Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cat costa un carlig ?/
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
dani_devito
Buna, as dori sa stiu cam cat m-ar costa sa imi montez un carlig de remorcare pe masina ??? astazi am fost nefericitu faptas la un accident, un taximetrist m-a acrosat din spate .......
Petea
Pentru berlina de tip nou cum ai tu, pretul e in jur de 225 RON (atat am dat eu) pentru un carlig omologat, inclusiv partea electrica (mufa + fire).
EUROPE_
Ce bine-i de mine ca il am deja montat biggrin.gif .
Sincer, acum, de ce vrei sa iti pui carlig? Ala are alt scop...
argon
daca crezi ca rezolvi ceva cu carligul ala te inseli.
Merced
Se fixeaza direct de lonjeroane carligul ala, ca eu parca asa-mi aduc aminte(oricum se fixeaza de o parte a structurii de rezistenta). La un accident usor poate sa fie util, dar la unul mai grav dimpotriva. Oricum nu merita pus pentru asta. Tie nu stiu cat avantaj iti va aduce, mai nasol pentru cel ce intra in tine ca se poate alege cu radiatorul spart mai usor. icon_mrgreen.gif
Kruger
Da, asa am patit eu acum ani de zile. Parcasem dacia unui prieten in fata blocului meu, si o vaca cu carlig pe o berlina a dat cu spatele, carligul a trecut pe sub bara mea, prin radiator si s-a oprit in dulia aia de jos de la motor, care antreneaza cureaua de ventilator. dry.gif Partea mai funny e ca tot dadea sa plece, si nu intelegea de ce nu merge....ca incerca sa ia la remorca si dacia mea....cu frana de mana trasa.
Ovidiu Comănescu
Este destul de util un carlig de asta, mai ales daca-ti intra un smecher de taximetris neatent, asa cum mi-a intrat mie anul trecut, daca aveam un carlig nu pateam nimic, noroc cu bara metalica ca-mi facea spatele varza, asa m-am ales decat cu panoul spate infundat si scaunul sarit dupa glisiere, de, socul mare.
diaconuliviu
Si pe mine m-a salvat de avarii mai serioase de doua ori.
Acuma, e drept ca acel cirlig provoaca avarii mai mari celui ce te acroseaza dar: cine spune ca trebuie sa circuli in viteza "bara la bara"? unde scrie ca trebuie sa te uiti dupa ciori sau fete pe trotuar lasind la mila domnului pe cel din fata? sau sa discuti aprins cu cel din dreapta, cu aceleasi consecinte? sau sa vorbesti la telefon? sau "sa te bagi" cu orice pret?

Circulati cu viteza adaptata si pastrind distanta, uitati-va cu precadere la drum si nu va mai fi nevoie ca unii sa se protejeze cu cirlige.
adumitrachy
Este foarte util acest carlig. Dupa ce trei isteti au vrut sa se uite in porbagajul lui batranul, acesta a montat un carlig de remorca. Utilitatea acestuia a fost dovedita o data cand un destept cu un break mi-a intrat in spate: lui i-a sarit geamul ala mic de pe spate prins in cheder (va dati seama cum arata saraca fata a lui ala) , iar mie mi-a crapat (crapat, nu spart) spoilerul de pe spate.

Sincer sa fiu putin imi pasa ca isi strica ala care imi intra in spate masina. Daca nu as avea cui si el mi-ar strica masina, aveti impresia ca i-ar parea asa de rau? Sincer nu prea cred
EUROPE_
Aici ai dreptate, dar rolul lui este altul. Putin imi pasa daca vreun cascat intra cu radiatorul in carligul meu, doar nu trebuie sa fiu/fim atenti si pentru cel din spatele nostru.
ydaniel
150 lei fara montaj
B30KDT
biggrin.gif eu l-am luat cu 50 ron ,e neomologat
e modelul robust,se prinde in locul barii de metal,pe lonjeroane ,chiar am facut proba cu el pe un papucar tongue.gif singura avarie la masina mea a fost o mica zgaraietura pe bila carligului si buza sparta laugh.gif dupa o mica altercatie
presupun ca nu mai are sens sa zic in ce hal arata si el si masina lui dupa biggrin.gif

gaboru de la circulatie n-a zis nimic ca nu am omologare la carlig
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.