Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Praguri+spoilare false
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2
Alberto
Care dintre voi are montate pe masina?

Ce parere aveti, merita?

Nu de alta dar m-am gandit sa-i mai fac o schimbare in bine.



Merci,

O zi buna tuturor

DSN Confort
DRE
Depinde ce praguri iti iei. Eu am vazut 2 faze nasoale referitoare la praguri:

1. La service unui tip i-au crapat destul de nashpa pragurile si a trebuit sa le dea jos si probabil sa le arunce atunci cand i-au pus masina pe rampa.

2. La viteza mare, unui prieten i-a zburat efectiv subspoilerul fata.

Depinde probabil de unde le iei, cine le monteaza si evident... de noroc, ca in majoritatea cazurilor posesorilor de Dacie! :wink:
Alberto
Aici mai intervine si problema cat de joase le vrei, daca chiar le vrei joase de tot pai atunci trebuie sa ai mare grija la gropi, borduri, sine etc...



O zi buna tuturor

DSN Confort
Anonymous
No comment
Alberto
Agop, nu zic ca nu sunt interesat mi-am dat si eu cu parerea, personal as vrea sa-mi pun unele mai mici (adica nu chiar asa de joase) si vreau sa stiu daca mai merita osteneala, investitia!!



O zi buna tuturor

DSN Confort
cristimm
Eu cred ca la gropile noastre si la bordurile super inalte (facute parca in dusmanie) nu merita iar pragurile alea cu GTI pe ele sunt cam urate.
miki
Presupunind ca o sa avem drumuri fara gropi, mai interesant si util ar fi sa-ti cumperi kit suspensie sport. Pe linga aspect (masina cu garda mai joasa) cistigi si la stabilitate. La drumurile astea bai bine dai banii pe altceva
djtzeava
si eu mi-as monta praguri false si spoilare mai misto dar acum nu am chef mai ales ca sant si drumurile astea de kkt in + mai vreu si patru tevi de esapament laugh.gif
Anonymous
Salut,

eu zic ca acele praguri care se gasesc in targ sunt chiar naspa, dar spoilerele sub bara sunt chiar misto, nu asi mai concepe masina fara ele(150mii buc) in targ.
djtzeava
da chiar niste praguri false marfa am sanse sa gasesc
Anonymous
Io mine ma duc sa imi montez adaugiri sub bara din spate si sub bara din spate si pleape la faruri.Toata afacerea(vopsea,montaj...) m-a costat 1.1 milioane.150 grame vopsea basicra 360 000!!!Jaf la drumu mare.Pragurile care sa gasesc()alee cu GTI) sunt naspa de dot dupa parerea mea.Am o intrebare.IO merg cu viteze mari(160-170).Nu o sa-mi zboare adaugirile de sub bara din fata?
cristimm
QUOTE(\"djtzeava\")
da chiar niste praguri false marfa am sanse sa gasesc


Praguri false calumea nu cred ca gasesti dar te poti duce la un tinichigiu bun sa-ti faca praguri adevarate. Am vazut asa la un oltcit si aratau foarte bine.
Diavolo
pragurile , spoilere dau alt look
SORAN
Pragurile din targ arata nasol dar nu sunt finisate...special sunt asa pentru ca teoretic le iei, le mai modelezi, le slefuiesti, montezi si vopsesti. Apropo are careva idee ce folosesc "profesionistii" pentru a uni spoilerul de masina(vreun kit anume , ceva?)
costi
Nu pot sa cred ca ai inviat un topic dupa doi ani !
Oau !
Pipo_arp
Apropo de praguri false....in targ(Vitan)exista mai multe modele....au aparut unele chiar misto..adica arata mult mai bine decat clasicele praguri cu g t i. sunt unele copiate dupa cele pt bmw(ursulet). Am vazut pe cateva solenze si arta chiar bine!
iar despre prelungitoarele de spoiler..arata misto,dar tb sa ai f f f mare grija cu ele..sunt f fragile se crapa imediat! eu am schimbat deja un set pana acum...in primul rand trebuie prinse cat mai bine(in cat mai multe locuri) iar de vopsit ies f bine cu sprayul(marog masina mea e alba,acum nu stiu dak nimeresti aceeasi noanta si la mainile de alta culoare)
PVF
QUOTE(Anonymous @ 9 Apr 2003, 21:58)
Io mine ma duc sa imi montez adaugiri sub bara din spate si sub bara din spate si pleape la faruri.Toata afacerea(vopsea,montaj...) m-a costat 1.1 milioane.150 grame vopsea basicra 360 000!!!Jaf la drumu mare.Pragurile care sa gasesc()alee cu GTI) sunt naspa de dot dupa parerea mea.Am o intrebare.IO merg cu viteze mari(160-170).Nu o sa-mi zboare adaugirile de sub bara din fata?
*



blink.gif 160-170km\h???? laugh.gif undeeee... cu ceeee

Am si eu niste praguri luate tot din vitan, aveam si prelungirile la spoilere dar s-au dus....
SORAN
CAre ati folosit kit de fibra sau stiti cum se vopseste cu ce se da inainte de vopsire pe fibra respectiv plastica ca sa tina, lacuri, primeri chestii dati si voi sugestii de marci daca stiti!
Sorin_bsp
Vreu sa imi pun si yo pe dns un kit de caroserie (praguri si prelungire de spoiler fata+spate). Ma intereseaza kt costa? daca poate sa imi spuna cineva pls. Si inca o chestie ca am auzit k vorbeati de prelungire de spoiler, ziceti ca dak luati o groapa cade sau se sparge, dar afecteaza si spoilerul original care il are masina?sau se sparge doar prelungirea de spoiler?
B 32 BUG
inainte de vopsit se da cu chit de fibra
Sorin_bsp
B 32 BUG de unde ti`ai luat pragurile si spoilerele si cati bani ai dat pe ele? dak nu vrei sa zici de unde le`ai luat(ca sa fi unicat) zi un pret macar?
madkat
eu mi-am pus subspoiler la bara fata - l-am lasat negru ca am si bara neagra smile.gif
pe langa ca arata mai bine se si simte oleaca la viteze pana in 140 - 145 ... daca nu e vant afara pana in 160... parca nu mai se ridica de pe drum asa de rau... adica tot blendura dar nu chiar asa rau...

si nu e efect placebo - ca eram cu un prieten in masina prima oara cand am ieshit la drum cu dracia sub bara - pe la 150 imi zice: "ce i-ai facut ma, ca sta mai bine pe drum, suspensii sport ceva?" ....
Sorin_bsp
si cat ai dat pe prelungirea de bara? Da ai idee kt costa niste praguri? Dar un spoiler fata sau spate sti kt costa (aici nu ma refer la prelungire ci cu totu)?
madkat
175 k in vitan pe spoiler
pragurile nu stiu ca erau oricum destul de prost lucrate
Pipo_arp
In vitan sunt doua tipuri de praguri pt supernova,pragurile clasice(alea cu GTI sau SUPERNOVA) care costa 350.000 setul si mai sunt niste praguri in "X" mai bine lucrate care costa 400.000. B 32 BUG are pragurile clasice care cosra 350 000
BLACK SPIDER
b 32 bug ai stricat tot aspectul cu oglinzile alea penale din plastic cromat,
spoilerul fata si spate sunt reusite
Xplode
Din proprie experienta, am avut o DSN si din nostalgie pt ea mai intru pe forum sa vad cum evolueaza lucrurile, am avut prelungiri de spoilere din acelea penale la 150.000 lei vechi din fibra de plastic. Pe scurt cele mai naspa si cele mai ieftine prelungiri. Am mers cu ele cu 160 km/h (pe bord, real pp ca vreo 150) si nu mi-au zburat. Mentionez ca erau prinse numai cu kipling-rui, nici un pic de surub sau altceva. Obisniuam sa nu ma tina mai mult de cateva luni ca le spargeam ori in borduri ori iarna in zapada. Deci alea ieftine si de kko m-au tinut si la 160.
KTC
Am si praguri si prelungiri.
La o dacie care are 20 de ani ii schimba cu mult aspectul.
Din pacate se incadreaza la categoria consumabile.
Prelungirea de fata am lovit-o de 7 ori, odata am tarait-o 10 metri pe jos si tot n-am renuntat la ea. Cea din spate a doua oara cand am lovit-o deja s-a rupt in 3 bucati iar la praguri trebuie sa fii foarte atent cand ridici pe cric.

Am vazut la cateva persoane care dupa ce le prind in suruburi de spoiler la imbinaturi baga chit + fibra de sticla dupa care le vopsesc. Pe interior stiam ca se baga spuma care se foloseste si la geamurile termopane pentru o intarire mai buna.. In caz de lovesti cu prelungirea de bordura se sparge doar in locul in care atingem si nu iti cade toata prelungirea pea jos, reparatia ulterioara fiind mult mai mica.
Ca prindere, din propia experienta, recomand cat mai multe Holsuruburi.
Daca ai prelungiri montate trebuie sa te feresti in permanenta de drumuri off-road, gropi adanci, patrupezi in miscare si mai ales bordurile prezente peste tot.
pitic24
am si eu pe masina,arata bine si ii da un aspect sportiv(depinde cat de bine sunt montate si finisate)
eurro
o intrebare pentru cei care au praguri si spoilere false:
la praguri nu exista riscul de a se depune rugina? ma gandesc la faptul ca pragurile false tin umezeala si mizeria ce se aduna, si care nu iese la spalare! ati avut probleme cu rugina din cauza pragurilor? ma gandesc sa imi pun si eu, dar am preferat intai sa ma lamuresc cu problema asta inainte sa le pun!
pastrama
QUOTE(pitic24 @ 7 Jan 2007, 21:25)
am si eu pe masina,arata bine si ii da un aspect sportiv(depinde cat de bine sunt montate si finisate)
*


Nu mai vorbiti fara poze ca n-are nici un rost.
pitic24
ai dreptate fara poze nu are nici un rost
o sa incersc sa fac niste poze
Burnot
QUOTE(miki @ 1 Apr 2003, 12:36)
Presupunind ca o sa avem drumuri fara gropi, mai interesant si util ar fi sa-ti cumperi kit suspensie sport. Pe linga aspect (masina cu garda mai joasa) cistigi si la stabilitate. La drumurile astea bai bine dai banii pe altceva
*




Cat te ajunge kitul ? Unde pot gasi ? Merci..

DSN
CLIMA
RacingSoul
Deci pragurile ajuta la aparitia ruginei sau nu? si alta chestie, la service cand o ridica p rampa masina p c sta sprijinita? afecteaza pragurile? ca nu vreau sa raman fara praguri la prima vizita in service.
catalin06
Prelungirea mea bara fata n-o sa se sparga niciodata ; e din cauciuc . Am avut de fibra si s-a spart , asa ca l-am pus pe acesta . L-am lovit de nenumarate ori si nu are nimic .
ahyle_blue_eyes
se gaseste de cumparat la magazine de piese auto?sau la tuning shop-uri?
catalin06
Nu. L-am facut eu .
RacingSoul
Cum se pregatesc d vopsire subspoilerele si pragurile? Se da cu un grund ceva? am auzit ca se da cu un kit pt fibra...dupa se mai da cu ceva sau direct cu vopsea? unsure.gif
ahyle_blue_eyes
Din cate stiu se da cu "sprit kit"(nu stiu exact daca asea se cheama) si apoi cu vopsea!
dariusz
exista o solutie(nu stiu cum se numeste) care are rolul de a asiguraaderenta vopselei pe fibra sau plastic ca altfel vopseaua se cojeste
RacingSoul
Merci mult pt ajutor! O sa pun niste poze sa va arat ce a iesit wink.gif. Proiectul e format dintr-un subspoiler fata si unul spate standard dsn cele din vitan, plus piesa de rezistenta un eleron stil evo care dupa parerea mea se potriveste cu unghiurile ascutite si liniile drepte alea dsn ului.
Lucian1999
de une ai luat praguri pt solensa ce eu nu am gasit decat in targ la vitan si nu vreau sa par ca am nr. de GR

si inca ceva am vazut acum cateva sile ca cineva s-a montat oglinzi electrice pe solenza daca poate sa ini trimita si mie un mail sa mai vb despre subiect

catalin06
Am mai facut cateva poze la masina .
catalin06
......
MIRABELA_OANA
frumoasa
catalin06
Multumesc pentru compliment !
lights
La ce ajuta evacuarea dubla? Ai motor standard pe ea?
ahyle_blue_eyes
ce mai conteaza daca are motorul standard?arata super!
pastrama
QUOTE(lights @ 23 Apr 2007, 17:14)
La ce ajuta evacuarea dubla? Ai motor standard pe ea?
*


E doar terminatia...deci oricum n-ar ajuta la nimic. wink.gif
catalin06
Lights : am motor standard . Ornamentul dublu l-am pus initial pentru sunet , renuntatem la toba finala . Se auzea frumos dar la drum intins devenise stresant. Asa ca am facut o toba finala de inox aproape identica cu una stock de care am sudat ornamentul de inox .
Nu am evacuare dubla cum spui tu !!! Ca sa am asa ceva trebuia sa am doua finale ( una pe stanga cealalta pe dreapta ) .
Ornamentul de inox nu ajuta cu nimic . Momentan tot ce face e un mic sunet sport placut .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.