Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbat.
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
LauTM
Eu am schimbat planetara dreapta,mi-a schimbato un prieten,el mi-a spus ca este Lunga si am pus Lunga.Dar eu ma intreb,daca am pus Lunga si trebuia Scurta,se poate intimpla ceva? excl.gif
Kruger
blink.gif ....glumesti, nu ? Daca nu glumesti, cred ca nu se potrivesc intre ele. Deci, daca masina merge, inseamna ca ai planetara buna.
Ralphy
Cu siguranta nu ar fi mers masina cu doua planetare diferite.Oricum cele lungi sunt pt cutiile in patru trepte si cele scurte pt cutiile in cinci trepte.
diaconuliviu
Exista si 4 trepte cu planetare scurte. Seria "premergatoare" cutiilor cu 5 trepte.
xyronebun
aveti idee la o dacia sport in 4 trepte , cutie originala ce fel de planetare are?
mircea.a
Daca ai Dacia Sport din 1990, mai mult ca sigur ai planetare scurte. Eu am Dacia din 1987 CV 4 trepte si am planetare scurte. Din cate stiu eu la planetarele lungi s-a renuntat de prin 1985-1986. Daca vrei sa vezi ce fel de planetara ai trebuie doar sa observi daca planetara intra sau nu in semering. Daca nu intra este planetara scurta.
Daca in loc de planetara lunga s-ar pune scurta aceasta ar iesi din tripoda la primul viraj sau balans de caroserie.
Am avut ocazia sa merg cu masina unui prieten care avea o planetara scurta si una lunga. Cutia era de 5 trepte, deci pentru planetare scurte. Masina mergea, dar in momentul cand planetara se comprima batea in cutie de se simtea la pedala de ambreaj. Intamplator am demontat ambele planetare si deabia atunci am observat ca avea una scurta si una lunga. A luat masina la second hand si nici nu se pricepea.
cat_217
VREAU PTR.DACIE O PLANETARA LUNGA.
TEL.0723.315.769
speedy82
QUOTE(diaconuliviu @ 12 Jul 2007, 12:39)
Exista si 4 trepte cu planetare scurte. Seria "premergatoare" cutiilor cu 5 trepte.
*




Sau cutii in 4 trepte modificate sa accepte planetare scurte tongue.gif
cat_217
Am gasit mersi mult
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.