Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Lumina portbagaj dacia break.
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
lucifer5
Buna ,doresc sa-mi pun o lampa pentru iluminarea portbagajului la un break din 98,pe lampa sunt 2 lamele si nu stiu de unde pot sa trag 2 fire pentru ea.Astept sfaturile voastre si va rog sa tineti cont ca sunt paralel cu electronica nedumerire.gif .
vis-a-vis
Ce treaba are electrica cu electronica? nedumerire.gif
CriSTI68
incearca sistemul de la berlina
ATM
Cele 2 lamele sunt pentru (+) si (-). Minusul (masa) il legi la caroserie , folosind un surub si un papuc rotund cu gaura in mijloc. Plusul il iei de pe traseul pozitiilor - eu unul zic de la lampile de iluminare a numarului de inmatriculare.
CriSTI68
eu zic ca la minus sa nu il pui cu surub direct pe caroserie, zic sa pun unde vine haionul un intrerupator ca cel de la usa care ia masa de la lampa, astfel incat lumina sa se aprinda doar cand deschiz haionul, altfel noaptea o sa te streseze lumina in spate
lucifer5
Multumesc mult pentru sfaturi ,sambata o montez.Scuze ca am confundat electrica cu electronica dar daca aveai bunovointa m-ai fi ajutat cu un sfat ca ceilalti nu cu corectarea propozitiei showfinger.gif .
raresuu
ce ai mai facut cu lumina aia
veau si eusa vad ceva realizari
radu m
si pe mine m-ar interesa smile.gif
recinalcol
Si eu as fi interesat,chiar azi mi-am luat tot ce imi trebuie,dar nu stiu unde sa pun acel intrerupator,care e ca cel de la portiere.
ionut_09_RWX
QUOTE(recinalcol @ 21 May 2010, 13:52)
Si eu as fi interesat,chiar azi mi-am luat tot ce imi trebuie,dar nu stiu unde sa pun acel intrerupator,care e ca cel de la portiere.
*



salut,
iti fac o poza la al meu daca mai esti interesat!!
Paulorossi
Pune pozele sa le vedem.
recinalcol
Da,da,da 124.gif
Asteptam.
recinalcol
Hai baietii,stiu ca se poate biggrin.gif
dacia_slk
Eu la break-ul meu din '85 am facut astfel:

Am taiat 2 locasuri la 20cm in spatele banchetei spate si sub ultimele geamuri
laterale (este o "fasie" de tabla acolo numai buna pentru a fixa niste plafoniere) si
am montat 2 plafoniere (in stanga si dreapta).

Am pus un contact din ala de usi pe "usa" (hayon-ul?!) portbagajului, care-mi "calca"
chiar pe cheder. N-as fi vrut, dar n-am avut altfel unde sa-l montez cat mai usor.

Apoi am tras un + (permanent) de la contact la fiecare plafoniera. Al doilea contact al fiecarei
plafoniere l-am legat la intrerupatorul montat in hayon (tras fire de la plafoniere,
pana in coltul stanga sus al caroseriei unde este o gaura de trecere pentru firele de
la lampile numarului spate si marche-arriere-ului, si inghesuit p-acolo firul in cauza
pana la intrerupatorul ce calca pe cheder).

Partea faina este ca plafonierele le pot opri din butoanele lor, sa nu mi se mai
aprinda cand deschid portbagajul. Daca vreau. Prinde bine ziua, cand e lumina
naturala si n-am nevoie de lumina plafonierelor din portbagaj, care mi-ar manca
curent degeaba din bateria deja pe duca.

Azi nu am cum sa pun poze, poate intr-una din zilele urmatoare, daca vreti.
recinalcol
Abia astept(am) mai ales cu butonul,sa vad unde este exact pus
ionut_09_RWX
salut baieti,
am revenit cu pozele.[attachmentid=1627637113] [attachmentid=1627637114] [attachmentid=1627637115] [attachmentid=1627637117] [attachmentid=1627637118] [attachmentid=1627637119] [attachmentid=1627637120]
2 intrerupatoate cel negru cu arc cel rosu fix puse in serie astfel cand cel rosu e deschis lumina sta stinsa .
+ luat de la stergatorul de pe spate - de la caroserie .
spor la treaba!!
recinalcol
Nu-i rea ideea,dar eu vreau sa pun un intrerupator de usa,sa iau lumina de la pozitie si sa se aprinda cand deschid portbagajul.Chestia e ca nu am idee unde as putea sa-l pun.
Maine am timp liber si o sa incerc sa gasesc o solutie.
Ms mult pentru poze.
Paulorossi
Pe dacia mea,model 1999 aveam asa ceva.Tocmai am vandut-o sapt trecuta,pacat ca topicu nu era atunci as fi facut cateva poze.Se aprindea becu cand puneai cel putin pozitile si deschideai portbagaju.Intrerupatorul era actionat de tija de la care sustine usa portbagajului si era montat in partea stanga cum deschizi usa,are un locas acolo,arata ca si cel din pozele lui ionut_09_RWX.Intrerupatorul era in genul intrerupatorului de la contact usa.Conexiunile electrice cred ca sunt clare,se ia plusu(+) de pe pozitii iar minusul (-) se leaga direct la caroseria masinii.
dacia_slk
QUOTE(recinalcol @ 4 Jul 2010, 21:26)
[...] dar eu vreau sa pun un intrerupator de usa, sa iau lumina de la pozitie si sa se aprinda cand deschid portbagajul. Chestia e ca nu am idee unde as putea sa-l pun.
[...]
*


Pai, ai destule variante (daca-ti functioneaza imaginatia tongue.gif ) biggrin.gif ...

Ca sa nu faci ca mine - care "destept" (si puturos) am pus intrerupatorul de asa
maniera incat imi calca pe cheder (cu toate ca nu e mare paguba, dar cu timpul imi
va manca chederu' in zona), poti face altfel:

Gasesti o bucatica de tabla cred ca 10x10cm este mai mult decat suficient din care
sa tai bucatele mai mici si sa le folosesti la fixarea intrerupatorului.

De asemenea, tot din aceasta bucata, vei confectiona si fixa "talpa" pe care va calca
piciorusul intrerupatorului. Ideal ar fi sa confectionezi si fixezi aceasta talpa astfel
incat sa fie reglabila pentru a putea modifica pozitia ei a.i. sa se stinga lampile cand
inchizi usa portbagajului. NU sa-ti ramana aprinse (in cazul in care nu ai nimerit "la
fix" pozitionarea talpii relativ la intrerupator).

Ca pozitionare, daca preferi varianta simpla (la care nu mai confectionezi talpa), iti
sugerez undeva in coltul stanga (sau dreapta) jos pe usa portbagajului. Cu un spiral
de 10mm "rezolvi" gaura in care intra intrerupatorul, iar cu unul de 2-3mm - gaura
de fixare cu hold-surub a acestuia.

Daca preferi varianta cu talpa, ma gandesc sa o pui undeva unde NU o vei agata cu
bagaje, deci nu merge in aceeasi zona ca la varianta simpla (ma gandesc ca
intrerupatorul il pui pe usa portbagajului, iar talpa pe caroseria masinii in apropierea
chederului undeva, dar le poti schimba intre ele pozitiile de montaj ale talpii si
intrerupatorului). O varianta ar fi in zona de sus (sau lateral sus) a deschiderii
portbagajului.

Iti trebuie un flex, bormasina, spirale de diferite marimi, holdsuruburi (sau poxipol)
si ceva vopsea pentru decupaturile din bucata de tabla.
recinalcol
GATA! Am rezolvat a scapat.gif
Am tras fire de la plafonierele din fata,am dat o gaura in dreapta jos la portbagaj si am pus un intrerupator de usa si astfel cand deschid portbagajul se aprind plafonierele din fata si cea din portbagaj si invers.
Maine am sa pun o poza,pentru cine mai este interesat.
Va multumesc pentru ajutor,chiar daca nu eu am deschis topicul.
Drive safe sofer1.gif
dacia_slk
Pă' nu e bine...

Chiar vrei să ți se aprindă lumina-n portbagaj cand deschizi o portieră?

Sau să ți se aprindă plafonierele când deschizi portbagajul?

Îți trebe 2 diode p-undeva...
recinalcol
Dap,asta e exact ce am vrut sa fac biggrin.gif
Si plus de asta se aprind indiferent daca am sau nu aprinse pozitiile.
dacia_slk
Pai lasa pozitiile in pace, ce treaba ai cu ele? Nu alimentezi si
plafonierele si lampa din portbagaj de la un + permanent?
recinalcol
Ba da,dar mai sus era vorba sa se lege de la + de la pozitie sau de la numar si lampa din portbagaj sa se aprinda doar cand sant aprinse.
Si m-am gandit eu ca e mai bine sa se aprinda oricand deschid portbagajul,la fel ca plafonierele.

5 Jul 2010, 21:11:
care stie daca pot gasi in spate,in portbagaj un + permanent? nedumerire.gif
ghitza
numai daca tragi din fata
dacia_slk
Eu am tras un + permanent de la contact. Nu prea e bine ca (oare?) nu trece
prin nici-o siguranta, dar merge si-asa...
ghitza
pai ai sub bord rigleta cu + permanent,de ce nu iei de acolo???
dacia_slk
Nu mai are papuci liberi...

Si oricum mi-e teama sa nu suprasolicit siguranta aia care corespunde
plusului permanent, ca dracu' mai stie cate am p-acolo si care si unde merg...

Ar trebui sa pun io un tablou de sigurante suplimentar pentru toti gargaunii mei... odata
si-odata asa am sa fac...
recinalcol
Si unde anume e rigleta aia?
Am bord scoica.
Nu prea ma pricep eu la ce e pe sub bord.tongue.gif
dacia_slk
La dacia ta din semnatura habar n-am, dar sunt sanse mari sa fie la fel ca
la jegu' meu din '85.

Daca ai panoul de sigurante (habar n-am cum e la tine) undeva in partea
stanga jos, langa volan, deasupra unei polite, te uiti in directia
dreapta-sus relativ la tabloul de sigurante si mai in fata (spre
compartimentul motor) cu vreo 10-15cm fata de nivelul tabloului de
sigurante. Papucii in cauza sunt imediat sub coaja aia de bord, adicatelea
foarte sus, cum privesti tu chioras din stanga scaunului soferului cu
portiera deschisa si stand pe ciuci, pe langa cablul de soc. Mai bine ia o
lanterna.

O sa gasesti 2 grupe de papuci tata. Una din grupe e + permanent, iar
cealalta e + de la contact, nu mai stiu care si unde e. Una e in stanga, iar
celalata in dreapta, dar nu-ti pot zice care cum e.
recinalcol
Sar'na worship.gif
Stiu exact despre ce vorbesti.
Vreau sa-mi trag un + permanent de acolo pt lumina din portbagaj,eu am tras de la plafoniere dar nu se mai aprind plafonierele la fel de tare ca inainte.
Ms inca odata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.