariusboom
Eu am luat de la Latin Efe covorase fata si mi-am luat o mare tzeapa: nu stau cum trebuie, se duc in fata si ma jeneaza si asa mai departe! Asa ca nu luati de la aia (de acolo am luat masina)...400.000 au facut!
klaus
Pentru cei care au probleme cu deplasatul covoraselor, eu le recomand sa le prinda cu 2 agrafe (braduti) de podea (se dau doua gauri in izolantul fonic de pe podea care are vreo 4 cm, se dau gauri si in covorase, si se baga bradutii). Unele presuri/covorase au deja date gaurile respectiva, sau au o margine cu gauri etc. Solutia mie mi s-a parut foarte practica.
Asterix
QUOTE(Asterix @ 10 Dec 2004, 11:15)
Cand am facut comanda de masina am bagat la accesorii si covorasele. Tinand cont ca luni sau marti ridic masina (daca totul merge ok) o sa revin cu detalii despre acele covorase pe care platesc 12euroi fara TVA.
*


Aseara am luat masina. Covorasele sunt din cauciuc si nu prea fatoase. Daca nu le tii trase spre scaun te trezesti ca se salta peste pedale. Asta e... pateam chestia asta si la cielo. Dar la gologan daca le tin trase nu-mi mai vin spre fata.
LucVer
QUOTE(klaus @ 14 Dec 2004, 11:58)
... eu le recomand sa le prinda cu 2 agrafe (braduti) de podea ...
*



klaus,

nu se degradeaza in timp prinderea asta? Ma gandesc la scosul si pusul lor inapoi la spalatorie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.