Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: OF Planetara
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cefera
Vrea sa va impartasesc si eu problema cu care u stiu ca sa fac, sa incep cu planetara din partea dreapta a cutie de viteze, deja ma schimbat vre-o 4 si sa ma credeti ca nu e asa de usor sa gasesti la chisinau planetare si daca chiar si se intimpla minunea gasesc la mina II-a, faza e ca Y-cul cu 3 rulmenti sau se desface sau iese din planetara, care poate fi cauza?
1. excl.gif poate din cauza motorului? care este inclinat putin pe partea dreapta si ma gindesc eu ca toata forta nu se repartizeaza corect, se duce mai mult pe dreapta deaceea planetara nu rezista si se defecteaza, ce parere aveti? vezi poza,
2. excl.gif poate din cauza suportului din dreapta a motorului, in poza o sa vedeti luate in cerculet 2 gauri, acolo ar trebui sa stee 2 suruburi care fixeaza motorul de suport dar problema este ca palariele suruburior s-au rupt si partile cu filet au ramas in motor si motorul sta fixat numai intr-un surub pe rama si unul pe motor(cel de sus) si intre motor si suport sa facut o distanta cam de 1-1,5cm, ma gindesc ca din cauza ca motorul e putin inclinat si cind calc putin siorsica el se inclina si mai tare in dreapta si din cauza asta poat sa sara si planetara? ce parere aveti?
3. excl.gif se poate de scos cele 2 suruburi fara ca sa dau jos motorul,plange.gif ?,daca nu se poate mai bine,166.gif,
Va cer sfatul ca sunteti mai bine informati cu asa probleme, cred eu blush.gif , Oricum merci anticipat si sa ma iertati daca nu m-am exprimat corect, astept cu deosebit interes propunerile Dvs. cool.gif
OAP
Pai rezolva mai intai cu suruburile de la motor si apoi mai vorbim. Vezi ca sunt niste tarozi cu filet invers special petru extractia suruburilor.

PS: ce inseamna "siorsica"?
cefera
Ok, dar cum sa le scot? trebuie sa dau jos motorul? sau e deajuns sa scot caleria, carburator , electromotor?

PS "siorsica" este un jargon adica cind zic "calc siorsica" am inveder ca apas pedala de acceleratie, accelerezi, calc siorsica charge.gif
OAP
Lucrurile nu sunt f simple din prisma spatiului. Ar trebui mai intai sa gauresti surubul retezat cu un burghiu subtire iar mai apoi introduci tarodul. Problema e daca poti folosi bormasina in spatiul de acolo.
cefera
Pai asta si vreau sa stiu daca pot folosi bor masina fara ca sa scot motorul, poate ca trebuie sa schimb pernutele de cauciuc?
Marius97fer
cu aceeasi problema m-am intalnit si eu. trebuie sa scoti motorul afara... altfel nu vad cum ai rezolva problema...

daaar, daca reusesti asa, fara sa ridici motoru... zi-ne si noua...

si ai grija daca mai mergi asa cu ea... sa nu ai surprize neplacute...

parerea mea...
cefera
Asa pot merge doar sa ma traga vre-un taxi la remorca, ce alt ceva poate sa mi sa intimple in afara sa-mi sare planetara?

5 Jul 2007, 08:30:
"cu aceeasi problema m-am intalnit si eu."

Din ce cauza ? ai avut ceva surprize?
cefera
Am fost azi la service si am facut si planetara si suportul, am fost nevoit sa dau jos motorul si sa dau cu burghiul si tarodul infine s-a primit un lucru pe cinste, o problema e rezolvata, ramine sa ma discurc cu aripile, contra aripile si pragurile ruginite.
PH-06-BOA
Ar trebui sa mai faci o proba: da piulita de la planetara jos, si impinge cu ceva in planetara, pentru a putea vedea cat se duce catre interior.Daca depaseste 6-7mm, trebuie bagat un distantier intre portfuzeta si planetara, pentru a nu permite extinderea ei exagerata si iesirea din tripoda(Y)
Tossi
Sal, verifica si lonjeroanele sa nu fie deplasate, ca o sa tot schimbi planetare...
cefera
Ce distanta trebuie sa fie intre lanjeroane? si cum se pune distanta normala?
PH-06-BOA
Distanta normala e data de teava aia turtita la capete si prinsa de lonjeroane cu doua suruburi de M10, care trebuie sa fie foarte bine stranse si gaurile sa nu fie ovalizate.
cefera
Ok merci, o sa verific.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.