Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: DACIA1300 vs TRABANT
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3
dany_daci1300
voi ce ati alege io unu as lua dacia decat t rabantul icon_mrgreen.gif da oricum io iubesc dacia mai ales ca am mostenito de la bunicul meu wub.gif
vis-a-vis
Ce imbunatatire e asta, vere?
sorin1983
si eu credeam ca sunt beat...
thedragon
off: creca persoana asta ii in goana de posturi ! sau CHIAR nu stie ce face !
sefu_alx
"azi am vazut un cal"
argon
La cafenea o sa primesti sfaturi mai competente.
tribunul
QUOTE(sefu_alx @ 2 Jul 2007, 00:25)
"azi am vazut un cal"
*



Maro? Ca am pierdut eu unul verde.
OAP
Bine ca nu era ala alb ca ala nu se pricepe la masini!
2dor
De ce nu o Pobeda?
St
"In cimitir paste un cal"
nicu022003
Eu zic sa alegi trabantul ca e mai usor si trage (sa moara) mai bine =)))
AAlpine1
moderatorii inca dorm ZZZZZZZzzzzzzzzzzz
tribunul
Mai nene daca nu te pricepi la cai verzi, de ce ta bagi in discutie.
Alydor
probabil vrea un cal sur, cu fluier in ... partea de unde incepe spatelui sa ii zica coada...

Suma respectelor, Alydor
C@talin
Trabantu e mai cool dac vrei sa fii fazt n fiurious,are sprint,e ecologic,se dizolva la prima ploaie icon_mrgreen.gif
Alydor
unde mai pui ca daca bagi 15 barbati in el ai obtinut un carton de oua...

Suma respectelor, Alydor
driverx
Cofrag maaa, cofrag, asa se zice.....
Alydor
sau carton... tot aia e.

Stii cum e cu trabantul si cu bordelul... iti e rusine sa fi vazut ca intri dar te simti bine in el


Suma respectelor, Alydor
bj
ia calul meu si du-te!

urmeaza episoadele:

1. dau regatul pen' un cal
2. o pasa cat de darnic esti... (El Zorab)
3. Black Beauty featuring Lassie

si nu in ultimul rand:

4. BATOREE!!!
C@talin
laugh.gif

Sau cantam e calul meu 04.gif ?
vis-a-vis
QUOTE(driverx @ 2 Jul 2007, 10:02)
Cofrag maaa, cofrag, asa se zice.....
*

In ce limba? Poate "cofraj" wink.gif
driverx
Pe taraneasca maaa
C@talin
Pe spengaleza 04.gif
vis-a-vis
QUOTE(driverx @ 2 Jul 2007, 10:15)
Pe taraneasca maaa
*

Adica esti taran? nedumerire.gif
Michidush
Autoturismul Trabant este o alegere optima pentru tinerele familii. Fabicat in Republica Democrata Germana acest autoturism beneficiaza de 5 locuri, un portbabaj incapator iar motorul cu care este inzestrat se caracterizeaza prin economicitate si are suficienta putere pentru il propulsa pe urcusuri dificile in drumetiile montane. Disponibil in trei nuante de culori alb crem si verde si inzestrat cu aparat de radio "Univers" , Trabantul sau "Trabby" cum este el alintat in tarile imperialiste se remarca prin economicitate si are un pret de achizitie redus de 35 000 de lei. Nu in ultimul rand este un autoturism care poate fi condus si de persoane cu handicap locomotor fiind usor adaptabil la modificari diverse in scopul pomenit anterior. Prima de asigurare ADAS este de asemenea mica, iar taxele sunt scazute pt ca motorul are o cilindree de doar 594,5 cmc.
driverx
QUOTE(vis-a-vis @ 2 Jul 2007, 10:15)
Adica esti taran? nedumerire.gif
*



Noooo, dar am vorbit pe limba unora de pe aci biggrin.gif
Michidush
Dacia 1300 este un autoturism total lipsit de confort. Aerodinamica proasta si suspensiile moi fac ca acest autoturism sa fie necontrolabil la viteze de peste 110 km/h. Siguranta pasiva este deficitara neavand centuri de siguranta posterioare sau tetiere iar coloana de directie patrunde in habitaclu in cazul unei coliziuni. Insonorizarea este total absenta iar incalzirea habitaclului este o aventura iarna la temperaturi sub 5 grade Celsius. Protectia anticoroziva a caroseriei lasa de dorit iar calitatea executiei mai are mult de asteptat pana cand acest autoturism va putea fi intradevar o alternativa optima pentru tinerele familii.
argon
QUOTE(AAlpine1 @ 2 Jul 2007, 08:23)
moderatorii inca dorm ZZZZZZZzzzzzzzzzzz
*




Ce te face sa crezi asta?
tribunul
Macar unul tot o dormi.
driverx
@Michidush

Ai dreptate. Dar cu trabantul cum e? (cel putin in materie de siguranta, ca la protectie anti-corozita ...nu ai ce compara)
DragosP
Mda, trabby nu ruginește, mucegăiește! wink.gif
Michidush
http://www.cartoontrabant.pl/inne/crash.php


Dupa cum se poate observa in acest articol editat de colegii nostri polonezi acest autoturism are un comportament "Porównanie zachowania przy tak zwanym Offset-Crashu przy 50 km/h z 40% "
driverx
Ce fain i se deplaseaza puntea spate la un impact frontal

user posted image

biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
axabrt
despre consum. Are trabantul consum de dacie...cam 8% ca aveam un coleg de facutate care avea asa ceva. Ii facea consumul cu 2 zecimale.

Si aprinderea e cam complicata...in final l-a aruncat.
Si trabantul nu poti sa il dai la Remat. Eu asa stiu.

Deci mai buna Dacia. Votat
tatabobu
Cred ca-i mai bine cu trabantul. daca te plictisesti de el il tai si-l dai porcului de mancare. Am vazut eu intr-un film wink.gif
driverx
QUOTE(axabrt @ 2 Jul 2007, 11:17)
...
Si trabantul nu poti sa il dai la Remat. Eu asa stiu.
..
*



Asta chiar nu e o problema. La o adica, exista centre pentru reciclarea hartiei. So.....
DragosP
Da, da' viața bate filmu' așa că îl poate mânca chiar și proprietarul. radmasa.gif
ramm
mor de ras la birou cu topicul asta 168.gif
intre astea 2 aleg bicicleta sau metroul
OAP
QUOTE(Michidush @ 2 Jul 2007, 10:29)
motorul are o cilindree de doar 594,5 cmc.
*


oare merge sa ii faci chiptuning? icon_mrgreen.gif
tarzy
acum la modul serios

eu am cochetat un timp cu ideea de a ma da cu un trabi prin oras

ca a 2-a masina cred ca e o solutie bunicica

e o masinuta simpatica, ieftina, relativ usor de intretinut.

o masina in stare buna care parca iti zambeste

exista si un club destul de activ al trabantistilor din RO - www.trabi.ro


din pacate nu am ajuns la un consens cu nevata din dotare cu privire la suplimentarea flotei auto .... asa ca am ramas doar cu dorul de trabi

driverx
QUOTE(tarzy @ 2 Jul 2007, 12:47)
....
din pacate nu am ajuns la un consens cu nevata din dotare cu privire la suplimentarea flotei auto ....
*



Stia ea ce stia.... radmasa.gif
tarzy
razi tu razi Harap Alb .... dar azi dimineata am oftat dupa 2 locuri de parcare care erau un pic mai mici decat LGN-ul din dotare

Merced
Am vazut recent un Trabant reconditionat destul de bine. Vopsea noua pe el, interior refacut, oricum se vedea ca masinuta fusese intretinuta la viata ei. Un d-ala combi as lua, chiar si la bascalie, mai ales ca pretul la astfel de masini e undeva sub o bicicleta medie de calitate. biggrin.gif
Intre timp, raman cu Dacia. cool.gif
prody
Eu am avut trei ani Trabant, tocmai l-am vandut acum o luna, am luat 14 milioane pe el, dar mi-a parut tare rau ca il dau, era intr-o stare excelenta (la cati bani bagasem in el... mad.gif ). Functiona impecabil, ii facusem rost de curand si de niste telescoape originale Made in DDR, le avea unul prin pod, nefolosite niciodata. Prindea usor 100 km/h, dar viteza de croaziera era 75, mai sus devine cam zgomotos. Problema este ca se cam uita lumea ciudat la tine, dar daca nu iti pasa de altii, se merita luat un Trabi in dauna unei Dacii, doar ca trebuie gasit unul intretinut, sau macar gasit un mecanic bun care sa ti-l aranjeze.
Pentru alte intrebari referitoare la "monstrul asfalturilor" va stau la dispozitie.

Tatabobu, filmul ala in care porcii mancau din Trabant era "Underground" de Emil Kusturica wink.gif , si este o scena plina de simboluri... wink.gif

Iata si o poza cu el :
http://img77.imageshack.us/img77/2006/imag0083lf7.jpg
Cei doi babuini din imagine sunt niste mecanici alcoolici care mi-au facut viata amara pe la serviciu vreun an de zile pana am scapat de ei biggrin.gif , ne intorceam de la un pescuit, eu sunt cel din dreapta, cel a carui fata nu i s-a parut deloc interesanta la fotograf ! radmasa.gif
sefu_alx
cum_se_finisa_trabantul
MihaiD
QUOTE(OAP @ 2 Jul 2007, 03:46)
oare merge sa ii faci chiptuning?  icon_mrgreen.gif


Normal, uite aici unul chiptunat: icon_mrgreen.gif

user posted image
Giurisici Fabian
eu as alege trabiul
e rust free , e germana si are 4 prezoane la roata
+intrii in clubul lor cel mai tare
driverx
QUOTE(Giurisici Fabian @ 2 Jul 2007, 19:33)
....si are 4 prezoane la roata
*



Intradevar. Cu el o sa poti iesi din tara......
C@talin
QUOTE(prody @ 2 Jul 2007, 18:47)
eu sunt cel din dreapta,  cel a carui fata nu i s-a parut deloc interesanta la fotograf ! radmasa.gif
*



Ehh si tu acuma vrei sa fii vedeta icon_mrgreen.gif ,Erau mai simpatici cei doi ingineri mecanici bla bla smile.gif

2 Jul 2007, 19:37:
QUOTE(Giurisici Fabian @ 2 Jul 2007, 19:33)
eu as alege trabiul
e rust free , e germana si are 4 prezoane la roata
+intrii in clubul lor cel mai tare
*



Sunt si pasari bune acolo wub.gif
SiloS
Michidusule, de unde le scoti ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.