Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Diferenta Nova GTI si GLI
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
wo0lf
Am si eu o nedumerire,vreau sa imi achizitionez o dacia nova pe injectie si am gasit mai multe oferte printre care si o nova gli.Nedumerirea mea este in afara de motorul de 1,4 fata de cel de 1,6 de pe gti care mai este diferenta dintre cele 2 si totusi de ce s-au fabricat mai putine GLI-uri decat GTI-uri?
Au vreun defect cele cu motor de 1,4 ?

Va multumesc celor care imi vor raspunde si sper sa fi postat unde trebuie,daca nu rog pe cineva sa imi mute topicul unde ii este locul.
C a t a l i n
Diferența e doar capacitatea motorului, din câte cunosc eu... De aici rezultă deficitul de putere și cuplu... Nu știu valoarea consumului, dar nu cred că consume mai puțin... smile.gif
wo0lf
Multumesc pentru raspuns!
cris2dum
Diferenta e la motor : gli 1400cm , gti 1600cm , gt 1600cm
C a t a l i n
Fals!

GT și GTi au 1557 cmc, iar Gli probabil 1397 cmc.


(e vorba de volum - capacitate cilindrică, deci centimetri cubi)
apollo
GT si GTi-ul au aceleasi motoare doar.Acel "i" vine de la injectie.Bine,is modele diferite. tongue.gif
mihai0070
motoarele nu sunt diferite ... doar ca la gt exista carburator si delco si la gti exista injector si aprindere electronica bosch ... difera doar capacitatea cilindrica ...
ahyle_blue_eyes
consumul la Gli e cam cu 1 litru % mai putin ca la Gti
C a t a l i n
Mai concret?

Sub 5 litri la sută extraurban? Eu nu cred...

Nu mereu un motor mai mic e mai economic... Dacă e subdimensionat în raport cu greutatea mașinii, poate consuma chiar mai mult pentru aceleași performanțe...

Câți cai are?
ahyle_blue_eyes
48kW (65cp) la 5500 rpm si cuplu 102 Nm 3500rpm,viteza max 150 km/h pt NOVA GLI.
In legatura cu consumul ai dreptate ....eram informat gresit!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.