Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: intra greu in a treia!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
bengaves
de cand am cumparat masina imi intra greu in a treia!eu m-am obisnuit cu
ea,dar daca o conduce altcineva e un chin!
daca incerc sa schimb din a doua in a treia direct nu intra.trebuie mai intai sa o
plimb putin la ''punctul mort'' cea ce devine stresant in oras!
culmea este ca din a 4 in a 3 imi intra lejer!
as vrea sa stiu dak pot sa rezolv problema fara sa dau cutia jos?
cineva mi-a spus ca ar putea fi sincroanele din cutie.nu ma pricep!
mihai0070
Eu te sfatuiesc sa incerci un reglaj al timoneriei ... si eventual inlocuirea bucselor sau pieselor uzate..
bengaves
fi mai explicit! unde se afla astea?
mihai0070
Pai cuplajul dintre schimbator si cutie ... este o bara lunca de vre-o 50 - 60 cm care prin intermediul unor parghii si bucse de plastic (care se useaza si se rup extraordinar de repede ) realizeaza cuplarea si decuplarea treptelor de viteza ... daca bucsele sunt uzate maneta capata jos si inclusiv bara respectiva (timoneria) si atunci calca stramb si cuplarea nu mai are loc corespunzator ... de aici intra greu si iese greu ... de asemenrea recomand ungerea tijelor de comanda ... cele 3 burdufe o sa le vezi usor daca te bagi sub ea ... cu vasilina fara sa sti cont cat pui ... cat mau multa ...

pentu a vedea exact jocul timoneriei ... bagate sub masina si roaga pe cineva sa iti cupleze diferite trepte de viteza ... atunci o sa vezi miscarea barei si iti dai seama unde merge prost ...

nu uita sa blochezi masina bine inainte sa te bagi sub ea ... pietre la roata ... frana de mana ... crick ca sa incapi acolo ...


numai bine ...

ca pret ... bucsele sunt cam 5 ron tot ... bucsa timonerie (bieleta comanda) si burduf protectie ... asta daca le gasesti
si bara cu totul costa cam 40 ron ...
acum sa fii atent ca bieleta de comanda CV ... (sau timonerie) este diferita la nova GT fata de GTi ...
bengaves
o sa incerc! ar fi ok sa scap doar cu atat!
mersi!
tucurel_day
si mie mi s-a intamplat la fel problema la mine a fost din ambreiaj care nu era reglat cum trebuie
mihai0070
daca este belea din ambreaj atunci CARAIE ...


Tot respectul ....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.